Αντιδραστικοι λεμφαδένες - άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1

    Αντιδραστικοι λεμφαδένες - άγχος

    Καλησπέρα σε ολους.. Πιο πολύ γράφω περισσότερο για να μοιραστώ σκέψεις, άγχη, και εντέλει να διαπιστωσω εαν τελικά εκει έξω είναι και άλλοι σαν εμενα... Εδω και εναν χρόνο έχω κάνει όσες εξετάσεις δεν είχα κάνει στη ζωή μου.. Ολα ξεκίνησαν απο εναν πονο στο στομάχι....Μη σας τα πολυλογω απο τότε μου μπήκε η ιδέα ότι είμαι άρρωστος. Αιματολογικες καλες ήπια αναστροφή του τύπου που έφτιαξε και πηγαίνοντας από γιατρο σε γιατρό μου βρέθηκε μια κιρσοκηλη (είμαι 31 άντρας) την οποία παρακολουθώ με σπερμοδιαγραμματα.. Ξεκίνησαν ολα αυτά τον περασμένο Μάιο άλλαζα γιατρούς διότι ο γαστρεντερολογος μου μίλησε για πιθανό αυτοανοσο με κακή αντιμέτωπη εκ μέρους του που δεν ισχυε... Ηρέμησα αφού οι επόμενες αιματολογικες ήταν καλές και έφτασε ο Δεκεμβριος.. Εμβοες... Πίεση απο το μεταπτυχιακό... Ψάχνοντας εργασία... Ενα βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ.. Πηγα σε μια ωρλ μου λεει οτι είναι απο ελαφριά βαρηκοΐα απο λόγω έντασης μουσικής, ακουστικών, κτλ.. Κορτιζόνη λοιπόν και κάπως έστρωσε.. Φεβρουάριος λοιπόν του 21 και παλι εμβοες.. Άλλος γιατρός.. Συνολικά ο 7ος απο περσυ... Κανένα πρόβλημα με ακοή μου γράφει να κάνω διαφορους άλλους ελέγχους(ξεκινησα betavert)... Αποτέλεσμα να μου βρουν διογκωμενους αντιδραστικους καλοηθεις λεμφαδένες στο λαιμό (2) όπως μου είπαν είναι απο κάποια ιωσουλα που πέρασα.. Τι να σας πω.. Εδω και 10 μέρες που μου το είπαν έχουν μαυρίσει ολα..αισθάνομαι οτι θα μου πουν οτι εχω καρκίνο, αισθάνομαι ότι πονάω σε ολο το σώμα οτι δεν με νιώθει κανεις.. Ότι το περνάω όλο μόνος.. Παρεμπιπτόντως οι αιματολογικες ήταν τέλειες(Τκε 2 και λευκά 6.41)απλώς με αυξημένη χοληστερίνη καθαρά λόγω κληρονομικότητας.. Το ξέρω... Ελα όμως που μου έδωσαν κατι στατινες (rosuben) που αισθάνομαι από όταν τις πήρα ότι έχω πόνους στη κοιλιά, φουσκωματα μέχρι και σκωληκοειδητιδα πιστεύω ότι έχω... Έχω τρελαθεί... Συσχετίζω το ενα με το αλλο; τα δημιουργεί το μυαλό μου;;; Είναι ολη η φάση του εγκλεισμού... (για τους λεμφαδένες μου είπαν να κανω υπέρηχο σε εναν μήνα).. Δεν ήθελα να σας κουράσω.. Απλώς έστω εκει έξω υπάρχει κάποιος που αγχώνεται, φοβάται;.... (συγγενείς, σχέση, φίλοι έχουν αγανακτήσει και τους κατανοώ)....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχω κάνει πολλές φορές υπέρηχο λεμφαδενων, απλώς επιβεβαιώνει τη διόγκωση και σου λέει το μέγεθος και αν είναι ύποπτης μορφολογίας , δεν σου δίνει διάγνωση . Περυσι σχεδόν όλο το χρόνο είχα πρησμένους λεμφαδένες. Αλλά εγώ έχω αρκετά θέματα που μπορεί να μου το προκάλεσαν.




    Πήγαινε σε έναν ρευματολογο να δεις λίγο πιο εξειδικευμένα για αυτοανοσα, αν και όλα αυτά που αναφέρεις μπορεί να είναι ξεχωριστά προβλήματα και όχι μία πάθηση.

  3. #3
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. Ωστόσο στις αιματολογικες πχ ο καρκίνος δεν φαινόταν;; μου είπε να επαναλαβω τον υπέρηχο σε ενα μήνα.. Με διαβεβαίωσε και ο ακτινολόγος και ο παθολόγος ότι δεν είναι καρκίνος ωστόσο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καρκινο πού; Όχι δεν φαίνεται πάντα ο καρκίνος ούτε στις αιματολογικές ούτε στις απεικονιστικές εξετάσεις. Τις περισσότερες φορές ναι. Ωστοσο, χωρίς να βάλεις κάτω αν όντως έχεις συμπτώματα και πού, ψάχνεις εντελώς άκαρπα και δεν έχω καταλάβει ποια είναι τα συμπτώματα και τι πιστεύεις ότι έχεις. Σε κάθε περίπτωση κάνοντας εξετάσεις μόνος σου δεν έχει νόημα, να πας είτε σε έναν παθολόγο είτε σε έναν ρευματολογο να σε κατευθύνει αν σου έχουν μείνει αμφιβολίες.

    Από κει και πέρα οι λεμφαδένες μπορεί να φουσκώσουν με το παραμικρό, από ένα δόντι, πονόλαιμο κλπ. Περίμενε κάποιο διάστημα να δεις αν υποχωρήσει η διόγκωση, αν οχι, ψάξε το παραπάνω

  5. #5
    Για τους λεμφαδένες το είπα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Για τους λεμφαδένες το είπα..
    Έχεις κάποιο συγκεκριμένο συμπτωμα; Πέρασες κρυωμα;

    Επίσης, τι γιατρός σε βλεπει;

  7. #7
    Είχα φτερνισμα και λίγο πονολαιμο.. Ωστόσο στις αιματολογικες δεν φάνηκαν πχ αυξημένα λευκά η τκε.. Παθολόγος και ωρλ για τις εμβοες

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    Είχα φτερνισμα και λίγο πονολαιμο.. Ωστόσο στις αιματολογικες δεν φάνηκαν πχ αυξημένα λευκά η τκε.. Παθολόγος και ωρλ για τις εμβοες
    Μπορει πολυ πιθανόν να ειναι απο αυτο. Όπως λέω και πιο πάνω, περίμενε ένα διάστημα, αν δεν υποχωρήσει η διόγκωση, τοτε το βλέπεις πιο εξονυχιστικά.

  9. #9
    1 μήνα μου είπε.. Είναι καλα η να παω λόγω άγχους και νωρίτερα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Vendettas77 View Post
    1 μήνα μου είπε.. Είναι καλα η να παω λόγω άγχους και νωρίτερα;
    Για ποιο λόγο να εμπιστευτείς τον οποιοδήποτε άγνωστο σε ένα φόρουμ από τη συμβουλή του γιατρού σου; Αν πας νωρίτερα δεν θα έχει υποχωρήσει , χρειάζεται κάποιος χρόνος να υποχωρήσει, δεν έχει κάποιο νοημα πιο σύντομα, να ακούσεις το γιατρό σου και αν επιμείνει δες το πιο αναλυτικά.

  11. #11
    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

  12. #12
    Αγαπητέ φίλε καλησπέρα,
    Περνάω ακριβώς αυτό που περνάς εσύ, κι εμένα άρχισε από πέρυσι τέτοιο καιρό μετά από κάτι λάθος διαγνώσεις, οπότε να το ξέρεις δεν είσαι μονος...Απλά εγώ επειδή έχω τέτοια άγχη από 16 χρονών ( τώρα 40 φευγα), απευθύνθηκα σε ειδικό για θεραπεία, αφού πρώτα βέβαια είχα κάνει ένα κάρο εξετάσεις....κι άλλες θέλω να κάνω αλλά δεν έχω λεφτά λόγω ανεργίας....η αλήθεια είναι ότι η πανδημια δεν είναι και η καλύτερη εποχή για την ψυχολογία πολλών...Εγώ πήρα αντικαταθλιπτικά για να ηρεμήσω, αλλά επειδή είμαι και υποχόνδρια όλο και κάτι με ανησυχεί....Εκτός από το θέμα της υγείας πως είναι η ζωή σου αυτή τη στιγμή; Υπάρχουν αλλά προβλήματα που σε αγχωνουν;
    Υ.Σ. Αν διαβάσεις το φόρουμ θα δεις ότι οι λεμφαδένες είναι πονεμένη ιστορία..... Το γεγονός ότι οι αιματολογικές ήταν ένταξει είναι καλό σημάδι γιατι για αυτό που φοβάσαι συνήθως κάτι φαίνεται εκεί (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον).Είχα ανάλογες ανησυχίες με σένα πέρσυ κι εγώ ψαχνομουνα. Είχα αντιδραστικούς αδένες στις μασχάλες αλλά εφόσον οι γιατροί δεν ασχολήθηκαν καθόλου και όλες υπόλοιπες εξετάσεις ήταν καθαρές σταμάτησα να ασχολούμαι κι εγώ.... Κι εγώ δεν έκανα μόνο υπέρηχο αλλά και μαγνητική και βιοψία γιατί μου βρήκαν κάτι "ύποπτο" στο μαστό (εκεί να δεις σοκ). Τελικά ήταν ένα καλοήθες κυστεοαδενωμα...Στον υπέρηχο δεν κάνουν διάγνωση γιατί ο μόνος τρόπος ακριβούς διάγνωσης είναι η βιοψία, αλλά βλέπουν σχήμα, μέγεθος,μορφολογία και άλλους παράγοντες που μπορεί να κάνουν το γιατρό να σου προτείνει να το ψάξεις περαιτέρω ή απλά να το παρακολουθείς τακτικα.Αλλα οι αδένες συχνα πρήζονται και ξεπρηζονται με το παραμικρό...Αν οι γιατροί δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο πολύ κι εσύ....
    Last edited by picamama; 22-03-2021 at 19:34.

  13. #13
    Σε ευχαριστώ για το χρονο που διέθεσες να απαντήσεις.. Σκέψου ότι εγώ πήγα για έλεγχο θυροειδους και μου το βρήκε προτού βγουν οι αιματολογικες.. Αφού βγηκαν και αυτές και τις πήγα στον παθολόγο μου είπε να ηρεμήσω ότι είναι π πολύ καλές οι εξετάσεις μου και απλα να κάνω υπέρηχο για τον λεμφαδένα σε ένα μήνα πάλι.. Έχω κάνει σκέψεις μήπως έχουν διογκωθει και αλλού μηπως ο γιατρός δεν έδωσε τη δέουσα προσοχή κτλ.. Μετά σκέφτομαι ότι οι αιματολογικες συνήθως είναι καθρεφτης... Δηλαδή γίνεται οι δείκτες να ναι καλοί και να έχω κάτι τόσο μα τόσο σοβαρό;; νιώθω ότι ποναω παντού και το μυαλο μου πάει στο κακό... Και μέσα μου ξέρω ότι είναι ψυχολογικο...

  14. #14
    Ναι, οι σκέψεις σου είναι κλασικές σκέψεις άγχους...του στυλ μήπως έχω κάτι και δεν μου το βρίσκουν και τα λοιπά....Από τη στιγμή που οι αιματολογικές είναι εντάξει και ο παθολόγος σου είπε να μην ανησυχείς κατά 99,9 τοις εκατό δεν έχεις κάτι...Το να έχεις κάτι σοβαρό στους λεμφαδένες χωρίς κάποια ένδειξη στις αιματολογικές δεν είναι πολύ συνηθισμένο, αν συμβαίνει είναι σπάνιο...Αλλά εφόσον όπως σου είπα έχεις κάνει ήδη έναν υπέρηχο για τον οποίο δεν ανησυχεί ο παθολόγος σου αυτό θα έπρεπε να σε ηρεμήσει....Ακόμα κι αν τον επομενο μήνα στον υπερήχο συνεχίσουν να είναι διογκωμένοι ούτε αυτό είναι λόγος ανησυχίας...Πρέπει να συντρέχουν διάφοροι παράγοντες για να ανησυχήσουν οι γιατροί ( ο λεμφαδένας να είναι πολύ μεγάλος, να έχει συγκεκριμένη μορφολογία, να συνεχίσει να μεγαλώνει στο χρόνο, κλπ...).Μπορεί να χρειαστούν μήνες για να ξεπρηστουν μετά από ίωση, ή μπορεί και να μην ξεπρηστουν ποτέ, αλλά εάν δεν ξεπεράσουν ένα συγκεκριμένο μέγεθος οι γιατροί δεν ανησυχούν....Έχεις διαβάσει προηγούμενα ποστ στο φόρουμ για λεμφαδένες; Έχει πολλές πληροφορίες από άτομα που είχαν ανάλογες ανησυχίες και εμένα τουλάχιστον με είχαν καθησυχάσει αρκετά.Εφοσον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και ακολουθείς τις οδηγίες του και τις προληπτικές εξετάσεις που σου δίνει, συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς για την υγεία σου...

  15. #15
    Σε ευχαριστώ ακόμη μια φορά για την απάντηση.. Θεωρω πολύ ψυχραιμα και σωστά όσα λες και ελπίζω όταν κάνω την εξεταση να ναι όλα καλά...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρησμενοι λεμφαδένες
    By Ellll1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-08-2020, 12:16
  2. Πόνοι ψυχοσωματική? +Λεμφαδένες
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2020, 14:14
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  4. Πρησμενοι λεμφαδενες
    By konsav92 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 16-10-2018, 22:12
  5. Αρρωστοφοβία-πρησμένοι λεμφαδένες
    By kunteo in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 01-11-2013, 03:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •