Νόσος Crohn με διαλυμένο μεταβολισμό και δεν μπορώ να χάσω κιλά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6

    Νόσος Crohn με διαλυμένο μεταβολισμό και δεν μπορώ να χάσω κιλά!

    Καλησπέρα σας! Καλή Σαρακοστή!!
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω. Έχω διαβάσει αρκετά threads και είχα σκεφτεί αρκετές φορές να γράψω. Σήμερα το αποφασισα.
    Είμαι 39 χρόνων. Έχω νόσο Crohn από το 2005 . Στις αρχές νοσηλευομουν και για 2 μήνες και 3 μήνες. Δεν χειρουργήθηκα ευτυχώς. Όμως πήρα για πολλά χρόνια κορτιζόνη. Τελευταία φορά ήταν πριν 3 χρόνια που πήρα πάλι για 3 μήνες. Η κορτιζόνη με διέλυσε. Λίγο αρθρίτιδα,λίγο μεταβολισμός,λίγο όραση είμαι 39 και νιώθω 59.

    Ήμουν πάντα παχουλό κορίτσι. Πάντα στα 10 με 15 κιλά κάνω από το κανονικό.. Με την Crohn έχασα σχεδόν 28 κιλά. Ειδικά όταν ξεκίνησα την κορτιζόνη,είχα τόσο φόβο που έκοψα τα πάντα από τη διατροφή μου. Ο,τιδηποτε περιείχε αλάτι. Τυρί, ψωμί ,(έτρωγα μόνο ψωμί που μου έφτιαχνε ο φούρνος χωρίς προσθήκη ζάχαρης και αλατιού), αλλαντικά, ψάρι. Τίποτα. Μόνο ρύζι, κριθαράκι, λίγο κρέας και φρυγανιές. Γαλακτοκομικά ,σαλάτες , φρούτα, όσπρια λόγω της νόσου ήταν έτσι κι αλλιως κομμένα.
    Μετά από μερικά χρόνια άρχισα να εντασσω φαγητά στη διατροφή μου. Είχα τις κρίσεις μου, εισαγωγες στο νοσοκομείο, πάλι κορτιζόνες, πάλι δίαιτες. Μέχρι που κάποια στιγμή μετά το 2012 άρχισα να τρώω κανονικά. Πάλι με εισαγωγές και κορτιζόνες αλλά έτρωγα πλέον.
    Από την διάγνωση του 2005 άρχισα να γυμνάζομαι εντατικά. Και είδα ότι βοηθούσε. Όπως βοήθησε πολύ και η ρεφλεξολογία. Ομως το βάρος που έπαιρνα με το που έτρωγα δυστυχώς το έχανα μόνο όταν με έπιανε κρίση εντέρου και έκοβα εντελώς το φαγητό λόγω κορτιζόνης. Αυτό δεν με είχε προβληματισει πολύ τοτε. Δεν προλάβαινε να με προβληματίσει. Γιατί πάνω που έπαιρνα κιλά ,σταματούσα το φαγητό λόγω της κρίσης και τα έχανα πάλι.
    Πριν 2 χρόνια έχασα τον πατέρα μου. Πέρασα την χειρότερη περίοδο της ζωης μου. Ήμουν σε κατάσταση σοκ για πάνω από 7-8 μήνες. Σε έναν καναπέ με κάποιο ηρεμιστικό και φαγητό με τον φίλο μου . Παραγγελναμε ούτε κι εγώ θυμαμαι τι. Πήρα 16 κιλά. Δεν είχα ούτε τη δύναμη ούτε τη διάθεση να κάνω κάτι γι'αυτό. Εν τω μεταξύ ούτε που το είχα καταλάβει μέσα στη στενοχωρια μου! Ήρθε η ώρα πριν 1 χρόνο να βάλω μπρος . Τα κιλά όμως αυξάνονταν. Πήγα σε μια χειροπρακτη, και μου είπε στην ουσία ότι ο μεταβολισμός μου δεν υπάρχει. Κοιμάται. Έκανα δίαιτα. Η πρώτη δεν έπιασε. Ίσα ίσα πήρα και κάποια κιλά παράλληλα με την cardio γυμναστική μου. Η δεύτερη δίαιτα με πολλές σαλάτες σταμάτησε πάνω στο 20αημερο γιατί μου ξύπνησε τη Νόσο. Έκανα μια απλή διατροφή το καλοκαίρι κατάφερα να χάσω 4-5 κιλά που τον Νοέμβρη τα ξαναπήρα στην καραντινα.
    Έκλεισαν και τα γυμναστήρια και πάνω που βρήκα έναν φίλο μου να με προπονεί με την καραντίνα δεν μπορώ ούτε αυτόν να δω. Είμαι στις ευπαθείς ομάδες λόγω ανοσοκατασταλτικων χαπιών που παίρνω και προσέχω πολύ.
    Σκέφτομαι εδώ και 1,5 χρόνο εμμονικα τα κιλά μου, το σώμα μου. Ο μεταβολισμός μου δεν δουλεύει. Δεν χάνω γραμμάριο παρά μόνο αν στερηθω σημαντικά τροφή. Έχω κατάθλιψη. Ο φίλος μου όσο και αν με αγαπάει και είναι δίπλα μου νιώθω ότι το σώμα μου δεν ειναι πια το ίδιο θελκτικό για εκείνον. Όταν περνάς τα 20 κιλά είσαι πλέον άλλος άνθρωπος. Η σεξουαλική μας ζωή άλλαξε. Τα ρούχα μου δεν μου κάνουν πια. Δεν με καλύπτουν οι δίαιτες με τα 4-5 γεύματα. Ποτέ δεν με βοήθησαν. Όμως ταυτόχρονα δεν μπορώ να έχω και μια στάνταρ δίαιτα λόγω της Νόσου. Κάθε μέρα προσπαθώ να αυτοσχεδιάζω. Και φυσικά όταν δε χάνω με παίρνει από κάτω. Και τρώμε και πίτσα και σοκολάτα και όλα. Δεν τρώω μετα τις 8. Έχω κόψει τα βραδινά και έχω αυξήσει το περπάτημα. Ξεκίνησα το τρέξιμο αλλά έχω 2 γόνατα χειρουργημενα από μηνίσκο και τωρα με τα κιλά με έπιασαν πόνοι και έκοψα το τρέξιμο.
    Επίσης έχω ένα μεγάλο ινωμυομα που έπρεπε να έχω αφαιρέσει από τον Νοέμβρη αλλά λόγω καραντίνας ακυρώθηκε το χειρουργείο. Διάβασα ότι το ινομυωμα λόγω αυξημένων οιστρογόνων μπορεί κι αυτό να παίζει κάποιο ρόλο στην αύξηση βάρους . Δεν ξέρω .
    Ξέρω ότι προσπαθώ. Κάθε μέρα. Δεν ζω. Θα μου πείτε "για τα κιλά?" Ναι κι όμως. Δεν αντέχω τον εαυτό μου. Δεν αντέχω να μην ελέγχω το σώμα μου όπως πριν. Ντρέπομαι να βγω έξω. Έχω χάσει τον εαυτό μου. Και δεν ξέρω γιατί δεν βρίσκω τη δύναμη να κάνω κάτι δραστικό. Νομίζω ότι έχω κουραστεί από τη στέρηση μια ζωή. Αποφασισα να παραγγείλω κάποια σκευάσματα/ ροφήματα που αντικαθιστούν ένα γεύμα η δύο ανάλογα. Θέλω να τα πάρω έστω για δύο εβδομάδες να ξεκινήσει δουλεύει το σύστημα. Κατακράτηση , μεταβολισμός κλπ. Σε συνδιασμό με το περπάτημα μου.
    Συγνώμη που έγραψα τόσα πολλά. Είχα ανάγκη να μιλήσω κάπου. Προσπάθησα να τα πω σε μια ψυχολόγο που έβλεπα μέχρι και πριν την καραντίνα αλλά δεν με πήρε στα σοβαρά. Το θεώρησε αυτονόητο και εύκολο πως αν έχεις θέληση βάλε μπρος και κάνε δίαιτα. Το ξεπέταξε. Κάθε φορά που προσπαθούσα να της μιλήσω με έκανε να νιώθω ότι δεν είναι θέμα προς συζήτηση. Κανεις δεν ξέρει πως άτομα που προσπαθούν μπορεί να κλαίνε τα βράδια και να ψάχνουν μέσα τους μια λύση. Σας ευχαριστώ αν φτάσατε ως εδώ μαζί μου!
    Εύχομαι να είστε όλοι καλά και να καταφέρετε όσα προσπαθείτε κι εσείς!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    γεια χαρα , την ξερω την νοσο του crohn , ειναι αυτοανοσο , ο οργανισμος επιτιθεται στους πνευμονες του , ειχα αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , που ειναι πιο σοβαρη , ο οργανισμος επιτιθεται στον εγκεφαλο του , τον θεωρει εχθρο του για αγνωστο μεχρι στιγμης λογο στην επιστημη , νοσηλευτηκα για 2 βδομαδες στην εντατικη, κι αλλες 2 σε δωματιο, ισως και να μην ζουσα τωρα , πηρα κι εγω κορτιζονη, μουχαν κοψει το αλατι, και αυτα που σουχαν κοψει κι σενα , αδιαφορο ομως , δεν παχυνα , εχασα 15 κιλα , τα οποια και διατηρω , δεν μου αρεσε ποτε το φαγητο , επινα αρκετο κρασι ( γι αυτο και ειχα παχυνει, νομιζα οτι ειχα κι εγω κτθλψη , που δεν υπαρχει τετοια νοσος , γι αυτο και λεγεται διαταραχη διαθεσης ) , το οποιο μου συστησε ο νευρολογος μου καλυτερα να διακοψω , το οποιο κι εκανα ........ουτε κατακρατηση εκανα , πιτσες δεν τρωω , ουτως η αλλεως , σοκολατες μονο με στεβια , οχι λιπη , οχι πολλους υδατανθρακες ,παντα γυμναζομουν με βαρη ............ τελικα ειναι σοβαρα τα αυτοανοσα ......δεν χαλασε ο μεταβολισμος μου , παραυτα ......το ινομυωμα ειναι ασχετο ......διαβασα με προσοχη τα γραφομενα σου, διοτι γνωρισα κι αλλους ασθενεις με την νοσο αυτην που εχεις ....καταλαβαινω την εμμονη σου με τα κιλα , ειμαι κι εγω φιλαρεσκος , η ανηψια μου εχει ταση προς το παχος , ολο διαιτες κανει , αλλα δεν 'πιανουν 'οι διαιτες , μονο η καλη/ισορροπημενη διατροφη υπαρχει .....επαθε κι μενα ο πατερας μου βαρυ εγκεφαλικο προ 20 ημερων...αδιαφορον ομως .....
    Αγγελος .
    Last edited by Macgyver; 15-03-2021 at 18:34.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα!

    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά το πρώτο που μου έκανε πολύ εντύπωση στο μήνυμά σου είναι ότι αναφέρεις τον εαυτό σου, μια χειροπράκτη, έναν φίλο που σε γυμνάζει, μια ψυχολόγο, το ένα και το άλλο που διάβασες, αλλά πουθενά δεν αναφέρεις τους ειδικούς για το συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή μία διατροφολόγο με εμπειρία να συνεργαστεί με τον γιατρό που σε παρακολουθεί για την Crohn και να σου βρει μια διατροφή που ταιριάζει αποκλειστικά σε εσένα. Επίσης ναι, τα ορμονολογικά είναι πολύ σημαντικά να είναι ρυθμισμένα σε μία γυναίκα, οπότε πρέπει να βάλεις μία σειρά και σε αυτά. Το κείμενό σου μου βγάζει μία αίσθηση ότι κάνεις ακρότητες και του κεφαλιού σου, συγγνώμη αν κάνω λάθος. Θες μια διατροφή ούτε το πεπτικό/γαστρεντερικό σου να καταστρέφει, ούτε τον μεταβολισμό σου και το βάρος σου. Καλή συνεργασία με ειδικούς που εμπιστεύεσαι θέλει. Έχεις δοκιμάσει αυτό που σου λέω;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6
    Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που διάβασες το κείμενο μου και ασχολήθηκες!
    Όλα αυτά τα χρόνια είναι σε συνεννόηση με τους γιατρούς μου (γαστρεντερολογους) , με τους οποίους η σχέση μας περιορίζεται στα άκρως σοβαρά θέματα της νόσου. Μου έχουν υποδείξει ποιες τροφές πρέπει να αποφεύγω ώστε να μην έχω κρίσεις και δεν έχουν καταλάβει και οι ίδιοι γιατί ενώ έχω νόσο του Crohn συνεχίζω να παίρνω τόσα κιλά.
    Κάνω κάθε 3 μήνες εξετάσεις, έκανα και ορμονολογικες όπου δεν βρέθηκε κάτι στο οποίο να οφειλεται η αύξηση βάρους.
    Έχω πάει 2 φορές σε διατροφολόγο. Την πρώτη φορά έφυγα τρέχοντας γιατί επέμενε να ακολουθήσω το πρόγραμμα της λέγοντας με αρνητικη όταν της είπα ότι η καθημερινή σαλατα απαγορεύεται για τη νόσο. Τη δεύτερη φορά κατάφερα να ακολουθήσω τη δίαιτα που ανέφερα για 20 μέρες και μετά έπαθα κρίση. Επίσης όσον αφορά την ψυχολόγο , οι γιατροί μου συνέστησαν ψυχολογική υποστήριξη λόγω του αυτοάνοσου. Το έντερο επιφέρει ψυχολογικές μεταπτώσεις και χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη.
    Ίσως και να θεωρούνται ακραία αυτά που έγραψα. Εγώ κυρίως νιώθω μια απόγνωση. Ξέρω ότι δεν θα πάψω να προσπαθώ. Όμως σε πρώτη φάση έχω κουραστεί από κάποιους διατροφολόγος που έχουν κολλήσει σε μια πατέντα και θέλουν να την εφαρμόζουν παντού. Και οι γιατροί και οι γυμναστες μου που συζητάμε κατά καιρούς ,μου λένε ότι σαφώς και δεν είναι για όλους τα 5 γεύματα την ημέρα. Σαφώς και δεν είναι για όλους ενα κοινό διατροφολογίο. Θέλει συνεργασία. Θέλει δοκιμές. Μου πήρε 2 χρόνια για να εντάξω τροφές στη ζωή μου μετα τη χρόνια κορτιζόνη. Έχω περάσει πολλά και έχω υπομονή εκεί που χρειάζεται. Δεν έχω υπομονή όταν κάποιος μου αναιρεί τα τόσα χρόνια που προσπαθώ. Τη μια προσπαθώ να έχω σε ύφεση τη νόσο, την άλλη τα κιλά μου, την άλλη το σώμα μου την άλλη την ψυχολογία μου.
    Έχω κι εγώ στο μυαλό μου ότι πρέπει να συνεχίσω να ψάχνω τον σωστό διατροφολόγο. Είχα βρει κλινική διατροφολόγο αλλά δυστυχώς τα 80€ την επίσκεψη είναι για μένα απαγορευτικά όταν ζω με επίδομα πρόνοιας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    αν νομιζεις οτι σε ωφελει και χρειαζεσαι μια ψυχολογικη υποστηριξη , να την δεχτεις , αλλα οντως τα 80 ειναι πολλα , και εγω δεν καταλαβαινω ομως γιατι με την νοσο του crohn παιρνεις συνεχως κιλα αλλα εχω καταλαβει οτι με τα αυτοανοσα καθε περιπτωση διαφερει απο ατομο σε ατομο ............τιποτα δεν μου φαινεται ακραιο .........προσπαθησε με τον καταλληλο διατροφολογο να ενταξεις τροφες στην διατροφη σου .......ειναι δυσκολο ναλλαξεις συνηθειες , καταλαβαινω ....... με αρκετη προσπαθεια ομως ολα επιτυγχανονται......ειχα απο νεος ενταξει στην διατροφη μου τροφες που ηθελα , λογω πολυχρονης γυμναστικης .......βρες τον καταλληλο διατροφολογο, και προχωρα ......ισως κι εμενα που βλεπει ο νευρολογος , που επισης με παρακολουθει καθε 3 μηνες , οτι δεν εχω ταση προς το παχος , δεν μου κανει μνεια γι αυτο.......θελει και την φουλ συνεργασια σου μια σωστη διατροφη, πραγματι .......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6
    Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου!
    Όντως τα αυτοάνοσα έχουν αυτή την ιδιότητα. Γνωρίζω αλλά 2 άτομα με νόσο Crohn (ένα από αυτά ο πρώτος μου ξάδελφος) και δεν έχουμε σχεδόν τίποτα κοινό.
    Προτείνω σε όλους να έχουν τον κατάλληλο άνθρωπο δίπλα τους είτε είναι γιατρός είτε ψυχολόγος ,είτε διατροφολόγος κλπ και να συνεργαστούν.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η κορτιζόνη έχει κάνει μεγάλη ζημιά στον μεταβολισμό και τον οργανισμό μου.
    Έκανα 6 μήνες TRX με διάδρομο , (μια προπόνηση που πριν 3 χρόνια με είχε φέρει σε τρομερή φόρμα) και το σώμα μου δεν ένιωσε τίποτα.
    Μέσα σε όλα αυτά έπαιξε αρνητικό ρόλο η ψυχολογία λόγο του πατέρα μου. Κάπου εκεί όλο το πράμα χάλασε. Και όσο απογοητεύομαι τώρα από τις χαμένες προσπάθειες , τόσο μπαίνω στον γνωστό φαύλο κύκλο του να περιμένω προσπαθώ απογοητεύομαι τρώω στενοχωριέμαι και από την αρχή.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6
    Ξέχασα να αναφέρω το εξής. Εδώ και μερικές μέρες καταναλώνω περίπου 1 λίτρο νερό (ξέρω είναι λίγο, όταν δε γυμνάζομαι δυσκολεύομαι λίγο να φτάσω τα 2 λίτρα) και 2 καφέδες και θα πάω τουαλέτα μια φορά το πρωί και 1 το βράδυ. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται αυτή η κατακράτηση. Θα κάνω υπομονή μερικές μέρες ακόμα και θα κλείσω πάλι εξετάσεις αν δεν αλλάξει κάτι. Διότι αν συνεχιστεί αυτό ,η ψυχολογία μου δεν θα είναι καθόλου σύμμαχος.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Λιγο ειναι το 1 λιτρο νερο, και ο καφες προκαλει διουρηση , εγω που δεν πινω καφεδες , ειμαι 1,77, 75 κιλα , πινω καθημενος 1,5 λιτρο λιτρο νερο , καταλαβαινω ποτε ειναι αρκετο το νερο απο το αν μυριζουν τα ουρα μου ..... .........στην εγκεφαλιτιδα που προκαλει μονιμη απωλεια short term memory ( τα πραματα που εχουν γινει τα τελευταια 20-25 χρονια ) , αλλοι μετα απο 6 μηνες καταφερνουν να θυμηθουν που μενουν , για μενα ηταν αισιοδοξος ο νευρολογος μου , αλλα δεν μπορουσε να προβλεψει την τελικη επαναφορα της μνημης μου, τελικα επανηλθε σχεδον ολη η μνημη μου , την ' γυμναζα ' και τακτικα .............μην προσπαθησεις μεσουσης χρησης κορτιζονης να διαχειριστεις και την απωλεια βαρους , οσους ξερω που κανουν τακτικη χρηση κορτιζονης , παιρνουν κιλα .......ενα πραμα την φορα κανε , μην υπερφορτωνεις το μυαλο σου σε αυτην την φαση , μην αγχωνεσαι , αυτο μου τοπε κι ο καλος νευρολογος μου .....ισχυει στα αυτοανοσα ........η κατακρατηση μπορει να οφειλεται σε αγχος η σε καθιστικη ζωη ........και υγιης να εισαι, αμα καθεσαι συνεχεια η εισαι συνεχεια αγχωμενος , θα κανεις κατακρατηση ......κι εγω που κανω καθιστικη ζωη, λογω ξαπλας , ( με παρακαλεσε ο νευρολογος μου να μην οδηγω , μην παθω καμμια κριση οδηγωντας , until further notice , βαλε και το λοκνταουν ) κανω κατακρατηση , ενω δεν ειμαι αγχωδης ......ουτε στεναχωρος ειμαι.......καλο το trx , εχω κι εγω ολα τα βαρη σπιτι μου πλεον .........αλλα η ψυχολογια ειναι κεφαλαιωδους σημασιας ..........συμβαλλει κατα πολυ σε αυτην η τακτικη ασκηση ........αλλα παντα μαρεσε .....
    Last edited by Macgyver; 16-03-2021 at 06:20.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by MadQueen View Post
    Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που διάβασες το κείμενο μου και ασχολήθηκες!
    Όλα αυτά τα χρόνια είναι σε συνεννόηση με τους γιατρούς μου (γαστρεντερολογους) , με τους οποίους η σχέση μας περιορίζεται στα άκρως σοβαρά θέματα της νόσου. Μου έχουν υποδείξει ποιες τροφές πρέπει να αποφεύγω ώστε να μην έχω κρίσεις και δεν έχουν καταλάβει και οι ίδιοι γιατί ενώ έχω νόσο του Crohn συνεχίζω να παίρνω τόσα κιλά.
    Κάνω κάθε 3 μήνες εξετάσεις, έκανα και ορμονολογικες όπου δεν βρέθηκε κάτι στο οποίο να οφειλεται η αύξηση βάρους.
    Έχω πάει 2 φορές σε διατροφολόγο. Την πρώτη φορά έφυγα τρέχοντας γιατί επέμενε να ακολουθήσω το πρόγραμμα της λέγοντας με αρνητικη όταν της είπα ότι η καθημερινή σαλατα απαγορεύεται για τη νόσο. Τη δεύτερη φορά κατάφερα να ακολουθήσω τη δίαιτα που ανέφερα για 20 μέρες και μετά έπαθα κρίση. Επίσης όσον αφορά την ψυχολόγο , οι γιατροί μου συνέστησαν ψυχολογική υποστήριξη λόγω του αυτοάνοσου. Το έντερο επιφέρει ψυχολογικές μεταπτώσεις και χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη.
    Ίσως και να θεωρούνται ακραία αυτά που έγραψα. Εγώ κυρίως νιώθω μια απόγνωση. Ξέρω ότι δεν θα πάψω να προσπαθώ. Όμως σε πρώτη φάση έχω κουραστεί από κάποιους διατροφολόγος που έχουν κολλήσει σε μια πατέντα και θέλουν να την εφαρμόζουν παντού. Και οι γιατροί και οι γυμναστες μου που συζητάμε κατά καιρούς ,μου λένε ότι σαφώς και δεν είναι για όλους τα 5 γεύματα την ημέρα. Σαφώς και δεν είναι για όλους ενα κοινό διατροφολογίο. Θέλει συνεργασία. Θέλει δοκιμές. Μου πήρε 2 χρόνια για να εντάξω τροφές στη ζωή μου μετα τη χρόνια κορτιζόνη. Έχω περάσει πολλά και έχω υπομονή εκεί που χρειάζεται. Δεν έχω υπομονή όταν κάποιος μου αναιρεί τα τόσα χρόνια που προσπαθώ. Τη μια προσπαθώ να έχω σε ύφεση τη νόσο, την άλλη τα κιλά μου, την άλλη το σώμα μου την άλλη την ψυχολογία μου.
    Έχω κι εγώ στο μυαλό μου ότι πρέπει να συνεχίσω να ψάχνω τον σωστό διατροφολόγο. Είχα βρει κλινική διατροφολόγο αλλά δυστυχώς τα 80€ την επίσκεψη είναι για μένα απαγορευτικά όταν ζω με επίδομα πρόνοιας.
    Καλημερα!

    Διάβασα τα μηνυματα σου και θα σου πω πραγματικα ενα μεγαλο μπραβο για την δυναμη και το κουραγιο σου .

    Ξερω απο μια φιλη μου που παλευει με Crohn, πολυ δυσκολο και αρκετα επιπονο θα ελεγα οπως την ζω .Τουλαχιστον ετσι πως το βιωνα οταν ηταν εδω γιατι πλεον ζει στο εξωτερικο ..
    Ειχε διαστηματα που ηταν στο κρεαβατι απο τους πονους αλλα εκεινη ηταν το αντιθετο με εσενα .Επειδη την πειραζαν σχεδον τα παντα εχασε παρα πολλα κιλα και συνεχιζει ακομα να ειναι παρα πολυ αδύνατη γιατι ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που τρωωει πλεον και δεν την ενοχλουν...
    Ταλαιπωρειται ομως με θεραπειες και νοσοκομεια αρκετα και φυσικα ολο αυτο την ριχνει και ψυχολογικα και δεν εχει διαθεση για φαγητο .Αυτη εχει συνδεση φαγητο και πονο ,οποτε μαλλον εσυ καταλαβαινεις καλυτερα πως ειναι .

    Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι για την ψυχολογικη υποστηριξη που σου προτειναν για να διαχειριζεσαι το αυτοανοσο που εχεις.
    Θελω να μου πεις λιγα πραγματακια γιατι πλεον ειμαι και εγω σε αυτη την κατηγορια ,αν και περιμενω και την τελευταια εξεταση για να το επιβεβαιωσουμε οτι αυτο το "ανεξηγητο " πλεον που "επιτιθεται ¨στον δικο μου οργανισμο κατατάσσεται στα αυτοανοσα και δυστηχως και εγω πρεπει να ακολουθησω μια αγωγη που εχει καποιες παρενεργειες που με φοβιζουν λιγακι ......

    Η υποστηριξη τι αφορα ?Ειναι γενικη στο πως θα καταφερεις να μην επηρεαζεσαι και να διαχειριζεσαι τα συπτωματα αυτου και τις παρενεργεις τις οποιες προκυπτουν ή μιλας αποκλειστικα για την δικη σου περιπτωση ,την νοσο σου?
    Θελω να μου πεις και αν με την πολυχρονη εμπειρια σου εχεις αποψη για αυτο που λενε για την ζαχαρη και τα αυτοανοσα ...
    Εχω διαβασει τις τελευταιες μερες πολλες εμπειριες που καταφεραν και κοντρολαρουν την εξελιξη σχεδον ολων των αυτοανοσων και κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι οτι στην διατροφη τους απαγορευεται παντελως η ζαχαρη .Ειναι ο κυριως παραγοντας που τροφοδωτει τα αυτοανοσα .
    Ποια η δικη σου γνωμη ? Το εχεις συζητηση με καποιον απο τους γιατρους που σε παρακολουθουν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6
    Mcgyver Σου εύχομαι να καταφέρεις να επαναφέρεις τη μνήμη σου ,χωρίς άγχος, ήρεμα με μια δόση αισιοδοξίας για κάθε τι που έρχεται πάλι στη σκέψη σου. Μετά τον θάνατο του πατέρα μου έπαθα κι εγώ μια είδους επιλεκτική αμνησία να το πω? Η ψυχολόγος μου είπε ότι λόγω του σοκ και της απώλειας συμβαίνει και να μην αγχωθω θα επιστρέψει. Καμία σχέση με την περίπτωση σου, απλά καταλαβαίνω ένα μικρό κομμάτι του άγχους και της πίεσης να προσπαθείς να θυμηθείς ή χειρότερα ακόμα να βλέπεις τους κοντινούς σου ανθρώπους να τρομάζουν όταν προσπαθούν να σου θυμίσουν κάτι που συνέβη και εσύ αντιδράς σα να μην ήσουν καν εκεί. Όλα θα γίνουν . Να έχεις υπομονή και αισιοδοξία μέρα με τη μέρα. Ούτε σε μένα έχει επανέλθει. Τις μέρες που κάνω σταυρόλεξα έρχονται κάποιες μνήμες μετά από κάποιες μέρες. Τις μέρες που είμαι σε έναν καναπέ και βλέπω Netflix δυστυχώς χειροτερεύει.
    Επίσης ναι γυμναζομαι αλλά τώρα με την απαγόρευση από περιοχή σε περιοχή που δεν πάω στο γήπεδο να τρέξω κλπ έμεινα με το περπάτημα γύρω γύρω οπότε δεν έκανα γυμναστική ιδιαίτερα. Οπότε έχεις δίκιο ίσως φταίει αυτό.
    Last edited by MadQueen; 18-03-2021 at 04:40.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Διάβασα τα μηνυματα σου και θα σου πω πραγματικα ενα μεγαλο μπραβο για την δυναμη και το κουραγιο σου .

    Ξερω απο μια φιλη μου που παλευει με Crohn, πολυ δυσκολο και αρκετα επιπονο θα ελεγα οπως την ζω .Τουλαχιστον ετσι πως το βιωνα οταν ηταν εδω γιατι πλεον ζει στο εξωτερικο ..
    Ειχε διαστηματα που ηταν στο κρεαβατι απο τους πονους αλλα εκεινη ηταν το αντιθετο με εσενα .Επειδη την πειραζαν σχεδον τα παντα εχασε παρα πολλα κιλα και συνεχιζει ακομα να ειναι παρα πολυ αδύνατη γιατι ειναι πολυ συγκεκριμενα αυτα που τρωωει πλεον και δεν την ενοχλουν...
    Ταλαιπωρειται ομως με θεραπειες και νοσοκομεια αρκετα και φυσικα ολο αυτο την ριχνει και ψυχολογικα και δεν εχει διαθεση για φαγητο .Αυτη εχει συνδεση φαγητο και πονο ,οποτε μαλλον εσυ καταλαβαινεις καλυτερα πως ειναι .

    Αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι για την ψυχολογικη υποστηριξη που σου προτειναν για να διαχειριζεσαι το αυτοανοσο που εχεις.
    Θελω να μου πεις λιγα πραγματακια γιατι πλεον ειμαι και εγω σε αυτη την κατηγορια ,αν και περιμενω και την τελευταια εξεταση για να το επιβεβαιωσουμε οτι αυτο το "ανεξηγητο " πλεον που "επιτιθεται ¨στον δικο μου οργανισμο κατατάσσεται στα αυτοανοσα και δυστηχως και εγω πρεπει να ακολουθησω μια αγωγη που εχει καποιες παρενεργειες που με φοβιζουν λιγακι ......

    Η υποστηριξη τι αφορα ?Ειναι γενικη στο πως θα καταφερεις να μην επηρεαζεσαι και να διαχειριζεσαι τα συπτωματα αυτου και τις παρενεργεις τις οποιες προκυπτουν ή μιλας αποκλειστικα για την δικη σου περιπτωση ,την νοσο σου?
    Θελω να μου πεις και αν με την πολυχρονη εμπειρια σου εχεις αποψη για αυτο που λενε για την ζαχαρη και τα αυτοανοσα ...
    Εχω διαβασει τις τελευταιες μερες πολλες εμπειριες που καταφεραν και κοντρολαρουν την εξελιξη σχεδον ολων των αυτοανοσων και κυριο χαρακτηριστικο τους ειναι οτι στην διατροφη τους απαγορευεται παντελως η ζαχαρη .Ειναι ο κυριως παραγοντας που τροφοδωτει τα αυτοανοσα .
    Ποια η δικη σου γνωμη ? Το εχεις συζητηση με καποιον απο τους γιατρους που σε παρακολουθουν ?
    Καλημέρα Marilou !!
    Καταρχήν να σου ευχηθώ να μην είναι τίποτα σοβαρό αυτό που θα δείξουν οι εξετάσεις που περιμένεις! Πραγματικά στο εύχομαι ολόψυχα!!
    Θα σου πω αυτά που ξέρω από την εμπειρία μου κυρίως και μετά από συζητήσεις με ανθρώπους που έχουν κάτι αντίστοιχο.
    Σε Αυτό που συμφωνούμε όλοι είναι ότι κάθε αυτοάνοσο ίσως να είναι και διαφορετικό. Ξέρω πολλά άτομα με Crohn και δεν μας πειράζουν τα ίδια τρόφιμα. Σίγουρα υπάρχουν κάποια κοινά αλλά όχι πάντοτε ομοιότητες.
    Σοβαρό είναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ! Αναμφισβήτητα! Πλέον όλοι γνωρίζουμε ότι μπορούμε να αρρωστήσουμε το σώμα μας όταν η σκέψη μας είναι άσχημη. Ακόμη και όταν όλο το ψυχολογικό σύστημα δρα υποσυνείδητα, δίχως να το ελέγχουμε μέσω στρεσογόνων περιόδων στη ζωή μας. Επομένως χρειάζεται σε πρώτη φάση να βρεις χαρά στη ζωή σου και τρόπους εκτόνωσης. Πολύ βασικό. Αυτό θα είναι και το πρώτο που θα σου πει ένας ψυχολόγος.
    Εμένα οι γιατροί μου λοιπόν, μου συνέστησαν ψυχολογική υποστήριξη γιατί όσοι έχουν αυτοάνοσα προφανώς επιβαρύνουν τον οργανισμό τους με σκέψεις που δεν μπορούν να ελέγξουν άρα χρειάζονται βοήθεια. Όπως βοήθεια και στήριξη μπορεί να χρειάζεται κάποιος που κάνει δίαιτα πχ και έχει έντονους πειρασμούς ή μεταπτώσεις.
    Οι παρενέργειες είναι σίγουρα ένα τρομακτικό κεφάλαιο που το πέρασα κι εγώ. Όμως εδώ δεν θα στο παίξω γιατρός. Η γνώμη μου είναι ότι μόνο με τους γιατρούς σου να το συζητήσεις αυτό, που ξέρουν τη χημεία και τη δράση των φαρμάκων. Όλοι εμείς έχουμε απλά τη γνώμη. Η εμπειρία του καθενός δεν είναι αρκετή γιατί δεν έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα ή τον ίδιο οργανισμό. Ακόμα και σε ένα κοινό εμβόλιο, θα το κάνουν χιλιάδες, ένας θα έχει παρενέργεια.
    Όσον αφορά τη ζάχαρη λίγα έχω να πω διότι δεν το έχω συζητήσει.. ξέρω μόνο ότι θρέφει τον καρκίνο. Άρα δεν είναι και ιδιαίτερα προτιμώμενη.. Τα γλυκά γενικά σε μένα είναι έτσι κι αλλιώς επιβαρυντικά. Τρώω τις μέρες που νιώθω καλά αλλιώς ξέρω ότι θα με πειράξουν. Είτε από τη ζάχαρη, είτε από τα λιπαρά. Ξέρω ότι κάποια στιγμή είχα κόψει τα γαλακτοκομικά και είχε μεγάλη ανάταση ο οργανισμός μου. Είχα ακούσει γι'αυτό γενικά ότι συμβαίνει όταν σταματάς τα γαλακτοκομικά. Δεν το κράτησα όμως. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα κάνουμε και όλα σωστά σ'αυτη τη ζωή! Χαχαχα!
    Επίσης τελευταίο, δεν ξέρω αν καπνίζεις. Κάπνιζα πολλά χρόνια. Έβρισκα σημειώματα στο κρεβάτι μου από τους γιατρούς "ελπίζω να μην έχεις πάει για τσιγάρο". Δεν ήξερα γιατί τόσο πολύ επέμεναν. Τους κρυβομουν! Τόσο χαζή!Το κάπνισμα είναι όντως ο,τι χειρότερο. Για το έντερο για όλα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by MadQueen View Post
    Καλημέρα Marilou !!
    Καταρχήν να σου ευχηθώ να μην είναι τίποτα σοβαρό αυτό που θα δείξουν οι εξετάσεις που περιμένεις! Πραγματικά στο εύχομαι ολόψυχα!!
    Θα σου πω αυτά που ξέρω από την εμπειρία μου κυρίως και μετά από συζητήσεις με ανθρώπους που έχουν κάτι αντίστοιχο.
    Σε Αυτό που συμφωνούμε όλοι είναι ότι κάθε αυτοάνοσο ίσως να είναι και διαφορετικό. Ξέρω πολλά άτομα με Crohn και δεν μας πειράζουν τα ίδια τρόφιμα. Σίγουρα υπάρχουν κάποια κοινά αλλά όχι πάντοτε ομοιότητες.
    Σοβαρό είναι το ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ! Αναμφισβήτητα! Πλέον όλοι γνωρίζουμε ότι μπορούμε να αρρωστήσουμε το σώμα μας όταν η σκέψη μας είναι άσχημη. Ακόμη και όταν όλο το ψυχολογικό σύστημα δρα υποσυνείδητα, δίχως να το ελέγχουμε μέσω στρεσογόνων περιόδων στη ζωή μας. Επομένως χρειάζεται σε πρώτη φάση να βρεις χαρά στη ζωή σου και τρόπους εκτόνωσης. Πολύ βασικό. Αυτό θα είναι και το πρώτο που θα σου πει ένας ψυχολόγος.
    Εμένα οι γιατροί μου λοιπόν, μου συνέστησαν ψυχολογική υποστήριξη γιατί όσοι έχουν αυτοάνοσα προφανώς επιβαρύνουν τον οργανισμό τους με σκέψεις που δεν μπορούν να ελέγξουν άρα χρειάζονται βοήθεια. Όπως βοήθεια και στήριξη μπορεί να χρειάζεται κάποιος που κάνει δίαιτα πχ και έχει έντονους πειρασμούς ή μεταπτώσεις.
    Οι παρενέργειες είναι σίγουρα ένα τρομακτικό κεφάλαιο που το πέρασα κι εγώ. Όμως εδώ δεν θα στο παίξω γιατρός. Η γνώμη μου είναι ότι μόνο με τους γιατρούς σου να το συζητήσεις αυτό, που ξέρουν τη χημεία και τη δράση των φαρμάκων. Όλοι εμείς έχουμε απλά τη γνώμη. Η εμπειρία του καθενός δεν είναι αρκετή γιατί δεν έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα ή τον ίδιο οργανισμό. Ακόμα και σε ένα κοινό εμβόλιο, θα το κάνουν χιλιάδες, ένας θα έχει παρενέργεια.
    Όσον αφορά τη ζάχαρη λίγα έχω να πω διότι δεν το έχω συζητήσει.. ξέρω μόνο ότι θρέφει τον καρκίνο. Άρα δεν είναι και ιδιαίτερα προτιμώμενη.. Τα γλυκά γενικά σε μένα είναι έτσι κι αλλιώς επιβαρυντικά. Τρώω τις μέρες που νιώθω καλά αλλιώς ξέρω ότι θα με πειράξουν. Είτε από τη ζάχαρη, είτε από τα λιπαρά. Ξέρω ότι κάποια στιγμή είχα κόψει τα γαλακτοκομικά και είχε μεγάλη ανάταση ο οργανισμός μου. Είχα ακούσει γι'αυτό γενικά ότι συμβαίνει όταν σταματάς τα γαλακτοκομικά. Δεν το κράτησα όμως. Τι να κάνουμε? Δεν μπορούμε να τα κάνουμε και όλα σωστά σ'αυτη τη ζωή! Χαχαχα!
    Επίσης τελευταίο, δεν ξέρω αν καπνίζεις. Κάπνιζα πολλά χρόνια. Έβρισκα σημειώματα στο κρεβάτι μου από τους γιατρούς "ελπίζω να μην έχεις πάει για τσιγάρο". Δεν ήξερα γιατί τόσο πολύ επέμεναν. Τους κρυβομουν! Τόσο χαζή!Το κάπνισμα είναι όντως ο,τι χειρότερο. Για το έντερο για όλα.
    Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.
    Καλημερα!

    Καταρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και ευτυχως οι εξετασεις μου βγηκαν παρα πολυ καλες σε αυτα που φοβομασταν οποτε θα χρειαστώ ενα εξαμηνο θεραπεια και επειδη ακριβως το εντοπισαμε πολυ νωρις ο γιατρος μου και εγω πλεον ειμαστε αρκετα αισιοδοξοι οτι θα παμε πολυ καλα !
    Πραγματικα δεν ξερω ειμαι πολυ χαρουμενη, μονο και μονο επειδη ειναι αντιμετωπισημο ολο αυτο και δεν με ενδιαφερει πλεον αν εχω και καποια παρενεργεια απο την αγωγη ..
    Αλλωστε απο παρενεργειες και εγω ειμαι πλεον μαθημένη και εχω αρκετη υπομονη αρκει να βλεπω αποτελέσματα !
    Μονο ο σωματικος πονος με ριχνει εμενα πλεον ,τιποτε αλλο ....

    Η κυρια πηγη αυτου ο θυροειδής που δυστηχως ειναι η αιτια πολλων πλεον που με βρηκαν ...Και φυσικα αιτια και αυτου ηταν η μακροχρονιος στρεσογονος κατασταση που περασα μετα απο ενα χειρουργειο μου και μια δυκολη αποκατασταση ...
    Τωρα που πλεον ηρεμησα απο ολα και εχω επανελθει ,τωρα ξεσπαει στο σωμα μου ολο αυτο το αγχος που περασα δυστηχως ...

    Οντως η ψυχολογικη υποστηριξη ειναι το αλφα και το ωμέγα ,για εμένα τουλαχιστον ,ειδικα στα ατομα που ταλαιπωρουνται απο χρονια νοσηματα ή ατυχηματα που τους αλλαζουν την καθημερινοτητα τους ακομα και ολοκληρη την ζωη τους επιβαλλεται να παρακολουθουνται απο ψυχοθεραπευτες .
    Πραγματικα δεν ξερω πως θα ημουν αν δεν τους ειχα κοντα μου το διαστημα που τους χρειαζομαουν για να με σηκωσουν απο το κρεβατι μου και να αρχισω να δουλεύω με τον ευατο μου κυριως για να φτασω στο σημερα να ειμαι πολυ περηφανη γι αυτο που καταφερα ειλικρινα .Αν δεν ειχα κοντα μου και την γιατρο μου και την ψυχολογο ,ουτε τις παρενεργειες που ειχα απο την αγωγη μου δεν θα αντεχα ,θα την παρατουσα στην κυριολεξια ...

    Ακομα και τα χαπια που καποιοι τα εχουν δαιμονοποιησει για εμενα πλεον ειναι η σωτήριος πηγη μου για οσο καιρο χρειαστηκε να τα παρω !Τι πονος και τι ταλαιπωρια θα υπήρχε στην ζωη καποιον ανθρωπων αν δεν υπηρχαν και αυτα ...
    Ειμαι πολυ καλυτερα και απο οτι ημουν πριν το ατυχημα μου και πλεον ολο αυτο λεω οτι επρεπε να γινει για να γινω καλυτερος ανθρωπος, για εμενα αρχικα αλλα και για τους ανθρωπους γυρω μου ...
    Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον ,αυτος ειναι ο στοχος μου ...Δεν θελω ουτε κακιες, ουτε στεναχωριες ,ουτε τιποτα να υπαρχουν τριγυρω μου .Επηρεαζομαι πολυ οποτε τα διωχνω πλεον και κυριως υποβαθμιζω στο μυαλο μου τους ανθρωπους που μου τις προκαλουν ...Μονο ετσι δεν επηρεαζομαι .Δεν ξερω αν ειναι σωστο αλλα εγω ετσι βρηκα τον τροπο για να ειμαι εγω πλεον καλα !

    Παλια στεναχωριομουν με οσους ειχαν θεματα και τα εβγαζαν ειτε επανω μου ειτε γενικα σε ανθρωπους που ηξερα.Καποια θεματα αλλων τα έπαιρνα και τα εκανα δικα μου .Ξερεις δεν εχει χειροτερο πραγμα απο αυτο .Τρως στην κυριολεξια την ψυχολογια σου για να βαλεις μυαλο στους αλλους και να αποδειξης πιο ειναι το σωστο ..
    Πλεον απομακρυνομαι αλλα πριν απομακρυνθω φροντίζω να βαζω τα πραγματα στην θεση τους .Δεν αφηνω τιποτα να αιωρείται και να πλανατε για εμενα .Και γενικα δεν αφηνω κανεναν να υποβαθμισει την προσπαθεια που εκανα και κανω για να ειμαι καλα ...Οποιον δρομο και να ακολουθησα ....
    Μονο ετσι θα ειμαστε καλα οσοι εχουμε τα θεματακια μας ,μικρα ή μεγαλα και στο λεω να το κανεις .

    Σταματα να δινεις σημασια στο τι λενε οι αλλοι ειτε για τα κιλα σου ,ειτε για την συμπεριφορα σου για την νοσο σου και γενικα βρες τροπο να αγαπησεις τον ευατο σου οπως και να ειναι, αρκεί να μην πονας εσυ σωματικα και ψυχικα .Οταν ενας ανθρωπος δεν ποναει ή δεν αισθανεται την απειλη του πονου γιατι τον εχει αποδεχτεί και εχει συμφιλιωθει μαζι του ,τοτε μονο ειναι και εκεινος καλα αλλα και ο περιγυρος τον αποδεχεται οπως και να ειναι !

    Οχι ευτυχως δεν καπνιζω και γενικα η ζωη μου ,απο έφηβη ειναι ζωη αθλητη με ολη την σημασια της λεξεως ...Σε ολα εχω μετρο και στο φαγητο και στο ποτο και σε ολα .Δεν χρειαζεται οταν θα βγω να πιω παραπανω για να κανω κεφι που λενε ή οταν ειμαι στεναχωρημενη να το ριξω στο φαγητο ή να αρχιζω να καπνιζω γιατι ετσι ξεσπαω ...
    Καποιοι ανθρωποι το εχουν ετσι και βρίσκουν διεξοδους μεσω αυτων και ειναι απολυτα κατανοητο και σεβαστο .Αλλωστε ετσι ειναι η μητεαρ μου ..Καθε φορα που στεναχωριεται καταφευγει στο τσιγαρο.Δεν ειναι φανατικη καπνιστρια αλλα ξερω οταν την βλεπω να καπνιζει οτι κατι εχει και ξεσπαει εκει .
    Αλλωστε μετα απο διακοπη τριων ετων ξαναρχισε το τσιγαρο οταν εγω νοσηλευομουν με το ατυχημα μου ....
    Θυμαμαι μου ειχε πει οταν την ειδα να μην πω τίποτα γιατι αν δεν ξεσπάσει στο τσιγαρο θα καταλήξει με ψυχοφαρμακα απο την στεναχωρια της ....

    Και η αληθεια ειναι οσες φορες προσπαθησε να το κοψει γινοταν χειροτερα ,πιεζοταν πιο πολυ γιατι δεν ξεσπουσε οποτε εχει γινει πλεον γνωστο και σε εκεινη και σε εμενα που δεν θελω να την βλεπω να καπνιζει οτι αυτη ειναι η διεξοδο της και το σεβομαι ...

    Τωρα για την διατροφη θα σου προτεινω να ψαχτεις λιγακι αυτη που ειναι συμφωνη με την ομαδα αιματος σου .Αφου μου λες οτι εχεις και θυροειδη ειναι πλεον η διατροφη που ειναι απολυτος συμβατη και προτεινεται πλεον απο πολλους ενδοκρινολογους .Η αληθεια ειναι οσες φορες την ακολουθησα γιατι ανηκω και σε μια ομαδα που δεν επιτρεπονται και πολλα ενοιωθα το σωμα μου τελειως διαφορετικο και κυριως υγιες χωρις τρελλες στερησεις .
    Δυστηχως εμενα μου απαγορεύει την σοκολατα που εγω χωρις σοκολατα απλα δεν ζω ...Με το φαγητο δεν τα παω και τοσο καλα ,αλλα με την σοκολοτα εχω εξάρτηση και εκει λιγο το χανω αν και δεν εχω καενενα θεμα με κιλα .Εγω ειμαι στην αντιθετη περιπτωση με εσενα .Θελω να παιρνω καποια κιλα γιατι οταν αφήνομαι χάνω ...

    Αυτα και απο εμενα και ναι να ξερεις ο ενας βοηθαει τον αλλον εδω μεσα ,μεσα απο τα δικα του βιωματα και τις δικες του εμπειριες .
    Γι αυτο χαιρομαι πλεον να συνομιλω με ανθρωπους που παλευουν με οτι εχουν με θεμιτα μεσα ,με οτι συνεπαγεται αυτο που λεω ...
    Σου ευχομαι να βρεις και εσυ συντομα λυση στο δικο σου θεμα και το κυριοτερα να μην υπαρχει πονος στο σωμα σου και κατ επέκταση στην ψυχουλα σου !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Νόσος Crohn και ψυχολογία
    By kafedrakos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 10-05-2020, 02:33
  2. Δεν μπορω να χασω κιλα!!!
    By Dream collector in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-03-2012, 21:21
  3. Επιτέλους μπορώ να χασω κιλά!
    By torry in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 17-05-2010, 12:44
  4. Replies: 6
    Last Post: 09-01-2010, 18:47
  5. πως μπορώ να αυξησω το μεταβολισμό μου?
    By tarantula in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 33
    Last Post: 20-12-2009, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •