Λίγη εμψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    7

    Λίγη εμψύχωση

    Καλησπέρα σας έχοντας περάσει σοβαρή περιπέτεια με την υγεία μου έκτοτε με φοβίζουν οι ιατρικές εξετάσεις κι οι γιατροί. Προσπαθώ να το διαχειριζομαι όσο μπορώ. Στις τελευταίες εξετάσεις βρέθηκε υψηλη χοληστερίνη κληρονομική που με φοβησε παρα πολυ. Ο παθολόγος περισσότερο που δεν μου εξήγησε τι και πως. Και οσο έψαχνα στο διαδίκτυο τοσο περισσότερο δημιουργηθηκαν φοβιες. Το 19 εκανα ολες τις απαραίτητα για καρδιά εξετασεις. Τεστ κοπώσεως τριπλεξ κλπ ολα μια χαρα. Τώρα να αλλαξε κατι, πρέπει να ξανακανω; Αυτες οι φοβίες με βασανίζουν. Προσπαθώ να γυμνάζομαι καθημερινά και μειωσα και το τσιγάρο. Αλλα μου φαίνεται βουνο ολο αυτο να παλευω με το αγχος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω δεν ειμαι γιατρος, ισως ο παθολογος σου θα επρεπε να σε καθοδηγησει καλυτερα. Μου φαινεται οτι αλλαζεις τροπο ζωης, οπως εκανες με το τσιγαρο και την αθληση και μετα απο καποιο διαστημα ξανακανεις εξεταση αιματος και βλεπεις πως πας. Ισως χρειαστει και φαρμακευτικη αγωγη, ξερω γω ειμαι ασχετος. Αλλα διαδοχικες εξετασεις αιματος στα χρονικα πλαισια που θα σου ορισει ο παθολογος, μου φαινεται λογικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Είμαι 31 δεν καπνίζω περπατώ 4 5 χιλιόμετρα κάθε μέρα και και ενω στα κιλά μου είμαι φυσιολογικός μου βρήκαν 255 χοληστερίνη και 180 κακη.. Μου είπε για ένα δίμηνο να πάρω στατινες και μετά πάλι εξέταση.. Είναι κληρονομικό το θέμα μου.. Δεν με φόβισε οτι θα πάθω κατι εφόσον προσέχω.. Ωστόσο φοβάμαι μήπως οι στατινες μου δημιουργήσουν ανάγκη στο σώμα να έχω χαμηλή χοληστερίνη μόνο με αυτές...επίσης δεν ξέρω αν ισχύει απλώς εμένα προσωπικά μου έφεραν φούσκωμα πόνο στη κοιλιά... Περισσότερα με το γιατρό σου

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,743
    καλησπερα, το τσιγαρο κοψε το εντελως. σημερα που ειναι γνωστες ολες οι αρνητικες συνεπειες του καπνισματος δεν υπαρχει λογος να το κανεις.
    οσο για την χοληστερινη θελει και την καταλληλη διατροφη
    να εμπιστευεσαι τον γιατρο σου, ειναι επιστημονας, τετοια βλεπει καθε μερα

  5. #5
    Quote Originally Posted by Aketal View Post
    Καλησπέρα σας έχοντας περάσει σοβαρή περιπέτεια με την υγεία μου έκτοτε με φοβίζουν οι ιατρικές εξετάσεις κι οι γιατροί. Προσπαθώ να το διαχειριζομαι όσο μπορώ. Στις τελευταίες εξετάσεις βρέθηκε υψηλη χοληστερίνη κληρονομική που με φοβησε παρα πολυ. Ο παθολόγος περισσότερο που δεν μου εξήγησε τι και πως. Και οσο έψαχνα στο διαδίκτυο τοσο περισσότερο δημιουργηθηκαν φοβιες. Το 19 εκανα ολες τις απαραίτητα για καρδιά εξετασεις. Τεστ κοπώσεως τριπλεξ κλπ ολα μια χαρα. Τώρα να αλλαξε κατι, πρέπει να ξανακανω; Αυτες οι φοβίες με βασανίζουν. Προσπαθώ να γυμνάζομαι καθημερινά και μειωσα και το τσιγάρο. Αλλα μου φαίνεται βουνο ολο αυτο να παλευω με το αγχος.
    Αν μπορεσεις σιγα σιγα μειωσε το τσιγάρο μεχρι να το κοψεις και να κανεις καλη διατροφή η γυμναστική επισης θα σε βοηθήσει σιγα σιγα να βαζεις πράγματα στο προγραμμα σου οχι τπτ αλλο να απασχοληθει και το μυαλο σου. Δεν λεω απο τν μια μερα στην αλλη αλλα αν το κάνεις βημα βημα θα αρχισεις να αισθάνεσαι κ εσυ καλύτερα. Μπορει να σ μοιαζει βουνο επειδή εχεις τν φοβια σου κατανοητο αλλα ειναι κατι που με λιγο προσοχη θα το ρυθμισεις ακου τι σ λεει και ο γιατρος και ολα καλα θα πανε [emoji16]

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    7
    Πραγματικά σας ευχαριστώ. Και για τις απαντήσεις σας. Προσέχω σε γενικές γραμμες. Αλλα τωρα με έπιασε φοβια για καρδιακά την οποια προσπαθω να αποβαλλω.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Aketal View Post
    Πραγματικά σας ευχαριστώ. Και για τις απαντήσεις σας. Προσέχω σε γενικές γραμμες. Αλλα τωρα με έπιασε φοβια για καρδιακά την οποια προσπαθω να αποβαλλω.
    Μην το βλέπεις ετσι εννοώ μην το βαζεις μεσα στο κεφαλι σου οσο περισσότερο το ψάχνεις γίνεται χειρότερο με το αγχος....
    Κοιτα να κανεις πραγματα π σ αρεσουν να ξεχνιεσαι και εσυ.. Ολα τα αλλα τα βαζουμε μόνοι μας στο κεφαλι μας.. Δεν υπάρχει λογος απο τν στιγμη π δν εχεις καποιο θεμα με καρδια εννοω μην το ψαχνεις κοιτα να περνας ομορφα και να ξεχνιεσαι βρες ενδιαφεροντα και ολα καλα θα πανε. Θετικες σκεψεις

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    7
    Ειλικρινά ευχαριστώ για την εμψύχωση το χρειαζομουν!!

Similar Threads

  1. Λίγη βοήθεια
    By Ilia90 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 70
    Last Post: 03-05-2019, 12:44
  2. χρειάζομαι εμψύχωση!!
    By melitaki_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 23
    Last Post: 24-07-2017, 22:48
  3. Πολύ λίγη
    By Eva1 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 14-02-2015, 20:04
  4. λιγη εμπνευση;
    By Pelagia1000 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 27
    Last Post: 24-03-2010, 01:47
  5. Λιγη Βοηθεια
    By wyeth13 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2007, 18:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •