SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: SOS

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789

    SOS

    Με το άγχος με τις ενδοσκοπησεις με επιασε αυπνια. Είμαι στην τριτη μερα με ελαχιστο ελαφρυ υπνο. Ποτε αρχιζει να γίνεται σοβαρό και μπορεί να πεθάνεις;

    Πήρα ζαναξ 0.25 δυστυχώς δεν με έπιασε ίσως γιατί το πήρα αργά και ήδη είχα αγχωθεί που δεν κοιμάμαι. Σε κάποια φάση από τις 9 το πρωί μέχρι τις δώδεκα έπεσα σε έναν πολύ ελαφρύ ύπνο, δεν είμαι καν σίγουρος ότι κοιμήθηκα, είδα όνειρα όμως. Πιανεται για υπνος;

    Να πάω επειγοντα; Έχω αντιμετωπίσει αυπνια στο παρελθόν πολλές φορές αλλά 3 μέρες με τόσο λίγο ύπνο μου φαίνονται πολλές και φοβάμαι ότι θα πάθω κάτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Τίποτα δεν θα πάθεις. Το πιθανότερο είναι να κοιμηθείς κάποια στιγμή από την κούραση. Έχεις δοκιμάσει μελατονίνη και βαλεριάνα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τίποτα δεν θα πάθεις. Το πιθανότερο είναι να κοιμηθείς κάποια στιγμή από την κούραση. Έχεις δοκιμάσει μελατονίνη και βαλεριάνα;
    Πέρυσι που είχα μακροχρόνιο πρόβλημα, ναι δοκίμασα, αλλά η βαλεριανα συνήθως μου αναστατώνει το στομάχι. Γενικά αν με πιάσει μια νύχτα μετά αγχώνομαι κι ετσι γίνεται φαύλος κύκλος.

    Μάλλον θα πάρω παραπάνω δόση ζαναξ σήμερα. Χθες είχα πάρει το μισό του 0.25 και μετά από ένα τρίωρο το άλλο μισό. Σήμερα θα πάρω 0.75 εξαρχής και πριν ξαπλώσω μήπως είναι πιο αποτελεσματικό έτσι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Καλά θα κάνεις. Σε ενοχλούσε στο στομάχι και το ρόφημα; Εμένα περισσότερο με πιάνει το ρόφημα της βαλεριανας παρά σε κάψουλες. Η μελατονίνη μου προκαλούσε πλήρη αϋπνία.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    271
    Οταν γεννησα τον γιο μου κοιμομουνα ελαχιστα.το μονο που με επιασε μετα απο 4 μηνες συνεχομενου θηλασμου και αυπνιας ητανε ιλιγγος για 1,5 ωρα.ποτε δεν ειχα σκεφτει οτι μπορεις να παθεις κατι πιο σοβαρο απο ελλειψη υπνου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω μεινει ξυπνια 7 24ωρα.τιποτα δεν επαθα αλλα μ3ετα κοιμηθηκα πανω απο 24ωρο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    136
    Τιποτα δεν θα παθεις. Παρε αυτα τα φυτικα που βοηθανε να κοιμηθεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Και γω εχω ελλειψη υπνου,οταν περασουν 3-4 μερες και δεν κοιμηθω καλα,πχ μονο 3-4 ωρες,εχω ιλιγγο,ταχυκαρδια και τσιμπημενη πιεση.Προσεχε την οδηγηση,εαν οδηγεις.Αντε να κανεις και την βρογχοσκοπηση να τελειωνεις να ησυχασεις.Εμενα βρηκε η ωρλ εναν κιρσο σε ενα αγγειο στο μεσο προς τα πισω τμημα της μυτης και το αιμα πηγαινε προς το λαιμο και φαινοταν αιμοπτυση. Καμια φορα ειναι τοσο μικρες αυτες οι βλαβες που φαινονται με δυσκολια,εμενα το ειδε οταν ειχε αιμορραγησει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κι εγώ έχω μείνει ακόμα και βδομάδα άυπνη. Μην αγχώνεσαι χειρότερα Αντώνη, το θρέφεις άθελά σου περισσότερο όλο αυτό. Σκέφτεσαι για όλα τα άλλα, άμα αρχίσεις και σκέφτεσαι και για τον ύπνο άστα να πάνε...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αν βλέπεις όνειρα σημαίνει ότι κοιμάσαι. Άρα δεν είσαι άυπνος αλλά χρειάζεσαι παραπάνω ύπνο για να κοιμηθείς. Κλείσε τώρα παντζούρια, πόρτες, κινητά σταθερά και κοιμήσου. Είχα το ίδιο θέμα πριν 18 χρόνια για ένα μήνα λόγω άγχους. Ένιωθα ότι δεν κοιμόμουν για ένα μήνα. Ο νευρολόγος μου έγραψε στιλνοξ. Σου κάνει το κεφάλι πέτρα σε 10 λεπτά και έχεις βαρύ ύπνο. Το πήρα για μια εβδομάδα, μετά μόνος μου το μείωσα σε μισό χάπι μέχρι που κατάλαβα ότι δεν το είχα ανάγκη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,388
    Καλημερα!

    Αντώνη πως εισαι ?Καταφερες να κοιμηθεις .

    Εχω μεινει αυπνη στην κυριολεξια σε μια καρεκλα για μια εβδομαδα με ενδιαμεσα μισαωρα διαλείμματα υπνου και δεν επαθα απολυτος τιποτα .
    Το μονο που θα παθεις ειναι οταν θα πεσεις καποια στιγμη για υπνο θα ξυπνησεις μετα απο παρα πολλες ωρες και θα νομιζεις οτι περασε μοναχα μια ωριτσα ...Μια κουραση θα νοιωθεις και ειναι απολυτος φυσιολογικη ..Εμενα ακομα και σημερα οταν εχω νυχτερινη βαρδια την αλλη μερα μου βγαινει σε υπερενταση η οποια οταν χαλαρωσω και ηρεμησω φευγει απο μονη της ...

    Ηρεμησε και κοιτα οταν αποφασιζεις να παιρνεις χαπι να το παιρνεις σωστα ,το μισο του 0,25 μην κανεις τον κοπο να το παίρνεις ,τιποτα δεν κανει ακομα και σε εμενα που ειμαι παρθενος οργανισμος σε αυτα τα χαπια ..
    Οταν εισαι ξενυχτησμενος την επομενη μερα θα κανεις ενα ζεστο μπανιο να χαλαρωνεις ,δοκιμασε λεβαντα σαν αρωματοθεραπεια κανει θαυματα να ξερεις ,θα πινεις ενα ζεστο τσαγακι και θα περνεις το χαπι ... απο εκεινη την ωρα και μετα θα ξαπλωνεις και δεν θα σκεφτεσαι τιποτα, θα δεις θα κοιμηθεις .
    Ολα στο μυαλο μας ειναι δυστηχως και το αγχος μονο κακο μας κανει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    . Σε κάποια φάση από τις 9 το πρωί μέχρι τις δώδεκα έπεσα σε έναν πολύ ελαφρύ ύπνο, δεν είμαι καν σίγουρος ότι κοιμήθηκα, είδα όνειρα όμως. Πιανεται για υπνος;
    .
    ο υπνος που πραματικα ξεκουραζει ειναι αυτος που βλεπεις ονειρα , ο υπνος Rapid Εye Movement ( REM ) , τον λενε ετσι γιατι τα βλεφαρα τον ματιων κινουνται γρηγορα , εβλεπα τον γατο μου που εμπαινε στην φαση αυτη , αλλα ουτως η αλλεως καποια στιγμη θα κοιμηθει ο οργανισμος , θες δεν θες ......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Σας ευχαριστώ παιδιά, τελικά κοιμήθηκα ενα εξαωρο, όχι ιδανικό (με 8ωρο νιώθω ξεκούραστος) αλλά τουλάχιστον κοιμήθηκα. Μου είπε ο ψυχίατρος να συνεχίσω το ζαναξ για καμιά βδομάδα, θα το πάρω και τις επόμενες μέρες μέχρι να επανέλθω. Ελπίζω να μην έχω άλλο επεισόδιο αϋπνίας σήμερα. Ήδη αγχώνομαι

    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Και γω εχω ελλειψη υπνου,οταν περασουν 3-4 μερες και δεν κοιμηθω καλα,πχ μονο 3-4 ωρες,εχω ιλιγγο,ταχυκαρδια και τσιμπημενη πιεση.Προσεχε την οδηγηση,εαν οδηγεις.Αντε να κανεις και την βρογχοσκοπηση να τελειωνεις να ησυχασεις.Εμενα βρηκε η ωρλ εναν κιρσο σε ενα αγγειο στο μεσο προς τα πισω τμημα της μυτης και το αιμα πηγαινε προς το λαιμο και φαινοταν αιμοπτυση. Καμια φορα ειναι τοσο μικρες αυτες οι βλαβες που φαινονται με δυσκολια,εμενα το ειδε οταν ειχε αιμορραγησει.
    Ναι κι εγώ έχω άσχημα συμπτώματα. Γίνεται χειρότερη και η ορθοστατικη. Χθες είχα 120 παλμούς όταν έκανα ντους.

    Εσύ χρειάστηκε να επαναλάβεις τον έλεγχο πολλές φορες; Γιατί έχω πάει τρεις φορές σε ΩΡΛ και το μόνο που βρήκαν ήταν ένας μικρός ερεθισμός της τραχείας, λογικά απ την παλινδρόμηση.
    Μόνο μια φορά πριν 1 χρόνο που ήμουν κρυωμένος και είχα βγάλει πτυελα με αίμα που είπαν ότι είδαν ένα αιμαγγυωμα αλλά τότε όντως ήμουν κρυωμένος και δεν ήταν επαναλαμβανόμενες αιμοπτυσεις. Τώρα συμβαίνει τουλάχιστον δύο φορές το μήνα, το τελευταίο μήνα και δύο φορές τη βδομάδα. Μικρές γραμμές αίματος.
    Έχω πάει και την ίδια μέρα που είδα αιμα στον ΩΡΛ και δεν είχαν κατι. Εσένα αιμορραγησε την ώρα της εξέτασης και το ειδε; Μακάρι να μου έβρισκαν κάτι στο λαιμό να μην χρειαζόταν να την κάνω την βρογχοσκοπηση.

    Εγώ η αλήθεια είναι ότι το μόνο συμπτωμα που έχω αναπνευστικά είναι ερεθισμός και κάποιες φορές πόνο στην τραχεία. Μου φαίνεται πιο πιθανό να έχω κάποιον όγκο στην τραχεία δλδ που δεν έπιασε η αξονική πας αυτά που μου λενε για τους βρογχους γιατί βήχα δεν έχω σχεδόν καθόλου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Ειναι κοντα στο σπιτι μου η ωρλ,και ετσι ειχα παει την ιδια μερα που ανοιξε η μυτη μου,και ετσι το ειδε.Το χαρακτηρισε κιρσο.Μου εκανε καυτηριασμο και μου εδωσε 2 αλοιφες ,μια φτιαχτη αλοιφη για την ξηροτητα της μυτης και μια αιμοστατικη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Kι εγώ έχω πάει την ίδια μέρα και δεν βρήκαν τίποτα δυστυχώς.

    Διαβάζω τώρα για το antiphospholipid syndrome (APS) και πιστεύω ότι μπορεί να το έχω. Είναι δύσκολο και στη διάγνωση και μπορεί να οδηγήσει σε πολυθρομβωτικα επεισόδια σε όλο το σώμα, ταυτοχρονη ολικη ανεπάρκεια οργανων και θάνατο. Έχω αναπτύξει ένα ήπιο Livedo reticularis στα πόδια και στα χέρια μου και αυτό είναι συμπτωμα.

    Τουλάχιστον να προλάβω να τελειώσω το δεύτερο βιβλίο μου πριν παθω πολυθρομβωση, να κανω λίγο σεξ, να εξασφαλίσω τις γάτες μου.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •