Δεν αντέχω άλλη καραντίνα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    236
    Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι αναγκαίο που συμβαίνει για καλό σκοπό. Όμως νιώθω οτι όλο αυτό με έχει αλλάξει και με έχει κάνει πιο απαισιόδοξη. Σαν να "μεγάλωσα" ας πούμε απότομα μεσα απ ολο αυτό. Απο κει που μπορούσα να βγω να πάω για ένα ποτό να διασκεδάσω, να πάω σε ένα πάρτυ και να χορεψω και γενικά να ξεδώσω ξαφνικά αρχίσα να βλέπω κάθε μερα ειδήσεις, άρχισα να θεωρω δεδομένο το να μη βγαινω μετα τις 9, αρχισα να θεωρώ κακό το να βρεθω με άλλα άτομα. Εδώ και τόσους μήνες κάθε φορά που ξεμυτιζουμε απο το σπίτι στέλνουμε μήνυμα, σαν κατάδικοι. Είμαστε διαρκώς με μια μασκα. Κατανοώ την σημαντικότητα όλων αυτών, απλώς έχω κουραστεί να μη νιώθω ελευθερη. Εχω κουραστεί η διασκεδαση και η ελευθερία να θεωρείται κατι κακο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by rainbow96 View Post
    Καταλαβαίνω ότι είναι κάτι αναγκαίο που συμβαίνει για καλό σκοπό. Όμως νιώθω οτι όλο αυτό με έχει αλλάξει και με έχει κάνει πιο απαισιόδοξη. Σαν να "μεγάλωσα" ας πούμε απότομα μεσα απ ολο αυτό. Απο κει που μπορούσα να βγω να πάω για ένα ποτό να διασκεδάσω, να πάω σε ένα πάρτυ και να χορεψω και γενικά να ξεδώσω ξαφνικά αρχίσα να βλέπω κάθε μερα ειδήσεις, άρχισα να θεωρω δεδομένο το να μη βγαινω μετα τις 9, αρχισα να θεωρώ κακό το να βρεθω με άλλα άτομα. Εδώ και τόσους μήνες κάθε φορά που ξεμυτιζουμε απο το σπίτι στέλνουμε μήνυμα, σαν κατάδικοι. Είμαστε διαρκώς με μια μασκα. Κατανοώ την σημαντικότητα όλων αυτών, απλώς έχω κουραστεί να μη νιώθω ελευθερη. Εχω κουραστεί η διασκεδαση και η ελευθερία να θεωρείται κατι κακο
    και εχθές που βγήκαν αμολητοι (;) στις Βρυξέλλες και φώναζαν ελευθερία;
    πράγματα που δείχνουν ότι, ξέρεις κάτι, δεν πάει άλλο!
    ας ελπίσουμε ότι απο εβδομάδα θα αλλάξουν τα πράγματα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    η καραντινα δεν ειναι ευχαριστη για κανεναν , αλλα το να δηλωσεις οτι δεν αντεχεις αλλο, δεν σε βοηθαει.......ουτε η αισιοδοξια οτι ολα θα λυθουν γρηγορα σε βοηθα , διοτι ετσι καλλιεργεις μη ρεαλιστικες προσδοκιες , καλυτερα νασαι απαισιοδοξη, ωστε μια καλη εξελιξη , ναναι μια ευχαριστη εκπληξη .....οι δυσκολιες δε, παντα σκληραγωγουν και συνεπως ωριμαζουν ,...........

  4. #19
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    η καραντινα δεν ειναι ευχαριστη για κανεναν , αλλα το να δηλωσεις οτι δεν αντεχεις αλλο, δεν σε βοηθαει.......ουτε η αισιοδοξια οτι ολα θα λυθουν γρηγορα σε βοηθα , διοτι ετσι καλλιεργεις μη ρεαλιστικες προσδοκιες , καλυτερα νασαι απαισιοδοξη, ωστε μια καλη εξελιξη , ναναι μια ευχαριστη εκπληξη .....οι δυσκολιες δε, παντα σκληραγωγουν και συνεπως ωριμαζουν ,...........
    Ποσο δικιο εχεις!!! Σοφος ανδρας εισαι!!!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Παιδια, προσωπικα διαφωνω με την καραντινα, νομιζω οτι υπαρχουν αλλοι τροποι οπου μπορουν να εχουν καλητερα αποτελεσματα στην αντιμετοπιση της διασπορας του κοροναιου.Επειδη ομως ο λογος μου δεν μετραει ουτε σε δυο ατομα χαχα, και επειδη ζω σε "οργανομενη"πολιτεια θα ακουσω και θα ακολουθησω τους υγεονομικους κανονισμους οπου βαζουν και ας διαφωνω.Διοτις πολυ απλα εαν υπαρχει καποιο περιθοριο να γινει κατις θετικο αυτο δεν θα γινει αν καμω οτι θελω! αλλα μονο αν ολοι ακολουθουμε τις οδηγιες τους ακομα και αν τις βρησκουμε αλλα και ειναι επιστημονικα λαθος!
    Τελος εχω να σας πω κατις, στην περιοχη οπου ζω,αυτο τον καιρο, νοτιοανατωλικη Αττικη ο κοροναιος εχει ξεσαλωσει τον τελευταιο μηνα!Δεν ξερω τι λενε στις ειδησεις αλλα γυρο μου γινετε χαμος! Καθε μερα μαθαινω για νεους νοσησαντες! για γνωστες μου-γνωστους μου σε νοσοκομεια,μαλιστα θυμαμαι οπου ελεγαν οτι ειναι ανδρες οι πιο πολλοι οπου θα κολησουν ,αλλα τελικα αυτο που ζω ειναι το αντιθετο! Ετσι θα σας παρακαλουσα πολυ! να προσεχετε παιδια! ο κοροναιος υπαρχει! δυστυχως ειναι χειροτερα απο οσο νομιζα !! πρεπει να προσεχουμε! υπομονη για εναν μηνα λογικα οπου θα κανουν πολλα μαζι εμβολια!
    Απο την αλλη καταλαβαινω τα νεα παιδια , δεν αντεχουν μεσα οταν ο καιρος εχει φτιαξει μαλιστα!,αλλα ρε παιδια δεν γινετε να υπαρχουν εξω στο δρομο τοσο πολλοι ανθρωποι, παρεες, να κανουν ασκοπες βολτες! και να περιμενουμε να φυγει ο κοροναιος! Ξερω οτι ακουγομαι γεροπαραξενος αλλα προ λιγου αλλο ενα δικο μου προσωπο αρρωστησαι και δεν μπορω να χονεψω οτι για καποιες βολτες μερικοι ανθρωποι χανουν την ζωη τους!! Δεν μπορει ρε παιδια να καταιβενεις στην παραλιακη ,απο Γλυφαδα ως Φαληρο και να υπαρχει κοσμος λες και γινετε συλλαλητήριο !! διοτις δεν εχουν τοσο πληθυσμο οι δημοι εδω γυρο! αρα ολοι αυτοι ερχοντε απο Αθηνα και Δυτικα!!! κι γεμιζουν με κοροναιο τις γειτονιες μας! ενω οι δικες τους ειναι υγειες !! ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Ποσο δικιο εχεις!!! Σοφος ανδρας εισαι!!!
    Ηλια , ευχαριστω για τα ιδιαιτερως καλα σου λογια , υπερβαλλεις ομως , ουδεις θνητος ειναι σοφος , θελω να πιστευω οτι σκεφτομαι πρακτικα ........

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Όλο το νόημα της μας τα μαγαζιά κι ο καφές. Όχι ένα καλό βιβλίο λίγη μουσική μια κουβέντα μ ένα φίλο έστω και από το τηλέφωνο μια όμορφη βόλτα έξω στον ήλιο έστω με 1 φίλο. Ευκαιρία να εκτιμήσεις τα απλά πράγματα και τα ουσιώδη στη ζωή. Μεγάλη ευκαιρία κι αν δεν την αρπάξεις τώρα δεν θα το κάνεις ποτέ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αβεβαιότητα μετά την καραντίνα
    By MarisaVs in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2021, 09:20
  2. Καραντίνα Πανελλήνιες και χωρισμός
    By hercules_str in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2021, 22:01
  3. ερωτας στην καραντινα
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-09-2020, 10:23
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΙΑΙΤΑ!!!
    By zoiali in forum Παχυσαρκία
    Replies: 49
    Last Post: 14-03-2012, 02:01
  5. απο την εκδρομη στην καραντινα..
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2011, 14:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •