ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17

    ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ

    ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .ΜʼΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ .ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΟΤΙ ΣΟΒΑΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .ΤΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΑΞΑΝΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΠΟΥ ΑΜΦΙΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ Ή ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΣΩΤΗ ΖΩΗ ΩΣ ΕΡΓΕΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ . ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΔΕΙΞΕ ΘΕΤΙΚΟ .ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ !!!ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ .ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ ΓΙʼΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΧΑ .ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΗΘΕΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ,ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΕΛΙΚΑ .ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΩΤΩΣΕΙ .ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ .ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ .ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ; Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ .ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜʼΓΑΠΑΕΙ .ΦΕΥΓΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ .ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΕΥΘΥΝΕΣ .ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΞΑΛΑΦΡΩΣΩ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Ζηνα καλησπέρα,


    πολλοι άνδρες πανικοβάλονται στην ιδεα της πατρότητας και αντιδρούν με \"περιεργους\" τρόπους. .. μεταξυ μας νομιζω ότι όλοι πανικοβάλονται από την ιδέα αλλά δεν το δειχνουν! Ο κυνηγός των σπηλαίων ξυπναει μέσα τους και τρέχουν να κρυφτούν στο δάσος.. Πολλα και περιεργα τα συναισθηματα τους στο διάστημα της κρισης.. ειναι αδυνατον να τους κατανοήσουμε, είμαστε εντελως διαφορετικοι στη ψυχοσυνθεση. Τα δυο φυλα αντιδρουμε εντελς διαφορετικα στα ίδια γεγονότα..

    Ο αρραβωνιαστικος σου δεν το περίμενε και επαθε σοκ, \"βοηθησε\" και το οικογενειακό του περιβάλλον.. Ισως να χρειάζεται κάποιο χρονο να συνειδητοποιησει τη κατάσταση, ισως θελει να σκεφτει τη ζωη του απο δω και πέρα, ισως ειναι ειλικρινής με τους φοβους του..

    Ξέρεις, δεν έχουν ολοι οι άνθρωποι ανεπτυγμένο το συναισθημα της πατροτητας / μητρότητας. Κάποιοι το αναπτυσσουν σιγα σιγα μεγαλώνοντας το παιδί, κάποιοι το εχουν εκ γενετής, και κάποιο έχουν αρνηθει συνειδητά αυτο το συναίσθημα , τον ρόλο του γονέα...

    Συζητησε με τον δικο σου για όλα όσα τον φοβήσουν με τη δεσμευση της πατροτητας, άκουσέ τον!

    Ζητησε του να συζητησετε το θεμα με συμβουλο γάμου. Πολλοι -ανδρες και γυναικες - πανικοβαλονται λιγο πριν το γάμο και φέρονται περιεργα. Και ο δικός σου μάλλον έχει πεσει σε \"προγαμιαίο\" πανικό! Εύχομαι νάναι κάτι περαστικό και να γίνετε πάλι ευτυχισμένοι!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ .ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ. ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΓΩΝΙΑΣ . Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΜΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ .ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ .ΑΛΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΚΟΛΛΗΣΕΙ ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΛΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΉΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ , Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ .ΓΙʼΥΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΑΝΤΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΛΟΥΣ !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    ΘΡΑΚΗ
    Posts
    17
    ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ .ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜʼΓΑΠΑΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ .ΤΟΥ ΈΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ Ή ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΝΑ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΑΙ .ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ , ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ 30 ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ .ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΓΑΠΗΣΕ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΓΑΠΑΕΙ .ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
    ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΧΑΛΙΑ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΣΩ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΑΚΛΗΡΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ .ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΙΜΩΡΙΑ .
    ΧΡΟΝΙΑ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜʼΓΑΠΗΣΕΙ ΓΙʼΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΡΑ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΖΕΙ ΟΛΑ .ΝΙΩΘΩ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΔΙΕΞΟΔΟ ΑΠ΄ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ .ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ .ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ......ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙʼΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ , ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ , ΜΟΝΗ ΜΟΥ .ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ .ΞΕΡΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΕΛΙΚΑ .ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΌΠΟ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    127
    Γεια σου Ζήνα.
    Είναι λογικό να είσαι μπερδεμένη και στενοχωρημένη,αλλά υπάρχουν λύσεις για όλα,αρκεί να ηρεμήσεις και να έχεις ψυχραιμία. Ο φίλος σου μου φαίνεται ανώριμος. Ακόμη και αν πειστεί να είστε μαζί και κάνετε οικογένεια,θα είναι ο ανθρωπος που θα σου σταθεί? Όλοι θέλουμε κάποιον να μας αγαπάει να είναι δίπλα μας,αλλά πολλές φορες κάποιοι από το φόβο της μοναξιάς,ή διαλέγουν λάθος ανθρώπους ή αν τους πληγώσουν κάποια στιγμή συνεχίζουν να είναι μαζί τους. Δε λέω,ότι η δική σου περίπτωση είναι αυτή,δεν το ξέρω κιόλας,αλλά λες ότι σου τα γκρέμισε όλα. Σκέψου λοιπόν,αν αξίζει να επιμείνεις εσύ αυτή τη φορα για αυτή τη σχέση. Καταλαβαίνω ,ότι δεν είναι τοσο ευκολα τα πράγματα,όπως συμβουλεύουν πολλές φορές,οσοι δε ζουν ένα πρόβλημα,αλλά σκέψου γνωρίζοντας αυτόν τον ανθρωπο,αν θα είναι αυτός που θα σου δώσει,όσα χρειάζεσαι,που θα μπορείς και εσύ να έχεις συμπαράσταση,αν τη χρειαστείς και φυσικά αγάπη. Ανθρωποι,που είναι απογοητευμένοι και έχουν ανασφάλειες σκέφτονται,ότι θα μείνουν μόνοι τους,δε θα τους ρίξει μια ματιά ποτέ κανείς. Όπως έκανες σχέση με αυτό το παιδί,έτσι κάποια στιγμή θα βρεις κάποιον άλλον. Και για ένα χρονικό διαστημα η μοναξιά είναι καλή,βρίσκει κανείς τον εαυτό του,ενεργοποιείται. Γιατί να μείνεις άκληρη,δεν το καταλαβαίνω. Μη σκέφτεσαι απαισιόδοξα,προσπάθησε να ανεβάσεις την αυτοεκτίμησή σου.
    Όσον αφορά την πιθανότητα εγκυμοσύνης εγώ δεν πιστεύω,ότι η άμβλωση είναι έγκλημα,ισα ίσα πολλές φορές είναι μεγαλύτερη υπευθυνότητα να λέει κάποια γυναίκα,ότι δεν είναι έτοιμη να γίνει μητέρα. Η μητρότητα και γενικότερα ο ρόλος του γονιού είναι τόσο σοβαρή υπόθεση και είναι ένας ρόλος,που θα τον έχει κανείς μέχρι να κλείσει τα μάτια του. Γι΄αυτό πρέπει να είναι απόλυτα σίγουρος,ότι θέλει να γίνει γονιός,γιατί φέρνοντας στον κόσμο ένα παιδί,πρέπει να βάλει σε 2η μοίρα τα δικά του θέλω πολλές φορές,είναι μια \"δουλειά\" με πλήρες ωράριο και αν δεν είναι χορτάτος από τα πράγματα,που φαντάζεται για τον εαυτό του,ότι θέλει να κάνει,δε θα μπορεί να αποδώσει σωστά στο ρόλο του με αποτέλεσμα να είναι όλοι δυστυχισμένοι και να δημιουργούνται πολλά προβλήματα στο παιδί απο τα απωθημένα των γονιών του.
    Δεν πρέπει λοιπόν να κατηγορείς τον εαυτό σου και όποια αποφαση και να πάρεις θα είναι για το κάλο όλων σας. Δες,τι θα είναι καλύτερο και κάντο χωρίς ενδοιασμούς. Κρίνε πάντως τη σχέση σου ανεξάρτητα από την πιθανότητα εγκυμοσύνης,εννοώ ότι μπορεί να μην είσαι τελικά εγκυος και να δεις τι σημαίνει αυτός ο ανθρωπος για σένα.
    Καλή δυναμη,θα σε σκεφτόμαστε και να μας πεις,αν θες τα νέα σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    [καλησπερα Ζηνα.το να αισθανεσαι ετσι ειναι απολυτα λογικο ομως πρεπει να σκεφτεις πανω απο ολα εσενα!αν σε αγαπαει πραματικα επρεπε αυτη τη στιγμη(οσο κ αν τρομαξε με το οτι επρεπε να αναλαβει τις ευθυνες του) να ειναι πιο κοντα σου απο ποτε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    40
    Ζήνα καλησπέρα

    από την πλευρά μου πιστεύω ότι συνήθως είμαστε μαζί με έναν άνθρωπο για να περνάμε καλύτερα και όχι χειρότερα. Εάν εσύ κρίνεις ότι με αυτόν τον σύντροφο είσαι πραγματικά ευτυχισμένη γιατί αξίζει τον κόπο να περάσεις τις όποιες δοκιμασίες, τότε πάλεψέ το. Να ξεκαθαρίσεις όμως την κατάστασή σου: πρόκειται για πληγωμένο εγωισμό, για το φόβο της μοναξιάς, για την άρνηση της απόρριψης, για αληθινή αγάπη συνοδευόμενη από θυσίες; Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ με τον καιρό, όντας αποστασιοποιημένη από τα πράγματα και σκεπτόμενη υπό συνθήκες ηρεμίας και νηφαλιότητας.
    Για το θέμα του μωρού τώρα, όπως και να το κάνεις είναι ένα ευτυχές γεγονός που θα σου φέρει μεγάλη χαρά. Προσωπικά δεν είμαι οπαδός της έκτρωσης όταν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος (π.χ υγείας). Έχω δει βίντεο με έκτρωση και σοκαρίστηκα, μόνο αυτό θα πω.
    Εφόσον λες ότι θα σε βοηθήσουν και οι δικοί σου, θα το παλέψεις και θα είσαι στο τέλος περήφανη για σένα που θα τα έχεις καταφέρει. Επίσης δεν ξέρεις πως αλλάζουν τα πράγματα, τι ευχάριστες εκπλήξεις μπορεί να σε περιμένουν στην πορεία....Έχει ο Θεός για όλους

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    3
    Ζήνα,

    Υποθέτω ότι τώρα πια θα ξέρεις αν είσαι όντως έγκυος αν και τα τεστ από τα φαρμακεία σπάνια κάνουν λάθος.

    Για τον σύντροφό σου το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι όταν κάποιος αγαπάει το έτερο ήμισυ είναι δίπλα του στα δύσκολα. Στα εύκολα φυσικά και δεν υπάρχει λόγος να απομακρυνθεί. Και φυσικά δεν μπορώ να αιτιολογήσω τον πανικό του. Δεν ήξερε όταν ήσασταν μαζί ότι θα μπορούσε να προκύψει μια εγκυμοσύνη ώστε να λάβει τα μέτρα του; Δεν έμεινες μόνη σου έγκυος κορίτσι μου και οι δύο είστε υπεύθυνοι για αυτό.

    Όσο για την έκτρωση ή όχι είσαι η μόνη που θα αποφασίσει. Μην πιστέψεις ότι επειδή θα κάνεις μια έκτρωση δεν θα ξανακάνεις παιδιά στο μέλλον. Με την προϋπόθεση φυσικά ότι θα την κάνεις σε νοσοκομείο από μαιευτήρα χειρούργο και όχι σε κανένα παραμάγαζο και ότι μετά θα ακολουθήσεις κατα γράμμα ότι σου πει ο γιατρός όλα θα πάνε καλά.

    Σαν γυναίκα όμως που έχει κάνει μια έκτρωση στο παρελθόν και αυτη τη στιγμή περιμένω να φέρω στο κόσμο ένα άλλο παιδάκι θα ήθελα να σου πω ότι η επέμβαση αυτή καθ\' αυτή είναι ανώδυνη αφήνει όμως πάντα ένα ερωτηματικό για το αν έπρεπε να την κάνουμε ή όχι.

    Αν αποφασίσεις να το κρατήσεις θα έχεις μπροστά σου ένα μακρύ δρόμο αλλά το μωρό σου θα τον κάνει να το αξίζει όσες δυσκολίες και αν περάσεις. Και μην φανταστείς ότι θα περάσεις μόνο δυσκολίες, θα έχεις και πολύ ευτυχισμένες στιγμές.

    Αν αποφασίσεις να κάνεις την έκτρωση μην φοβηθείς ότι δεν θα ξανακάνεις παιδιά ή ότι δεν θα βρεις άλλο σύντροφο ή ότι δεν θα κάνεις οικογένεια στο μέλλον. Θα σου συμβούν όλα αυτά όπως έχουν συμβεί στη καθεμιά μας.

    Σε κάθε περίπτωση εύχομαι το καλύτερο για σένα και μην τα βλέπεις όλα μαύρα. Υπάρχει πάντα μια μέση οδός.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Πολίτης του Σύμπαντος
    Posts
    512
    Ζηνα μου,

    πριν αποφασίσεις οτιδήποτε μίλα με κάποιον ειδικο. Νομιζω ότι μπορεις να πάρεις πληροφορίες και συμβουλές και απο το ΜΗΤΕΡΑ. Υπάρχει καποια υποστηριξη απο την πολιτεια για τις ανυπαντρες μητέρες).

    Οσο αφορά τον αρραβωνιαστικό σου με αυτά που μας αποκαλύπτεις τελευταία, φαίνεται ένα άτομο με πολλά προβλήματα. Εχετε αναζητήσεις λύσεις σε αυτά τα προβλήματα? Ο έρωτας δεν τα θεραπεύει όλα , όπως η μητρότητα δεν λύνει όλα τα προβλήματα των γυναικών.

    Αναζητήστε την συμβουλή ειδικών, είστε νέοι άνθρωποι έχετε δικαίωμα να είστε ευτυχισμένοι , μόνο που όλοι μας παλευουμε σκληρα για την ευτυχια μας. Σε αυτη τη φάση ειστε και εσείς. Παλέψτε για αυτό που θέλετε να έχετε.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    27
    Συμφωνώ απόλυτα με την Στελλα στο ότι πρέπει να κρίνεις την σχεση σου ανεξάρτητα από την εγκυμοσύνη. Γιατί αν αυτός μπήκε στη διαδικασία να σε αφήσει σε μια τέτοια στιγμή, παρά το γεγονός ότι σε αγαπάει, τι θα γίνει όταν νιώθει κάτι λιγότερο? Μην σκέφτεσαι μόνο το τώρα. Ενισχυτικό να είναι το γεγονός ότι από τους γονείς του δεν θα ξεφύγει-απομακρυνθεί ποτέ και αν τελκά είστε μαζί, ούτε και εσύ θα ξεφύγεις.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    10

    zhna? ti egine me to mwro?

    elpizw na mas peis sydoma. to thema me to na kaleseis to mhtera einai poly kalh idea. boreis na thlefwnhseis sto 11 8 88 gia na sou dwsei ton arithmo.

    katalavainw thn agwnia sou alla afth telika einai dikh sou apofash. to agori sou an to rikseis tha meinei mazi sou? tha eisaste ksana mazi?
    opws kai na exei.. shmasia exei an theleis afto to paidi & an boreis na tou prosfereis ta pada. pote den ksereis ti borei na ginei sto melllon..
    filakia polla & kouragio :)

    p.s. perimenoume nea sou :)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    68

    euxomai..

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΛΥΣΗ, ΖΗΝΑ..
    Κ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ..
    ΜΑ Ο,ΤΙ Κ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΛΛΗΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ, ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ! ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..
    ΔΕ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ:)

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    1
    ΕΙΜΑΙ Η ΖΗΝΑ

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΤΕΛΙΚΑ .ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ . ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΛΟΙ ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥΣ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΛΑΘΟΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ .
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΣΤΗΡΙΞΑΤΕ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΙΣΩΣ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ .
    ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΣΑΣ ΒΡΕΙ ΓΕΜΑΤΟΥΣ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •