Γαμος και μελαγχολια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855

    Γαμος και μελαγχολια

    Σας εχει συμβει να μελαγχολειτε οταν βλεπετε, φιλους ή αγνωστους να παντρευονται; Και δεν αναφερομαι μονο σε οσους το βλεπουν καθαρα ηλικιακα, οτι δηλαδη εφτασαν σε ηλικια γαμου και τωρα τι κανω, αλλα στο οτι θελουν να νιωσουν μια σταθεροτητα στην σχεση τους.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ συγκινούμαι όταν πηγαίνω σε γάμο.Βλεπω την νύφη και σκέφτομαι τα όνειρα που είχα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    εμενα παλι οι γαμοι που βλεπω μου φαινονται τρομερα κακογουστοι σαν διαδικασιες και σαν εικονες και σαν απ ολα...
    νοιωθω λυπηση για τα τοσα ατομα που συρονται πισω απο μια τοσο κακη αισθητικη συμπεριφορων ...
    (εξαιρουνται 1-2 γαμοι το πολυ που το ζευγαρι τους εζησε οπως πραγαμτικα ηθελε και δεν ακολουθησε την μιζερη πεπατημενη της βιομηχανιας της πλαστικης μπομπονιερας και της τουαλετας της συμπεθερας.....)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Remedy ουτε εμενα μου αρεσει ολο αυτο το σοου αλλα ειναι κατι που πλεον οι πιο πολλοι το εχουμε αποδεχτει και απο την στιγμη που θα το θελει και η κοπελα μου δεν θα της πω οχι :D
    Παντως αναφερομουν στην ουσια του γαμου και οχι στο διαδικαστικο κομματι του
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ok...επειδη ειπες οταν \"βλεπετε\" γνωστους κι αγνωστους ναπαντρευονται, δεν σκεφτηκα οτι απλα το πληροφορουμαστε, αλλα οτι προβληματιζομαστε οταν βλεπουμε εικονες απο διαδικασιες γαμων ως περιπατητες...
    ως προς την ουσια του γαμου,ειμαι γενικως αμφισβητιας ως προς τον θεσμο, παρολο που πραγματικα κι εγω θα το εκανα αν σημαινε τοσα πολλα για καποιον που θα αγαπουσα πολυ.
    εμενα η εικονα που μου φερνει σκεψεις (αν οχι μελαγχολια) ειναι η εικονα ζευγαριων που φαινεται και μονο στο βλεμμα τους το ποσο ερωτευμενα ειναι (στο βλεμμα λεμε , οχι σε αηδιες δημοσιου χαμουρεματος)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Aμ για την ουσία συγκινούμαι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Εγω δεν ειμαι αντιθετως στην ουσια του γαμου αλλα δεν με ενθουσιαζει το πανηγυρακι αυτο (εξαλλου ο γαμος θα ειναι για μενα και την κοπελα μου). Στο πρωτο σκελος της τελευταιας σου προτασης διαφωνω, δεν βλεπω το γιατι να μελαγχολησω, ενω στο δευτερο συμφωνω απολυτως μαζι σου
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Παντρεύεσαι όχι για το πανηγυράκι αλλά για να κάνεις οικογένεια και βλέποντας τα λάθη των γονιών σου ΄παίρνεις κάποια μαθήματα.Ονειρεύεσαι να έχεις έναν σύντροφο, συνοδοιπόρο,όχι μόνο στα εύκολα αλλά και στα δύσκολα.Ενα ανδρόγυνο εκτός απο ερωτική επαφή για μένα σημαντικότερο είναι να υπάρχει ψυχική επαφή.Και ξαφνικά ξυπνάς και βλέπεις ότι μπήκες σε έναν κικαιώνα είσαι μόνος σου και το όνειρο έμεινε όνειρο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Σωστα αλλα ποσοι παντρευονται για την ουσια; Οι πιο πολλοι το κανουν γιατι ετσι πρεπει και οχι επειδη νιωθουν την αναγκη να ειναι μονιμα με ενα ατομο (οχι πως ο γαμος το εγγυαται).
    Οσο για το αλλο που ανεφερες αλιμονο αν ενα ζευγαρι ειναι μαζι για την ερωτικη επαφη. Πανω απο ολα χρειαζεται να υπαρχει αληθινη επικοινωνια. Ολα τα αλλα επονται
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  10. #10
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σας εχει συμβει να μελαγχολειτε οταν βλεπετε, φιλους ή αγνωστους να παντρευονται; Και δεν αναφερομαι μονο σε οσους το βλεπουν καθαρα ηλικιακα, οτι δηλαδη εφτασαν σε ηλικια γαμου και τωρα τι κανω, αλλα στο οτι θελουν να νιωσουν μια σταθεροτητα στην σχεση τους.
    Να μελαγχολούμε γιατι οι άλλοι παντρευονται και δεσμεύονται πιο τυπικα, ή γιατι θέλουμε κ μεις να δεσμευτουμε?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by giota
    Βλεπω την νύφη και σκέφτομαι τα όνειρα που είχα.
    Κανε οτι μπορεις για να τα ξαναζησεις με τον ανθρωπο σου εστω και σε μικροτερο βαθμο
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Οσο κα αν είναι κάπως η κατάσταση θα προσπαθήσω για την δική μου ηρεμία και της οικογένειας γενικότερα.Αν δεν καταλάβει το πήρα απόφαση τα παιδιά μου και την υγεία μου.Ας πάει στο χωριό του να μιλάει με τους τοίχους που έχτιζε τόσα χρόνια.Πρέπει να ζήσω για μένα και τα παιδιά μου και για να είναι καλά τα παιδιά μου πρέπει να είμαι καλά εγώ.Αυτή την φορά δεν θα επιτρέψω στον εαυτό μου να με πληγώσει κανείς,είναι άδικο για όλους να περιμένεις αγάπη απο ανθρώπους που την φοβούνται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    153
    Originally posted by Ολα_ειναι_δανεικα
    Σας εχει συμβει να μελαγχολειτε οταν βλεπετε, φιλους ή αγνωστους να παντρευονται; Και δεν αναφερομαι μονο σε οσους το βλεπουν καθαρα ηλικιακα, οτι δηλαδη εφτασαν σε ηλικια γαμου και τωρα τι κανω, αλλα στο οτι θελουν να νιωσουν μια σταθεροτητα στην σχεση τους.
    Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Άν έχω μία σχέση θα περιμένω τον γάμο για να τη νιώσω σταθερή;

    Originally posted by Remedy
    εμενα παλι οι γαμοι που βλεπω μου φαινονται τρομερα κακογουστοι σαν διαδικασιες και σαν εικονες και σαν απ ολα...
    νοιωθω λυπηση για τα τοσα ατομα που συρονται πισω απο μια τοσο κακη αισθητικη συμπεριφορων ...
    (εξαιρουνται 1-2 γαμοι το πολυ που το ζευγαρι τους εζησε οπως πραγαμτικα ηθελε και δεν ακολουθησε την μιζερη πεπατημενη της βιομηχανιας της πλαστικης μπομπονιερας και της τουαλετας της συμπεθερας.....)
    Συμφωνώ.

    Συνοψίζοντας, (παραδοσιακός) γάμος=μελαγχολία για μένα.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    91
    Χαίρομαι όταν πηγαίνω σε γάμους, γιατί η ατμόσφαιρα είναι χαρούμενη και η χαρά είναι μεταδοτική. Σε τραπεζώματα και δεξιώσεις που γίνονται μετά το γάμο αποφεύγω να πηγαίνω. Τα βρίσκω πολύ συμβατικά και συνήθως κιτς.
    Πάντως, ελάχιστους γάμους έχω δει να γίνονται για τους \"σωστούς\" -κατά τη γνώμη μου, πάντα!- λόγους. Μερικοί από τους \"λάθος\" λόγους που μου έχουν εκμυστηρευτεί είναι:
    1) Ας παντρευτώ για να ξεκαθαρίσω τα περιουσιακά μου στοιχεία (θα μου γράψει το σπίτι ο μπαμπάς...)
    2) Ε, τόσο καιρό τραβιόμαστε... Δεν νιώθουμε πια έλξη, αλλά τι να γίνει; Πού να ψάχνουμε τώρα γι΄ άλλα...
    3) Για ασφάλεια.
    4) Γιατί να κάνω το χατίρι στους γονείς μου.
    5) Για να φύγω από το σπίτι και τους γονείς μου.
    6) Καλύτερα ζωντοχήρα αργότερα, παρά με τη ρετσινιά της γεροντοκόρης (γυναικείο επιχείρημα συνήθως)
    7) Για να κάνω παιδιά και... να μου δώσουν ένα ποτήρι νερό όταν γεράσω!
    8) από άντρα: Την παντρεύομαι αυτήν κι ας μην είμαι ερωτευμένος μαζί της, γιατί ξέρω ότι δεν θα με κερατώσει ποτέ και θα είναι καλή μάνα για τα παιδιά μου. (λες και η σχέση των γονιών δεν παίζει ρόλο στο μεγάλωμα των παιδιών) Εγώ πάντως θα συνεχίσω τις περιπετειούλες μου!
    Και το τελευταίο που άκουσα πρόσφατα από γνωστή μου: \"Παντρεύτηκε η αδερφή μου και ζήλεψα!!!\" (στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο γάμος διήρκεσε λιγότερο από... μήνα, ενώ είχε προηγηθεί πολύχρονη σχέση ρουτίνας).

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Προφανως κατι σε φοβιζει σε αυτη την σχεση ωστε να μην θες να προχωρησεις στο βημα του γαμου. Κατι που μπορει να αφορα εσενα ή τον συντροφο σου για αυτο αναφερομαι σε σταθεροτητα. Για να αποφασισει καποιος να παντρευτει πρεπει να νιωθει σιγουρος
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •