Νοητικός καταναγκασμός;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242

    Νοητικός καταναγκασμός;;

    Καλησπέρα συμφορουμήτες! Είμαι 18 ετών και έχω διαγνωσθεί με ΙΨΔ. Από μικρή εμφάνιζα ιδεοληψίες κατά καιρούς, απλά τον τελευταίο καιρό, λόγω κάποιων καταστάσεων, η ΙΨΔ βρίσκεται σε έξαρση. Έχω παρατηρήσει πως πέρα από τις ιδεοληψίες που έχω, οι οποίες μου προκαλούν άγχος και δυσφορία, σχεδόν κάθε μέρα και σχεδόν εμμονικά και ασυνείδητα θα έλεγα, κάνω σενάρια στο μυαλό μου, τα οποία μου προκαλούν θετικά συναισθήματα(χαρά, ενθουσιασμό κλπ.). Θα μου πείτε που είναι το κακό. Ναι, συμφωνώ, όλοι φτιάχνουμε σενάρια που και που, απλά εγώ το κάνω πλέον κάθε μέρα για πολλή ώρα, σαν η μόνη πηγή ευτυχίας μου να είναι αυτά τα σενάρια. Δηλαδή αντί να ζω αυτά που σκέφτομαι, είναι σαν να τα φαντάζομαι ότι τα ζω, σαν να αναζητώ αυτά τα συναισθήματα και μέσα από τη σκέψη έστω να τα βιώνω. Κάπου διάβασα πως αυτό μπορεί να το κάνουν και άτομα με κατάθλιψη ως μηχανισμό αποφυγής των αρνητικών συναισθημάτων. Να σημειώσω πως στο παρελθόν, όταν ήμουν καλύτερα, δεν έκανα κάθε μέρα τέτοια σενάρια, ένιωθα πως είχα έναν πιο ενεργό ρόλο στην ζωή μου. Θα μπορούσε λοιπόν αυτή η συνήθεια, να είναι ένας νοητικός καταναγκασμός που έχω αναπτύξει;;Γνωρίζει κάποιος/α;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Δεν ξέρω αν ονομάζεται έτσι ούτε γιατί συμβαίνει αλλά το έχω κι εγώ από παλιά. Εγώ δεν κάνω μόνο ευχάριστα σενάρια αλλά και αγχωτικά. Έχεις δίκιο ότι είναι μια διαδικασία εσωστρέφειας. Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου που έκανε τη διάγνωση.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Niels, έχεις και συ ΙΨΔ; Όταν λες αγχωτικά σενάρια; Εγώ αναφερόμουν αποκλειστικά σε ευχάριστα σενάρια, που θα μου προξενήσουν ευχάριστα συναισθήματα (τα οποία δεν κρατάνε για πολύ), πέρα από τις ιδεοληψίες, οι οποίες προκαλούν άγχος. Πιστεύω πως έχει σχέση με την ψυχική κατάσταση του ατόμου, όπως είναι και η αναβλητικότητα ένα πράγμα, όπου το άτομο προσπαθεί μέσα από αυτή να αποφύγει το άγχος που νιώθει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ναι, το κατάλαβα ότι αναφερθηκες μόνο σε ευχάριστα σενάρια. Νομίζω πως οι ιδεοληψίες μοιάζουν με αγχωτικά σενάρια αλλά διαφέρουν σε ένταση, τις βιώνουμε πιο έντονα, μας δημιουργούν πίεση. Γενικά οι ψυχίατροι με τους οποίους έχω κάνει ψυχοθεραπεία αποφεύγουν τις διαγνώσεις και ενώ στην αρχή έψαχνα με αγωνία μια διάγνωση με τα χρόνια κατάλαβα ότι είχαν δίκιο, ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, να σε περιορίσει ενδεχομένως, να σε θυματοποιησει κλπ. Έτσι τουλάχιστον το σκέφτομαι εγώ. Από κει και πέρα νομίζω ότι κατά καιρούς με διαφορετικό βαθμό έντασης αντιμετωπίζω αγχος με στοιχεία ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχής και κατάθλιψη...σε γενικές γραμμές δεν έχω αναβλητικοτητα, μόνο όταν κάτι με δυσκολεύει ή δεν είναι καθαρή η επιθυμία μου γι' αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ για μια περίοδο πριν κοιμηθώ έπρεπε να κάτσω να ξαπλώσω και να κάνω ευχάριστα σενάρια. Αυτό έγινε ρουτίνα σε σημείο που ήθελα να ξαπλώνω για να κοιμηθώ περισσότερο από το συνηθισμένο γιατί ήταν κάτι που μου έφερνε "ζεστασιά".

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    16
    ψαξε για το maladaptive daydreaming.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Ναι, δεν έχεις άδικο, όντως οι διαγνώσεις πολλές φορές στιγματίζουν το άτομο ή ίσως να μειώνουν και το κίνητρο του προς την θεραπεία.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    End_of_an_era, αυτό το κάνεις δηλαδή μόνο κάθε βράδυ πριν ξαπλώσεις; Ή πιάνεις τον εαυτό σου και στη διάρκεια της μέρας να κάνει ευχάριστα σενάρια;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    RiddlingMan, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα το ψάξω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κάποιες φορές το κάνω και μέσα στην ημέρα, αλλά κυρίως είναι με σκοπό να χαλαρώσω. Βέβαια πια δεν είμαι και στα καλύτερά μου και δεν το κάνω. Νομίζω η επανάληψη μιας συνήθειας δημιουργεί μια ρουτίνα και σε έναν ψυχαναγκαστικό , όπως εμείς, δημιουργεί μια οικειότητα και για αυτό αποζητάμε την επανάληψη αυτής.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Εγώ δεν το ελέγχω, το κάνω σαν μια παρόρμηση. Ισχύει αυτό που λες με την οικειότητα και την ασφάλεια και πιστεύω πως γι' αυτό γίνεται κιόλας. Είναι σαν μια προσπάθεια φυγής και ελέγχου. Δημιουργούμε σκέψεις που μας προξενούν θετικά συναισθήματα (όπως είπες κι εσύ πιο πάνω, πως το βράδυ πριν ξαπλώσεις κάνεις ευχάριστα σενάρια γιατί έτσι νιώθεις ζεστασιά) για να αποφύγουμε τις σκέψεις που μας προκαλούν τα αρνητικά συναισθήματα (ίσως επειδή νιώθεις μοναξιά ή φοβάσαι το σκοτάδι και αντί να αποδεχτείς το αρνητικό συναίσθημα, προσπαθείς με αυτόν τον τρόπο να το αποφύγεις), έτσι το σκέφτομαι...Άρα, θα μπορούσε να θεωρηθεί ως ένας καταναγκασμός;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Αν το να προσπαθήσεις συνειδητά για κάποιες μέρες να μην κάνεις αυτές τις ευχάριστες σκέψεις και δεις πως είσαι δυσλειτουργική ή σου προκαλεί εκνευρισμό/άγχος, πιστεύω πως ναι, είναι καταναγκασμός.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλησπέρα συμφορουμήτες! Είμαι 18 ετών και έχω διαγνωσθεί με ΙΨΔ. Από μικρή εμφάνιζα ιδεοληψίες κατά καιρούς, απλά τον τελευταίο καιρό, λόγω κάποιων καταστάσεων, η ΙΨΔ βρίσκεται σε έξαρση. Έχω παρατηρήσει πως πέρα από τις ιδεοληψίες που έχω, οι οποίες μου προκαλούν άγχος και δυσφορία, σχεδόν κάθε μέρα και σχεδόν εμμονικά και ασυνείδητα θα έλεγα, κάνω σενάρια στο μυαλό μου, τα οποία μου προκαλούν θετικά συναισθήματα(χαρά, ενθουσιασμό κλπ.). Θα μου πείτε που είναι το κακό. Ναι, συμφωνώ, όλοι φτιάχνουμε σενάρια που και που, απλά εγώ το κάνω πλέον κάθε μέρα για πολλή ώρα, σαν η μόνη πηγή ευτυχίας μου να είναι αυτά τα σενάρια. Δηλαδή αντί να ζω αυτά που σκέφτομαι, είναι σαν να τα φαντάζομαι ότι τα ζω, σαν να αναζητώ αυτά τα συναισθήματα και μέσα από τη σκέψη έστω να τα βιώνω. Κάπου διάβασα πως αυτό μπορεί να το κάνουν και άτομα με κατάθλιψη ως μηχανισμό αποφυγής των αρνητικών συναισθημάτων. Να σημειώσω πως στο παρελθόν, όταν ήμουν καλύτερα, δεν έκανα κάθε μέρα τέτοια σενάρια, ένιωθα πως είχα έναν πιο ενεργό ρόλο στην ζωή μου. Θα μπορούσε λοιπόν αυτή η συνήθεια, να είναι ένας νοητικός καταναγκασμός που έχω αναπτύξει;;Γνωρίζει κάποιος/α;
    Ναι ειναι μια τακτικη που ακολουθειται απο ψυχοθεραπευτες σε καταθλιπτικες περιπτωσεις .

    Ειναι ασκηση κατα κυριο λογο που δινεται στον ασθενη απο τον θεραπευτη.Προσπαθει να κατευθύνει εκεινος το μυαλο του ωστε οταν εχει αρνητικες σκεψεις να τις αντριστρεφει σε θετικες ωστε να αποφευγει να σωματοποιεί ολο αυτο .
    Ετσι μπορεις να αντιμετωπισεις ενδεχομενες κρισεις πανικου που προερχονται απο τον αρνητισμο ολως αυτων των σκέψεων ,αγχος και γενικα καταστασεις που σε οδηγουν σε καταθλιπτικα επεισοδεια .
    Στην αρχη γινεται καταναγκαστηκα και οσο περναει ο καιρος σκοπος ολου αυτου ειναι να ¨εκπαιδευτή ¨το μυαλο να αντιστρεφει αρνητικες σκεψεις σε θετικες ωστε να υπαρχει και η αντιστοιχη επιρροη επανω μας .

    Ειναι μια συστηματική καθημερινή ρουτινα η οποια αν καταφέρεις να την εφαρμοσεις σου προσφερει μεγαλη ανακούφιση κατραχην απο τα σωματοποιημενα συπτωματα που επιφερουν οι αρνητικες σκεψεις και κατ επεκταση και στην μετέπειτα εξελιξη της καθημερινοτητας σου που αρχικά επηρεαζοταν σε μεγιστο βαθμο απο αυτές.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Ειναι ενας υγειής τρόπος να αλλάξεις τις νευρωνικές συνδέσεις του εγκεφάλου, να διακόψεις τις αρνητικές σκέψεις και να σταματήσεις την έκκριση ορμονών του άγχους. Το σώμα σου, σου δείχνει τον τρόπο.

Similar Threads

  1. Ο καταναγκασμος που μου κατέστρεψε τη ζωη
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 16-02-2020, 19:39
  2. ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ?
    By lilika in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 29-12-2011, 16:58

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •