SOS - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: SOS

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Αυτο που λες στο δερμα,ελληνιστι δικτυωτη πελιδνωση,το εχει κ ο πατερας μου στα ποδια,λογω μιας ιδιαιτεροτητας στο αιμα ψυχρη συγκολλητινη.Αν ειχες aps θα ειχες ηδη παθει θρομβωση.Συνηθως ετσι γινεται η διαγνωση αυτου του αυτοανοσου.Δεν ταιριαζει στα συμπτωματα σου.Κανε την βρογχοσκοπηση να τελειωνεις και μην ανησυχεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Αυτο που λες στο δερμα,ελληνιστι δικτυωτη πελιδνωση,το εχει κ ο πατερας μου στα ποδια,λογω μιας ιδιαιτεροτητας στο αιμα ψυχρη συγκολλητινη.Αν ειχες aps θα ειχες ηδη παθει θρομβωση.Συνηθως ετσι γινεται η διαγνωση αυτου του αυτοανοσου.Δεν ταιριαζει στα συμπτωματα σου.Κανε την βρογχοσκοπηση να τελειωνεις και μην ανησυχεις.
    Αυτό που λες το βλέπεις με εξετάσεις αιματος; Η αλήθεια ειναι ότι δεν το έχω έντονα, απλά παλιά το παρατηρούσα κάποιες φορές στα πόδια ενώ τώρα το είδα και στα χέρια. Και η ορθοστατικη μπορεί να μου το κανει αλλά μέχρι πρόσφατα δεν το είχα. Σκέφτηκα μήπως είναι λόγω θερμοκρασίας.

    Ο πατέρας σου γιατί έκανε βρογχοσκοπηση αν επιτρεπεται;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Η ψυχρη συγκολλητινη φαινεται με ειδικες εξετασεις αιματος.Συνηθως η δικτυωτη πελιδνωση που τη συνοδευει εχει να κανει με το ψυχος.Δηλ.εμφανιζεται παντα οταν τα ακρα ειναι κρυα.Εαν καποιος το εχει αυτο πρεπει εαν χρειαστει μεταγγιση,να του ζεστανουν το αιμα στους 37+ βαθμους,και να <<πλυνουν>>τα ερυθρα αιμοσφαιρια,διοτι αλλιως μπορει να προκληθει αιμολυτικη αναιμια.Την βρογχοσκοπηση ο πατερας μου την εκανε τον Γενσρη του 2018 στον ευσγγελισμο.Ειχε παθει πνευμονια,εκανε σημαντικη αιμοπτυση,στην αξονικη φανηκαν υποπτες αλλοιωσεις,και αρκετοι λεμφαδενες,γι αυτο την εκαναν.Αν και η αξονικη ειχε υψηλη υποψια καρκινου ,η βρογχοσκοπηση ηταν αρνητικη.Και την εκανε με ανεση.Μιλαμε για ανθρωπο που ηταν 86 χρονων με σοβαροτατα θεματα.Μην φοβασαι δεν θα εχεις κανενα θεμα με την εξεταση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •