Τί πιστεύετε ότι υπάρχει μετά τον θάνατο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16

    Τί πιστεύετε ότι υπάρχει μετά τον θάνατο?

    Αρκετές φορές με πιάνει το άγχος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Όταν σκέφτομαι αγαπημένα πρόσωπα ότι μπορεί να μην τα ξαναδω, (επειδη δεν υπάρχουν πια) είναι στενάχωρο. όταν πεθάνω δεν θα με νοιάζει, αλλά μέχρι τότε είναι στενάχωρο να σκέφτεσαι ότι τα αγαπημένα πρόσωπα είναι απλά τίποτα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.


    Επίσης, κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει την πίστη μου. Έχω ακούσει αρκετές γνώμες αγνωστικιστών οι οποίες μου βγάζουν παραπάνω νόημα από ότι ο Χριστιανισμός. Όμως από φόβο, συνεχίζω να πιστεύω ίσως λίγο και να προσπαθώ να ακολουθώ κάποιους κανόνες. Δεν μπορώ όμως να λέω "Ο Χριστός είναι αληθινός 100%" κλπ γιατί μέσα μου πάντα έχω τις αμφιβολίες.


    Πάντως, όταν σκέφτομαι αυτά με τον θάνατο και στεναχωρηθώ και σκεφτώ τον Χριστό αμέσως ηρεμώ. Λογικό γιατι βρίσκω κάπου ελπίδα. Πιθανότατα είναι placebo effect. Δεν ξέρω. Ας πουμε κάτι που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το θέμα της πίστης. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιστέψουμε σε ένα πρόσωπο που πιθανότατα δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι υπήρξε ή ότι ήταν αυτό που ήταν. Αν γινόταν τότε δεν θα υπήρχε το θέμα της πίστης. Με αυτή τη σκέψη όμως, έφοσον τίθεται το θέμα της πίστης δεν είναι πολυ λογικό κάποιοι να επιλέξουν να μην πιστέψουν?

    πχ κάποιος σε έναν αγώνα πιστεύει θα νικήσει η ταδε ομάδα, ενώ ο άλλος πιστεύει ότι θα κερδίσει η τάδε ομάδα. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν που υποστήριζε την χαμένη ομάδα γιατί υποστήριζε την χαμένη ομάδα.

    Έχω έναν φίλο που από νομίζω είπε ότι δεν πιστεύει πια. τουλάχιστον όχι τόσο ή κάτι από τα 2. Είναι τίμιος, ειλικρινής, έχει εναν πολυ υγιεινο τρόπο ζωής και πνευματικά και σωματικά. Θα έλεγε κάνεις πως είναι από αυτούς τους πολύ καλούς Χριστιανούς αλλά χωρίς να είναι Χριστιανός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να πάει στην κόλαση επειδή για τον Χ, Ψ και επειδή ήταν ειλικρινής με τον εαυτό του, έχασε την πίστη του.

    Όπως και για τα άτομα που γεννιούνται σε χώρες και μαθαίνουν από παιδιά άλλη θρησκεία. Πχ Μουσουλμάνοι. Κάποιοι Χριστιανοί πιστεύουν ότι άμα ακούσεις για τον Χριστό και δεν γίνεις Χριστιανός σημαίνει ότι τον απορρίπτεις και ότι θα πας στην κόλαση. Ε αυτό δεν μου στέκει. Είναι δυνατόν ένας Μουσουλμάνος που πιστεύει πολύ στην δικιά του θρησκεία (όπως ένας Χριστιανός), να αγνοήσει τους γύρω του ανθρώπους (οικογένεια κλπ) και ξαφνικά να γίνει Χριστιανός? Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα έριχνε πότε ένας Χριστιανός το φταίξιμο στον εαυτό του που παρόλο που ήξερε για το Ισλάμ, συνέχιζε να είναι Χριστιανός? Τότε πως είναι δυνατόν να κατήγορουν τους Μουσουλμάνους ή ανθρώπους άλλων θρησκειών που δεν γίνονται Χριστιανοί.


    Κυρίως για αυτό το θέμα έχω χάσει σχεδόν την πίστη μου. Και επειδή την έχω χάσει, έχω ανησυχίες για το τί υπάρχει μέτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να μην είναι κανείς αβάπτιστος στο σπίτι που μπαίνει ένας νεκρός. Αυτό θέλει η εκκλησιαστική παράδοση.

    Κάποιο πνεύμα έχει ο βαπτισμένος που τον προστατεύει από το χάος.
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Αρκετές φορές με πιάνει το άγχος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Όταν σκέφτομαι αγαπημένα πρόσωπα ότι μπορεί να μην τα ξαναδω, (επειδη δεν υπάρχουν πια) είναι στενάχωρο. όταν πεθάνω δεν θα με νοιάζει, αλλά μέχρι τότε είναι στενάχωρο να σκέφτεσαι ότι τα αγαπημένα πρόσωπα είναι απλά τίποτα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.


    Επίσης, κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει την πίστη μου. Έχω ακούσει αρκετές γνώμες αγνωστικιστών οι οποίες μου βγάζουν παραπάνω νόημα από ότι ο Χριστιανισμός. Όμως από φόβο, συνεχίζω να πιστεύω ίσως λίγο και να προσπαθώ να ακολουθώ κάποιους κανόνες. Δεν μπορώ όμως να λέω "Ο Χριστός είναι αληθινός 100%" κλπ γιατί μέσα μου πάντα έχω τις αμφιβολίες.


    Πάντως, όταν σκέφτομαι αυτά με τον θάνατο και στεναχωρηθώ και σκεφτώ τον Χριστό αμέσως ηρεμώ. Λογικό γιατι βρίσκω κάπου ελπίδα. Πιθανότατα είναι placebo effect. Δεν ξέρω. Ας πουμε κάτι που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το θέμα της πίστης. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιστέψουμε σε ένα πρόσωπο που πιθανότατα δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι υπήρξε ή ότι ήταν αυτό που ήταν. Αν γινόταν τότε δεν θα υπήρχε το θέμα της πίστης. Με αυτή τη σκέψη όμως, έφοσον τίθεται το θέμα της πίστης δεν είναι πολυ λογικό κάποιοι να επιλέξουν να μην πιστέψουν?

    πχ κάποιος σε έναν αγώνα πιστεύει θα νικήσει η ταδε ομάδα, ενώ ο άλλος πιστεύει ότι θα κερδίσει η τάδε ομάδα. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν που υποστήριζε την χαμένη ομάδα γιατί υποστήριζε την χαμένη ομάδα.

    Έχω έναν φίλο που από νομίζω είπε ότι δεν πιστεύει πια. τουλάχιστον όχι τόσο ή κάτι από τα 2. Είναι τίμιος, ειλικρινής, έχει εναν πολυ υγιεινο τρόπο ζωής και πνευματικά και σωματικά. Θα έλεγε κάνεις πως είναι από αυτούς τους πολύ καλούς Χριστιανούς αλλά χωρίς να είναι Χριστιανός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να πάει στην κόλαση επειδή για τον Χ, Ψ και επειδή ήταν ειλικρινής με τον εαυτό του, έχασε την πίστη του.

    Όπως και για τα άτομα που γεννιούνται σε χώρες και μαθαίνουν από παιδιά άλλη θρησκεία. Πχ Μουσουλμάνοι. Κάποιοι Χριστιανοί πιστεύουν ότι άμα ακούσεις για τον Χριστό και δεν γίνεις Χριστιανός σημαίνει ότι τον απορρίπτεις και ότι θα πας στην κόλαση. Ε αυτό δεν μου στέκει. Είναι δυνατόν ένας Μουσουλμάνος που πιστεύει πολύ στην δικιά του θρησκεία (όπως ένας Χριστιανός), να αγνοήσει τους γύρω του ανθρώπους (οικογένεια κλπ) και ξαφνικά να γίνει Χριστιανός? Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα έριχνε πότε ένας Χριστιανός το φταίξιμο στον εαυτό του που παρόλο που ήξερε για το Ισλάμ, συνέχιζε να είναι Χριστιανός? Τότε πως είναι δυνατόν να κατήγορουν τους Μουσουλμάνους ή ανθρώπους άλλων θρησκειών που δεν γίνονται Χριστιανοί.


    Κυρίως για αυτό το θέμα έχω χάσει σχεδόν την πίστη μου. Και επειδή την έχω χάσει, έχω ανησυχίες για το τί υπάρχει μέτα.
    Και να μην την είχες χάσει μπορεί να αγχωνοσουν για το αν η πίστη σου είναι αρκετή, αληθινή κλπ. Οπότε αυτό έχει να κάνει με σένα μόνο. Ίσα ίσα κάποιος που δεν πιστεύει καθόλου δεν τον απασχολεί το μετά τον θάνατο γιατί θεωρεί ότι δεν υφίσταται κάτι μετα τον θάνατο. Ένας αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος είχε πει ότι δεν χρειάζεται κανείς να ανησυχεί για τον θάνατο γιατί όταν αυτός έρχεται εμείς πια δεν υπάρχουμε. Νομίζω ήταν ο Επίκουρος. Εντάξει, θα πω το κλασικό που ισχύει για όλες τις περιπτώσεις άγχους. Όταν δεν επικεντρωνομαστε στο παρόν αλλά στο μέλλον υπερτερεί το αγχος. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει με βεβαιότητα ανεξάρτητα από τις αντιλήψεις του καθενός από μας. Από κει και πέρα έχει να κάνει με τη χρησιμότητα του να το σκέφτεσαι. Για μένα δεν υπάρχει καμία. Αντίθετα δημιουργεί ζημιά ( το αγχος).

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Αρκετές φορές με πιάνει το άγχος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Όταν σκέφτομαι αγαπημένα πρόσωπα ότι μπορεί να μην τα ξαναδω, (επειδη δεν υπάρχουν πια) είναι στενάχωρο. όταν πεθάνω δεν θα με νοιάζει, αλλά μέχρι τότε είναι στενάχωρο να σκέφτεσαι ότι τα αγαπημένα πρόσωπα είναι απλά τίποτα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.
    Επίσης, κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει την πίστη μου. Έχω ακούσει αρκετές γνώμες αγνωστικιστών οι οποίες μου βγάζουν παραπάνω νόημα από ότι ο Χριστιανισμός.
    Πάντως, όταν σκέφτομαι αυτά με τον θάνατο και στεναχωρηθώ και σκεφτώ τον Χριστό αμέσως ηρεμώ.

    Όπως και για τα άτομα που γεννιούνται σε χώρες και μαθαίνουν από παιδιά άλλη θρησκεία. Πχ Μουσουλμάνοι. Κάποιοι Χριστιανοί πιστεύουν ότι άμα ακούσεις για τον Χριστό και δεν γίνεις Χριστιανός σημαίνει ότι τον απορρίπτεις και ότι θα πας στην κόλαση. Ε αυτό δεν μου στέκει. Είναι δυνατόν ένας Μουσουλμάνος που πιστεύει πολύ στην δικιά του θρησκεία (όπως ένας Χριστιανός), να αγνοήσει τους γύρω του ανθρώπους (οικογένεια κλπ) και ξαφνικά να γίνει Χριστιανός? Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα έριχνε πότε ένας Χριστιανός το φταίξιμο στον εαυτό του που παρόλο που ήξερε για το Ισλάμ, συνέχιζε να είναι Χριστιανός? Τότε πως είναι δυνατόν να κατήγορουν τους Μουσουλμάνους ή ανθρώπους άλλων θρησκειών που δεν γίνονται Χριστιανοί.
    δεν ξερω τι υπαρχει μετα θανατον , ουτε κανεις πηγε και γυρισε ...............το βεβαιον ειναι οτι θα στεναχωρηθουν αρκετα αγαπημενα προσωπα οταν εγω πεθανω .......αν σου βγαινει να πιστευεις στο Χριστο, συνεχισε το, η πιστη ειναι εντελως προσωπικο θεμα .......αν γεννιομασταν ανατολικοτερα , θα ειμαστε Ισλαμιστες , Βουδιστες , Κομφουκιστες , ειναι γεωγραφικο το θεμα .....πραγματι υπαρχει ενας φανατισμος σχετικα με την θρησκεια του καθενος , υπηρχε ανεκαθεν .....
    θα συμφωνησω με τον Niels , δεν υπαρχει λογος ναγχωνεσαι......ευκολο βεβαια να το λες .....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εμένα δεν με νοιάζει το μετά θάνατον, λέω, για να μην γνωρίζουν οι ανθρώποι επαρκώς τί συμβαίνει μετά, κάποιος λόγος θα υπάρχει. έχω εμπιστοσύνη. αν και θεωρώ τον άνθρωπο μάταιο απο την φύση του. αλλά τέλος πάντων. ο ψυχολόγος Γιουνγκ έλεγε να ζούμε οι ανθρώποι σαν να πρόκειται να ζούμε για πάντα.

  6. #6
    Elenia781
    Guest
    Το σωμα ειναι φθαρτο ολοι το κατανοουμε . Το ερωτημα σου ειναι που παει η ψυχή ,ο νούς ? Θα ειναι η μετα θανατον ζωή οπως την ξέρουμε ?Αν μας περιμένει ο Αγ.Πετρος στην είσοδο. Τι γίνεται στην Κόλαση. Πιστευω στα γήινα μένουμε λογω συγκυριων, τιποτα δεν ειναι στο χερι μας. Δεν ειναι αδικο να εχεις ενα ασχημο τέλος ενω ζουσες εναρετα? ποιος αποφασιζει,εχει σημασια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Αρκετές φορές με πιάνει το άγχος για το τι υπάρχει μετά τον θάνατο. Όταν σκέφτομαι αγαπημένα πρόσωπα ότι μπορεί να μην τα ξαναδω, (επειδη δεν υπάρχουν πια) είναι στενάχωρο. όταν πεθάνω δεν θα με νοιάζει, αλλά μέχρι τότε είναι στενάχωρο να σκέφτεσαι ότι τα αγαπημένα πρόσωπα είναι απλά τίποτα. Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι.


    Επίσης, κάποτε πίστευα στον Χριστό αλλά τώρα έχω χάσει την πίστη μου. Έχω ακούσει αρκετές γνώμες αγνωστικιστών οι οποίες μου βγάζουν παραπάνω νόημα από ότι ο Χριστιανισμός. Όμως από φόβο, συνεχίζω να πιστεύω ίσως λίγο και να προσπαθώ να ακολουθώ κάποιους κανόνες. Δεν μπορώ όμως να λέω "Ο Χριστός είναι αληθινός 100%" κλπ γιατί μέσα μου πάντα έχω τις αμφιβολίες.


    Πάντως, όταν σκέφτομαι αυτά με τον θάνατο και στεναχωρηθώ και σκεφτώ τον Χριστό αμέσως ηρεμώ. Λογικό γιατι βρίσκω κάπου ελπίδα. Πιθανότατα είναι placebo effect. Δεν ξέρω. Ας πουμε κάτι που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το θέμα της πίστης. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιστέψουμε σε ένα πρόσωπο που πιθανότατα δεν μπορεί να αποδειχτεί ότι υπήρξε ή ότι ήταν αυτό που ήταν. Αν γινόταν τότε δεν θα υπήρχε το θέμα της πίστης. Με αυτή τη σκέψη όμως, έφοσον τίθεται το θέμα της πίστης δεν είναι πολυ λογικό κάποιοι να επιλέξουν να μην πιστέψουν?

    πχ κάποιος σε έναν αγώνα πιστεύει θα νικήσει η ταδε ομάδα, ενώ ο άλλος πιστεύει ότι θα κερδίσει η τάδε ομάδα. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν που υποστήριζε την χαμένη ομάδα γιατί υποστήριζε την χαμένη ομάδα.

    Έχω έναν φίλο που από νομίζω είπε ότι δεν πιστεύει πια. τουλάχιστον όχι τόσο ή κάτι από τα 2. Είναι τίμιος, ειλικρινής, έχει εναν πολυ υγιεινο τρόπο ζωής και πνευματικά και σωματικά. Θα έλεγε κάνεις πως είναι από αυτούς τους πολύ καλούς Χριστιανούς αλλά χωρίς να είναι Χριστιανός. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να πάει στην κόλαση επειδή για τον Χ, Ψ και επειδή ήταν ειλικρινής με τον εαυτό του, έχασε την πίστη του.

    Όπως και για τα άτομα που γεννιούνται σε χώρες και μαθαίνουν από παιδιά άλλη θρησκεία. Πχ Μουσουλμάνοι. Κάποιοι Χριστιανοί πιστεύουν ότι άμα ακούσεις για τον Χριστό και δεν γίνεις Χριστιανός σημαίνει ότι τον απορρίπτεις και ότι θα πας στην κόλαση. Ε αυτό δεν μου στέκει. Είναι δυνατόν ένας Μουσουλμάνος που πιστεύει πολύ στην δικιά του θρησκεία (όπως ένας Χριστιανός), να αγνοήσει τους γύρω του ανθρώπους (οικογένεια κλπ) και ξαφνικά να γίνει Χριστιανός? Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι το Ισλάμ είναι η σωστή θρησκεία, θα έριχνε πότε ένας Χριστιανός το φταίξιμο στον εαυτό του που παρόλο που ήξερε για το Ισλάμ, συνέχιζε να είναι Χριστιανός? Τότε πως είναι δυνατόν να κατήγορουν τους Μουσουλμάνους ή ανθρώπους άλλων θρησκειών που δεν γίνονται Χριστιανοί.


    Κυρίως για αυτό το θέμα έχω χάσει σχεδόν την πίστη μου. Και επειδή την έχω χάσει, έχω ανησυχίες για το τί υπάρχει μέτα.

    Καλησπερα

    Ποια αναγκη σου θελεις να καλυψεις μεσα απο αυτη σου την αναζήτηση?
    Θελεις να πιστευεις καπου για να νοιωσεις ασφαλεις και προστατευμενος απο καποιον ή καποια ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειμαι αγνωστικιστης με πιστευω που βαδιζουν με τον Χριστιανισμο ιδεολογικα.

    Αγνωστικιστης για αυτους που δεν ξερουν ειναι που λεει: Μπορει να υπαρχει Θεος, μπορει να μην υπαρχει και εαν υπαρχει δεν μπορουμε να ξερουμε την φυση ενος τετοιου πλασματος.

    Θα ελεγα οτι η λογικη μου λεει οτι δεν υπαρχει τιποτα μετα τον θανατο, απλως τη μια στιγμη υπαρχεις και την αλλη δεν υπαρχεις. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι δεν ξερουμε απολυτως τιποτα για τιποτα ουσιαστικα, οποτε ποιος ξερει. Αγνωστο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Πρωτα απο ολα αυτο οπου γραφετε συνεχως οτι δεν ξερει κανεις! "οτι δεν πηγε καποιος κι ξανα ηρθε για να μας πει " αυτο παιδια δεν ισχυει! μην το λετε συνεχως διοτι αγγιζει την βλασθημια, και φυσικα ξερουμε, μαλιστα εδω και χιλιαδες χρονια, μαλιστα κι προ χριστου.Υπαρχουν οι Αγιοι, οπου σαν ηταν σε ερημικα μεροι τους φανεροθηκαν υπεδυναμεις και τους εγινε γνωστο με καθε λεπτομερια οπου κατευθειαν τα περιεγαφαν σε χαρτι - εξου για παραδηγμα η αποκαλυψη του Ιωαννη στη Πατμο ! - οπου εμφανησθει σαν η Θεια φωνη!αφου βεβαια ο Ιωαννης ηταν σε πληρες αφωσιοση προς τον Θεο! Ετσι αναιβηκαι στο βουνο και οπου συμφωνα με τις μαρτυριες μαθητων του, εγενιτο σεισμος, η γη κουνιοταν!! κεραυνοι !! και βροντες!! η θαλασσα ειχε σηκωθει σαν βουνα απο κυματα!Αυτα οπου ειδε ο Ιωαννης ηταν οσα εγραφηκαν στην αποκαλυψη ,το τελευταιο κεφαλαιο της Κενης Διαθηκης. Αντιστοιχα ειναι γραμμενα και αλλα ευαγγελια ,οπως αυτα που αναφερουν το τι μας περημενει σαν φυγουμε απο τον κοσμο τουτο, δεν νομιζω οτι πρεπει να σας τα γραψω! εξαλου ειναι βλασθιμο η ερμηνεια των θειων Ευαυγγελιων.
    Το ζητημα ειναι να μπορεσουμε να ειμαστε οσο μπορουμε σωστοι απεναντι στους συνανθρωπους μας, διοτι ο Χριστος ελεγε οτι στο προσωπο μου αντικατοπριζεται καθε ανθρωπος του κοσμου! δεν εκανε δικρησεις, ακομα και οι μαυροι ενδεχετε να σωθουν! Οσο πιο πολυ προσευχομεθα , οσο πιο μεγαλη πιστη και πραγματικη αγαπη δωσουμε στον Θεο!! τοσο πιο πολλες ειναι οι ελπιδες μας να μην παμε στο δυαλο!! διοτις ουδεις αναμαρτητος! φιλοι μου, το νοημα ομως ειναι στην μετανοια αυτων! εκει βρησκεται και το νοημα του χριστιανησμου, στο να μεταμορφοθεις απο ανθρωπο της επαρσης και του εγωισμου σε ταπεινο ατομο, χωρις εγωισμους , χωρις να σε κανουν κουμαντο τα παθοι σου, διοτις για να κερδισεις τον θανατο! πρεπει να καταφερεις πρωτα να νικησεις τις σαρκηκες σου επιθυμιες , ετσι θα μπορεσεις να απαλαχτεις απο το σωμα σου, και να ελενχεις τον εαυτο σου μεσα απο το πνευμα σου το οποιο παραμενει και μετα το θανατο! για να το κανεις αυτο λοιπον πρεπει να εχεις εξασκηθει στο να χρησιμοποιεις το πνευμα σου! Εαν λοιπον αφηνεσαι συνεχως στις ηδωνες! στις σαρκικες σου αμαρτιες! πως θα μπορεσεις να απαλαχτεις και να βγεις απο το σωμα σου? δεν θα μπορεσεις και θα εγκλοβηστεις μεσα σε αυτο! ενω απο την αλλη οι σωστοι χριστιανοι θα εχουμε βγει απο το "κουφαρι " μας, θα εχουμε βγει ως πνευμα και θα οδευουμε προς παραδησο!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Πρωτα απο ολα αυτο οπου γραφετε συνεχως οτι δεν ξερει κανεις! "οτι δεν πηγε καποιος κι ξανα ηρθε για να μας πει " αυτο παιδια δεν ισχυει! μην το λετε συνεχως διοτι αγγιζει την βλασθημια, και φυσικα ξερουμε, μαλιστα εδω και χιλιαδες χρονια, μαλιστα κι προ χριστου.Υπαρχουν οι Αγιοι, οπου σαν ηταν σε ερημικα μεροι τους φανεροθηκαν υπεδυναμεις και τους εγινε γνωστο με καθε λεπτομερια οπου κατευθειαν τα περιεγαφαν σε χαρτι - εξου για παραδηγμα η αποκαλυψη του Ιωαννη στη Πατμο ! - οπου εμφανησθει σαν η Θεια φωνη!αφου βεβαια ο Ιωαννης ηταν σε πληρες αφωσιοση προς τον Θεο! Ετσι αναιβηκαι στο βουνο και οπου συμφωνα με τις μαρτυριες μαθητων του, εγενιτο σεισμος, η γη κουνιοταν!! κεραυνοι !! και βροντες!! η θαλασσα ειχε σηκωθει σαν βουνα απο κυματα!Αυτα οπου ειδε ο Ιωαννης ηταν οσα εγραφηκαν στην αποκαλυψη ,το τελευταιο κεφαλαιο της Κενης Διαθηκης. Αντιστοιχα ειναι γραμμενα και αλλα ευαγγελια ,οπως αυτα που αναφερουν το τι μας περημενει σαν φυγουμε απο τον κοσμο τουτο, δεν νομιζω οτι πρεπει να σας τα γραψω! εξαλου ειναι βλασθιμο η ερμηνεια των θειων Ευαυγγελιων.
    Το ζητημα ειναι να μπορεσουμε να ειμαστε οσο μπορουμε σωστοι απεναντι στους συνανθρωπους μας, διοτι ο Χριστος ελεγε οτι στο προσωπο μου αντικατοπριζεται καθε ανθρωπος του κοσμου! δεν εκανε δικρησεις, ακομα και οι μαυροι ενδεχετε να σωθουν! Οσο πιο πολυ προσευχομεθα , οσο πιο μεγαλη πιστη και πραγματικη αγαπη δωσουμε στον Θεο!! τοσο πιο πολλες ειναι οι ελπιδες μας να μην παμε στο δυαλο!! διοτις ουδεις αναμαρτητος! φιλοι μου, το νοημα ομως ειναι στην μετανοια αυτων! εκει βρησκεται και το νοημα του χριστιανησμου, στο να μεταμορφοθεις απο ανθρωπο της επαρσης και του εγωισμου σε ταπεινο ατομο, χωρις εγωισμους , χωρις να σε κανουν κουμαντο τα παθοι σου, διοτις για να κερδισεις τον θανατο! πρεπει να καταφερεις πρωτα να νικησεις τις σαρκηκες σου επιθυμιες , ετσι θα μπορεσεις να απαλαχτεις απο το σωμα σου, και να ελενχεις τον εαυτο σου μεσα απο το πνευμα σου το οποιο παραμενει και μετα το θανατο! για να το κανεις αυτο λοιπον πρεπει να εχεις εξασκηθει στο να χρησιμοποιεις το πνευμα σου! Εαν λοιπον αφηνεσαι συνεχως στις ηδωνες! στις σαρκικες σου αμαρτιες! πως θα μπορεσεις να απαλαχτεις και να βγεις απο το σωμα σου? δεν θα μπορεσεις και θα εγκλοβηστεις μεσα σε αυτο! ενω απο την αλλη οι σωστοι χριστιανοι θα εχουμε βγει απο το "κουφαρι " μας, θα εχουμε βγει ως πνευμα και θα οδευουμε προς παραδησο!
    Το θέμα είναι το εξης: Θεωρείς δεδομένο αυτό που λες όμως πως αποδεικνύεται; Δηλαδή, υπάρχουν και άλλες θρησκείες και παραδόσεις, γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή; Γιατί να πρέπει να απορρίψω τις όλες τις άλλες θρησκείες και να αποδέχτω τον Χριστιανισμό; Ξέρω ότι οι άνθρωποι εξαπατούν και εξαπατούνται εύκολα (βλεπε πολιτικη). Πως ξέρουμε ότι δεν έγινε και κάτι ανάλογο τότε πριν πολλά, πολλά χρόνια όταν γράφτηκαν οι Γραφές;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν υπάρχει θέμα λογικής με τα θρησκευτικά πιστεύω ή για το τι υπάρχει μετά θάνατον φίλε. Απλά πιστεύει ο καθένας ότι θέλει.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by RiddlingMan View Post
    Το θέμα είναι το εξης: Θεωρείς δεδομένο αυτό που λες όμως πως αποδεικνύεται; Δηλαδή, υπάρχουν και άλλες θρησκείες και παραδόσεις, γιατί ο Χριστιανισμός είναι η σωστή; Γιατί να πρέπει να απορρίψω τις όλες τις άλλες θρησκείες και να αποδέχτω τον Χριστιανισμό; Ξέρω ότι οι άνθρωποι εξαπατούν και εξαπατούνται εύκολα (βλεπε πολιτικη). Πως ξέρουμε ότι δεν έγινε και κάτι ανάλογο τότε πριν πολλά, πολλά χρόνια όταν γράφτηκαν οι Γραφές;
    Καλησπερα συμφορμητη μου.Θα σου απαντουσα με μια φραση εαν η κουβεντα μας ηταν σε θεολογικο μοναχα επιπεδο, με την φραση -πιστευε και μη ερευνα!- ,διοτις οπως το λεει και η λεξη στα θεματα πιστεως δεν μπορει να υπαρξουν πειραματα για να αναληθουν τα οποια αποτελεσματα .Δεν μπορουν να γινουν εργασιες που ν αφορουν πνευματα,αγγελους η αγιους.Ομως απο την επιστημη της ιστοριας και αρχαιολογιας αποδηχτηκε κανονικα η υπαρξη του ταφου του Ιησου Χριστου,μαλιστα συμπιπτουν οι χρονολογιες των γραφων και οι περιγραφες των τοπιων.Συγκεκριμενα το Ε.Μ.Π. το 2016 οπου πηγε και εκανε τις μελετες βρηκε οτι επαληθεβοντε ακριβως τα βιβλια που υπαρχαν απο το Βυζαντιο σχετικα με την μοιρα του ταφικου μνημιου,οτι δλδ η πρωτη αναστυλωση εγινε απο τον ρωμαιο αυτοκρατορα -και αγιο - Μεγα Κωνσταντινο.Συγκεκριμενα η επικεφαλης της ερευνας του ΕΜΠ. Καθηγήτριας Τόνιας Μοροπούλου δηλωσε οτι «Είναι ενδιαφέρον το πώς αυτά τα κονιάματα όχι μόνο παρέχουν στοιχεία για το αρχαιότερο ιερό στο χώρο, αλλά και επιβεβαιώνουν την ιστορική ακολουθία κατασκευής του Αγίου Κουβουκλίου» Αρα επιστημονικα υπαρχει μια ακραδαντη αποδηξη υπαρξης του Χριστιανισμου.Αναφορικα με τις ικανοτητες των αγιων δεν μπορουν να υπαρξουν αντιστοιχες ερευνες οπως καταλαβενετε, μονο μαρτηριες υπαρχουν απο ανθρωπους που ειχα επισκευθει το Αγιο Ορος και τον Αγιο Παισιο οπου τον ειδαν να κανει πραματα θαυματουργα!,οπως να εχει συνομιλια με εναν Γαλλο σε τελεια γαλλικα ενω ο ιδιος ο Αγιος ηταν σχεδον αγραματος.Αλλη μαρτυρια τον θελει να μεταφερεται σε δυο μεροι ταυτοχρονα με τεραστιες αποστασεις το ενα απο το αλλο.Υπαρχουν πολλες μαρτυριες και ειναι λογο του οτι ηταν σχετικα συγχρονος αγιος, για σκεφτητε λοιπον ποσοι αλλοι αγιοι οπου εζησαν πριν αιωνες θα εκαναν αλλα τοσα αλλα λογο το περασμα του χρονου δεν υπαρχουν ζωντανες πλεον μαρτυριες αλλα λιγες γραπτες.Φανταστειτε λοιπον για τον ιδιο Ιησου Χριστο τι μπορουσαι και τι θα ειχε κανει! Ετσι λοιπον πως να μην πιστεψουμε και ολα οσα αναφαιρουν για την μετα θανατου υπαρξη μας! ποσο μαλον οταν η συγκεκριμενη θρησκεια ο χριστιανισμος δινει πολυ μεγαλη σημασια στην αληθεια.
    Σχετικα με τις αλλες θρησκειες ,υπαρχει η εξεις ερμηνεια Οσοι δεν εχουν μεταλαβει το εργο του Χριστου σε ζωντανη δυδασκαλια δεν μπορουμε να τους κατηγορισουμε ως αλλοθρησκους, βεβαια πλεον υπαρχει το ιντερνετ κι ο καθενας μπορει να δει,αλλα δεν ειναι το ιδιο με εναν ιερεα ζωντανα διοτις πολυ απλα δεν μπορεις να δεχτεις την χαρη του Αγιου Πνευματος. Οσοι ομως γνωριζουν, οπως οι Μουσουλμανοι, και παρολα αυτα πιστευουν σε μια πλανη -ετσι λεγετε συμφωνα με το χριστιανισμο - εχουν προβλημα διοτις ο φανατισμος δεν τους αφηνει να δουν την αληθεια,και με αυτο το "οπλο" τους εχουν κανει πιστους τους,με τον φανατισμο και την πορωση! Αλλιως δεν θα μπορουσαν να τους κανουν υποχειρια τους.
    Το Ισλαμ ειναι αυστηρα μονοθεικη θρησκεια, δεν είναι μυστηριακή θρησκεία ,δεν εχει δλδ τις δικες μας τελετες ,και καλεσματα προς το Αγιοο Πνευμα, δεν εχει ιερεις οπως εμεις,εχει τους ιμαμηδες ως νομοδιδάσκαλοι της "σαριας" ενα ειδος ιερου συνταγματος.Ετσι για το Ισλαμ δεν υπαρχουν οπως θα ταν σωφρων δλδ ιερεις με χαρισμα οπου εχουν απο το Αγιο Πνευμα την δυναμη να κανουν τις λειτουργιες εξαγνισμου του πληθους ,στο Ισλαμ ειναι ολοι ιδιοι απεναντι στον Θεο ,Δεν έχουν ιδιαίτερο ιερατικό χάρισμα, δεν τελούν μυστήρια για απολύτρωση και είναι αιρετά μέλη εκλεγόμενα για τα συγκεκριμένα καθήκοντα από την κοινότητα.Ο Θεος του δλδ εχει καθιερωσει νομους και οι πιστοι κρινοντε για την ζωη τους στο ποσο υπακουει ηταν σε αυτους,το κορανι ειναι ιερο.Το Ισλάμ δεν θεωρεί τον εαυτό του μόνον ως θρησκεία αλλά και ως κοινωνία του Θεού, η οποία συνενώνει θρησκευτική και πολιτική μαζί εξουσία. Γι’ αυτό στο Ισλάμ δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ θρησκείας και πολιτείας, θείου και ανθρωπίνου νόμου.
    Αναλογος ειναι λοιπον και η μεταθανατον ζωη του μουσουλμανου ,σαν να κρινεται απο το δικαστηριο της ολομελιας του Κ.Κ.Ε., αν δλδ στην ζωη του υπηρξε καλος μουσουλμανος και πηγαινε κατα γραμμα την σαρια . Η ισλαμική εκδοχή του Παραδείσου είναι ο τελικός τόπος προορισμού του ενάρετου και του ευσεβούς πιστού και έχει πολλά κοινά με τον εβραϊκό Κήπο των Πρωτόπλαστων. Ο δικός τους Παράδεισος είναι ένας τόπος που εκλαμβάνεται κυριολεκτικά, ένα μαγικό μέρος όπου πραγματοποιούνται όλες οι επιθυμίες σου. Εκεί θα ζήσεις αιώνια ευτυχισμένος, χωρίς να έχεις ποτέ αρνητικά συναισθήματα.Η απολυτη υποκρυσια δλδ παιδια, γεματο αμαρτια ,θα εχουν παρθενες να τους περιμενουν για σεξ!!!κι φανταστητε ποσο ποσο ξενερωτοι ειναι που εχουν φαντασηωσεις με παρθενες!! δλδ με γυναικες που δεν ξερουν να κανουν σεξ!χαχα.
    Αντιστοιχα οπως καταλαβατε η κολαση θα ειναι γεματη φλογες .Η φωτιά δεν είναι άλλωστε παρά η αρχή των βασανιστηρίων, μιας και πρόκειται ουσιαστικά για ένα πύρινο τείχος που περιβάλλει τους φαύλους. Όποιος διαμαρτύρεται, λούζεται με καυτό νερό, «καυτό σαν λιωμένο ορείχαλκο», το οποίο καίει το πρόσωπό του. Αν και γίνεται χειρότερο, μιας και οι κολασμένοι φορούν πύρινα ρούχα και μαστιγώνονται με σιδερένιες ράβδους.
    Καπως ετσι ειναι τα πραματα και στον Ιουδαισμο, εκει βεβαια υπαρχει μια πολυ περιεργη σχεση του Θεου με τουυς ανθρωπους, κι αφου για αυτους ο μεσιας ακομα δεν ηρθε (ο Ιησους Χριστος)δλδ ,τοτες η εννοια της αμαρτιας ειναι πιο ελαφρια,οπως και η ανταποδοτικότητα των πραξεων τους ,οπου πιστευουν πως ο Θεος κατα καποια εννοια σε αυτην την ζωη τους "χρωσταει"την ανταποδοση,εξου και και το κυνηγη των εβραιων για πλουτοι και καλη ζωη .
    Αρα?? ο χριστιανησμος μαλον εχει την πιο συνετη και ορθολογικη απαντηση στην μεταθανατια μοιρα μας. Εκτως αν θελετε να πουμε για Ιουνδαισμο οπου θα μπουμε σε αλλο σωμα,αναλογα με το πως φερθηκαμε σε αυτην την ζωη,αν ειμασταν δλδ κακοι,αν φερομασταν σε φιλους με συγκιριακες εκμεταλευτικες προς εμας πραξεις τοτες στην επομενη ισως μας εκαναν φιδη!! χαχα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Το σωμα ειναι φθαρτο ολοι το κατανοουμε . Το ερωτημα σου ειναι που παει η ψυχή ,ο νούς ? Θα ειναι η μετα θανατον ζωή οπως την ξέρουμε ?Αν μας περιμένει ο Αγ.Πετρος στην είσοδο. Τι γίνεται στην Κόλαση. Πιστευω στα γήινα μένουμε λογω συγκυριων, τιποτα δεν ειναι στο χερι μας. Δεν ειναι αδικο να εχεις ενα ασχημο τέλος ενω ζουσες εναρετα? ποιος αποφασιζει,εχει σημασια?
    δεν ξερουμε στο 1ο και οχι στο 2ο ερωτηματικο , δεν θα μας περιμενει κανεις στην εισοδο , δεν υπαρχει εισοδος μαλλον ....κολαση δεν ξερω αν υπαρχει , ουτε και παραδεισος , εδω δεν ξερεις τι σου ξημερωνει .....μα η ζωη ειναι αδικη ....δεν αποφασιζουμε εμεις , και οντως δεν εχει καμμια σημασια ....
    ας περασουμε εδω οσο μπορουμε καλυτερα...χωρις υπερβολες .....λεω γω .....
    ουτε τα χρηματα εχουν σημασια ......ναχεις δουλεψει στην ζωη σου , ωστε να εκτιμας το χρημα , οσο του αξιζει βεβαια .....ναχεις και πεντε φραγκα στην ακρη , καλο ειναι....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συγουρα το να εισαι εναρετος εν ζωη ,αλλα οχι επειδη πρεπει αλλα επειδη το νιωθεις και σου βγαινει απο μεσα σου, να το απολαμβανεις και εσυ, δλδ, οχι να κανεις φιλανθρωπιες και να λες " αα να δες Χριστε να θυμασαι ε??" συγουρα λοιπον κατι καλο θα βγει.Εξαλου το λενε απαντες θρησκειες και μη, ακομα και οι παγανηστες οπου αναφερονταν στην φυση συνεχως ελεγαν και συγκρηναν την δικη μας ζωη και καταληψη με αυτη της φυσης, οπου δλδ τα φυτα ,κι γενικα ολα στην φυση υπαρχουν σε μια υπεροχη αρμονια οταν ενα λουλουδι εχει σωστο κυκλο,οταν κανει σωστες φωτολυσεις τοτες ειναι τα δικα του στοιχεια οπου θα περασουν σαν μαραθει κι πεσει στο χωμα στα επομενα φυσικα στοιχεια και οχι καποιου λουλουδιου οπου δεν αξιζε, και οπου μαλον θα γινει κανενα δηλητιρυροεδες μανηταρακι.χαχα Ετσι και με τους ανθρωπους.
    Παντος , να νιωθουμε και λιγο τυχεροι διοτις οι καιροι που ζουμε ειναι οι καιροι οπου ο Θεος ειναι συμπονετικος ,που προσφαιρει συνεχως ευκερειες και αγαπη! Οπως λενε τα ευαγγελια στην Δευτερη Παρουσια !ακομα και οι Αγιοι θα τρεμουν τα ποδαρακια τους ενωπιον Κυριου! φανταστητε λοιπο τι μας περιμενει την μερα της κρισης , την μερα της θειας δικης δλδ, οπου οι πυλες κολασεως ανοιγουν και οπου το ιδιο φως που φωτιζει με γνωση οσους λιγους πανς στον παραδεισο το ιδιο φως που τους μεταφερει κατα την προσευχη τους την χαρη του Αγιου Πνευματος .Το ιδιο φως λοιπον θα φωτιζει και στην κολαση εκει ομως θα καιει τις σαρκες των αμαρτολων!! το ιδιο φως θα τους λιονει το κορμι οπου πριν - παντα συμωνα με τα οσα λενε τα εκκλησιαστικα βιβλια - θα εχεουνε λουστει με νερο ζεστο τοσο που θα λιωνει η σαρκα τους! οπως εγινε με την Γ.Χιουστον στο μπανιο της στο ξενοδοχειο οπου στην μαστουρα της ξεχασαι ανοιχτο το πολυ ζεστο νερο και πεθαναι! , πολλοι αμερικανοι ειπαν οτι ηταν μηνυμα απο την κολαση θελωντας να δειξουν οτι εκει πηγε λογο των αμαρτιων της! οπως και πολλοι αλλοι γυρο μας θα πανε!, οσοι αρνιουντε τον Κυριο Μας, οσοι δεν πηγαινουν εκκλησια, οσοι δεν διαβαζουν τους χαιρετησμους, εν ολιγις θα ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που θα σωθουμε , δυστυχως , θα ειμαστε λιγοι στον παραδησο, οι πιο πολλοι θα πατε και λυπαμαι βαθυτατα θα καταληξουν εκτος του παραδησου κι εντος κολασεως.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    συγουρα το να εισαι εναρετος εν ζωη ,αλλα οχι επειδη πρεπει αλλα επειδη το νιωθεις και σου βγαινει απο μεσα σου, να το απολαμβανεις και εσυ, δλδ, οχι να κανεις φιλανθρωπιες και να λες " αα να δες Χριστε να θυμασαι ε??" συγουρα λοιπον κατι καλο θα βγει.Εξαλου το λενε απαντες θρησκειες και μη, ακομα και οι παγανηστες οπου αναφερονταν στην φυση συνεχως ελεγαν και συγκρηναν την δικη μας ζωη και καταληψη με αυτη της φυσης, οπου δλδ τα φυτα ,κι γενικα ολα στην φυση υπαρχουν σε μια υπεροχη αρμονια οταν ενα λουλουδι εχει σωστο κυκλο,οταν κανει σωστες φωτολυσεις τοτες ειναι τα δικα του στοιχεια οπου θα περασουν σαν μαραθει κι πεσει στο χωμα στα επομενα φυσικα στοιχεια και οχι καποιου λουλουδιου οπου δεν αξιζε, και οπου μαλον θα γινει κανενα δηλητιρυροεδες μανηταρακι.χαχα Ετσι και με τους ανθρωπους.
    Παντος , να νιωθουμε και λιγο τυχεροι διοτις οι καιροι που ζουμε ειναι οι καιροι οπου ο Θεος ειναι συμπονετικος ,που προσφαιρει συνεχως ευκερειες και αγαπη! Οπως λενε τα ευαγγελια στην Δευτερη Παρουσια !ακομα και οι Αγιοι θα τρεμουν τα ποδαρακια τους ενωπιον Κυριου! φανταστητε λοιπο τι μας περιμενει την μερα της κρισης , την μερα της θειας δικης δλδ, οπου οι πυλες κολασεως ανοιγουν και οπου το ιδιο φως που φωτιζει με γνωση οσους λιγους πανς στον παραδεισο το ιδιο φως που τους μεταφερει κατα την προσευχη τους την χαρη του Αγιου Πνευματος .Το ιδιο φως λοιπον θα φωτιζει και στην κολαση εκει ομως θα καιει τις σαρκες των αμαρτολων!! το ιδιο φως θα τους λιονει το κορμι οπου πριν - παντα συμωνα με τα οσα λενε τα εκκλησιαστικα βιβλια - θα εχεουνε λουστει με νερο ζεστο τοσο που θα λιωνει η σαρκα τους! οπως εγινε με την Γ.Χιουστον στο μπανιο της στο ξενοδοχειο οπου στην μαστουρα της ξεχασαι ανοιχτο το πολυ ζεστο νερο και πεθαναι! , πολλοι αμερικανοι ειπαν οτι ηταν μηνυμα απο την κολαση θελωντας να δειξουν οτι εκει πηγε λογο των αμαρτιων της! οπως και πολλοι αλλοι γυρο μας θα πανε!, οσοι αρνιουντε τον Κυριο Μας, οσοι δεν πηγαινουν εκκλησια, οσοι δεν διαβαζουν τους χαιρετησμους, εν ολιγις θα ειναι πολλοι λιγοι αυτοι που θα σωθουμε , δυστυχως , θα ειμαστε λιγοι στον παραδησο, οι πιο πολλοι θα πατε και λυπαμαι βαθυτατα θα καταληξουν εκτος του παραδησου κι εντος κολασεως.
    Αυτό που λες'για'τους χαιρετισμούς δεν νομίζω να το λέει στην διαθήκη. Γιατί προσπαθείς να μας πεις πως θα κρίνει ο Θεός την στιγμή που ξέρουμε ότι ειναι δίκαιος και συμπονετικός; Δηλάδη, έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες, ότι αν κάποιος τα τηρεί όλα, αλλά δεν διαβάζει χαιρετισμούς θα πάει στην κόλαση, μονο και μονο για αυτό. Ο Χριστός έδωσε κάποιες διδασκαλίες και δεν λέει για τους χαιρετισμούς νομίζω.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αρρωστοφοβια μετά από θάνατο αγαπημένου προσώπου
    By Luna in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-03-2020, 12:59
  2. Πιστευετε οτι στην καθημερινοτητα υπαρχει φλερτ;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 02-12-2015, 00:42
  3. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 21:15
  4. Πιστεύετε στην μετενσαρκωση-μετενψυχωση μετα το θανατο?
    By krino in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 24-12-2011, 14:58
  5. Υπάρχει ζωή πριν τον θάνατο?
    By _Marianna_ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 28-02-2009, 01:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •