Ο χειρότερος χρόνος της ζωής μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Ο χειρότερος χρόνος της ζωής μου

    Καλησπέρα σε ολους.. Πιο πολύ γράφω περισσότερο για να μοιραστώ σκέψεις, άγχη, και εντέλει να διαπιστωσω εαν τελικά εκει έξω είναι και άλλοι σαν εμενα... Εδω και εναν χρόνο έχω κάνει όσες εξετάσεις δεν είχα κάνει στη ζωή μου.. Ολα ξεκίνησαν απο εναν πονο στο στομάχι....Μη σας τα πολυλογω απο τότε μου μπήκε η ιδέα ότι είμαι άρρωστος. Αιματολογικες καλες ήπια αναστροφή του τύπου που έφτιαξε και πηγαίνοντας από γιατρο σε γιατρό μου βρέθηκε μια κιρσοκηλη (είμαι 31 άντρας) την οποία παρακολουθώ με σπερμοδιαγραμματα.. Ξεκίνησαν ολα αυτά τον περασμένο Μάιο άλλαζα γιατρούς διότι ο γαστρεντερολογος μου μίλησε για πιθανό αυτοανοσο με κακή αντιμέτωπη εκ μέρους του που δεν ισχυε... Ηρέμησα αφού οι επόμενες αιματολογικες ήταν καλές και έφτασε ο Δεκεμβριος.. Εμβοες... Πίεση απο το μεταπτυχιακό... Ψάχνοντας εργασία... Ενα βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ.. Πηγα σε μια ωρλ μου λεει οτι είναι απο ελαφριά βαρηκοΐα απο λόγω έντασης μουσικής, ακουστικών, κτλ.. Κορτιζόνη λοιπόν και κάπως έστρωσε.. Φεβρουάριος λοιπόν του 21 και παλι εμβοες.. Άλλος γιατρός.. Συνολικά ο 7ος απο περσυ... Κανένα πρόβλημα με ακοή μου γράφει να κάνω διαφορους άλλους ελέγχους(ξεκινησα betavert)... Αποτέλεσμα να μου βρουν διογκωμενους αντιδραστικους καλοηθεις λεμφαδένες στο λαιμό (2) όπως μου είπαν είναι απο κάποια ιωσουλα που πέρασα.. Τι να σας πω.. Εδω και 10 μέρες που μου το είπαν έχουν μαυρίσει ολα..αισθάνομαι οτι θα μου πουν οτι εχω καρκίνο, αισθάνομαι ότι πονάω σε ολο το σώμα οτι δεν με νιώθει κανεις.. Ότι το περνάω όλο μόνος.. Παρεμπιπτόντως οι αιματολογικες ήταν τέλειες απλώς με αυξημένη χοληστερίνη καθαρά λόγω κληρονομικότητας.. Το ξέρω... Ελα όμως που μου έδωσαν κατι στατινες (rosuben) που αισθάνομαι από όταν τις πήρα ότι έχω πόνους στη κοιλιά, φουσκωματα μέχρι και σκωληκοειδητιδα πιστεύω ότι έχω... Έχω τρελαθεί... Συσχετίζω το ενα με το αλλο; τα δημιουργεί το μυαλό μου;;; Είναι ολη η φάση του εγκλεισμού... (για τους λεμφαδένες μου είπαν να κανω υπέρηχο σε εναν μήνα).. Δεν ήθελα να σας κουράσω.. Απλώς έστω εκει έξω υπάρχει κάποιος που αγχώνεται, φοβάται;.... (συγγενείς, σχέση, φίλοι έχουν αγανακτήσει και τους κατανοώ)....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Γιατι δεν τον βλεπεις σαν ενα δυσκολο χρονο με πολλες εξετασεις αλλα ευτυχως οτι βρεθηκε αντιμετωπιζεται και ειναι περαστικο?

    Δεν ειναι καλυτερα να λαμβανουμε τα πραγματικα γεγονοτα που ειναι τα αποτελεσματα των εξετάσεων και να μην τα διογκωνουμε στο μυαλο μας?

    Τι φοβασαι ?Μηπως εχεις κατι και δεν το προλαβεις ή μηπως ολο αυτο το αγχος που εχεις σου βγαλει κατι ?

    Το να διογκωνονται οι λεμφαδενες μετα απο μια ιωση ειαι οτι πιο συνηθες ....Ασε που μπορει να κρατήσουν και κανα τριμηνο ετσι ...
    Αιματολογικα εισαι καλα ?Αυτο εχει σημασια ...Ηρεμησε και προσπάθησε να ασχολείσαι με την καθημερινοτητα σου ωστε να περασει ο καιρος και να κανεις και την τελευταια εξεταση για να σιγουρευτείς οτι ολα ειναι καλα .

    Αν εχεις την αναγκη να τα συζητας με ανθρωπους για να εισπρατεις εφησυχασμό και κατανόηση δεν ειναι κακο .Αν σε βοηθαει να το κανεις .Αρκει ομως να σε ηρεμεί και να μην θρεφει ολο αυτο το αγχος που εχεις γιατι στο τελος απο αυτο θα αρρωστήσεις .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Όντας νέος στην ομάδα πήρα θάρρος και διαπίστωσα οτι πολύς κόσμος αγχώνεται και πιέζεται.. Φοβάμαι μήπως είναι η αρχή κάποιας ασθένειας και δεν το προλάβω... Ξέρω ότι το άγχος η κλεισούρα η καραντίνα με έχουν επιβαρύνει.. Το παλεύω οσο μπορώ και θέλω απλα να κάνω την αλλη εξέταση σε λίγο καιρό να έχει στρώσει το πράγμα να ηρεμήσω..
    Btw εισαι Σαμπανικη;;;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Όντας νέος στην ομάδα πήρα θάρρος και διαπίστωσα οτι πολύς κόσμος αγχώνεται και πιέζεται.. Φοβάμαι μήπως είναι η αρχή κάποιας ασθένειας και δεν το προλάβω... Ξέρω ότι το άγχος η κλεισούρα η καραντίνα με έχουν επιβαρύνει.. Το παλεύω οσο μπορώ και θέλω απλα να κάνω την αλλη εξέταση σε λίγο καιρό να έχει στρώσει το πράγμα να ηρεμήσω..
    Btw εισαι Σαμπανικη;;;;
    Καλα κανεις και βγαζεις τις ανησυχίες σου .Οταν τις μοιραζόμαστε ειμαστε πολυ καλύτερα μετα .

    Οτι ειναι να γινει θα γινει ,αν ηταν να φοβομαστε μηπως δεν προλαβουμε κατι που θα μας βγει αργοτερα ,ολη η ζωη μας θα ηταν ενα αγχος και συνεχείς εξετασεις ...
    Να ξερεις και καλα να εισαι με τοσο αγχος στο τελος θα το σωματοποιησεις και οντως θα αρρωστησεις .
    Απεβαλλε το οσο μπορεις .


    Σαμπανικη?
    Τι εννοεις δεν καταλαβα ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Επειδή λες ολη η ζωή μου συναισθήματα.. Απο το τραγούδι του Σάμπανη.. Το άγρια θάλασσα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Επειδή λες ολη η ζωή μου συναισθήματα.. Απο το τραγούδι του Σάμπανη.. Το άγρια θάλασσα
    Ναι ειμαι ,μου αρεσει αρκετα !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    7
    Καμια φορα οι λεμφαδένες μπορεί να διογκωθούν απο φαγητό. Το παθαίνει η μαμα μου απο σοκολατα με αριστες εξετάσεις. Αλίμονο αν μια διογκωση
    απο ίωση σημαίνει καρκινο. Όλοι μπορούμε να το πάθουμε.

  9. #9
    Το ξέρω ηταν λάθος μου φαντάζομαι είχα φυσιολογικα και λευκά και λεμφοκυτταρα και τκε.. Μάλλον από ίωση έγινε αλλά θα κάνω επαναληπτική.. Ελπίζω να έχει φυγει..από εκείνη τη μέρα ψηλαφω όλο το σώμα μου

Similar Threads

  1. Χρονος??
    By jennaki88 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 15-11-2017, 23:36
  2. Ο χρονος πισω!!
    By andreas86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-08-2016, 21:06
  3. Ο χρόνος.
    By Constantly curious in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 56
    Last Post: 13-04-2016, 12:06
  4. Ο χρόνος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 11-04-2013, 00:55
  5. Άλλος ένα χρόνος ζωής...
    By anwnimi in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 37
    Last Post: 22-05-2008, 17:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •