Σημάδια αυτοτραυματισμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71

    Σημάδια αυτοτραυματισμου

    Τι μπορώ να κάνω για να φύγουν τα σημάδια από χαρακιές ;;; Ξέρεις κανείς ;;; Φοβάμαι μήπως δεν φύγουν ποτέ . Και δεν θέλω να τις δει κάποιος .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    δοκιμασε την γελη που βαζουν οι εγκυες στην κοιλια τους για να μετριασουν τα σημαδια στο δερμα. την πουλανε σε φαρμακεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    δοκιμασε την γελη που βαζουν οι εγκυες στην κοιλια τους για να μετριασουν τα σημαδια στο δερμα. την πουλανε σε φαρμακεια
    σωστα, λεγεται jalplast ........αν εννοεις αυτην ......δεν ειναι ακριβη ......

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Σας ευχαριστώ παιδιά . Μήπως γνωρίζετε αν παίζει ρόλο το σημείο το σώματος και το χρονικό διάστημα που έχει περάσει ;; Θα με βοηθουσατε πολύ αν γνωρίζετε

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Σε ποιο σημείο του σώματος έχεις τα σημάδια; Στα άκρα, στην κοιλιά, πού; Πώς τα κάλυπτες ως σήμερα;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Σε ποιο σημείο του σώματος έχεις τα σημάδια; Στα άκρα, στην κοιλιά, πού; Πώς τα κάλυπτες ως σήμερα;
    Παντού . Στα πόδια ,στα χέρια, στην κοιλιά. Αλλά αυτά που είναι στα μπούτια μου έχουν καιρό και δεν φεύγουν . Ε τόσο καιρό δεν φαινόταν γιατί ήταν χειμώνας και φορούσα μακριά ρούχα . Και άλλωστε δεν πήγαινα και πουθενά .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Παντού . Στα πόδια ,στα χέρια, στην κοιλιά. Αλλά αυτά που είναι στα μπούτια μου έχουν καιρό και δεν φεύγουν . Ε τόσο καιρό δεν φαινόταν γιατί ήταν χειμώνας και φορούσα μακριά ρούχα . Και άλλωστε δεν πήγαινα και πουθενά .
    καποια σημαδια μαλλον δεν θα φυγουν ποτε.
    αν σου αρεσουν τα τατουαζ δοκιμασε να κανεις μερικα σε καποια σημεια. τωρα δεν ειμαι και σιγουρος, μια ιδεα εγραψα.
    παντως πιστευω οτι απο τα μπουτια δυσκολα θα φυγουν. αν προσεξεις πολλες γυναικες εχουν ραγαδες στην κοιλια και στα μπουτια τους στον πισινο απο αποτομη αυξηση βαρους η εγκυμοσυνη. ραγαδα παει να πει ουσιαστικα αποτομο τεντωμα του δερματος με σχισιμο που αφηνει σημαδι. οι ραγαδες δυσκολα φευγουν.
    πιστευω οτι κανεις δεν νοιαζεται εαν εχεις μερικες ουλες στα μπουτια σου αλλα ολοι νοιαζονται για τους λογους που τις απεκτησες σε αυτο θα πρεπει να εισαι διπλωματισσα

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Τι εννοείς πρέπει να είμαι διπλωματισσα ;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    Quote Originally Posted by Vass View Post
    Τι εννοείς πρέπει να είμαι διπλωματισσα ;
    εννοω οτι δεν θα ξεφουρνιζεις με τη πρωτη που θα σε ρωτα καποιος τι σημαδια ειναι αυτα οτι χαρακωνεσε γιατι εχεις καποιο ψυχολογικο

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Και τι να τους λέω ;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    εαν καποιος δεν τα δει ολα μαζι, δεν θα καταλαβει τιποτα.
    εαν ομως αναγκαστεις να το σχολιασεις, θα πεις οτι τα εκανες καποτε πολυ παλια υπο καθεστως πολυ μεγαλου αγχους.
    να θυμασε οτι ολοι μας οταν βλεπουμε εναν ανθρωπο μας νοιαζει πως ειναι τωρα οχι πως ηταν πριν πολυ καιρο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Να αγκαλιάσεις τα σημάδια σου είναι μία λύση. Δηλαδή, να μην ντρέπεσαι, αφού υπάρχουν. Είναι το σώμα σου, με την ιστορία του και τις εμπειρίες του. Αν δεν το μπορείς, πάλι να μην ντρέπεσαι που δεν το μπορείς. Υπάρχει μέικ απ αδιάβροχο που καλύπτει τέλεια. Χρησιμοποίησε κρέμα για εγκαύματα, αυτές έχουν τα καλύτερα συστατικά και για ουλές γενικά. Και να ρωτήσω, το κάνεις ακόμη ή είναι εντελώς θέμα του παρελθόντος ελπίζω;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Θες να μιλήσεις λίγο για το τι σε οδήγησε στον αυτοτραυματισμό; Τι βλέπεις πως μπορεί να σε οδήγησε σε αυτόν τον τρόπο που χρησιμοποιείς το σώμα σου; Καλημέρα. :)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    71
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Θες να μιλήσεις λίγο για το τι σε οδήγησε στον αυτοτραυματισμό; Τι βλέπεις πως μπορεί να σε οδήγησε σε αυτόν τον τρόπο που χρησιμοποιείς το σώμα σου; Καλημέρα. :)
    Τι να σου πω δεν ξέρω . Κάποιες φορές ήταν η επιβεβαίωση ότι κάτι κάνω. Ένιωθα πιο δυνατή από τους άλλους . Θέμα της χαμηλής αυτοεκτίμησης μου λογικά είναι αλλά δεν είμαι σίγουρη . Νομίζω είναι και αλλά ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Έχω κι εγώ. Στην αρχή τα έκρυβα, μετά όχι. Τα θεωρώ κομμάτι μου, ιστορία μου, δεν μπορώ να στο εξηγήσω διαφορετικά. Φαίνεται ξεκάθαρα τι είναι πάντως καθώς είναι σε μέρη που δε θα έπρεπε να είναι και δεν κρύβονται. Δεν είναι πολλά, αλλά χαρακτηριστικά. Γι αυτό σου είπα αγκάλιασέ τα, ωστόσο εγώ νιώθω έτσι, κι εσύ όχι, οπότε δεν στο λέω για να σε κάνω να αισθανθείς κάπως, απλά να σου πω από την εμπειρία μου ότι αν δώσεις χρόνο, υπάρχει περίπτωση στο μέλλον να μην τα σκέφτεσαι όπως τώρα, και να μην νιώθεις έντονη ντροπή. Τα έκανα σε στιγμές αφόρητου ψυχικού πόνου στον οποίο δεν είχα καμία διέξοδο, καθώς όλες οι πόρτες και τα αυτιά ήταν κλειστά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σημάδια διαταραχής?
    By Roto el in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 01-02-2021, 18:28
  2. Σημαδια..
    By crazyelena in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 30-01-2016, 20:38
  3. Πιστεύετε στα σημάδια;
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 07-05-2012, 22:01
  4. πληγες "αυτοτραυματισμου"
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 24-03-2012, 14:49
  5. 1 Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης Αυτοτραυματισμού
    By Gothly in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 06-03-2012, 22:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •