Δεν έχω να πω τίποτα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Δεν έχω να πω τίποτα....

    Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι σήμερα πήγα για συνέδρια στην ψυχολόγο μου, αλλά δεν ήξερα τι να πω, δεν αισθανομουν κάτι να με βασανίζει. Γενικά το έχω αυτό όταν κλείνω ραντεβού στην ψυχολόγο μου φεύγουν τα αρνητικά συναισθήματα τις πιο πολλές φορές, εκτός από λίγες εξαιρέσεις και σε μια από αυτή με βοήθησε πολύ. Ήθελα να ρωτήσω εάν δεν έχω κάτι να με βασανίζει κάνει να πηγαίνω ή πηγαίνω τσάμπα και δίνω λεφτά, έτσι δεν ξεφεύγω από το πρόγραμμα; Το έχει κι άλλος αυτό το πρόβλημα;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Καλησπέρα.
    το ότι δεν είχες κάτι να πεις τη συγκεκριμένη μέρα είναι κάτι που ίσχυε την ημέρα που είχες κλείσει ραντεβού;
    νομίζω πως είναι κάτι που συνέβη τη συγκεκριμένη μέρα, χωρίς να το έχεις προβλέψει, οπότε καλά έκανες και πήγες.
    την επόμενη φορά που θα σου συμβεί, πες το ανοιχτά, δυσκολεύομαι να μιλήσω σήμερα. δεν θα σε κρινει, φαντάζομαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Όταν κλείνω ραντεβού αισθάνομαι καλά, μετά της άλλες μέρες μπορεί κάτι να προκύψει, μάλλον καλό είναι πιστεύω εγώ να γράφω τα προβλήματα μου και όταν πηγαίνω να τις τα λέω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    σωστά το σκέφτηκες! αν αυτό σε βοηθήσει, κράτησέ το. απο την μεριά της θα μπορούσε να σε βοηθήσει και η ψυχολόγος, αν είναι κάτι που σου συμβαίνει συχνά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Αντρεα εφοσον πηρες την αποφαση να πας ,ξεκίνα να κρατάς και ενα ημερολόγιο ..

    Ξεκινα το σαν βιβλιο .Κατσε και γραψε ενα προλογο οταν εισαι σπιτι με τους λογους που θελεις να πηγαινεις και να συζητας μαζι του ..Τα άγχη σου ,τα προβλήματα σου ,τις φοβιες σου και κυριως τους στοχους που θελεις να πετυχεις αλλα σε εμποδιζουν ολα αυτα ...

    Οταν πηγαίνεις θα το εχεις παντα μαζι σου και θα πιάνεται καθε φορα ενα θεμα απο αυτα που εχεις γραψει .Καθε φορα που θα τελειωνει η συνεδρία σου θα κάθεσαι και θα γραφεις τα παντα απο αυτα που συζητησατε ,τι σου ειπε και το συμπέρασμα αυτης .Αν βρεθηκε καποια λυση ή σου δοθηκε καποια εναλλακτικη ωστε να αντιμετωπιζεις το εκαστο θεμα .Ισως και κάποιες ασκησεις που θα κάνεις μεχρι την επομενη συνεδρια σας .
    Αυτο θα το κανεις οσες φορες χρειαστεί να αναλύεται-δουλεύεται το αντιστοιχο θεμα μεχρι να το ληξετε και να κλεισεις αυτο το κεφάλαιο με το τελικο συμπέρασμα αυτου και την προσωπικη σου εξελιξη πανω σε αυτο ..

    Επειτε θα ανοιγεις καινουργιο κεφάλαιο με κατι αλλο που σε απασχολει και θα ακολουθεις το ιδιο μοτιβο ...

    Αν σου γινει συνηθεια,ρουτινα ολο αυτο ,στο τελος θα εχεις ενα δικο σου βιβλιο εκτακτης αναγκης το λεω εγώ ...Καθε φορα που θα επανερχεσαι σε θεματα που σε φοβιζουν ,σε αγχωνουν και γενικα σε επηρεαζουν ψυχολογικα θα ανατρεχεις στο αντιστοιχο κεφαλαιο και θα διαβαζεις ολα αυτα που κανατε και θα επανερχεσαι .Θα εχεις μπροστά σου γραμμενη την πηγη του προβληματος σου και αυτόματα και την λυση αυτης ...

    Οταν ειμαστε μεσα στο προβλημα καμια φορα θολώνουμε και αποσυντονισζομαστε και ξεχναμε πως εχουμε μαθει να τα διαχειροζιμαστε ολα αυτα .Ανοιγοντας λοιπον αυτο το ημερολογιο-βιβλιο οπως θες ονόμασε το, θα ξαναθυμασαι τα παντα και θα σε βοηθαει να αντιμετωπιζεις τα παντα .


    Καντω και θα με θυμηθεις καποια στιγμη .
    Και χρημα θα γλυτώσεις απο το να πηγαινεις και να τρωτε άσκοπα τον χρονο σας ,αλλά το κυριότερο θα κανεις πολυ καλη και ουσιαστικη δουλειά και σιγουρα θα την έχεις για μια ζωή μετά..

    Καλη υπομονή και δύναμη σε ολο αυτό !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, έχω ένα πρόβλημα εδώ και δύο μέρες με τρώει ένας λογισμός που δεν περνάει συνήθως οι λογισμοί μου κρατάνε λίγες ώρες ως καθόλου, τώρα είναι η δεύτερη μέρα!!

  7. #7
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας, έχω ένα πρόβλημα εδώ και δύο μέρες με τρώει ένας λογισμός που δεν περνάει συνήθως οι λογισμοί μου κρατάνε λίγες ώρες ως καθόλου, τώρα είναι η δεύτερη μέρα!!
    Μήπως τωρα λοιπον,εχεις βρει τι θα μπορουσες να συζητησεις? Καποιες απο τις συμβουλες, του να γραψεις π.χ αυτο που σε προβλημαρτζει για να μπορεσεις να το κουβεντιασεις με τον ψυχολογο ισως ειναι μια καλη ιδεα και τωρα σου δινεται η ευκαιρια .

Similar Threads

  1. τιποτα
    By theo123 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 100
    Last Post: 27-03-2018, 18:14
  2. Μου λένε ότι δεν αξίζω τίποτα, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά …
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2017, 00:16
  3. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 17:32
  4. Δεν εχω ζωη...δεν εχω τιποτα.
    By TheFlameWithin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 30
    Last Post: 16-10-2010, 15:49
  5. τιποτα
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 50
    Last Post: 01-04-2009, 20:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •