εξωγηινοι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 61
  1. #46
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα κι απο εμενα .Νομιζω οτι η Μπου και η θεραπευτικη της ακολουθια που κανει θα πρεπει να εχει και την αμεση επικοινωνια αλλα και γνωση των γονιων της η καποιου πολυ δικου της ανθρωπου.Διοτις εα ισχυουν αυτα που γραφει η ιδια η ΜΠΟΥ, αλλα αν τα κοιταξουμε και μονοι μας λιγακι στα προηγουμενα μηνυματα και θεματα της, θα δουμε οτι δεν παει και πολυ καλητερα. Οπως λοιπον παρατηρουμε εναν ασθενη για την προοδο που κανει σε μια θεραπεια και μας λενε (το λεω ως ασθενης, ως παθον δλδ) λενε αν περνουμε τα φαρμακα μας σωστα σε δοσολογια, στις ωρες που πρεπει , εαν ακολουθουμε τις οποιες εργασειες που μας βαζει ο θεραπευτης να κανουμε, εμενα π.χ. μου εβαζε να γραφω καποια συγκεκριμενα συναισθηματα μου που ειχα σε καποιες συγκεκριμενες στιγμες και να τα εξεταζει, η να γραφω καποια πραματα που επρεπε να κανω μεσα στις επομενες δεκα μερες και αναλογα εαν τα εκανα η πως τα εκανα.Ολα αυτα ομως πρεπει να εχουν και την γνωση των δικων μας, διοτι και ο θεραπευτης ανθρωπος ειναι,κι αυτος πρεπει καπως να ελεγχεται για το αν αποδιδει σωστα! Αν λοιπον ο ασθενης ειναι απολυτος σωστος, αν κανει ακριβως οτι του ζηταει ο γιατρος του αλλα τα αποτελεσματα σε βαθος χρονου ειναι σχεδον χειροτερα καποιος θα πρεπει με νηφαλιοτητα να το τσεκαρει αυτο κι να επεμβει! Διοτις και υπαρχουν αλλες θεραπευτικες μεθοδοι για τις οποιες ψυχικες παθησεις που μπορει να κανουν καλητερα αλλα και υπαρχουν αλλοι γιατροι - ψυχοθεραπευτες που μπορουν να κανουν καλητερα την δουλεια .
    Εδω θελω να τονισω ως δεν κρινω το συγκεκρημενο γιατρο! αλλα νομιζω οτι θα πρεπει βρε ΜΠΟΥ να εισαι πιο δεχτικη στους γονεις σου, επειδη εχω διαβασει μηνυματα σου που ηταν απαξιοτηκα για τους γονεις σου,αλλα αλλες φορες εχω δει να γραφεις "ζεστα" λογια για τη μαμα σου, αυτο δειχνει οτι υπαρχει ενδιαφερον απο μερος τους, βεβαια δεν ξερουν πως να φερθουν, και θα κανουν λαθοι στην συμπεριφορα τους,και πανω στην πικρα τους μπορει να τους φυγει καμια λαθος κουβεντα! αλλα δεν νομιζω βρε ΜΠΟΥ να μην σε αγαπανε! δεν νομιζω να μην ανταλαζαν με τα παντα το να σε εβλεπαν μια χαρα εσενα! Αρα το μοναδικο πο τολμω να επεμβω στην δικη σου υποθεση, διοτις μεχρι σημερα απλα καταγραφω τα πραματα υποκειμενικα, η μιλαω για γενικα προβληματα μεσα απο την δικησου φαση, η μοναδικη λοιπον επεμβαση μου που κανω ,και που παιρνω το θαρρος να σου πω ειναι να προσπαθησεις να φτιαξεις οσο μπορεις τις σχεσεις σου με την μαμα σου ειδικα!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    mindcrime
    δυστυχως δεν εχω την ηρεμια για να κανω γιογκα.. εχω πολυ νευρο..θελω εκτονωση.. βαρη κλπ οτι υπαρχει σε ενα γυμναστηριο..ηθελα πχ να γραφτω kick boxing αλλα ηταν απαγορευτικο λογω πολυ λιγων κιλων..
    σε ευχαριστω πολυ παντως για την ιδεα!

    giorgos panou
    ειμαι αρκετα ικανοποιημενη με το γιατρο μεχρι τωρα και τη ψυχολογο. καταρχην αν δεν πιεστω πλεον δεν εχω φωνες ή αν εχω ειναι πολυ πιο λιγες. με οδηγουν στο να δωσω αλλη μορφη στις φωνες απο επιθετικες σε χρησιμες. η πιεση και το αγχος τις εμφανιζουν συνηθως. η διαρκει ποικιλει. τις τελευταιες εβδομαδες δεν τις ακουω ιδιαιτερα αντε για λιγο. οπως οταν ανοιξα το θεμα ΑΝΤΕΧΩ που επειδη πηγαινα κοντρα σε αυτες και στην ολη συνομωσια προσπαθουσαν να με απο τερψουν. αλλα εκει που ενμοιωθα απειλη προσπαθησα να τους πω.. ευχαριστω που προσπαθειτε να με προστατευσετε αλλα τα καταφερνω τωρα μονη μου. συμφιλιωση.βεβαια οταν βριζουν δε ξερω τι να κανω ακομα. δεντ ο εχω συζητησει ακομα αυτο το ειδος.
    οσο για την παρακολουθηση και οσους συμπεριλαμβανει αυτη δεν εχω καταφερει μεγαλα βηματα, δε λενε να φυγουν αλλα ας πουμε χτες βγηκα για 15λεπτα εξω και δε φοβηθηκα ιδιαιτερα.βεβαια το σκεφτομουν 2 μερες πριν για να βγω τελικα χτες.αλλα βγηκα και ηταν σχεδον οκ. δεν νομιζω ποτε να πιστεψω οτι δεν ειναι αληθινη γιατι πολυ απλα πιστευω οτι ετσι ειναι. το ξερουν κι α αλλοι αυτο.. αλλα αρκει να λειτουργω και με αυτην. πανε πανω απο 15 χρονια που το πιστευω.δεν υπαρχει κατι που μπορει να με πεισει για το αντιθετο νομιζω. εκτος αν γινει κανενα θαυμα.
    εχω κανει πολλες υποχωρησεις με τους δικους μου μα δε μπορω να ξεχασω τι μου εχουν κανει.μια χαρα τους συμπεριφερομαι.κι αν δεν ξερουν απο τροπους δε φταιω εγω να την πληρωνω.εχουμε μιλησει αρκετες φορες αλλα δεν αλλαζουν μυαλια. το φυσιολογικο ειναι να κατεβουν αυτοι στην ηλικια μου κι οχι το αντιθετο οπως και γινεται. δεν τους εμπιστευομαι και δε ξερουν να βοηθανε. και οχι ενας ανθρωπος πιστευει πως ειμαι δαιμονισμενη τι να πω αλλο...
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #48
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ΜΠΟΥ, καλημερα, χαιρομαι που πας καλητερα! που λιγο λιγο καταλαβαινεις τους γονεις σου, διοτις αν υπαρχει αγαπη προς εσενα πιο μεγαλη αυτη ειναι απο αυτους, το προβλημα τους ειναι οτι δεν ξερουν πως να την εκφρασουν, και να βαλεις μαζι τις οποιες τυψεις εχουν ισως ολο αυτο του κανει περιεργους απεναντι σου.
    Θα σου πω ενα παραδηγμα σχετικα με την μανια καταδιωξης, για να δεις οτι δεν ειναι παντα θεμα ασθενιας.
    Ο θειος μου, λογο οτι προερχομεθα απο οικογενεια αριστερων με αντιστασιακη ιστορια ,επι χουντας αφου λογο ηλικιας ειχε αναλαβη τα σκυπτρα, ηταν ενεργος μαζι με αλλους σε μια οργανωση γνωστη της εποχης, ειχαν φυλακιστη, εχαν περασει βασανιτηρια και φυσικα πολλες παρακολουθησεις.Πριν 5-6 χρονια, η κορη ενος προιν συντροφου τους, ολοι παρεπιπτωντος ηταν προιν αντιστασιακοι στην πλευρα της νυφης, η κορη λοιπον ηθελε να κανει θρησκευτικο γαμο, και μετα δεξιωση, για να πανε λοιπον την δεξιωση εγινε ολοκληρη συνομοσια αφου ολοι τους!! οταν λεμε ολοι ολοι!! επιρεαστηκαν και νομιζαν οτι η ασφαλια, η αντιτρομοκρατικη τους παρακολουθουσε!! χαχα, και μιλαμε για ανδρες και γυναικες πανω των 60 χρονων και 70!! μαλιστα καποιοι εφτασαν ως τα Μεγαρα για να πανε μετα στα Σπατα!!, ηταν αστειο για εμενα αλλα για αυτους ηταν σοβαρο και το οργανονων μερες πριν! , αυτο ξεκινησε απο λιγους που νομιζαν οτι ειχαν προβλημα και επιρεασε αλλους δεκαδες υγειες ανθρωπους, επιχειρηματιες, επιστημωνες καποιοι απο αυτους ειναι και καθηγητες στο Μετσοβιο κι παρολα αυτα, ολοι μπηκαν στην τρελα της παρακολουθησης!! ασκοπα!! αφου ουτε κανουν κατι παρανωμο ουτε και φυσικα τους φοβαται καποιος!!
    Αυτο θελω να πω δειχνει οτι δεν ειναι αναγκη να υπαρχει καποια ασθενεια παντα για να εμφανιστη ενα συμπτωμα σε υγειες ανθρωπους, η συχνωτητα ειναι που κανει την αρρωστια, ετσι νομιζω βεβαια.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ειδατε στις ειδησεις οτι παραδεχτηκαν οτι υπαρχουν ουφο και δειξανε και εικονες και ποσα δε μας λενε ακομα
    και μετα μου λετε οτι δεν υπαρχουν
    το ηξερα
    το ενοιωθα
    ειδα τις ειδησεις σε επαναληψη πριν απο λιγο
    μου τι ειπε ο πατερας μου απο χτες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα όμως. Και να υπάρχουν δεν σημαίνει ότι ασχολούνται μαζί σου ή έχουν τα χαρακτηριστικά που τους αποδίδεις.

  6. #51
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Καλημέρα Μπου πως είσαι;.
    Να ξέρεις ότι είμαστε πολλοί και υποφέρουμε, ο καθένας με τον τρόπο του. Εγω όταν φοβόμουν, δεν είχα κανένα να με καθησυχάζει.Ημουνα τόσο φοβισμένος που δεν άκουγα από την μάνα πάρα μόνο κατηγορίες!!! Ήθελα να εξαφανιστω
    Ήμουν τόσο φοβισμένος που ούτε καν δεν είχα την ευστροφία να σκεφτώ ότι δεν είναι γονείς μου. Ας πούμε ανεβαλλα την καταστροφή μου λόγω έλλειψης φαντασιας. Η έλλειψη φαντασίας ίσως με γλίτωσε από πολλά πράγματα. Οι πιο ευφυείς είναι που τή περνάνε πιο άσχημα... Και ποτέ δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος. Απλώς δεν συνάντησα ακόμα τόσο φανερές αποδείξεις.Εμαθα να ζω με την αμφιβολία και δεν με νοιάζει πια.
    Γεμίζω το μιαλό μου με άλλα ενδιαφέροντα.
    Γιατί δεν βλέπεις τώρα την ψυχολόγο σου για να σε καθησυχάσει. Πρέπει να αποκτήσεις επιστοσυνη. Αν όπως λες οι γονείς δεν σε καταλαβαίνουν, πρέπει να την επισκεφθείς. Μπορεί να σε δεχθεί τώρα;.Και αν χρειαστεί αύριο βλέπεις και ένα γιατρό.

    Το θέμα με αυτή τη παλιό αρρώστια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί. Πρέπει να κάνεις το καλύτερο που μπορείς και να εύχεσαι για το καλύτερο. Μη φτάσεις ποτέ να πεις:είχα ευκαιρίες αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκα. Αυτό είναι το χειρότερο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εμπεκεται το fbi με τετοιες υποθεσεις?
    με τροπο μας τα φερνιουν σιγα σιγα καθε φορα φορα..
    τι να πω..ευχομαι για το καλο μου/μας να λεω μπαρουφες.. αλλα δε το νομιζω.

    κι αυτο που με κανει να απορω αν ειναι σκοπιμο ειναι το εξης..
    οταν πρωτοπηγα στο γιατρο ηρθαν 2 πελατες.ο ενας στο 1ο μου ραντεβου και η 2η κυρια στο 2ο ραντεβου καθως περιμενα στο σαλονακι και λεγανε.. πωπω τι καλος γιατρος που ειστε και μας σωσατε.ειστε τρομερος απιστευτος σας ευχαριστουμε πολυ.
    προχτες πηγα με το αδερφι μου κομμωτηριο ε καθως εφευγε αρχισε κι αυτη η αλλη πελατισα παλι τα ιδια ελεγε στην κομωτρια. ησασταν πολυ καλη ευχαριστουμε πολυ τη υπεροχη που με χτενισατε κλπ
    ποσο τυχαια ειναι αυτα?

    εχω ανησυχια.. πως θα παω για ψυχοθεραπεια σε λιγες μερες. απλα σκεφτομαι απο τωρα πως θα παω
    περα απο τη σχολη που ειναι ωρα κλειση δεν εχω χομπυ.
    και η σχολη δε μου αρεσε που δε μου αρεσε χασαμε 1.5 χρονο εργασηρια που ηαν α μονα που μου αρεσαν..
    θα ηθελα πολυ να μαθω μια ξενη γλωσσα ή να συνεχιζα α γερμανικα που μου αρεσαν πολυ αλλα δε ξερω ποσο θα κοσιζε.
    μου κοπηκε και το επιδομα μεχρι να περασω κεπα κι αν με κοψουν..
    το εχω μεγαλο αγχος αυτο
    Last edited by boo; 18-04-2021 at 17:46.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν εμπεκεται το fbi με τετοιες υποθεσεις?
    με τροπο μας τα φερνιουν σιγα σιγα καθε φορα φορα..
    τι να πω..ευχομαι για το καλο μου/μας να λεω μπαρουφες.. αλλα δε το νομιζω.

    κι αυτο που με κανει να απορω αν ειναι σκοπιμο ειναι το εξης..
    οταν πρωτοπηγα στο γιατρο ηρθαν 2 πελατες.ο ενας στο 1ο μου ραντεβου και η 2η κυρια στο 2ο ραντεβου καθως περιμενα στο σαλονακι και λεγανε.. πωπω τι καλος γιατρος που ειστε και μας σωσατε.ειστε τρομερος απιστευτος σας ευχαριστουμε πολυ.
    προχτες πηγα με το αδερφι μου κομμωτηριο ε καθως εφευγε αρχισε κι αυτη η αλλη πελατισα παλι τα ιδια ελεγε στην κομωτρια. ησασταν πολυ καλη ευχαριστουμε πολυ τη υπεροχη που με χτενισατε κλπ
    ποσο τυχαια ειναι αυτα?

    εχω ανησυχια.. πως θα παω για ψυχοθεραπεια σε λιγες μερες. απλα σκεφτομαι απο τωρα πως θα παω
    περα απο τη σχολη που ειναι ωρα κλειση δεν εχω χομπυ.
    και η σχολη δε μου αρεσε που δε μου αρεσε χασαμε 1.5 χρονο εργασηρια που ηαν α μονα που μου αρεσαν..
    θα ηθελα πολυ να μαθω μια ξενη γλωσσα ή να συνεχιζα α γερμανικα που μου αρεσαν πολυ αλλα δε ξερω ποσο θα κοσιζε.
    μου κοπηκε και το επιδομα μεχρι να περασω κεπα κι αν με κοψουν..
    το εχω μεγαλο αγχος αυτο
    Βασικά έχεις ένα πρόβλημα υγείας το οποίο πρέπει να το δεις με γιατρό. Έτσι σκέψου το. Όταν πχ ανεβάζουμε πυρετό επειδή είμαστε άρρωστοι κρυώνουμε, ενώ δεν κάνει κρύο. Στις ψυχιατρικές παθήσεις αντιλαμβανόμαστε πράγματα που όμως δεν προκύπτουν από το περιβάλλον μας.

    Αν σε παρακολουθούν εξωγίηνοι/πράκτορες κτλ για να σου κάνουν πειράματα γιατί δεν σε πιάνουν; Επίσης το FBI είναι αμερικανική υπηρεσία, γιατί να τρέχουν για σένα στην Ελλάδα;

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    [QUOTE=giorgos panou;1155563]Καλησπερα κι απο εμενα .Νομιζω οτι η Μπου και η θεραπευτικη της ακολουθια που κανει θα πρεπει να εχει και την αμεση επικοινωνια αλλα και γνωση των γονιων της η καποιου πολυ δικου της ανθρωπου.Διοτις εα ισχυουν αυτα που γραφει η ιδια η ΜΠΟΥ, αλλα αν τα κοιταξουμε και μονοι μας λιγακι στα προηγουμενα μηνυματα και θεματα της, θα δουμε οτι δεν παει και πολυ καλητερα. Οπως λοιπον παρατηρουμε εναν ασθενη για την προοδο που κανει σε μια θεραπεια και μας λενε (το λεω ως ασθενης, ως παθον δλδ) λενε αν περνουμε τα φαρμακα μας σωστα σε δοσολογια, στις ωρες που πρεπει , εαν ακολουθουμε τις οποιες εργασειες που μας βαζει ο θεραπευτης να κανουμε, εμενα π.χ. μου εβαζε να γραφω καποια συγκεκριμενα συναισθηματα μου που ειχα σε καποιες συγκεκριμενες στιγμες και να τα εξεταζει, η να γραφω καποια πραματα που επρεπε να κανω μεσα στις επομενες δεκα μερες και αναλογα εαν τα εκανα η πως τα εκανα.Ολα αυτα ομως πρεπει να εχουν και την γνωση των δικων μας, διοτι και ο θεραπευτης ανθρωπος ειναι,κι αυτος πρεπει καπως να ελεγχεται για το αν αποδιδει σωστα! Αν λοιπον ο ασθενης ειναι απολυτος σωστος, αν κανει ακριβως οτι του ζηταει ο γιατρος του αλλα τα αποτελεσματα σε βαθος χρονου ειναι σχεδον χειροτερα καποιος θα πρεπει με νηφαλιοτητα να το τσεκαρει αυτο κι να επεμβει! Διοτις και υπαρχουν αλλες θεραπευτικες μεθοδοι για τις οποιες ψυχικες παθησεις που μπορει να κανουν καλητερα αλλα και υπαρχουν αλλοι γιατροι - ψυχοθεραπευτες που μπορουν να κανουν καλητερα την δουλεια .
    Εδω θελω να τονισω ως δεν κρινω το συγκεκρημενο γιατρο! αλλα νομιζω οτι θα πρεπει βρε ΜΠΟΥ να εισαι πιο δεχτικη στους γονεις σου, επειδη εχω διαβασει μηνυματα σου που ηταν
    Last edited by Potnia; 04-07-2021 at 21:11.

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    27
    Ξεκινά να πηγαινεις σε ψυχίατρο μπας και σου γράψει κάτι που να είναι για την περιπτωση σου

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    ΜΠΟΥ έτσι όπως διαβάζω αυτά που γράφεις νιώθω ότι αισθάνεσαι ότι δεν σε καταλαβαίνει κανείς. Εγώ επειδή έχω υποφέρει πολύ από ψυχολόγους σε σημείο να χάσω τελείως τη βάση του εαυτού μου και την πλήρη αποδυνάμωση με αποτέλεσμα να ζω πλέον ως κάτι που δεν είμαι ψάχνομαι και διαβάζω πολύ και στο εξωτερικό. Ένας ψυχίατρος πάρα πολύ καλός δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τον αναφέρω εδώ άλλη μια φορά που το έκανα μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν επιτρέπεται δεν κατάλαβα πότε γιατί όποιος έχει βραβευτεί για τη δουλειά του έλεγε ότι οι άνθρωποι που βιώνουν φωνές βλέπουν εξωγήινους κλπ το βιώνουν στ αλήθεια. Δεν έχει νόημα να τους λέμε συνεχώς ότι αυτό που βιώνουν είναι ψέμματα. Τους αγχωνουμε περισσότερο. Αυτή είναι η πραγματικότητα τους έλεγε. Είναι πολύ οδυνηρό να λέμε σε κάποιον ότι αυτό που βιώνει η που νιώθει η που ακούει δεν είναι αλήθεια. Νομίζω ότι από αυτά που γράφεις είσαι ένας πολύ δυνατός άνθρωπος. Έτσι μου δίνεις την εντύπωση. Ψαξου και αλλού. Νομίζω ότι σου λείπει η κατανόηση. Και μην προσπαθείς και πολύ να τα βρεις με τους γονείς σου. Είναι ένα ταμπού εδώ στην Ελλάδα. Ντε και καλά να έχουμε καλές σχέσεις με τους γονείς μας. Πότε δεν το κατάλαβα αυτό. Αν δεν θέλει; μην έχεις. Η πίεση η ανοχή η στα θέλω στις επιθυμίες και στις ανάγκες των άλλων στο χαρακτήρα τους μπορεί να μας φέρουν σε τέτοια σημεία πίεσης που να αρχίσουμε ν ακούμε φωνές ειδικά αν δεν έχουμε δομησει έναν δυνατό εσωτερικό εαυτό. Ο εαυτός μας πάντα κάτι θέλει να μας πει και οι φωνές η τα ψυχασικα επεισόδια είναι αντίδραση του εαυτού μας σε κάποια πίεση που δεν αντέχουμε. Κάποτε μια κοπέλα κι ιστορία που σου λέω είναι αληθινή άκουγε φωνές και βρισίδια και να σκοτώσει μέσα στο κεφάλι της. Πάλευε χρόνια μέχρι που ένας ψυχίατρος μίλησε με τη μητέρα της. Όταν γνώρισε τη μητέρα της της είπε ότι δεν έχει συνάντησει χειρότερο άνθρωπο και όση ώρα της μου σε ήθελε να την πνίξει. Η κοπέλα αμέσως και αυθόρμητα είπε στο γιατρό. Γιατρέ μου αυτή είναι η φωνή που με βασανίζει τόσα χρόνια ότι θέλω να σκοτώσω τη μητέρα μου.... Ο εαυτός της δεν μπορούσε να δεχτεί ότι μισούσε τη μητέρα της και με το που το έκανε ο γιατρός για κεινην η κοπέλα μπόρεσε να παραδεχτεί τα άσχημα συναισθήματα της και ηρέμησε. Μετά από αυτό η κοπέλα ησύχασε σταμάτησε και τα φάρμακα γιατί οι φωνές έφυγαν από μόνες τους. Ο ψυχιατρος της χωρίς να το καταλάβει τη βοήθησε με αυτή του την ειλικρινή παραδοχή. Αυτή φυσικά είναι μια περίπτωση και κάθε αθρωπος είναι ξεχωριστός οπότε τι έχει συμβεί στον καθένα μόνο ο ίδιος μπορεί να το ξέρει. Κανείς αθρωπος για μένα δεν γεννιέται ούτε με ψύχωση ούτε με νεύρωση. Κάτι γίνεται από το εξωτερικό περιβάλλον και φτάνουμε εκεί. Δεν αντέχουν όλοι οι ναιεωποι το ίδιο. Φαντάσου ότι εγώ δεν είχα θέμα και απέκτησα εξαιτίας ερεθισματων που δέχτηκα μετά τα 40. Δεν ξέρω τι βιώνεις στη ζωή σου αλλά χρειάζεσαι ηρεμία και εκτόνωση ταυτόχρονα. Εκτόνωση για το θυμό και ηρεμία εξωτερική για να μην χρειάζεται να είσαι όλη την ώρα σε άμυνα. Χρειάζεσαι κατανόηση χρειάζεσαι κάποιος να σε καταλάβει. Να σε νιώσει. Πάντως δείχνεις πολύ έξυπνος άνθρωπος. Η γιόγκα που σου πρότεινε η κοπέλα κάνει καλό όχι τόσο για ηρεμία αλλά γιατί βοηθάει να κάνεις focus σε εσένα. Να κοιτάς προς τα μέσα προς το κέντρο σου. Το δικό σου κέντρο. Πχ εμένα με βοηθάει πολύ να ακούω τους χτύπους της καρδιάς μου. Αυτό με φέρνει σε επαφή με τον εαυτό μου και με ήρεμει. Επικεντρωνομαι στο εγώ μου όσο μπορώ με αυτό τον τρόπο. Κλείνω απ έξω τα εξωτερικά ερεθίσματα. Νιώθω ασφαλής ακούγοντας τους χτύπους της καρδιάς μου και στρέφοντας την προσοχή μου προς τα μέσα είναι σαν να μπαίνω σε ένα ιδιωτικό δικό μου δωμάτιο όπου δεν είναι κανείς άλλος πάρα μόνο εγώ. Κι εκεί αρχίζω και μαω στον εαυτό μου και τον παρηγορω. Δεν είναι εύκολο πάντα βέβαια γιατί όταν έχω κι εγώ ερεθισμα εξωτερικό που με αναστατώνει ζορίζομαι. Αλλά όταν τα καταφέρω νιώθω μεγάλη ικανοποίηση. Αν θες προσπάθησε το. Οι χτυπο της καρδιάς μας μας φέρνουν σ επαφή με την ίδια τη γέννηση μας. Είναι κάτι δικό μας είναι αυτό που μας κρατάει ζωντανούς. Αλλά είπαμε το τι είναι καλό για σένα το ξέρεις μόνο εσύ. Εμεις μόνο προτάσεις μπορούμε να κάνουμε. Καλό ξημέρωμα.

  12. #57
    Το είδα και στης ειδήσεις ..
    Quote Originally Posted by boo View Post
    αυτο. με παρακολουθουν εξωγηινοι. βαζουν πρακτορες του fbi με μαυρα γυαλια να με παρακολουθουν. καλα πηγαινε η μερα. τωρα βλεπω αυτο.. δε ξερω πως να γλιτωσω. εκανα βηματα.βγηκα εξω. με παρεα, χωρις παρεα δυσκολο πολυ.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Επίσης ξέχασα να γράψω το εξής. Όταν ήμουν 16 ετών έχασα τον αδερφό μου από καρκίνο. Είχα μια φρικτή μητερα που δεν ήταν καν στη θέση της μητέρας. Γι αυτό το λόγο κι επειδή δεν είχα καθόλου καλή επαφή με τον εαυτό μου κι επειδή αν πάρα δεχόμουν το θάνατο της αδερφής μου θα κατερεα τον αρνήθηκα μέσα στο μυαλό μου χωρίς να το καταλάβω τότε. 20 χρόνια μετά εξαιτίας κάποιου γεγονότος ένιωθα ότι ο αδερφος μου ζει. Τον έβλεπα ζωναντο μέσα στο σπίτι και ήθελα να πάω να τον σωσω. Κοντευα να τρελαθώ. Έλεγα σε όλους να ζει είναι κάποιου άρρωστος και κυνδινευει. Περνάω δύσκολα με αυτό ώσπου μια μέρα ένας φίλος μου μου λέει. Αντε μου λέει σήκω πάμε να τον βρούμε τον αδερφό σου. Πάμε να τον βοηθήσουμε. Το έλεγε σοβαρά δεν με κοροϊδεύε. Ήταν ο μόνος που δεν με κορόιδεψε. Και τότε συνειδητοποίησα ότι δεν έχω που να πάω. Δεν ήξερα που να πάω να τον βρω. Συνειδητοποιήσα ότι ο αδερφός μου δεν υπάρχει κι ότι όλο αυτό ήταν κάτι που βιωνω επειδή το μυαλό μου είχε αρνηθεί τότε το θανάτο του. Και θρηνησα για το χαμό του 20 χρόνια μετα. Το πιστεύεις? Και μετά θυμήθηκα ότι στην κηδεία του τότε δεν είχα κλάψει ούτε δάκρυ δεν είχε σταλεί. Κι όλος ο πόνος βγήκε 20 χρόνια μετά. Αλλά εγώ τον έβλεπα ζωντανό μέσα στο σπίτι. Το καταλαβαίνεις? Ήθελα να τον σωσω να τον κάνω καλα. Φοβόμουν. Νόμιζα ότι με κηνυγουσε ότι με στοίχειωσε. Μόλις θρηνησα μόλις συνειδητοποίησα την άρνηση ηρέμησα. Κι όλα αυτά τα κατάφερα μόνη μου. Ο οι

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    728
    Quote Originally Posted by Potnia View Post
    Επίσης ξέχασα να γράψω το εξής. Όταν ήμουν 16 ετών έχασα τον αδερφό μου από καρκίνο. Είχα μια φρικτή μητερα που δεν ήταν καν στη θέση της μητέρας. Γι αυτό το λόγο κι επειδή δεν είχα καθόλου καλή επαφή με τον εαυτό μου κι επειδή αν πάρα δεχόμουν το θάνατο της αδερφής μου θα κατερεα τον αρνήθηκα μέσα στο μυαλό μου χωρίς να το καταλάβω τότε. 20 χρόνια μετά εξαιτίας κάποιου γεγονότος ένιωθα ότι ο αδερφος μου ζει. Τον έβλεπα ζωναντο μέσα στο σπίτι και ήθελα να πάω να τον σωσω. Κοντευα να τρελαθώ. Έλεγα σε όλους να ζει είναι κάποιου άρρωστος και κυνδινευει. Περνάω δύσκολα με αυτό ώσπου μια μέρα ένας φίλος μου μου λέει. Αντε μου λέει σήκω πάμε να τον βρούμε τον αδερφό σου. Πάμε να τον βοηθήσουμε. Το έλεγε σοβαρά δεν με κοροϊδεύε. Ήταν ο μόνος που δεν με κορόιδεψε. Και τότε συνειδητοποίησα ότι δεν έχω που να πάω. Δεν ήξερα που να πάω να τον βρω. Συνειδητοποιήσα ότι ο αδερφός μου δεν υπάρχει κι ότι όλο αυτό ήταν κάτι που βιωνω επειδή το μυαλό μου είχε αρνηθεί τότε το θανάτο του. Και θρηνησα για το χαμό του 20 χρόνια μετα. Το πιστεύεις? Και μετά θυμήθηκα ότι στην κηδεία του τότε δεν είχα κλάψει ούτε δάκρυ δεν είχε σταλεί. Κι όλος ο πόνος βγήκε 20 χρόνια μετά. Αλλά εγώ τον έβλεπα ζωντανό μέσα στο σπίτι. Το καταλαβαίνεις? Ήθελα να τον σωσω να τον κάνω καλα. Φοβόμουν. Νόμιζα ότι με κηνυγουσε ότι με στοίχειωσε. Μόλις θρηνησα μόλις συνειδητοποίησα την άρνηση ηρέμησα. Κι όλα αυτά τα κατάφερα μόνη μου. Ο οι
    Σε νιώθω σε αυτό που γράφεις. Έχω χάσει τον καλύτερο μου φίλο και αν και δεν το πέρασα όπως εσύ, ο ψυχισμός μου κλονίστηκε. Τις ημέρες εκείνες έκλαιγα ασταμάτητα, ήξερα πως έπρεπε να κλάψω. Καμία στιγμή δε συγκρατήθηκα και αυτό με βοήθησε πολύ. Εγώ αυτό που κάνω είναι να φοράω κάτι που φόραγε στο λαιμό του και να τον σκέφτομαι.

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    1
    BOO ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ? ΕΚΑΝΑ ΝΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ,

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Εξωγήινοι αυτού του κόσμου ενωθείτε!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 121
    Last Post: 13-02-2020, 10:56
  2. εξωγηινοι
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 141
    Last Post: 20-06-2019, 04:11
  3. αστροναυτες κι εξωγηινοι ......
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 16-04-2017, 18:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •