Πως ξεκολλαω απο κοπελα που παιζει με τα συναισθηματα μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    Πως ξεκολλαω απο κοπελα που παιζει με τα συναισθηματα μου;

    Τι πρεπει να κανω για να μη με νοιαζει γι αυτην; Να διακοψω πληρως καθε επικοινωνια;


    Μου στελνει μηνυματα οποτε γουσταρει αυτη. Μιλαει με αλλους ταυτοχρονα και με κλεινει αποτομα στο μεσεντζερ. Αν της κανω παραπονο μου λεει οτι ειμσι πολυ στενος της φιλος. Οταν της μιλαω πιο θερμα με βαζει στον παγο κοβωντας για μια - δυο μερες την επικοινωνια. Πιστευω αυριο θα μου ξαναστειλει, να της λυσω καποια απορια.

    Δεν ξερω τι περιμενω να αλλαξει στο μελλον. Αυτο το ειδος επικοινωνιας δε με ικανοποιει. Αυτη μολις φυγει για την πατριδα της, ή οταν βρει καποιον αλλο να τη βοηθαει με τα ελληνικα, θα με πεταξει σαν σκουπιδι.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Τι πρεπει να κανω για να μη με νοιαζει γι αυτην; Να διακοψω πληρως καθε επικοινωνια;


    Μου στελνει μηνυματα οποτε γουσταρει αυτη. Μιλαει με αλλους ταυτοχρονα και με κλεινει αποτομα στο μεσεντζερ. Αν της κανω παραπονο μου λεει οτι ειμσι πολυ στενος της φιλος. Οταν της μιλαω πιο θερμα με βαζει στον παγο κοβωντας για μια - δυο μερες την επικοινωνια. Πιστευω αυριο θα μου ξαναστειλει, να της λυσω καποια απορια.

    Δεν ξερω τι περιμενω να αλλαξει στο μελλον. Αυτο το ειδος επικοινωνιας δε με ικανοποιει. Αυτη μολις φυγει για την πατριδα της, ή οταν βρει καποιον αλλο να τη βοηθαει με τα ελληνικα, θα με πεταξει σαν σκουπιδι.
    Ορεστη ,αυτο που λες για το μεσετσερ , δεν μπορεις να το ξερεις, θελω να πω δεν παει να πει οτι μιλαει με αλλους ανδρες.
    Οταν λες οτι σε αναφερει"πολυ στενος της φιλος" ρεσυ μπας λκαι η κοπελα νομιζει η σε νιωθει για φιλο της? δλδ οχι ερωτικα? μημπως εχει υπαρξει κανενα μπερδεμα, ειναι κι αλλοδαπη μπορει να μπερδευτικατε.Εμενα μου εχει συμβει να μπερδευομαι γενικα με τους ανθρωπους σε διαφορα θεματα, για αυτο στο λεω.
    Ορεστη, ποσο καιρο "τραβιεσαι" με αυτην? Ειναι συνομιλικη σου? Αν δε σε ενοχλει μπορεις να γραψεις απο ποια χωρα ειναι ?
    Εαν νιωθεις κατις για αυτην θα σου ελεγα να μη τα παρατησεις! ειναι κριμας! Αν ηταν Ελληνιδα και σου εδειχνε τετοια συμπεριφορα θα σου πρωτεινα Ορεστη να την ξεγραψεις!! , επειδη ομως ειναι ξενη ,αξιζει να προσπαθηεις! εξαλλου μην ξενας οτι οι ανδρες για τις γυναικες ειμαστε οι κυνηγοι, μας θελουν λιγακι να μας ψυνουν, να τυρρανηθουμε δλδ.
    Αληθεια, θα αξιζαι τον κοπο να περιμενες λιγο καιρο ακομη? τι νομιζεις ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ειναι δυσκολο αυτες τις δυσκολες στιγμες, να εισαι μονος σου, και ο ανθρωπος τον οποιο - για λιγο - ενιωσες πολυ κοντα σου, και μοιραστηκατε σκεψεις, συναισθηματα και σχεδια για το μελλον, αντι να ερχεται πιο κοντα, οπως κανουν οι ανθρωποι στα δυσκολα, να σου γυριζει την πλατη και να σε πουλαει.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Ειναι δυσκολο αυτες τις δυσκολες στιγμες, να εισαι μονος σου, και ο ανθρωπος τον οποιο - για λιγο - ενιωσες πολυ κοντα σου, και μοιραστηκατε σκεψεις, συναισθηματα και σχεδια για το μελλον, αντι να ερχεται πιο κοντα, οπως κανουν οι ανθρωποι στα δυσκολα, να σου γυριζει την πλατη και να σε πουλαει.
    Αχ βρε Ορεστη, αυτο τωρα που λες ειναι μεγαλο ζητημα! και δεν λυνετε εδω, στο φορουμ ειδικα αυτον τον καιρο που επεμβαινουν και μπαινουν αναμεσα στα μηνυματα μας κατι σκουπιδακια,χαχα.
    Αν θες, μπορεις να κουβεντιασουμε για την συγκεκριμενη,οπου δεν νομιζω να εχουν υπαρξη τοσο βαθυα συναισθηματα σε τοσο γρηγορο δυαστημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ορέστη θες να κάνεις μία ανακεφαλαίωση του τι έχει γίνει ακριβώς με την κοπέλα αυτή; Έχω δει κάποια μηνύματά σου εδώ κι εκεί αλλά δεν το έχω παρακολουθήσει στενά το θέμα.
    Ωστόσο έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι γνωριστήκατε στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, βγήκατε μία φορά για περπάτημα και παγωτό και μιλάτε στο ίντερνετ, έτσι δεν είναι; Παίχτηκε κάτι το γκομενικό ή σου έδωσε η κοπέλα δείγματα για κάτι τέτοιο ή σου έκανε δηλώσεις ότι είσαι ο κολλητός της; Διότι από αυτά που έχω διαβάσει και περιγράφεις δεν μου βγαίνει κάτι τέτοιο και νομίζω ότι έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από εκείνη. Ίσως βέβαια κάνω και λάθος, για αυτό σε ρωτάω να πεις ποια είναι η σχέση σας ως τώρα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    οντως, αν θς κανε καποιες διευκρινησεις ωστε να μπορεσουμε να καταλαβουμε κατις παραπανω και να σου στειλουμε και εμεις εαν ειναι θεμητω βεβαια την γνωμη μας.
    Προσωπικα εχω μπερδευτει λιγακι ,αυτο που εχει σημασια ειναι τα χρωνικα δυαστηματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ορέστη θες να κάνεις μία ανακεφαλαίωση του τι έχει γίνει ακριβώς με την κοπέλα αυτή; Έχω δει κάποια μηνύματά σου εδώ κι εκεί αλλά δεν το έχω παρακολουθήσει στενά το θέμα.
    Ωστόσο έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι γνωριστήκατε στο φροντιστήριο ξένων γλωσσών, βγήκατε μία φορά για περπάτημα και παγωτό και μιλάτε στο ίντερνετ, έτσι δεν είναι; Παίχτηκε κάτι το γκομενικό ή σου έδωσε η κοπέλα δείγματα για κάτι τέτοιο ή σου έκανε δηλώσεις ότι είσαι ο κολλητός της; Διότι από αυτά που έχω διαβάσει και περιγράφεις δεν μου βγαίνει κάτι τέτοιο και νομίζω ότι έχεις υπερβολικές απαιτήσεις από εκείνη. Ίσως βέβαια κάνω και λάθος, για αυτό σε ρωτάω να πεις ποια είναι η σχέση σας ως τώρα.
    Σονια,
    Αυτη μου προτεινε να βγουμε. Μου ελεγε να παμε οταν ζεστανει ο καιρος σε ενα νησι μαζι. Με ρωτησε αν θα ηθελα να ταξιδεψω στην Κινα. Ηθελε να με μαθει κινεζικα. Γενικα μιλουσαμε με ωραια διαθεση. Ειχαμε κανονισει για κουλουμα, αλλα ειχαμε δυο εβδομαδες καιρο. Της ειπα να βγουμε το ερχομενο σκ, να παμε μια βολτα.
    Κατσαμε να φαμε παγωτο και μου ειπε να φαμε απ το ιδιο μπολ γιατι ειπε οτι ετσι κανει με τους φιλους της. Εμενα μου φανηκε πολυ ζευγαριστικο αυτο, αλλα δε με χαλασε. Με γλυκοκοιταζε.

    Μετα κατσαμε σε ενα παγκακι στην Ερμου. Ακουμπησε το γονατο της στο δικο μου. Μου επιασε κουβεντα χαλαρη, ηθελε να δει το σκυλακι μου, ειδαμε καποια αστεια βιντεο. Με κοιταζε στα ματια και χαμογελουσε. Η γλωσσα του σωματος της και αυτα που μου ελεγε με εκαναν να νιωσω οτι ηθελε να τη φιλησω. Πιστευω οτι δεν ειμαι απο τους αντρες που παρεξηγουν φιλικα σηματα για ερωτικα, αλλα δεν εχω και τηλεπαθεια.
    Καποιοι Ελληναρες μας κοιταζαν ενοχλημενοι διοτι κινεζα + κορωνοιος.
    Ντραπηκα, δεν τολμησα να κανω αυτο που αισθανομουν. Για εμενα αυτη η συναντηση ηταν μια διερευνητικη αρχη.
    Μετα πηγαμε για φαι. Της αρεσε πολυ. Με ρωτησε τι θελω να κανουμε μετα. Της ειπα να περπατησουμε λιγο. Ειχαμε περπατησει ηδη για ωρες... (Στην πραγματικοτητα θα ηθελα να κατσουμε σε ενα μπαρακι.) Δεν απαντησε τιποτε, απλα εβγαλε την καρτα της να πληρωσει.
    Ηθελε να με κερασει, γιατι την κερασα το παγωτο, αλλα δεν δεχτηκα γιατι μου φανηκαν πολλα τα λεφτα.
    Μολις φτασαμε στη σταση του μετρο μπηκε μονη της μεσα. Φανηκε λιγο χαλασμενη.

    Της εστειλα ενα μηνυμα να της φτιαξω τη διαθεση. Της ειπα οτι το χαμογελο της ηταν η ομορφοτερη αναμνηση της βραδιας. Μου ειπε οτι στο σπιτι τους ειχαν παρτυ (μενει με συγκατοικους).

    Την αλλη μερα οταν μιλησαμε στο μεσεντζερ φαινοταν να λειπει ο ενθουσιασμος των προηγουμενων ημερων. Την περιμενα να φυγουμε μαζι μετα το μαθημα αλλα προτιμησε να φυγει με μια φιλη της. Δεν ξερω γιατι δεν ηθελε να φυγουμε ολοι μαζι αφου πηγαιναμε στην ιδια κατευθυνση. Ισως η φιιλη της δε με συμπαθει.

    Της ζητησα να συναντηθουμε ξανα απο τεσσερις μερες. Μου ειπε να ερθω στη γειτονια της για καφε. Μου φανηκε πιο μαζεμενη οταν συναντηθηκαμε. Πλησιαζαν τα κουλουμα. Τη ρωτησα που θελει να παμε. Μου ειπε πουθενα λογω κορονοιου.

    Το εξελαβα σαν δικαιολογια γιατι εβγαινε απ το σπιτι κανονικα. Οταν μου ειπε οτι θα επιστρεψει πιο νωρις στην πατριδα της, της ευχηθηκα καλο ταξιδι και τησ ειπα οτι θα μου λειψει λιγο περισσοτερο απο οτι θα της λειψω εγω. Τοτε ηταν που μου ξεφουρνισε οτι με βλεπει σαν πολυ στενο της φιλο γιατι μπορει να μοιραζεται μαζι μου της ζωη της, και οτι αναστατωνεται οταν δεν της απανταω, και οτι δεν το ηθελε να μου μιλησει αποτομα κλπ

    Δεν πειστηκα τελειως αλλα προσπαθησα να μη σκεφτομαι αρνητικα. Με ρωτησε ποτε μπορω να συναντηθουμε. Της ειπα οταν θα το νιωθει και οτι δε θελω να το κανει σαν χαρη για μενα.

    Ε μετα περιορισα κι εγω τις μετακινησεις, γιατι ενιωθα αδιαθετος, εκοψα και τα ΜΜΜ.

    Συνεχιζουμε να μιλαμε. Συνηθως απλα μου στελνει καποιο αστειο βιντεο ή φωτογραφια ή με ρωταει καποια απορια. Οταν συζηταμε συχνα απαντα μετα απο ωρα και με κλεινει αποτομα. Με ρωτησε κατι για την αγαπη και μου ειπε οτι εχει γκομενο στην Κινα. Νωρις τον θυμηθηκε.
    Μου ειπε, απο μονη της, οτι δεν της λειπει και οτι βαριεται τη σχεση τους, αλλα οτι ειναι καταλληλος για γαμο (το τελευταιο για το γαμο το εγραψε περιεργα, δεν το καταλαβα καλα ισως)

    Προχτες της μιλησα για τον μουσικο του δρομου που μου δινει της απαντησεις. Εχω εφαρμοσει, οσο μπορω αυτα που τραγουδαει. Προσπαθω να λεω την αληθεια που με εκφραζει. Αγαπησε μοιρασε φως τραγουδαει, αλλα τρυπιεμαι στα αγκαθια.
    Της ειπα οτι θελω να της κρατησω το χερι για να ζησω το σφυγμο της στιγμης.
    Μου ειπε οτι με βλεπει σαν φιλο και οτι εχει αγορι.
    Τη ρωτησα αν τον αγαπαει.
    Μου ειπε οτι της αρεσει, και οτι το "μου αρεσει" ειναι καλυτερο απο το "αγαπαω" γιατι δεν ειναι τοσο βαρυ.
    Μετα δε μου εστειλε τιποτα για 24 ωρες.
    Σημερα μου εστειλε μια φωτογραφια με την καινουρια της τσαντα.
    Απαντησα μονολεκτικα σε ο, τι ειπε.
    Ενιωθα θυμο.
    Της εγραψα ενα γραμμα οτι με κοροιδευει και με χειραγωγει για να μεωεχει εκει που με θελει.
    Ποτε με ζεσταινει, ποτε με παγωνει, σαν φαγητο.
    Δε νιωθει καμια φιλια για μενα. Μου λεει ψεμματα.
    Ξενερωσε οταν βγηκαμε ραντεβου, και αποφασισε να με βαλει ουτε καν φρεντζοουν, αλλα να με εχει "φιλο" στο φεης για οποτε βαριεται ή για οποτε με χρειαζεται.
    Ηθελα να κοψω καθε συνομιλια μαζι της για να την ξεχασω και να σταματησω να υποφερω.
    Δεν εστειλα το γραμμα.

    Νομιζω ομως οτι στα δυσκολα φαινεται ποιοι ειναι πραγματικοι φιλοι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βλέπω ότι έχεις σπαστεί από την συμπεριφορά της αλλά πιάνεσαι από τα λόγια της.
    Εδώ έχεις δύο επιλογές: Είτε επιβάλεις στον εαυτό σου να το δει πιο χαλαρά το θέμα και να δώσεις χρόνο στην όποια σχέση σας να εξελιχθεί, να γνωριστείτε καλύτερα, να της μιλήσεις με ωραίο τρόπο για ότι σε ενοχλεί χωρίς να νοιώσει ότι την πιέζεις και να δεις αν η εξέλιξη της όλης φάσης σε καλύπτει ( Χωρίς να υπάρχουν εγγυήσεις ότι θα εξελιχθούν τα πράγματα όπως τα θες, απλά θα βρείτε μία μέση οδό στην επικοινωνία σας)...
    είτε κόβεις μαχαίρι την επικοινωνία, αφού η κατάσταση αυτή σε χαλάει, έχεις υψηλές προσδοκίες που δεν βρίσκουν ανταπόκριση και μετά απογοητεύεσαι πολύ και δεν ξέρεις να το διαχειριστείς χωρίς να αισθάνεσαι θυμωμένος και πληγωμένος.


    Ένα τελευταίο που θέλω να πω, επειδή παλιότερα έκανα κάποιο διάστημα πολύ παρέα με μία Κινέζα και είχα επαφές με άλλους Κινέζους και επειδή λόγω δουλειάς έρχομαι σε επαφή μαζί τους... Ναι, είναι μία αχανής χώρα, δεν είναι τόσο ομοιογενής όσο φαίνεται, υπάρχουν πολλές υποκουλτούρες και κάθε άνθρωπος έχει έτσι κι αλλιώς τον δικό του χαρακτήρα και τα δικά του βιώματα. Όμως παράλληλα όπως και να το κάνεις, είναι μία πάρα πολύ διαφορετική χώρα από την Ελλάδα και είναι συχνά δύσκολο να πιάσεις τον τρόπο που σκέφτονται. Δηλαδή μπορεί να γίνονται παρεξηγήσεις λόγω πολιτισμικών διαφορών. Μπορεί αυτή π.χ. να σου λέει κάποιες υπερβολές ή πολύ θετικά πράγματα χωρίς να το εννοεί, περιμένοντας εσύ να καταλάβεις ότι δεν το εννοεί. Ή μπορεί να προσπαθεί απλά να είναι ευγενική με τον τρόπο της και εσύ να το εκλαμβάνεις σαν υπέρμετρο ενδιαφέρον και μετά να απογοητεύεσαι. Επίσης μπορεί κάποιες συμπεριφορές που σου φαίνονται εγωιστικές για αυτήν να είναι κάτι φυσικό. Ιδίως σε θέματα τεχνολογίας, που οι Κινέζοι γεννιούνται με ένα κινητό κι εκατό γκάτζετ στο χέρι και περνάνε ώρες και ώρες online... Τέλος, οι περισσότεροι Ασιάτες συνήθως σου λένε Ναι κι εννοούν Όχι, σου λένε Όχι κι εννοούν Ναι και ξαφνικά μπορεί να γίνουν υπερβολικά απότομοι ή κυνικοί ή αγενείς στα δικά μας μάτια εκεί που δεν το περίμενες καθόλου. Πρόσθεσε το γεγονός ότι μπορεί να βρίσκονται σε ξένη χώρα και να παρεξηγούν κι αυτοί τις συμπεριφορές των ντόπιων και να της ερμηνεύουν λάθος, ή να προσπαθούν σπασμωδικά να προσαρμοστούν στον τρόπο ζωής των ντόπιων και έχεις την τέλεια συνταγή για παρεξηγήσεις και κωμικοτραγικές καταστάσεις δίχως τέλος.

    Καταλαβαίνω ότι το γενικεύω πάρα πολύ τώρα, ωστόσο βλέπω ότι ως τώρα δεν έχεις λάβει καθόλου υπόψη το πολιτισμικό υπόβαθρο της κοπελιάς. Θέλει πάρα πολύ χρόνο και προσπάθεια για να μπεις στο πνεύμα του πως σκέφτεται ένας άνθρωπος από τόσο διαφορετική κουλτούρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω ειμαι στα τσατ ρουμ 25 χρονια. Ξερω και το σαβουαρ βιβρ και ποτε ο αλλος σε "γραφει" επειδη μιλαει με αλλον ταυτοχρονα.

    Αλλα εστω δεν ηξερα, παιρνω ως μετρο συγκρισης την ιδια την κοπελα. Μεχρι που βγηκαμε μού μιλαγε αλλιως. Μετα αρχισε σιγα σιγα να παιρνει την κατιουσα η ποιοτητα της συζητησης.

    Μεχρι που μια μερα εκει που μιλουσαμε κανονικα περι διατροφης, παει ν' ανοιξει ενα βιντεο τσατ και το ακυρωνει. Τι εγινε ρωταω; Κατα λαθος μού λεει. Ολοκληρωνω την απαντηση μου στο θεμα που συζητουσαμε και μου πεταει ενα "ναι οκ" σα να μη διαβασε καθολου τι εγραψα. Με ειχε να περιμενω 5 λεπτα, και μετα μου ειπε παω για υπνο και με εκλεισε, αλλα την εδειχνε ενεργη το μεσεντζερ για αλλες δυο ωρες. Εγω νομιζω οτι στον αλλο με τον οποιο μιλαγε, θα του μιλαγε λιγο καλυτερα. Βασικα και στο σκυλο της θα μιλαγε καλυτερα.

    Μου ζητησε συγνωμη οταν της ειπα το παραπονο μου, αλλα παλι τα ιδια κανει. Συζηταμε λιγο, μετα ξεκιναει τις παυσεις, μετα μου λεει παω για υπνο/γυμναστικη/μπανιο.

    Της εστειλα ενα κειμενο που ειχα γραψει για τα συναισθηματα μου. Η καθηγητρια ειχε πει οτι ηταν εκπληκτικο. Αφου το ελαβε με εβαλε 24 ωρες στον παγο και μετα μου εστειλε μια φωτο με την καινουρια τσαντα που αγορασε.

    Απαντησα κι εγω μονολεκτικα. Νομιζω ετσι πρεπει να κανω. Μια μερα θα της πω την ατακα του Λαζαρου "ξαναπεφτω για υπνο. Κουραστηκα που ξυπνησα". Χαχαχα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η ελλειψη ενδιαφεροντος δεν ειναι πολιτισμικο ζητημα. Το οποιο χασμα αφορα πως ερμηνευουμε τις αντιδρασεις του αλλου στην οποια αλληλεπιδραση, οχι το αν υπαρχει καν αλληλεπιδραση. Το ζητημα ειναι δηλαδη ειναι αν η αλλη καλυπτει το στομα της οταν γελαει η το οτι δεν τη βλεπουμε καν;
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν συμφωνώ oboro, μπορείς να περερμηνεύσεις εύκολα κάποια αντίδραση σαν υπερβολικό ενδιαφέρον ή αδιαφορία. Για παράδειγμα έχει τύχει να έχω καλές σχέσεις με μία συμφοιτήτρια, μία αμοιβαία συμπάθια και τυχαίνει σε κάποια εκδρομή να μένουμε στο ίδιο δωμάτιο. Βγαίνει κάποια στιγμή η κοπέλα από το μπάνιο τσίτσιδη και αρχικά λέω τι κάνει αυτή, μπας και μου την πέφτει; Συνεχίζει να μου μιλάει κανονικά ενώ ντύνεται και να μιλάμε γενικά για το που θα πάμε και πιάνουμε συζήτηση για το ποια εσώρουχα μπορεί να αρέσουν στα αγόρια και τι μακιγιάζ θα φιάξει και λέω αυτή για να φέρεται έτσι, αισθάνεται πολύ άνετα μαζί μου, θα γίνουμε καλές φίλες. Και αργότερα όταν πήγε η συζήτηση σε συγκεκριμένα αγόρια και κάποια περιστατικά στην σχολή δεν μου ανοιγότανε διότι δεν με έβλεπε τόσο φίλη τελικά. Εγώ το παρεξήγησα όλο αυτό διότι γυμνές είμαστε άνετα μόνο με μία φίλη μου που γνωριζόμαστε πολλά χρόνια και είμασταν πάντα χειμαριό και συζητήσεις τέτοιου τύπου για στρινγκ και ποιο κραγιόν δεν φεύγει με το γλωσσόφιλο δεν τις ανοίγεις εύκολα με κάποιον αν δεν τον ξέρεις καλά στο περιβάλλον μου.
    Η διαφορά -που μετά το συνειδητοποιήσα- είναι ότι η συμφοιτήτρια που περιγράφω είναι Λιβανέζα και εκεί, όπως και στις περισσότερες χώρες της Ανατολής, οι γυναίκες αισθάνονται απόλυτα άνετα μεταξύ τους να κάνουν γενικές γυναικείες συζητήσεις και να είναι γυμνές στα χαμάμ, να κάνει χαλάουα ξέρω κι εγώ η μία στην άλλη στα απόκρυφα σημεία ή ξέρω κι εγώ τι, χωρίς σώνει και καλά να είναι κολλητάρια.

    Αντίστοιχα μου έχει τύχει πολλές φορές να γνωρίζω Άγγλους ιδίως από Νότια Αγγλία που είναι πιο συντηριτικοί στις προσεγγίσεις τους και να νομίζω ότι ο άλλος φέρεται ψυχρά ή αδιαφορεί, ενώ απλά στην κουλτούρα τους αν δεν σε γνωρίζουν πολύ καλά δεν ανοίγονται εύκολα σε συζητήσεις που εμείς τις θεωρούμε απλές τύπου τι επάγγελμα κάνεις και πόσα βγάζεις, ούτε θα σου πουν χύμα και ευθέως αν κάτι δεν τους αρέσει, αλλά θα χρησιμοποιήσουν κάτι ουδέτερο ή λεπτή ειρωνεία που πρέπει να την πιάνεις για να καταλάβεις τι πραγματικά εννοεί ο άλλος.
    Τελοσπάντων είναι μεγάλη συζήτηση αυτή και θα φύγουμε εκτός θέματος...

    Εσύ Ορέστη αν χαλιέσαι τόσο, απλά κόψε την επικοινωνία, αλλιώς δοκίμασε αυτό που λες, να είσαι πιο ψυχρός και να δεις πως θα αντιδράσει. Αλλά μην κάθεσαι πάνω από το ιντερνετ να δεις αν θα σου στείλει ας πούμε... Ασχολήσου με άλλα πράγματα και δες το πιο χαλαρά από εδώ και πέρα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Σταματησαμε να μιλαμε μια-δυο μερες μετα. Μου εστελνε μηνυματα. Δεν της απαντουσα γιατι αισθανομουν θυμο. Μου εγραψε το βραδυ "δε μου απαντας σημερα ε;". Την αλλη μερα της ειπα οτι δεν εχω καλη διαθεση λογω της καραντινας και οτι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει πολλη ορεξη οταν μου μιλαει και αυτο με κανει να αισθανομαι χειροτερα. Μου απαντησε να βγαινω στο μπαλκονι να με χτυπαει ο ηλιος για να μου φτιαχνει η διαθεση. Δεν σχολιασε αυτο που της ειπα για τον τροπο που μιλαγε. Ειπαμε μερικα ακομα σε φιλικο υφος και μετα δεν μου ξαναεστειλε, ουτε της ξαναεστειλα.

    Την σκεφτομαι συχνα ομολογω.

    Τελικα νομιζω δεν ηθελε να με εκμεταλλευτει και τετοια καχυποπτα που σκεφτομουν. Απλα ειναι μια κοπελα που της αρεσει να περναει καλα, να ζει ανεμελα, να χαιρεται τη ζωη. Που προτιμα το "μου αρεσει" απο το "αγαπω" γιατι δεν ειναι τοσο βαρυ. Δεν εχω καταλαβει γιατι με εκλεινε αποτομα ενω κατα τα αλλα ηταν ευγενικη στη συμπεριφορα της.

    Οταν βγηκαμε περιμενε απο εμενα να ανταποκριθω στα ερωτικα καλεσματα της. Να την φιλησω τουλαχιστον. Εγω δειλιασα και εκεινη το εξελαβε ως οτι δεν την βλεπω ερωτικα, ισως οτι την κοροιδευα αφου η συμπεριφορα μου εβγαζε αθελητα οτι την γουσταρω, ισως ενιωσε εκτεθειμενη, ποιος ξερει. Παντως απογοητευτηκε, και μαζευτηκε, σε αντιθεση με εμενα, που ενιωθα την αναγκη να την βλεπω πιο συχνα.

    Δεν ξερω που θα μπορουσε να βγαλει ολο αυτο, αν τα πραγματα ειχαν εξελιχθει αλλιως. Παρηγορω τον εαυτο μου λεγοντας οτι ειναι καλυτερα για εκεινη που δεν εμπλεξε μαζι μου, και καλυτερα για εμενα γιατι επιθυμουσα μια πιο ουσιαστικη και μακροβια συνδεση μαζι της.

    Ωστοσο εκεινη, αν δεν της εκανα, μπορουσε να με αλλαξει την ιδια μερα. Και για εμενα ισως θα ηταν καλο να ζησω κατι εφημερο. Μπορουν και αυτες οι εμπειριες να ειναι ομορφες και ωφελιμες για εναν ανθρωπο. Μπορει αυτη η εμπειρια να ηταν ενα σκαλοπατι για μενα που θα με εκανε να νιωσω αυτοπεποιθηση και αισιοδοξια για το μελλον και που θα αφηνε πισω της μια γλυκια αναμνηση.

    Ενας ποιητης μου ειχε πει οτι οι σχεσεις ειναι σαν τα φρουτα. Μεχρι να μας πεσει το μεγαλο καρπουζι που διαρκει, ειναι καλο να τρωμε τα μικρα φρουτακια. Καπως πιο ποιητικα, αλλα αυτο ηταν το νοημα.

    Στη ζωη δεν ανταμοιβεται ποτε αυτος που φοβαται, ντρεπεται και δισταζει. Αυτα αποτελουν συμπεριφορες υποταγης. Ειναι σα να λες θα πεθανω εγω να ζησουν οι αλλοι. Ετσι με μεγαλωσαν, ετσι εγινα. Τελος παντων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Σταματησαμε να μιλαμε μια-δυο μερες μετα. Μου εστελνε μηνυματα. Δεν της απαντουσα γιατι αισθανομουν θυμο. Μου εγραψε το βραδυ "δε μου απαντας σημερα ε;". Την αλλη μερα της ειπα οτι δεν εχω καλη διαθεση λογω της καραντινας και οτι εχω την εντυπωση οτι δεν εχει πολλη ορεξη οταν μου μιλαει και αυτο με κανει να αισθανομαι χειροτερα. Μου απαντησε να βγαινω στο μπαλκονι να με χτυπαει ο ηλιος για να μου φτιαχνει η διαθεση. Δεν σχολιασε αυτο που της ειπα για τον τροπο που μιλαγε. Ειπαμε μερικα ακομα σε φιλικο υφος και μετα δεν μου ξαναεστειλε, ουτε της ξαναεστειλα.

    Την σκεφτομαι συχνα ομολογω.

    Τελικα νομιζω δεν ηθελε να με εκμεταλλευτει και τετοια καχυποπτα που σκεφτομουν. Απλα ειναι μια κοπελα που της αρεσει να περναει καλα, να ζει ανεμελα, να χαιρεται τη ζωη. Που προτιμα το "μου αρεσει" απο το "αγαπω" γιατι δεν ειναι τοσο βαρυ. Δεν εχω καταλαβει γιατι με εκλεινε αποτομα ενω κατα τα αλλα ηταν ευγενικη στη συμπεριφορα της.

    Οταν βγηκαμε περιμενε απο εμενα να ανταποκριθω στα ερωτικα καλεσματα της. Να την φιλησω τουλαχιστον. Εγω δειλιασα και εκεινη το εξελαβε ως οτι δεν την βλεπω ερωτικα, ισως οτι την κοροιδευα αφου η συμπεριφορα μου εβγαζε αθελητα οτι την γουσταρω, ισως ενιωσε εκτεθειμενη, ποιος ξερει. Παντως απογοητευτηκε, και μαζευτηκε, σε αντιθεση με εμενα, που ενιωθα την αναγκη να την βλεπω πιο συχνα.

    Δεν ξερω που θα μπορουσε να βγαλει ολο αυτο, αν τα πραγματα ειχαν εξελιχθει αλλιως. Παρηγορω τον εαυτο μου λεγοντας οτι ειναι καλυτερα για εκεινη που δεν εμπλεξε μαζι μου, και καλυτερα για εμενα γιατι επιθυμουσα μια πιο ουσιαστικη και μακροβια συνδεση μαζι της.

    Ωστοσο εκεινη, αν δεν της εκανα, μπορουσε να με αλλαξει την ιδια μερα. Και για εμενα ισως θα ηταν καλο να ζησω κατι εφημερο. Μπορουν και αυτες οι εμπειριες να ειναι ομορφες και ωφελιμες για εναν ανθρωπο. Μπορει αυτη η εμπειρια να ηταν ενα σκαλοπατι για μενα που θα με εκανε να νιωσω αυτοπεποιθηση και αισιοδοξια για το μελλον και που θα αφηνε πισω της μια γλυκια αναμνηση.

    Ενας ποιητης μου ειχε πει οτι οι σχεσεις ειναι σαν τα φρουτα. Μεχρι να μας πεσει το μεγαλο καρπουζι που διαρκει, ειναι καλο να τρωμε τα μικρα φρουτακια. Καπως πιο ποιητικα, αλλα αυτο ηταν το νοημα.

    Στη ζωη δεν ανταμοιβεται ποτε αυτος που φοβαται, ντρεπεται και δισταζει. Αυτα αποτελουν συμπεριφορες υποταγης. Ειναι σα να λες θα πεθανω εγω να ζησουν οι αλλοι. Ετσι με μεγαλωσαν, ετσι εγινα. Τελος παντων.
    γαμηκουλας, ο ποιητης ;p (πλακα κανω)..
    καλα τα λες, αγαπητε ορεστη.
    αλλα που ξερεις; ισως αυτη η γνωριμια ηταν τελικα σκαλοπατι για μια επομενη, οπου θα εισαι πιο αποφασισμενος να ανταποκριθεις. μην χανεις το κουραγιο σου. θα ερθουν κι αλλες ευκαιριες. ισως εισαι πιο συνειδητοποιημενος τωρα , για το πως θελεις να συμπεριφερθεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    εχεις κανει ονειρα γιαυτο την εχεις πατησει δηλαδη φανταζεσαι πραγματα εκεινη ξερει πολυ καλα τι κανει απομακρυνσου απο τη στιγμη που το ξερεις οτι σε παιζει εχεις κανει το μεγαλυτερο βημα για μενα μην ασχοληθεις ξανα καν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γαμηκουλας, ο ποιητης ;p (πλακα κανω)..
    καλα τα λες, αγαπητε ορεστη.
    αλλα που ξερεις; ισως αυτη η γνωριμια ηταν τελικα σκαλοπατι για μια επομενη, οπου θα εισαι πιο αποφασισμενος να ανταποκριθεις. μην χανεις το κουραγιο σου. θα ερθουν κι αλλες ευκαιριες. ισως εισαι πιο συνειδητοποιημενος τωρα , για το πως θελεις να συμπεριφερθεις.
    Δεν αλλαζει ο ανθρωπος.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καλή χρονιά ! Άντε να ξεκολλάω σιγά σιγά ...
    By tou_moufasa_o_tsoutses in forum Παχυσαρκία
    Replies: 61
    Last Post: 27-02-2014, 23:17
  2. Μεγεθος! Παιζει ή δεν παιζει ρολο?
    By Νικος Κ. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2014, 14:41
  3. Τι παίζει;
    By voulimia065 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-2012, 19:06
  4. παιζει να το ξεπερασω?
    By katatonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-12-2008, 11:50
  5. παιζει με κοριτσια
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2008, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •