Η ζωη μου καταστρεφεται - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Πολυχρονος και παντα χαμογελαστος να εισαι Μανο !
    Καλη αρχη και στην δουλεια σου!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Χρόνια πολλά Μάνο καλές δουλειές!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Σας ευχαριστω ολους να στε καλα!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες...πραγματικα οτι και να κανω δεν εχει αποτελεσμα .Δεν πηγε καλα με τη δουλεια,κανω αυτα τα λιγα μεροκαματα και τιποτε αλλο.Στο σπιτι η κατασταση ειναι τραγικη,επιπλεον βοηθεια ουτε καν...ειναι ακραια δυσκολη κατασταση,καμια γυναικα δεν μπορει να τα βγαλει περα.Δεν κοιμαμαι καλα,εχω φουλ ψυχοσωματικα,νευρολογικα,τ ο εντερο μου παλι αρχιζει να με ενοχλει οπως παλια.Ειμαι στη χειροτερη στιγμη της ζωης μου.Ειλικρινα δεν ξερω αν και πως θα αντεξω αλλο πια.Δεν ξερω αν θα ξαναβρω τη δυναμη να ξαναγραψω πια οτιπδηποτε εδω,ηθελα τωρα να τα βγαλω απο μεσα μου αλλα δεν ξερω εαν εχει πια και νοημα...κανεις δεν μπορει να με βοηθησει...εχω χασει την πιστη μου πια...τα παντα ...ετσι οπως παει δεν ξερω.. απογνωση μονο κ απελπισια νιωθω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Καλημερα Μανο. Ορισμενα πραγματα δεν αλλαζουν αλλα ευτυχως μπορει ν αλλαξει η οπτικη μας απεναντι σ αυτα. Σε καθε δημο υπαρχει μια υπηρεσια που λεγεται "βοηθεια στο σπιτι" ειναι δωρεαν, νοσηλευετες, ανθρωποι που μπορουν να σου προσφερουν καθημερινη υποστηριξη. Επισης στις ενοριες υπαρχουν καποιες κυριες που αισθανονται ευχαριστηση οταν προσφερουν βοηθεια. Ν αποτανθεις και στα 2. Αμα ανακουφιστεις καπως απο την ασχημη καθημερινοτητα του σπιτιου σου , να προσεξεις λιγο και τον εαυτο σου. Λιγοτερο αγχος κι ολα θα πανε καλα ή οπως πρεπει να πανε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλημερες...πραγματικα οτι και να κανω δεν εχει αποτελεσμα .Δεν πηγε καλα με τη δουλεια,κανω αυτα τα λιγα μεροκαματα και τιποτε αλλο.Στο σπιτι η κατασταση ειναι τραγικη,επιπλεον βοηθεια ουτε καν...ειναι ακραια δυσκολη κατασταση,καμια γυναικα δεν μπορει να τα βγαλει περα.Δεν κοιμαμαι καλα,εχω φουλ ψυχοσωματικα,νευρολογικα,τ ο εντερο μου παλι αρχιζει να με ενοχλει οπως παλια.Ειμαι στη χειροτερη στιγμη της ζωης μου.Ειλικρινα δεν ξερω αν και πως θα αντεξω αλλο πια.Δεν ξερω αν θα ξαναβρω τη δυναμη να ξαναγραψω πια οτιπδηποτε εδω,ηθελα τωρα να τα βγαλω απο μεσα μου αλλα δεν ξερω εαν εχει πια και νοημα...κανεις δεν μπορει να με βοηθησει...εχω χασει την πιστη μου πια...τα παντα ...ετσι οπως παει δεν ξερω.. απογνωση μονο κ απελπισια νιωθω.
    Μάνο καλημέρα

    Το ξέρω τα λόγια είναι αέρας αλλά εμείς είμαστε εδώ ακόμα και να τα γράφεις και να φεύγουν από μέσα σου .

    Μίλα άμεσα σε ένα γιατρό και για εσένα .Χρειάζεσαι πολύ περισσότερο τώρα και εσύ ψυχολογική υποστήριξη ίσως και κάποια αγωγή που να σε κρατήσει για λίγο καιρό .
    Δεν είναι θετικές σκέψεις όλες αυτές και μην τις αφήσεις να γίνονται χειρότερες .


    Στο δήμο πηγές που σου είπα ?
    Ρώτησες για βοήθεια στο σπίτι?Η γυναίκα ναι είναι δύσκολο αλλά υπάρχουν και άντρες που κάνουν τέτοιες δουλειές .
    Στην τελική βάλε κάποια αγγελία στην εφημερίδα ακριβώς με αυτό που ψάχνεις και με τις ώρες ψάχνεις .

    Ξέρεις πόσος κόσμος αυτή την περίοδο ψάχνει έστω και κάτι για να συμπληρώνει τα εισοδήματα του ?

    Δεν φτανουν μόνο οι γνωστοί σε αυτές τις περιπτώσεις.

    Εδώ είμαστε να μας τα λες ,έστω και με το ζόρι ,μην παραίτηθεις από τίποτα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είχα κοντινό μου άνθρωπο για πολλά χρόνια τετραπληγικό που έμενε κάπου στην Αττική. Τα τελευταία χρόνια το ψάξανε πολύ με τα γραφεία και καταφέρνανε και βρήκαν πρώτα μία γυναίκα χειροδύναμη που πήγαινε καθημερινά αρκετές ώρες και βοηθούσε και μετά όταν αυτή έφυγε από την Αθήνα, έναν άνδρα που έμενε μαζί τους. Νοσοκόμος δεν ήταν ο άνθρωπος αλλά και εξειδικευμένη βοήθεια και λίγα λεφτά δεν πάνε μαζί. Τροφή, στέγη και κάνα 500-600αρι το μήνα νομίζω έπαιρνε. Προσαρμόστηκε, έμαθε τι έπρεπε να κάνει, είχε ατελείωτη υπομονή και έζησε κοντά τους 7-8 χρόνια μέχρι το τέλος. Πρέπει να ρίξεις λίγο νερό στο κρασί σου για το τι μπορείς να κάνεις με τους γονείς. Πας να καταστραφείς για να ζήσουν -όπως ζουν- αυτοί. Δεν χωράνε δυο καρπούζια κάτω από τη μία μασχάλη Μάνο. Το να πάνε σε κάποια δομή ή να το παλέψεις με κάποια βοήθεια πιο ανειδίκευτη δεν σημαίνει ότι τους παραπετάς ή κάτι. Τους έχεις φροντίσει και με το παραπάνω. Εσένα ποιος θα σε φροντίσει;
    Εύχομαι να βελτιωθεί η καθημερινότητά σου, ειλικρινά, δεν στο παίζω έξυπνη, αλλά συν Αθηνά και χείρα κίνει.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...σας ευχαριστω για τα μηνυματα στηριξης...σπαω το κεφαλι μου να βρω λυση τις τελευταιες μερες.Η κατασταση εχει ως εξης,εχω 2 ανθρωπους πολυασθενεις.Μεχρι στιγμης οσες γυναικες εχω φερει σπιτι η εχω μιλησει τηλεφωνικα μολις βλεπουν την κατασταση αυτη ,η τους εξηγω απο τηλεφωνο,απλα δεν αναλαμβανουν.Δεν μπορουν να τα βγαλουν περα με τιποτα.Η αληθεια ειναι οτι οι γονεις μου ειναι για κλινικη.Ειδικα η μανα μου,που εχει ανοια επιθετικου τυπου,δεν συνεργαζεται με τιποτα .Ειναι ασθενης εφιαλτης πραγματικα.Δεν ξερεις απλα τι να κανεις.Προστιθονται συνεχως προβληματα,οπως τωρα που επαθε καποιο προβλημα με την κυκλοφορια του αιματος στο ποδι,φλεβικο κ αρτηριακο και κανει πληγες.Ουδεις και ποτε λοιπον δεν αναλαμβανει.Πες λοιπον την βαζω καπου...στην καλυτερη περιπτωση των καλυτερων ,αντε να μου στοιχισει 900-1000 ευρω.Και ειναι αισιοδοξο αυτο.Πες οτι βρισκω μια δουλεια απο το πρωι ως το βραδυ για να πληρωνω.Ο πατερας μου;;;Πολυασθενης και αυτος,θελει ανθρωπο ολη μερα να τον προσεχει.Αλλα λεφτα απο κει.Τα βαζω κατω ,τα ξαναβαζω,οπως και να τα κανω ΔΕΝ βγαινει.Δεν ειμαι αρνητικος,ειμαι ρεαλιστης.Δεν ψαχνω υπερλουξ φροντιδα ,τα στοιχειωδη.Απλα ειναι ασθενεις με τεραστιες απαιτησεις...Δυστυχως τα πιονια στηθηκαν ασχημα στη σκακιερα ...πρεπει να βρω τη δυναμη να αντεξω,γιατι το χρωσταω στον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ.Υπαρχουν πραγματικα ανθρωποι που με νοιαζονται και με αγαπανε,συγγενεις μου,φιλοι μου,ανθρωποι που εχω χασει τα τελευταια χρονια λογω των καταστασεων γενικως..Σημερα εμαθα οτι ο νονος μου,που τον αγαπαω σαν πατερα μου,πεθαινει απο μια νευροεκφυλιστικη ασθενεια με ραγδαια εξελιξη...μιλησα με τις κορες του που εχουμε χαθει με ολα αυτα που ζουμε,ποσο μου εχουν λειψει...και πολλα αλλα πραγματα...το χωριο μου...Χρωσταω λοιπον στον ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ,που τοσο εχω βρισει και εχω κατακρινει,να παλεψω ,να ζησω ξανα αυτα που εχω στερηθει.Να ΖΗΣΩ απλα.Το αν θα τα καταφερω....ειναι μια αλλη ιστορια.Αλλα η μαχη θα δοθει,και θα ειναι λυσσαλεα,επικων διαστασεων.Οπως Στον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων...σας ευχαριστω ολους κ παλι,δωστε μου θετικη ενεργεια εστω κ νοερα...οπως και γω το κανω για ολους εδω μεσα που μαχονται και που παλευουν ,με οτι και αν ειναι αυτο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημέρα !

    Χαίρομαι τουλάχιστον που αυτό το μήνυμα σου είναι πιο αισιόδοξο από το προηγούμενο.
    Ήμουν σίγουρη πως ήταν μια στιγμή που όλοι οι άνθρωποι λυγίζουν και δικαιούται να έχουν τέτοια ξεσπασματα όταν περνάνε τόσο μεγάλα ζόρια .

    Είσαι δυναμη όμως ρε συ Μάνο και το δείχνεις ακόμα μια φορά .
    Απλά respect,ειλικρινά !
    Δεν τα βγάζουν όλοι πέρα και δεν έχουν την δική σου δύναμη πίστεψέ με .

    Σκέψου να βάλεις μια αγγελία όπως σου είπα και πιο πάνω ...
    Αν δώσεις αυτά τα 1000 ευρώ σε να άτομο το οποίο όμως θα είναι στο σπίτι και θα προσέχει και τους δύο ,είμαι σίγουρη ότι θα βρεθούν όχι ένα αλλά περισσότερα.
    Μην ξεχνάς ότι άλλοι δουλεύουν σε γηροκομεία και περνάνε όλα αυτά με περισσότερα άτομα και μπορεί και χειρότερες καταστάσεις με 600 ευρώ τον μήνα και όμως αντέχουν και πηγαίνουν γιατί χρειάζονται τα χρήματα ..

    Το χιλιάρικο σαν μηνιαίο εισόδημα είναι ένα ισχυρό κίνητρο για κάποιον που δεν έχει δουλειά να αντέξει πολλά .
    Αν νομίζεις ότι μπορείς να το δώσεις βάλε αγγελία και θα δεις θα βρεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Επισης σαν καποια λυση, αν δεν μπορεις ν ανταπεξελθεις ουτε με τα 1000 ευρω ειναι το ΑΣΥΛΟ ΑΝΙΑΤΩΝ. Ειναι δωρεαν και βρισκεται καπου στην Κυψελη νομιζω. Επικοινωνησε μαζι τους. Καλη τυχη.

  11. #26
    Καλημέρα! Όσον αφορά την μητέρα σου, μήπως πρέπει να την πας στον γιατρό μήπως της δώσει κάποια ηρεμιστικά-αντικαταθλιπτικά;
    Για το θέμα της γυναίκας στο σπίτι, καλό θα ήταν να μην ζητάς να κάνει τα πάντα αλλά να αναλάβει κάποιες συγκεκριμένες φροντίδες. Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να αναλάβει μία γυναίκα και τους δύο γονείς και την φροντίδα του σπιτιού και να μπορείς να λείπεις όσο θέλεις ξέγνοιαστα. Αυτό ξέχνα το!
    Θα ιεραρχήσεις στο μυαλό σου τα βασικότερα και τα πιο αναγκαία για να μπορείς να κάνεις τις δουλειές σου και αυτά θα ζητήσεις να κάνει μία γυναίκα που θα πληρώσεις.
    Στο λέω γιατί το αντιμετώπισα κι εγώ με τον πατέρα μου όταν έσπασε το πόδι του. Επειδή έπρεπε να τον σηκώνει άνθρωπος με προσοχή και με ειδικό τρόπο φέραμε μία νοσοκόμα η οποία όμως ξεκαθάρισε ότι θα κάνει μόνο αυτό κι αυτό, όχι δουλειές στο σπίτι, όχι μαγείρεμα ή άλλα πράγματα. Και για να την βρούμε πήραμε καμιά δεκαριά "όχι" από άλλες, παρ' όλο που ο πατέρας μου ήταν εύκολη περίπτωση. Θέλει ψάξιμο αλλά θα βρεις.

  12. #27
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Επισης σαν καποια λυση, αν δεν μπορεις ν ανταπεξελθεις ουτε με τα 1000 ευρω ειναι το ΑΣΥΛΟ ΑΝΙΑΤΩΝ. Ειναι δωρεαν και βρισκεται καπου στην Κυψελη νομιζω. Επικοινωνησε μαζι τους. Καλη τυχη.
    Νομίζω ότι στα ιδρύματα δέχονται δωρεάν μόνο άπορους.
    Ωστόσο, καλό είναι να ψάξει. Ξέρω ότι η Εκκλησία έχει γηροκομεία που δέχονται ανθρώπους με λίγα χρήματα ή καθόλου και με πολύ καλή φροντίδα. Αν πάει εκεί και εξηγήσει την κατάσταση θα βρεθεί λύση.
    Δεν γνωρίζω όμως την περιοχή που μένει υπάρχουν τέτοιες μονάδες φροντίδας.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...σε οτι εχει να κανει με δημοσια ιδρυματα,εκει πανε μονο μονο οι αποροι που δεν εχουν να φανε καν.Το ιδιο ισχυει και με την εκκλησια,αφηστε δε που δεν δεχονται περιστατικα με ανοια,κατακλισεις,εισροφησ εις.Δεν ειναι ευκολο να χειριστεις τετοιους ασθενεις.Εγω την πλενω ,την ταιζω ,διοτι θελει μεγαλη προσοχη με τις εισροφησεις στους πνευμονες,εγω περιποιουμαι τυχον πληγες,εγω τους κανω κ στους 2 αναπνευστικη φυσικοθεραπεια να βγαζουν τα φλεματα,εγω πολλες φορες ξεσκατιζω τη μανα μου.Ολα αυτα που μου λετε τα εχω κοιταξει πολυ καιρο τωρα πριν.Εχω 2 πολυασθενεις ταυτοχρονα.Ειναι μια ακραια κατασταση,καθολου φυσιολογικη πιστεψτε με.Εχω μια γυναικα σπιτι τις ωρες 7 με 1.30 -2 περιπου,μαγειρευει,καθαριζ ει,ασχολειται κυριως με τον πατερα μου και με βοηθαει και με τη μανα μου.Ειναι οτι καλυτερο μπορω να βρω .Οσες φορες εψσξα εξτρα βοηθεια απλα δεν αναλαμβανουν.Εστω λιγες ωρες.Δουλευα με συμβαση στην περιφερεια αττικης και ημουν κοντα στο σπιτι κ ετσι πετσγομουν οποτε υπηρχε αναγκη.Τωρα οτι κατσει.Ακομα και νυχτερινα ξεφορτωμστα κανω,με η χωρις κορονοιο στη μεση,οικοδομες,βαψιματα οτι κατσει.Θα συνεχισω να παλευω.Η θα αντεξω η με παρουν με φορειο η αντε να με μαζεψουν σε κανενα δρομο...καληνυχτα σε ολους

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερες...σε οτι εχει να κανει με δημοσια ιδρυματα,εκει πανε μονο μονο οι αποροι που δεν εχουν να φανε καν.Το ιδιο ισχυει και με την εκκλησια,αφηστε δε που δεν δεχονται περιστατικα με ανοια,κατακλισεις,εισροφησ εις
    ΜΑΝΟ εχεις ρωτησει ή απλα υποθετεις? Γιατι τυχαινει να ξερω απο πρωτο χερι πως δεν δεχονται μονο απορους και μαλιστα το αντιθετο δεχονται μονο βαρια περιστατικα γι αυτο αλλωστε λεγεται ΑΝΙΑΤΩΝ. Εκτος αν θελεις απλα να βγαλεις οσα περνας απο μεσα σου και γραφεις εδω.

  15. #30
    Quote Originally Posted by katran View Post
    ΜΑΝΟ εχεις ρωτησει ή απλα υποθετεις? Γιατι τυχαινει να ξερω απο πρωτο χερι πως δεν δεχονται μονο απορους και μαλιστα το αντιθετο δεχονται μονο βαρια περιστατικα γι αυτο αλλωστε λεγεται ΑΝΙΑΤΩΝ. Εκτος αν θελεις απλα να βγαλεις οσα περνας απο μεσα σου και γραφεις εδω.
    Μπορεί να έχει τις επιφυλάξεις του και δικαιολογημένα, τί φροντίδα μπορεί να έχουν οι γονείς του εκεί. Διότι, να σου πω την αλήθεια, εγώ που επισκεπτόμουν ένα άσυλο ανιάτων κάθε Κυριακή παλιότερα δεν είχα καλές εντυπώσεις.
    Αυτό ήταν δημόσιο και στεγαζόταν σε ένα ξενοδοχείο στον Ασπρόπυργο. Μετά έκλεισε και οι ασθενείς μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο της Αγίας Βαρβάρας. Πηγαίναμε εκεί με γυναίκες της ενορίας μου κάθε Τετάρτη ή Κυριακή και φροντίζαμε λίγο τους ασθενείς.
    Δηλαδή, ταΐζαμε αυτούς που δεν μπορούσαν για να μπορέσουν να φάνε σαν άνθρωποι και τους κάναμε μπάνιο.
    Λοιπόν, δεν ήταν καθόλου καλά! Το προσωπικό ήταν λίγο και ασθενείς έμεναν κάποιες φορές λερωμένοι και μέσα στα κόπρανα για πολλές ώρες. Την ώρα του φαγητού όσοι δεν μπορούσαν να φάνε περίμεναν να τους ταΐσουν οι νοσηλευτές που είχαν τόσο λίγο χρόνο που όταν τάΐζαν το έκαναν τόσο γρήγορα που ήταν σα να γεμίζουν σωλήνες.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η ζωή μου καταστρέφεται...
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-09-2020, 23:48
  2. Καταστρέφεται ο εγκέφαλος?
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 05-01-2011, 02:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •