Εμβοες μονιμες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Θα συμφωνήσω με efar, δεν είπε κάτι κακό ο άνθρωπος απλά έδωσε κάποιες πληροφορίες από προσωπική εμπειρία, δεν καταλαβαίνω γιατί οι πληροφορίες από προσωπική εμπειρία να είναι καλοδεχούμενες όταν μας λένε δεν έχεις τίποτε ενώ να μας οδηγούν σε ξεσπάσματα όταν μας λένε, ψαξτο λιγο παραπάνω
    Εκτός κ αν αυτό που θελουμε είναι μόνο να μας χαϊδεύουν τα αυτιά ( βουιζουν δε βουιζουν, κρύο αστείο ΧΑ)
    Δεν είπα ότι είπε κάτι κακό απλά όταν εδώ μέσα οι περισσότεροι λειτουργούμε με το μυαλό και όχι με την λογική το αποτέλεσμα είναι να νιώθουμε κ τα υπόλοιπα που ανέφερε

  2. #17
    Άρα θεωρείς ότι πρέπει σε ότι διαβάζουμε εδώ μέσα να λέμε τίποτε δεν έχεις , άγχος είναι

  3. #18
    Member
    Join Date
    Sep 2022
    Posts
    30
    Όχι δεν είπα αυτό προφανώς το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να επισκεφτείς γιατρό και όχι το φόρουμ αυτό είπα

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Παιδιά δεν χρειάζεται να διαφωνούμε . Θα ήμουν πολύ ευτυχισμένη αν όλα αυτά τα χρόνια είχα κάπου διαβάσει κάτι , έστω σε κάποιο φόρουμ το οποίο θα με βοηθούσε έστω και από προσωπικές εμπειριες άλλων να ψαχτώ παραπάνω . Ναι το άγχος επιδεινώνει τα πάντα αλλά πλέον και οι γιατροί εύκολα τα ρίχνουν όλα εκεί
    Θα είχα βρει ίσως νωρίτερα τη λύση που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου ίσως να μην είχα χάσει σχεδόν ολη την ακοή μου , όπως και οι εμβοες ίσως δεν θα είχαν ενταθεί τόσο πολύ
    Χαίρομαι που προς το παρόν γλίτωσα το προσωπικό μου νεύρο και αυτός ήταν και ο στόχος του νευροχειρουργου
    Όχι πανικός , απλά και μια γνώμη από έμπειρο ΩΡΛ παραπάνω
    Αυτά από μενα , καλό βραδυ σε όλους

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    1
    Έφη καλησπέρα, θες να μου πεις σε ποιον γιατρό πήγες για τις εμβοές; Έχω κι εγώ εδώ και ένα χρόνο μόνο στο δεξί αυτί και θέλω να αποκλεισω το νευρινωμα που ανεφερες.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Καλησπερα , μένω επαρχία . Ο ΩΡΛ που πήγα και υποψιάστηκε το πρόβλημα μου έδωσε να κάνω μαγνητική βάσης κρανίου και λίθοειδων . Εκεί φάνηκε το νευρινωμα το οποίο το είχα 8 χρόνια και μου λέγανε ότι είναι αγγειακή καμπύλη που πάλλεται στο ακουστικό νευρο , το ότι είχα απώλεια ακοής δεν το λογάριασε κανείς από τους προηγούμενους
    Από εκεί και πέρα πήγα στο ΥΓΕΙΑ και με ανέλαβε ο Λαμπροπουλος στο gamma knife
    Όσο πιο μικρό είναι τόσο καλύτερα το πιάνει
    Εμένα είναι θαύμα που γλίτωσε το προσωπικό μου νευρο και δεν κρέμασε η μια πλευρά . Μην αγχώνεσαι αργεί να μεγαλώσει συνήθως και αν δε σου έχει δώσει αλλά συμπτώματα ( ίλιγγο, μουδιασματα , απώλεια ακοής κλπ) don’t worry
    Αν χρειαστείς άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεση σου

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by efar View Post
    Καλησπερα , μένω επαρχία . Ο ΩΡΛ που πήγα και υποψιάστηκε το πρόβλημα μου έδωσε να κάνω μαγνητική βάσης κρανίου και λίθοειδων . Εκεί φάνηκε το νευρινωμα το οποίο το είχα 8 χρόνια και μου λέγανε ότι είναι αγγειακή καμπύλη που πάλλεται στο ακουστικό νευρο , το ότι είχα απώλεια ακοής δεν το λογάριασε κανείς από τους προηγούμενους
    Από εκεί και πέρα πήγα στο ΥΓΕΙΑ και με ανέλαβε ο Λαμπροπουλος στο gamma knife
    Όσο πιο μικρό είναι τόσο καλύτερα το πιάνει
    Εμένα είναι θαύμα που γλίτωσε το προσωπικό μου νευρο και δεν κρέμασε η μια πλευρά . Μην αγχώνεσαι αργεί να μεγαλώσει συνήθως και αν δε σου έχει δώσει αλλά συμπτώματα ( ίλιγγο, μουδιασματα , απώλεια ακοής κλπ) don’t worry
    Αν χρειαστείς άλλη πληροφορία είμαι στη διάθεση σου
    Η απώλεια ακοης βελτιώθηκε μετά την επεμβαση; Εγώ έχω σοβαρή απώλεια ακοης τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει μαγνητική αλλά όχι στο ακουστικό νεύρο. Μου έγραψαν να κάνω αλλά δεν εχω πάει ακόμα. Όσοι ωριλα είδα μου είπαν ότι κατά 90% πρόκειται για ωτοσκληρυνση γιατί χάνω την ακοη μου και στα δύο αυτια. Στο δεξί πια δεν ακούω σχεδόν καθόλου το ανθρώπινο ηχοχρωμα, στο αριστερό πιάνω ακόμα τις χαμηλές συχνότητες αλλά χάνονται σιγά σιγά. Μου έχουν πει πως η μόνη λύση είναι επέμβαση και στα δύο αυτιά, αφού φυσικά εξακριβωθεί πως δεν πρόκειται για κάτι άλλο μέσω της αξονικής. Και αν δεν βελτιωθεί ούτε μετά την επέμβαση το πρόβλημα, ακουστικά για όλη μου τη ζωή.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Η απώλεια ακοης βελτιώθηκε μετά την επεμβαση; Εγώ έχω σοβαρή απώλεια ακοης τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει μαγνητική αλλά όχι στο ακουστικό νεύρο. Μου έγραψαν να κάνω αλλά δεν εχω πάει ακόμα. Όσοι ωριλα είδα μου είπαν ότι κατά 90% πρόκειται για ωτοσκληρυνση γιατί χάνω την ακοη μου και στα δύο αυτια. Στο δεξί πια δεν ακούω σχεδόν καθόλου το ανθρώπινο ηχοχρωμα, στο αριστερό πιάνω ακόμα τις χαμηλές συχνότητες αλλά χάνονται σιγά σιγά. Μου έχουν πει πως η μόνη λύση είναι επέμβαση και στα δύο αυτιά, αφού φυσικά εξακριβωθεί πως δεν πρόκειται για κάτι άλλο μέσω της αξονικής. Και αν δεν βελτιωθεί ούτε μετά την επέμβαση το πρόβλημα, ακουστικά για όλη μου τη ζωή.
    Η ακοή μου δεν πρόκειται να επανέλθει , όπως και οι εμβοες έγιναν χειρότερες . Είχα σφυζουσες , τώρα ακούω «της Παναγίας τα μάτια» που λέμε στα μέρη μου, κάτι το οποίο δημιουργεί και ψυχολογικά θέματα …,,Στόχος ήταν να μην πειράξει κι αλλά νεύρα . Τουλάχιστον έχω ένα λειτουργικό αυτί. Αυτό που έχετε εσείς είναι κάτι διαφορετικό εφόσον είναι και στα δυο αυτιά . Αλλά αν υπάρχει λύση μην το καθυστερείτε .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Quote Originally Posted by efar View Post
    Η ακοή μου δεν πρόκειται να επανέλθει , όπως και οι εμβοες έγιναν χειρότερες . Είχα σφυζουσες , τώρα ακούω «της Παναγίας τα μάτια» που λέμε στα μέρη μου, κάτι το οποίο δημιουργεί και ψυχολογικά θέματα …,,Στόχος ήταν να μην πειράξει κι αλλά νεύρα . Τουλάχιστον έχω ένα λειτουργικό αυτί. Αυτό που έχετε εσείς είναι κάτι διαφορετικό εφόσον είναι και στα δυο αυτιά . Αλλά αν υπάρχει λύση μην το καθυστερείτε .
    Κι εγω δυστυχώς εχω καθε ειδους εμβοες. Επέμβαση φοβαμαι πολύ να κάνω. Προς το παρόν θα βολευτώ με ακουστικά.
    Ναι, μου είπαν ότι θα ήταν πολύ σπάνιο να έχω όγκο και στα δύο αυτια, αλλά η αλήθεια είναι οτι στο δεξί είναι πολύ χειρότερα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Κι εγω δυστυχώς εχω καθε ειδους εμβοες. Επέμβαση φοβαμαι πολύ να κάνω. Προς το παρόν θα βολευτώ με ακουστικά.
    Ναι, μου είπαν ότι θα ήταν πολύ σπάνιο να έχω όγκο και στα δύο αυτια, αλλά η αλήθεια είναι οτι στο δεξί είναι πολύ χειρότερα.
    Η επέμβαση ήταν αναίμακτη , τουλάχιστον αυτή που εκανα εγώ . Αν είστε Αθήνα , στο ΥΓΕΙΑ πήγα , εξαιρετικοί γιατροί
    Και ανέλαβαν αυτοί το χαρτομάνι με τον ΕΟΠΥΥ και πλήρωσα την συμμετοχή μου μόνο

  11. #26
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Παιδιά καλησπέρα και απο μένα,
    Θα παραθέσω και εγω τον πόνο μου.. έπειτα απο ενα στρεσογόνο γεγονός εμφάνισα εμβοές στο δεξί μου αυτί.
    Αν και πήγα σε ΩΡΛ άμεσα μου έδωσε κάποια χάπια κορτιζόνης τα οποία δυστυχώς δεν απέδωσαν.
    Δυστυχώς εγώ έχω μάθει να κοιμάμαι σε απόλυτη ησυχία και τώρα που δοκιμάζω να κοιμάμαι με κάποιον θόρυθο (λευκό ήχο) δεν μπορω.. απλά λαγοκοιμάμαι..
    Έχετε καμιά πρόταση που θα μπορούσε να βοηθήσει; Δοκίμαζω μελατονίνες αλλα τπτ.. επίσης έπειτα απο εξετάσεις που έκανα διαπιστώθηκε οτι έχω πολύ χαμηλά επίπεδα Β12 και γενικά Β οπότε απο σήμερα έχω ξεκινήσει neurobion.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    11
    Καλησπέρα , θα έλεγα να πάρεις λίγο καιρό την Β 12 μέχρι να ανέβουν τα επίπεδα στις εξετάσεις κι αν δεν σταματήσουν οι εμβοες καλό θα ήταν να πάρεις και άλλη γνώμη από έμπειρο ΩΡΛ
    Καλά η μελατονινη εμένα δεν μου έκανε τίποτα , μόνο με Xanax κοιμόμουν ( σκέψου ότι πριν τις εμβοες κοιμόμουν μόνο με ωτοασπίδες επειδή ήθελα απόλυτη ησυχία)
    Με τα χρόνια ο εγκέφαλος τις συνηθίζει κάπως και γίνονται καλύτερα τα πραγματα
    Το σημαντικό είναι να βρεις την αιτία των εμβοων

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Εμβοες
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-2020, 23:52
  2. Μόνιμες κακές σκέψεις!!!!
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-06-2019, 17:43
  3. Εμβοες..
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 11-03-2019, 15:26
  4. εμβοεσ
    By mergo71 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-01-2019, 15:15
  5. Replies: 18
    Last Post: 13-07-2014, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •