Eίχατε παρόμοια εμπειρία;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    14

    Eίχατε παρόμοια εμπειρία;;;

    Ημουν στον γιατρο (οδοντιατρο) και φοβηθηκα αρκετα, ενιωσα πονοκεφαλο. Σε καποια φαση ακουμπησε το σαγονι μου και λεει "θα δοκιμασουμε τωρα τον καθαρισμο, μην ανησυχεις". Εγω ενιωσα τοτε πανικο, δε ξερω γιατι, και ενιωσα απο το κεφαλι να κατεβαινει ενα ζεστο (ζεστη μυρμηγκιασμα πανικος) ποταμι πανικου (δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω) και παιδια διεσχισε ολο το σωμα και εφτασε μεχρι τα ποδια. Βασικα το πρωτο συμπτωμα ηταν ταχυπαλμια εντονη, εφιδρωση, ισως ζαλαδα, δεν θυμαμαι καλα, και αυτο με το ποταμι συνεβη περιπου κανενα 5λεπτο πιο μετα. Σας εχει συμβει κατι παρομοιο; Να νιωθετε σαν να σας διασχιζει ηλεκτρισμος; Περιττο οτι απο τοτε ειχα διαφορα ψυχοσωματικα. Τωρα ειμαι μια χαρα εδω και καιρο, οποτε πιστευω ειμαι σε παρα πολυ καλο δρομο, απλως μου εκανε εντυπωση, γιατι νομιζα ηταν εγκεφαλικο. Λοιπον, το ερωτημα ειναι, ειχατε παρομοια εμπειρια;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by rastitui View Post
    Ημουν στον γιατρο (οδοντιατρο) και φοβηθηκα αρκετα, ενιωσα πονοκεφαλο. Σε καποια φαση ακουμπησε το σαγονι μου και λεει "θα δοκιμασουμε τωρα τον καθαρισμο, μην ανησυχεις". Εγω ενιωσα τοτε πανικο, δε ξερω γιατι, και ενιωσα απο το κεφαλι να κατεβαινει ενα ζεστο (ζεστη μυρμηγκιασμα πανικος) ποταμι πανικου (δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω) και παιδια διεσχισε ολο το σωμα και εφτασε μεχρι τα ποδια. Βασικα το πρωτο συμπτωμα ηταν ταχυπαλμια εντονη, εφιδρωση, ισως ζαλαδα, δεν θυμαμαι καλα, και αυτο με το ποταμι συνεβη περιπου κανενα 5λεπτο πιο μετα. Σας εχει συμβει κατι παρομοιο; Να νιωθετε σαν να σας διασχιζει ηλεκτρισμος; Περιττο οτι απο τοτε ειχα διαφορα ψυχοσωματικα. Τωρα ειμαι μια χαρα εδω και καιρο, οποτε πιστευω ειμαι σε παρα πολυ καλο δρομο, απλως μου εκανε εντυπωση, γιατι νομιζα ηταν εγκεφαλικο. Λοιπον, το ερωτημα ειναι, ειχατε παρομοια εμπειρια;
    Καλησπέρα,

    Μόλις είδα το thread σου ειπα να και ένας που έχει βιώσει κάτι παρόμοιο με εμένα!Ειχα πάθει κάτι παρόμοιο ενώ οδηγούσα στην Αττική Οδό και καταλαβαίνεις τον πανικό μου.Νόμιζα ότι παθαίνω εγκεφαλικό. Ένιωσα αυτό το ηλεκτρικό ρεύμα που περιγράφεις από το κεφάλι μέχρι τη μέση σε όλη τη ραχοκοκκαλιά μου. Ήταν αστραπιαίο σχεδόν όμως αρκετά έντονο. Να χτυπήσω ξύλο δεν μου ξανά συνέβη αλλά έχω αλλά ψυχοσωματικά να ασχολούμαι τώρα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Μου έχει συμβεί περίπου 3000 φορές, δεν είναι τίποτα αχαχα. Κρίση πανικού έπαθες.. Είναι κάτι που σε φοβίζει αλλά δεν είναι κάτι σοβαρό, θέλω να πω δεν απειλείται η ζωή σου εκείνη την ώρα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι πανικός/ψυχοσωματικά αυτά κι εγώ το έχω πάθει παλιά ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα τέτοια όμορφα που δημιουργεί το ξερό μας το κεφάλι.

    Εγκεφαλικό δεν σου έρχεται πάντως, αν -χτύπα ξύλο- πάθεις ποτέ εγκεφαλικό, δεν θα το καταλάβεις καν εκείνη τη στιγμή ( Έχουν πάθει εγκεφαλικό, ευτυχώς "μικρό" , ακόμα και μπροστά μου, ούτε που καταλάβανε τι έγινε.)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τώρα είδα ότι το παιδί ρώτησε πίσω τον Μάρτιο. Ελπίζω να είναι καλύτερα τώρα. Πολύ κουραστικό πράγμα οι πανικοί, αλλά δεν είναι απειλητικοί για τη ζωή.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    14
    Τι ακριβώς σου έχει συμβει? Μπορεις να μου πεις με δυο λογια, για να δω αν ηταν ιδια η εμπειρια. Δηλαδη αν ενιωσες ηλεκτρισμο μυρμηγκιασμα και σε ποια μερη του σωματος. Και ποσο κρατησε.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    παθαινω το ιδιο μαζι με μουδιασμα στα χερια, κυρίως στη παλαμη. καθε φορα που με πιανει εντονο αγχος η εντονος θυμος.με τσιμπαει για καποια λεπτα ενονα. και μετα μπορει να νιωθω 1-2 δευτερα τσιμπηματα ακομα κ για ωρες μετα

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    1
    Καλησπέρα σας.Εμένα τα τελευταία 2 χρόνια λόγω προσωπικών προβλημάτων και επειδή δεν εκδηλώνω την στεναχωρια μου αλλα προσπαθώ να διορθώνω κ να ηρεμώ οποιαδηποτε κατασταση γεννήθηκαν οι κρισεις πανικού το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και η παλινδρόμηση που εξελίχτηκε σε μεγάλο προβλημα για την υγεία μου.Την ώρα που παθαίνω τις κρισεις νοιώθω σαν βαρυ μάτιασμα να μου κόβεται η αναπνοη και να θελω απαραιτήτως αερα.Μου σφίγγεται στην καρδιά σαν ζώνη περιμετρικά και νομιζω μου κλείνουν τον αέρα.Παρεπιμπτοντως δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με έντερο κλπ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Παιδιά εγώ το πάθαινα αυτό και δεν έδινα σημασία νόμιζα δεν είναι κάτι σοβαρό αλλά ίσως τελικά να είναι, σύμφωνα με όσα λέτε.
    Εκεί που τρώω φαγητό νομίζω ότι θα πνίγω, αρχίζει από το στομάχι ένα κύμα πίεσης μαζί με ταχυκαρδία έντονη και ανεβαίνει προς το κεφάλι σαν να πάει να σπάσει από την πίεση και εκεί τα βλέπω όλα, λέω αυτό ήταν θα λιποθημήσω.. Κρατάει περίπου 3 με 5 λεπτά και παίρνω βαθιές ανάσες μέχρι να με αφήσει.. Για μένα πιστεύω φταίνε τα φάρμακα που μου άλλαξε ο γιατρός!
    Άμα του το πω θα με πλακώσει στα χάπια λέτε? Ρωτάω γιατί απ όσο μίλησα αμαζι του δεν θέλει να ακούσει τι προτιμάω εγώ αλλά τι του λένε να πουλήσει. If you know what i mean..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Francesca View Post
    Καλησπέρα σας.Εμένα τα τελευταία 2 χρόνια λόγω προσωπικών προβλημάτων και επειδή δεν εκδηλώνω την στεναχωρια μου αλλα προσπαθώ να διορθώνω κ να ηρεμώ οποιαδηποτε κατασταση γεννήθηκαν οι κρισεις πανικού το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου και η παλινδρόμηση που εξελίχτηκε σε μεγάλο προβλημα για την υγεία μου.Την ώρα που παθαίνω τις κρισεις νοιώθω σαν βαρυ μάτιασμα να μου κόβεται η αναπνοη και να θελω απαραιτήτως αερα.Μου σφίγγεται στην καρδιά σαν ζώνη περιμετρικά και νομιζω μου κλείνουν τον αέρα.Παρεπιμπτοντως δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με έντερο κλπ.
    Για το ευερέθιστο έντερο βοηθάει πολύ το κεφίρ και τα συμπληρώματα προβιοτικων

Similar Threads

  1. Παρόμοια εμπειρία;;
    By its_me in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 26-07-2019, 00:04
  2. Παρόμοια εμπειρία;;
    By its_me in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 17:06
  3. Παρόμοια εμπειρία;;
    By its_me in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-07-2019, 16:59
  4. Καταθλιπτική Δομή (νεύρωση) και άγχος; Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;
    By panda333 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2014, 11:52
  5. υπάρχει παρόμοια εμπειρία?
    By mama in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 24
    Last Post: 21-10-2014, 08:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •