Τί πιστεύετε ότι υπάρχει μετά τον θάνατο? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 42
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,231
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Αυτό που λες'για'τους χαιρετισμούς δεν νομίζω να το λέει στην διαθήκη. Γιατί προσπαθείς να μας πεις πως θα κρίνει ο Θεός την στιγμή που ξέρουμε ότι ειναι δίκαιος και συμπονετικός; Δηλάδη, έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες, ότι αν κάποιος τα τηρεί όλα, αλλά δεν διαβάζει χαιρετισμούς θα πάει στην κόλαση, μονο και μονο για αυτό. Ο Χριστός έδωσε κάποιες διδασκαλίες και δεν λέει για τους χαιρετισμούς νομίζω.
    Καλημέρα !

    Τις πραγματικές απαντήσεις στα ερωτήματα σου δεν θα τις βρεις εδώ μέσα .
    Ειναι ο ποιο ακατάλληλος χώρος για να ακούσεις και να υιοθετήσεις απόψεις πάνω σε τόσο ιδιαίτερα ζητήματα .

    Αφού θέλεις να μάθεις τόσα πολλά και να σου λυθούν σημαντικά ζητήματα για εσένα ,ζητήματα που απ' ότι φαίνεται καθορίζουν και επηρεάζουν πολλές από τις σκέψεις σου ,γιατί δεν επιδιώκεις να συζητήσεις με ανθρώπους που εκπροσωπούν την εκάστοτε θρησκεία ?
    Μόνο έτσι θα μπορέσεις να έχεις μια ποιο σωστή και αντικειμενική άποψη για το τι είναι καλύτερο για εσένα .

    Ένα είναι σίγουρο ότι Χριστιανισμός και τιμωρία δεν συμβαδίζουν .
    Κάνεις δεν είναι απόλυτος σε αυτά τα θέματα ...
    Τώρα για τα υπόλοιπα δόγματα - θρησκείες δεν μπορεί να σου πει κανένας πέραν από αυτους που τα υπηρετούν τι αντιπροσωπεύουν ... .

    Κάνε μια συζήτηση πάντως , θα λάβεις πληροφορίες ουσιαστικές και τότε θα δεις πως θα αναθεωρήσεις πολλά πράγματα για αυτά που πιστεύεις .
    Μόνο με ανθρώπους όμως που πρεσβεύουν την κάθε θρησκεία -αιρεση- δόγμα ...όπως θες να τα ονομάζεις .
    Βρες τους κατάλληλους ,όχι φανατικούς ....

    Όλοι θέλουμε να πιστεύουμε κάπου .Άλλοι τον ονομάζουν Χριστό ,άλλοι Βούδα και όπως αλλιως θέλουν .
    Είναι ανθρώπινη ανάγκη και είναι απόλυτα σεβαστή .
    Ειναι καθαρά άποψη του καθενός και σίγουρα δεν εμπεριέχει ίχνος ευθυξιας και ενοχής .
    Μόνο όμως όταν γίνεται κάτω από πλήρη επίγνωση όλου αυτού πετυχαίνεται κάτι τέτοιο.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Τίποτα πεθαίνει ο νους τελειώνουν όλα. Βεβαια ο καθένας μπορεί να πιστεύει ό,τι θέλει και σε ό,τι θέλει, αλλά για εμένα όλα αυτά σταματάνε εκεί που ξεκινάει η λογική. Τι λέει η λογική; Η λογική λέει πως πριν απο 200 χρονια η μεταμόσχευση δεν ήταν καν όνειρό, σήμερα κάποιος που πριν από 50 χρόνια θα πέθαινε με τον κατάλληλο δότη μπορεί και να διαψεύσει και τον "δημιουργό" του. Προτιμώ λοιπόν την πραγματικότητα γιατί έτσι γαλουχήθηκα ούτως ή άλλως. Το κακό ξερεις ποιο είναι σε αυτο; Ότι ο χριστιανισμό για παράδειγμα δεν αποδέχεται την μεταμόσχευση άρα για αυτόν πρέπει να πεθάνεις. Και το ερώτημα είναι τι επιλέγεις ζωή ή θανατο; Αν επιλέξεις ζωή επιλέγεις την πραγματικότητα και όχι θεωρίες για αγρίους αν επιλέξεις τον θάνατο ε οκ τότε μπορείς να επιλέξεις και τη μετενσάρκωση

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Τ Ότι ο χριστιανισμό για παράδειγμα δεν αποδέχεται την μεταμόσχευση άρα για αυτόν πρέπει να πεθάνεις.
    που το διαβασες αυτο;
    σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει για την Ορθοδοξια https://www.eom.gr/ekklisia-kai-meta...-kai-kyttaron/

    τωρα για διαφορους αιρετικους ταλιμπαν οπως τους προτεσταντες δεν ξερω, ισως

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    Γιατί ο Θεός μας δημιούργησε και μας έδωσε ελεύθερη βούληση και μας επίτρεψε να έχουμε αμαρτωλή φύση αλλά δημιούργησε κανόνες που μας εμποδίζουν να πάμε στο παράδεισο? Για ποιό λόγο μας έδωσε το δώρο της σωτηρίας με τον Χριστό αλλά αυτό το δώρο βασίζεται στην πίστη? Στην πίστη είναι πολύ φυσικό κάποιοι να πιστέψουν και κάποιοι να μην πιστέψουν. Δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν να πάνε στην κόλαση για μια αιωνιότητα παρόλο που ήταν καλοί και τίμιοι?

    Και γιατί ο Θεός επέτρεψε άλλες θρησκείες να υπάρξουν και να διαδοθούν? Αν κάποιος μεγαλώνει ως παιδί και μαθαίνει να ακολουθεί το Ισλάμ, μου φαίνεται πολύ λογικό να συνεχίζει να είναι Μουσουλμάνος, ακόμα και αν ακούσει για τον Χριστό. Υπάρχουν μουσουλμάνοι νομίζω, που έγιναν Χριστιανοί, αλλά αν κάποιος δεν γίνει και συνεχίζει να είναι μουσουλμάνος, δεν μπορώ να τον κατηγορήσω, ειδικά όταν στο γύρω περιβάλλον του είναι μουσουλμάνοι και επηρεάζεται από αυτούς με τον ίδιο τρόπο που επηρεάζονται οι Χριστιανοί από τους Χριστιανούς.


    Δεν μπορώ να καταλάβω πως η ψυχή ενος ανρθώπου εξαρτάται τόσο πολύ από την πίστη την στιγμή που, κατα την γνώμη μου, είναι φυσικό στα θέματα πίστεως να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν και κάποιοι να μην πιστέψουν. Έχω έναν φίλο που νομίζω έχει χάσει την πίστη του αλλά είναι πολύ καλός, τίμιος, και μάλιστα ζει με εγκράτεια ψυχικά και σωματικά. Θα έλεγε κανείς ότι είναι από τους καλούς Χριστιανούς χωρίς να είναι Χριστιανός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πάει στην κόλαση όταν είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και για τον Χ Ψ λόγο έχασε την πίστη του.


    Επίσης, δεν μπορώ να κατάλαβω πως κάποιοι λένε με βεβαιότητα ότι οι Γραφές λένε την αλήθεια κλπ, ενώ ο Θωμάς που έζησε με τον Χριστό, δεν πίστεψε ότι αναστήθηκε. Πως γίνεται ο Θωμάς να είχε αμφιβολίες και οι άνθρωποι που έζησαν πολλά χρόνια μετά τον Χριστό να μην έχουν, ειδικά την στιγμή που υπάρχουν πολλές θρησκείες?


    Τώρα, σχετικά με την εκκλησία, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν κάποιους κανόνες που νομίζω δεν υπάρχουν στην Γραφή. Για παράδειγμα, λένε να νηστέψεις Τετάρτη και Παρασκευή. Αν δεν κάνω λάθος, νηστεία δεν είναι όταν κατα κάποιο τρόπο αρνείσαι τον εαυτό σου και τις επιθυμίες του/απολαύσεις? Κανονικά δεν θα έπρεπε αυτός που νηστεύει να τρώει μόνο ψωμί και νερό? Για ποιό λόγο η εκκλησία επιτρέπει κάποια φαγητά ως υποκατάστα? Δηλαδή, αν κάποιος δεν φάει κρέας και ισως γαλα (Δεν ειμαι σιγουρος αν επιτρεπεται το γαλα παρασκευή τεταρτ) αλλά φάει ψωμί, σοκολάτα μαύρη, τυριά σόγιας και μακαρόνια με σαλτσα που είναι η νηστεία?

    The Rich Man

    16 Someone came to Jesus with this question: “Teacher,[a] what good deed must I do to have eternal life?”

    17 “Why ask me about what is good?” Jesus replied. “There is only One who is good. But to answer your question—if you want to receive eternal life, keep[b] the commandments.”

    18 “Which ones?” the man asked.

    And Jesus replied: “‘You must not murder. You must not commit adultery. You must not steal. You must not testify falsely. 19 Honor your father and mother. Love your neighbor as yourself.’[c]”

    20 “I’ve obeyed all these commandments,” the young man replied. “What else must I do?”

    21 Jesus told him, “If you want to be perfect, go and sell all your possessions and give the money to the poor, and you will have treasure in heaven. Then come, follow me.”

    22 But when the young man heard this, he went away sad, for he had many possessions.

    23 Then Jesus said to his disciples, “I tell you the truth, it is very hard for a rich person to enter the Kingdom of Heaven. 24 I’ll say it again—it is easier for a camel to go through the eye of a needle than for a rich person to enter the Kingdom of God!”

    25 The disciples were astounded. “Then who in the world can be saved?” they asked.

    26 Jesus looked at them intently and said, “Humanly speaking, it is impossible. But with God everything is possible.”

    27 Then Peter said to him, “We’ve given up everything to follow you. What will we get?”

    28 Jesus replied, “I assure you that when the world is made new[d] and the Son of Man[e] sits upon his glorious throne, you who have been my followers will also sit on twelve thrones, judging the twelve tribes of Israel. 29 And everyone who has given up houses or brothers or sisters or father or mother or children or property, for my sake, will receive a hundred times as much in return and will inherit eternal life. 30 But many who are the greatest now will be least important then, and those who seem least important now will be the greatest then.[f]


    εδώ δεν βλέπω κάτι για νηστεία, ούτε για τους χαιρετισμούς. Επίσης, νομίζω λέει ότι είναι αδύνατο για κάποιον είναι αδύνατο να σωθεί αλλά με τον Θεό όλα είναι πιθανά. Δεν ξέρω πως το εννοεί. Αλλά δεν βλέπω κάτι για νηστεία και για τους χαιρετισμούς. Υπόψιν ότι η μετάφραση μπορεί να μην είναι σωστή.


    Επίσης αν η εκκλησία είχε δίκιο, για ποιά εκκλησία μιλάμε? Πως γίνεται η εκκλησία να έχει πάντα δίκιο όταν παλιά αρνούνταν την εξέλιξη και τώρα την δέχεται? Είχα διαβάσει νομίζω, ότι παλια η εξομολόγηση γινόταν δημοσίως και τώρα όχι. Πως γίνεται να αλλάζουν οι κανόνες? Επίσης, κάποιοι παπάδες λένε να μην φοράμε μάσκα στην εκκλησία. Και αν πρέπει να ακολουθάμε την εκκλησία, τότε ποιά εκκλησία? Κάποιοι είναι καθολικοί και υπάρχουν και άλλες μορφές εκκλησίας. Δεν ξέρω κατα πόσο συμφωνούν οι εκκλησίες αλλά ποιά είναι η σωστή? Έχω ακούσει ότι κάποιος πίστευε ότι οι καθολικοί θα πάνε στην κόλαση. Δηλαδή, κάποιος που μεγαλώνει Αμερική και μαθαίνει από μικρός να είναι καθολικός, πώς μια μέρα αυτός θα αποφασίσει να πάει κοντρά στην εκκλησία του και να γίνει Ορθόδοξος?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Γιατί ο Θεός μας δημιούργησε και μας έδωσε ελεύθερη βούληση.........μπλα μπλα μπλα μπλα.. αποφασίσει να πάει κοντρά στην εκκλησία του και να γίνει Ορθόδοξος?

    τυπε αφου δεν καταλαβαινεις να μην ξανασχοληθεις με την εκκλησια.
    εγω δεν καταλαβαινω τα μαθηματικα και μολις τελειωσε το σχολειο δεν ξανασχοληθηκα ποτε μαζι τους

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    τα επιχειρηματα και οι ερωτησεις που έχω ειναι πολυ λογικες και πολλοι ανθρωποι τις έχουν. Αν εσυ καταλαβαινεις κατι παραπανω και προτιμας να μην το πεις (που αμφιβαλλω) γιατι πολλοι δεν εχουν απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα, τοτε για πες μας την γνωμη σου. Επίσης, αν είσαι Χριστιανός πως είναι δυνατον να λες σε κάποιον να μην ξανασχοληθεί?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    που το διαβασες αυτο;
    σε καμμια περιπτωση δεν ισχυει για την Ορθοδοξια https://www.eom.gr/ekklisia-kai-meta...-kai-kyttaron/

    τωρα για διαφορους αιρετικους ταλιμπαν οπως τους προτεσταντες δεν ξερω, ισως
    https://www.kathimerini.gr/society/4...dorea-organon/

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    τα επιχειρηματα και οι ερωτησεις που έχω ειναι πολυ λογικες και πολλοι ανθρωποι τις έχουν. Αν εσυ καταλαβαινεις κατι παραπανω και προτιμας να μην το πεις (που αμφιβαλλω) γιατι πολλοι δεν εχουν απαντηση σε αυτα τα ερωτηματα, τοτε για πες μας την γνωμη σου. Επίσης, αν είσαι Χριστιανός πως είναι δυνατον να λες σε κάποιον να μην ξανασχοληθεί?
    η θρησκεια ειναι πιστη και οχι λογικη. τι δεν καταλαβαινεις;
    για αυτο υπαρχουν και πολλες θρησκειες αναλογα με τα γουστα του καθε λαου κτλ.
    αν ηταν λογικη ολοι θα συμφωνουσαν οτι 1 και 1 μας κανει 2
    αυτος που θα ελεγε οτι μας κανει 3 θα εμενε στην ιδια ταξη για να το ξαναμαθει

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    εγω προς το παρων δεν μπορω να ακολουθήσω την εκκλησία τουλάχιστον, με αυτές τις σκέψεις. Τώρα για τον Χριστό δνε είμαι ακόμη σίγουρος. Για αυτο και ρωτάω και εκφράζω απορίες. Μπορώ να ακολουθήσω κάποιους κανόνες από φόβο αλλα σε καμιά περίπτωση δεν μπορώ να πω ότι σίγουρα ο Χριστός είναι 100% αληθινός. Αλλά είμαι ανοιχτός στό οτι μπορεί να υπάρχει. Δεν μπορώ όμως να πατησω ένα κουμπι και ξαφνικα, να σβήσω όλες τις σκέψεις/αμφιβολίες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Συμφωνώ με Μαριλού, για να μάθεις για μια θρησκεία ρώτα τους ιερείς της και όχι εδώ μέσα!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,745
    ειναι ενα διαφορετικο θεμα, μιλα για την ληψη οργανων απο ολους χωρις συναινεση απο τους ιδιους η τους συγγενεις τους.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλησπερα , συμφορμιτη RiddlingMan ,τα ερωτηματα σου ειναι πολυ ενδιαφερον και συγκεκριμενα εν απο αυτα το περι της ελευθεριας βουλισης υπηρξε ενα πολυ μεγαλο θεμα στα πρωτα χρονια της εκκλησιας οπου εγινε και οικουμενικη συνοδος συγκεκριμενα για αυτο το ζητημα!
    Επειδη και οπως σωστα αναφερεις κι εσυ κι αλλα παιδια μερικα μηνυματα μου μπορει να σε μπερδευουν, θα σου ελεγα να βρεις τις απαντησεις στα βιβλια ,και σε επισημα κειμενα ,οπου συγουρα θα βρεις διοτις αυτα που ρωτας υπηρξαν πολυ μεγαλα θεολογικα θεματα.Αυτα που σου γραφω εγω απο εκει ειναι,αλλα δεν ειμαι φυλολογος ωστε να εχω την ικανοτητα ερμινιας,περιλιψης και ταυτοχρονα να τα κανω απλα κι με συγχρωνα παραδηγματα,για αυτο και ισως το αποτελεσμα ειναι παρερμινια.
    Συγκεκριμενα λοιπον θα σας πω πρωτα οτι υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στην ορθωδοξια και στους φραγκους(δυτικη εκκλησια δλδ)για την μεταθανατο ζωη , η δυτικη λοιπον και λογο του Δαντη εχουν μια πιο κτιστη εικονα για τον παραδεισο και την κολαση,λενε οτι οι κολαζομενοι δλδ θα ειναι αλλου μακρια απο τον Θεο,ενω η ορθοδοξια λεει οτι Παράδεισος και κόλαση είναι η ίδια πραγματικότητα.Ετσι για οσους λετε οτι ο Χριστουλης ειναι μονο αγαπη και τετοια, τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι στην δευτη παρουσια.Η Καινη Διαθηκη την λεξη Παραδεισο & κολαση δεν την εχει πολλες φορες ,εχει ομως συνωνυμα οπως "αιωνια βασιλια"η "πυρ αιώνιον".Μια περιγραφη της στου Ματθαιου το Ευαγγελιο γραφει οτι ολοι μας θα βλεπουμε τον Χριστο,oμως οσοι θα κατσουμε εκ δεξια του οσοι δλδ υπηρξε πεινασμενος και του δωσαμε να φαει θα πει τοτες ο Υιος Του Θεου! εσεις λοιπον που διψασα και μου δωσατε νερο! ελατε !κληρονομισατε τη βασιλεια που σας εχει ετοιμαστει απο την αρχη του κοσμου! βλεπωντας κι νιωθωντας λοιπον αυτο το ευλογιενο φως θα μπουμε στην βασιλεια των ουρρανων!! Μετα θα γυρησει Ο Υιος Του Θεου! προς τους καθημενους αριστερα του και θα πει! εσεις που σαν πειναγα δεν μου δωσατε να φαω!που ειμουν φιλακισμενος και δεν ηρθατε να με δειτε! ,θα ρωτησουν απορημενοι τοτες, "μα πωτες Κυριε σε ειδαμε πεινασμενον?" και ο Κυριος θα πει "αφου δεν το κανατε για τους ασημους αδερφους μου δε το κανατε και για μενα! Κι μ οργη θα του πει! "ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΙ! ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΦΩΤΙΑ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣ ΤΟΥ!! και οντως πηγαν στην αιωνια τιμωρια τους!
    Αυτα δεν ειναι δικα μου λογια , ειναι απο του Ματθαιου το Ευαγγελιο, και χωρις ερμινιες ,χωρις να κανω αλλαγες παρα μονο πειρα συγκεκριμενο κειμενο διοτις δεν μπορουσα να γραψω ολο το κειμενο εδω μεσα! Αυτο και αλλα κειμενα δειχνουν οτι ο Χριστος μιλαει με γλυκα λογια και αγαπει , αλλα ειναι και δικαιος ,οταν απευθυνεται δλδ στον διαβολο και σε οσους με καθαρη και δικη τους βουλουση αποφασησαν να αφησουν την αγγαλια Του Κυριου μας, Να απαρνηθουν το Αγιο Πνευμα ! τοτες ειναι πλεον ακολουθει του διαβολου!
    Υπαρχουν και αλλα ευαγγελια οπου περιγραφουν την κολαση και τον παραδησο, οπως του Ιωαννη, αλλα και στην παλαια Διαθηκη, και η περιγΦΗ τους ειναι πανω κατω ειναι οτι ειναι το ιδιο σχεδον μερος με την κολαση και ο παραδεισος, απλα αναλογα με τις εν ζωη πραξεις μας θα βιωνουμε την χαρη του Αγιου Πνευματος! εν ολιγοις χωριζομεθα σε δυο ομαδες «πρόβατα» και «ερίφια», δεξιά και αριστερά Του. Αυτούς που βλέπουν τον Χριστό ως παράδεισο («υπέρκαλον αγλαΐαν») και αυτούς που Τον βλέπουν ως κόλαση («πυρ καταναλίσκον», Εβρ.12,29).
    Τελος υπαρχει μια ομορφη περιγραφη απο τον Αγιο Παισιο για το Παραδεισο & κολαση.
    Ενα βραδυ λεει μια φωνη του ειπε ,ελανα δεις πως ειναι η κολαση και ο παραδεισος.Πρωτα του ειπε παμε να δεις την κολαση! Βρεθηκε λοιπον σε ενα δωματιο ,στο κεντρο εισαν ενα μεγαλο τραπεζι και καθουμενοι γυρο του μια παρεα ανθρωπων.Στο κεντρο του τραπεζιου ειχε μια μεγαλη κατσαρολα με φαγητο κι ο καθε ενας τους ειχε μια μακρια μεγαλη κουταλα στο χερι του.Πεινουσαν πολυ! επερναν απο την κατσαρολα φαγυτο αλλα δεν μπορούσαν να φέρουν την κουτάλα στο στόμα τους!! Γι’ αυτό άλλοι γκρίνιαζαν, άλλοι φώναζαν, άλλοι έκλαιγαν…
    Μετα, του λεει παμε τωρα να δεις το παραδεισο.Μπηκαν σε ενα αλλο δωματιο. Βρέθηκε τότε σε ένα άλλο δωμάτιο όπου πολλοί άνθρωποι κάθονταν γύρω από ένα τραπέζι ίδιο με το προηγούμενο και στην μέση ήταν πάλι μια κατσαρόλα με φαγητό και είχαν τις ίδιες μακριές κουτάλες. Όλοι όμως ήταν χορτάτοι και χαρούμενοι, γιατί ο καθένας έπαιρνε με την κουτάλα του φαγητό από την κατσαρόλα και τάιζε τον άλλον.

    Κατάλαβες τώρα κι εσύ πώς μπορείς να ζεις από αυτήν την ζωή τον Παράδεισο;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Συμφωνώ με Μαριλού, για να μάθεις για μια θρησκεία ρώτα τους ιερείς της και όχι εδώ μέσα!
    και τι θα σου πουν αυτοι? αν ειναι Χριστιανος , θα σου πει τα δικα του , αν ειναι μωαμεθανος , αν ειναι κομφουκιστης , αν ειναι ταοιστης , αν ειναι σιντοιστης ?

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    και τι θα σου πουν αυτοι? αν ειναι Χριστιανος , θα σου πει τα δικα του , αν ειναι μωαμεθανος , αν ειναι κομφουκιστης , αν ειναι ταοιστης , αν ειναι σιντοιστης ?
    Ναι βρε Μαγκ, εχεις δικιο ο καθε ενας εχει την δικη του σεβαστη θεωλογικη αντιλιψη για το υπερφυσικο ,αλλα οπως και να εχει η αληθεια ειναι μια και αυτη τυχανει να ειναι στην ορθη δοξασια του Χριστιανισμου ,το λεει και η λεξη ! ορθοδοξια θα πει η αληθινή πίστη και η αληθινή δοξολογία του Θεού.Ξερω οτι αυτα ακουγοντε λιγο παραξενα στα αυτια ανθρωπων οπου δεν πιστευουν, η που πιστευουν σε λαθος θρηκσειες, διοτις δεν ειναι μονο οι αθεοι , οπου αλλο αθεος αλλο απιστος, υπαρχουν και οι αλλοθρησκοι,οπου αν τυχοι να ειναι φανατησμενοι δεν μπορουν να δουν ουτε αληθειες ουτε ψεματα ουτε τυποτα.
    Η θρησκεια ειναι κατις πολυ προσωπικο του καθε ενος μας, κατι που εχει να κανει με την εξηγηση των υπερδυναμεων γυρο μας ,τελος ξεχναμε οτι βοηθαει και ψυχολογκα ,ως εξηδηκευση φοβιων ,ειδικα τους προηγουμενους αιωνες οπου δε ειχαν οι ανθρωποι την απετουμενοι τεχνολογια να αντιληφθουν και να εξηγησουν για παραδηγμα τα εντονα φυσικα φενομενα που συνεβαιναν η αλλα τετοια πραγματα οπου εφερναν τρομο αφου το αγνωστο και το ανεξηγητο ειναι οτι χειροτερο για τον ανθρωπο!,οτι αλλο,ακομα και μια δυναμη που ειναι πιο ισχυρη απο αυτον τουλαχιστον εχει γνωση για αυτην, την γνωριζει. Οταν ομως κατι δεν εχει γνωστα χαρακτηριστικα φερνει τον ανθρωπο απο την εποχη του χαλκου σε τρομο,αφου σαν ον,στυριζαμε παντα την αμυνα μας και "οπλο" μας παντα ηταν η γνωση μας! οταν λιπον υπαρχει αγνοια ,αστα να πανε!εκει λοιπον σαν παρηγορια βαζουμε το θειο για βοηθεια . Ομως δεν εχει οφηλει μονο εκει την υπαρξη της η θρησκεια απο τα αρχαια χρονια.Ηθρησκεια, οι θεοι ,οπως στην αρχαια Αθηνα ειχαν αλλα χαρακτηριτικα ,ειχαν τρομερες αδυναμιες, ηταν σχεδον ισοι μς τους ανθρωπους σε μερικα δικαιωματα κατις που μαρτυρα και την δημοκρατικη αισθηση που ειχαν τοτες για την ανθρωπινη αξια ,σε αντιθεση με πολυ πιο συγχρονους που η ανθρωπινη αξια ζωης δεν μετραγε καθολου.Υπαρχει και η αποψη οτι οι θεοι υπηρξαν και ως αποδικοποιηση των ενδεχομενων "επισκεψεων¨" στη γη εξωγηνων πολητισμων, αν εγινε ετσι.στους Σουμεριους 3-4000 χρονια πριν.Τελος ,οι θεοι μπορει να ειναι κατις πολυ πιο απλο,να εχει να κανει με τα λεγομενα παραλληλα συμπαντα συχνοτητων,εξου και η αποψη οτι ο θεος υπαρχει για αυτους που τον πιστευουν,για τους αλλους δεν υπαρει τυποτα! σαν να μπαινεις μονος σου σε μια αλλη διασταση ,και αν σκεφτουμε οτι τα παντα γυρο μας σχετιζοντε με συγκεκριμενες ερμινιες οπου μας εχουν μαθει απο μικρα παιδακια οι συγκεκριμενες κοινωνιες οπου μεγαλονουμε κι τα λοιπα κι τα λοιπα! κατις που εχει επιστημονικα αποδιχτει οτι ενα παιδακι αν μεγαλωσει σε αλλες υνθηκες ενδεχετε να βλεπει ακομα και πραγματα,οντωτητες που τωρα δεν βλεπουμε! μεγαλο θεμα κι ασχετο.Απλα θελω να πω οτι το αγνωστο συμβολιζει τον Θεο! το μεταθανατον συμβολιζει παλυς τον Θεο! τα 2ι γραμμαρια που εξαφανιζονται δια μαγιας σαν φυγει καποιος απο την ζωη! ( το λεγομενο βαρος της ψυχης μας ) ,αυτα ολα ειναι ο θεος παιδια!

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    Μπορείς να μου εξηγήσεις για το μυστήριο της εξομολογήσεως; Γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι δεν είναι απαραίτητο και ότι μπορόυν να ζητάνε συγχώρεση μέσω προσευχής; Επίσης, αν εξομολογούμαστε αμαρτίες στο μυστήριο κάθε μήνα, αυτό σημαίνει πως αμα κάποιος πεθάνει μια μέρα πριν την εξομολόγηση, θα έχει κάποιες ασυγχώρετες αμαρτίες. Εκεί τι γίνεται;

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια μετά από θάνατο αγαπημένου προσώπου
    By Luna in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-03-2020, 12:59
  2. Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 02-12-2015, 00:42
  3. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 21:15
  4. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 14:58
  5. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο?
    By _Marianna_ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2009, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •