Χρειάζομαι βοήθεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν σου κόβονται τα πόδια ?Δεν τρέμουν τα γόνατα σου?
    Δεν νοιωθεις σαν να καιει το κεφάλι σου και να μουδιάζεις ,παραλυεις ολόκληρος ?

    Δεν περπατάς και από την συνεχείς πίεση και φόβο νομίζεις ότι παθαίνεις σαν επιληπτικός κρίσεις και θα πέσεις κάτω ?
    Ειδικά όταν είσαι σε κόσμο?

    Ξέρεις πόσα μπορώ να σου πω τέτοια ?

    Πολλά ...ατελείωτα που τα περισσότερα μπορεί και να τα έχω ξεχάσει γιατί μέχρι και λυποθυμικο επεισόδιο μου έφερνε ο συγκεκριμένος φόβος μου ..Πάνε και χρόνια αλλά κάποια πραγματικά ήταν εφιαλτικά και δεν ξεχνιούνται ..
    Τόσο το είχα θρέψει και το είχα αφήσει να μεγαλώσει εγώ ...

    Πάρε τον χρόνο σου και εδώ μέσα να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος που τα νοιωθεις αυτά και σιγουρα σε πολλούς δεν είναι άγνωστα ......
    το μόνο που θα σε βοηθήσει είναι κάθε φορά που θα σε επισκεφτεται ο φόβος και ο πανικος σωματοποιημενος να προσπαθείς να θυμηθείς ότι δεν ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ .
    Δεν έχει αυτός την δύναμη ,αλλά το μυαλό σου ...

    Να περνεις βαθιές ανάσες ,ήρεμες και να μετράς ενδιάμεσα σε αυτές .
    Όσες χρειάζεται μέχρι να ηρεμήσεις ...
    Στην αρχή θα είναι αρκετές μπορεί να νομίζεις ότι δεν σου φτάνει ο αέρας ..Μετά όμως θα λιγοστεύουν και θα ηρεμείς όλο και περισσότερο .

    Μην πιέζεσαι για οτιδήποτε όμως ..Όταν νοιώσεις έτοιμος τότε να μιλήσεις και να το βγάλεις από μέσα σου .
    Οι γονείς σου ξέρουν και απλά σε καθησυχάζουν ή απλά δεν έχουν ιδέα και θέλουν να σε ηρεμήσουν με αυτό τον τρόπο?

    Το σωστό σου λένε μην νομίζεις ,απλά εμείς εκείνη την ώρα δεν το θεωρούμε αρκετό .
    Προσπαθούν να σε ηρεμήσουν .Τι θα προτιμούσες γονείς οι οποίοι θα σου έλεγαν λόγια εκείνη την στιγμή που θα σε τάραζαν και θα δυναμωναν και άλλο τους φόβους σου ?
    Αλήθεια εσύ εκείνη την στιγμή ,ακόμα και τώρα που λες ότι είσαι έτσι ,τι πιστεύεις ότι θα ήθελες να ακούσεις ?
    Τι νομίζεις ότι θα σε έκανε να νοιώσεις ασφάλεια ?

    Αν νομίζεις ότι πιέζεσαι με όλα αυτά που σε ρωτάω μην απαντήσεις καθόλου .
    Ας το ...μόνο όταν είσαι έτοιμος ...
    Μαριλου γεια σου δεν ξερω αν δεις αυτό το ποστ. Θελω να σε ρωτήσω κάτι
    Διάβαζα περιστασιακά τα ποστ σου.
    Πόσο χρόνων περίπου είσαι(Αυτό αν θες μην μου απαντησεις). Πόσο καιρό σου πήρε να ξεπεράσεις το άγχος.; ζήτησες βοήθεια από ειδικό. Αν ναι μετά από Πόσο καιρό είδες αποτελέσματα.
    Αν όχι τότε πως; βοήθησέ μας!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Μαριλου γεια σου δεν ξερω αν δεις αυτό το ποστ. Θελω να σε ρωτήσω κάτι
    Διάβαζα περιστασιακά τα ποστ σου.
    Πόσο χρόνων περίπου είσαι(Αυτό αν θες μην μου απαντησεις). Πόσο καιρό σου πήρε να ξεπεράσεις το άγχος.; ζήτησες βοήθεια από ειδικό. Αν ναι μετά από Πόσο καιρό είδες αποτελέσματα.
    Αν όχι τότε πως; βοήθησέ μας!
    Καλημέρα !
    Αισιος στα 41 καλό μου το έχω πει πολλές φορές

    Όχι πολύ ευτυχώς γιατί δεν με άφησαν οι δικοί μου άνθρωποι .
    Ήμουν αρνητικη στην αρχή για βοήθεια γιατί νόμιζα θα τα καταφέρω μόνη μου αλλά δεν γίνεται ΧΩΡΙΣ να το ξέρεις γιατί πολύ απλα δεν ξέρεις τον τρόπο και πρέπει κάποιος να σου δείξει πως να διαχειρίζεσαι εσύ το μυαλό σου και όχι εκείνο εσένα ..

    Ότι χρειαστείς εδώ είμαι ,πλέον είμαι σε θέση και μεσο της σχολής που παρακολουθώ να μπορώ να πω κάποια πράγματα με περισσότερη γνώση και σιγουριά πλέον .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Αισιος στα 41 καλό μου το έχω πει πολλές φορές

    Όχι πολύ ευτυχώς γιατί δεν με άφησαν οι δικοί μου άνθρωποι .
    Ήμουν αρνητικη στην αρχή για βοήθεια γιατί νόμιζα θα τα καταφέρω μόνη μου αλλά δεν γίνεται ΧΩΡΙΣ να το ξέρεις γιατί πολύ απλα δεν ξέρεις τον τρόπο και πρέπει κάποιος να σου δείξει πως να διαχειρίζεσαι εσύ το μυαλό σου και όχι εκείνο εσένα ..

    Ότι χρειαστείς εδώ είμαι ,πλέον είμαι σε θέση και μεσο της σχολής που παρακολουθώ να μπορώ να πω κάποια πράγματα με περισσότερη γνώση και σιγουριά πλέον .
    Ψυχοθεραπεία; ή και φαρμακευτική αγωγη;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Ψυχοθεραπεία; ή και φαρμακευτική αγωγη;
    Μόνο ψυχοθεραπεία .
    Φαρμακευτική αγωγή εγώ πήρα καθαρά για άλλα λόγο αλλά έβλεπα ότι επηρέασε λιγάκι και το θέμα της διάθεσης .
    Εδωσε ένα πουσαρισμα περισσότερο .
    Καθαρά προσωπική άποψη οποίος έχει προσπαθήσει μόνο με ψυχοθεραπεία και δεν μπορεί ή το προτείνει ο γιατρός του να μην διστάζει αρκεί να μην γίνονται καταχρήσεις και επαναπαυτει μόνο στην αγωγή .

    Η αγωγή από μόνη της ούτε θεραπεύει ούτε σου κάνει περισσότερο ζημιά ,θέλει και άλλα πραγματακια .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 02-08-2021 at 18:35.

  6. #21
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Αισιος στα 41 καλό μου το έχω πει πολλές φορές

    Όχι πολύ ευτυχώς γιατί δεν με άφησαν οι δικοί μου άνθρωποι .
    Ήμουν αρνητικη στην αρχή για βοήθεια γιατί νόμιζα θα τα καταφέρω μόνη μου αλλά δεν γίνεται ΧΩΡΙΣ να το ξέρεις γιατί πολύ απλα δεν ξέρεις τον τρόπο και πρέπει κάποιος να σου δείξει πως να διαχειρίζεσαι εσύ το μυαλό σου και όχι εκείνο εσένα ..

    Ότι χρειαστείς εδώ είμαι ,πλέον είμαι σε θέση και μεσο της σχολής που παρακολουθώ να μπορώ να πω κάποια πράγματα με περισσότερη γνώση και σιγουριά πλέον .
    Μαριλου θελω να μου δωσεις το πιστοποιητικο .. γιατι αλλιως δεν παιρνω γνωμες σου!
    Επισης παιζει το γεγονος ο Aeon να ειναι η Μαριλου!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Χρειαζομαι βοηθεια
    By outoforder in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-07-2012, 03:35
  2. χρειαζομαι βοήθεια
    By stefl in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 10-12-2009, 02:39
  3. χρειαζομαι την βοηθεια σας
    By Κορινα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 26-11-2009, 14:44
  4. χρειαζομαι βοηθεια
    By jona in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 21-11-2008, 21:41
  5. χρειαζομαι βοηθεια
    By anneta in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 24-10-2007, 18:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •