Θα πεθάνω από το άγχος...Να πάρω τελικά ladoce ή όχι??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186

    Θα πεθάνω από το άγχος...Να πάρω τελικά ladoce ή όχι??

    Έχω γενικευμένη αγχωδη διαταραχή..η γιατρός μου συνέστησε ψυχανάλυση και zanax 0.25 - 0.5...παρολου αυτά νιώθω πάντα πιεσμένη Με αποτέλεσμα να έχω μόνιμα ταχυπαλμιες 95 -130 και ένα εσωτερικό τρέμουλο ..ταχυπαλμιες είχα από την εφηβεία ....αλλά τώρα έχω τρελαθει...έχω απογοητευτεί ...αυτή η κατάσταση πάει χρόνια και δεν ξέρω τι να κανω??? Επίσης μου έδωσε ένα περιθώριο αλλιώς μου είπε ladoce αλλά φοβάμαι να πάρω...τι να κάνω??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Να το παρεις. Τα ιδια σκεφτομουν και γω για 1-2 χρονια. Τελικα το πηρα προ 1 μηνα και ηρέμησα.
    Το λαντοζ υπαρχει σε διαλυτο χαπι, οποτε ξεκινας απο μικρη δοση πχ 1/4, και ανεβαίνεις σιγα σιγα. Γλυτωνεις πολλές παρενέργειες έτσι. καλύτερα μην πάρεις περισσότερο απο 1/4 για την πρωτη βδομάδα. Και να πίνεις νερο.
    Δεν αλλοιώνει το χαρακτήρα σου αν φοβασε αυτό.
    Μην πινεις αλκοολ παραλληλα, κανει παρενεργειες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    υπομονη τουλαχιστον επεσες σε καλο γιατρο που δεν σε εριξε κατευθειαν στα αντικαταθλιπτικα.... εφοσον στο αφησε στο μμελον μην βιαζεσαι να το παρεις δεν ειναι και κανενα μαγικο χαπακι που θα στα λυσει ολα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    και το ladose που της εδωσε τι ειναι ? ssri ειναι......μαγικο χαπακι μονο στα κινουμενα σχεδια υπαρχει ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Έχω γενικευμένη αγχωδη διαταραχή..η γιατρός μου συνέστησε ψυχανάλυση και zanax 0.25 - 0.5...παρολου αυτά νιώθω πάντα πιεσμένη Με αποτέλεσμα να έχω μόνιμα ταχυπαλμιες 95 -130 και ένα εσωτερικό τρέμουλο ..ταχυπαλμιες είχα από την εφηβεία ....αλλά τώρα έχω τρελαθει...έχω απογοητευτεί ...αυτή η κατάσταση πάει χρόνια και δεν ξέρω τι να κανω??? Επίσης μου έδωσε ένα περιθώριο αλλιώς μου είπε ladoce αλλά φοβάμαι να πάρω...τι να κάνω??
    Καλησπερα

    Το περιθωριο μαλλον στο εδωσε για να δουλέψεις με το κομμάτι της ψυχοθεραπειας και αν δεν λειτουργήσει τοτε να καταφυγεις και στην αγωγη σου .
    Αυτη ειναι η σωστη τακτικη που ακολουθειται απο ενα γιατρο .

    Εσυ ηδη εφτασες στην απογοητευση και στην τρελα, οποτε ?Την λυση στην εχει δωσει ο γιατρος σου .Δεν σε ηρεμησε καθολου η ψυχαναλυση ?

    Ενημερωσε τον γιατρο σου οτι το ξεκινας με τις δοσολογιες που σου εχει πει και θα μιλας συνεχεια μαζι του για το οτιδήποτε .Μην φοβασαι ,ισως στην αρχη δυσκολευτεις αλλα οτι σε προβληματιζει θα το συζητας μαζι του ,εκεινος σιγουρα ξερει περισσοτερα για εσενα και την κατασταση σου παρα απο τον οποιοδηποτε απο εμας και νομιζω πρεπει τουλαχιστον για αρχη να του δειξεις εμπιστοσύνη .

    Αν δεν σου ταιριαξει το χαπι ή δεν σε βοηθησει θα ειναι εκεινος που θα σου δωσει εναλλακτική ή θα το σταματησεις παλι με τις οδηγιες του .
    Ολα καλα να σου πανε!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Έχω γενικευμένη αγχωδη διαταραχή..η γιατρός μου συνέστησε ψυχανάλυση και zanax 0.25 - 0.5...παρολου αυτά νιώθω πάντα πιεσμένη Με αποτέλεσμα να έχω μόνιμα ταχυπαλμιες 95 -130 και ένα εσωτερικό τρέμουλο ..ταχυπαλμιες είχα από την εφηβεία ....αλλά τώρα έχω τρελαθει...έχω απογοητευτεί ...αυτή η κατάσταση πάει χρόνια και δεν ξέρω τι να κανω??? Επίσης μου έδωσε ένα περιθώριο αλλιώς μου είπε ladoce αλλά φοβάμαι να πάρω...τι να κάνω??
    Η ψυχανάλυση ή ψυχοθεραπεία, ο,τι κι απ'τα δύο ξεκινήσεις θα πάρει χρόνο να σε βοηθήσει και xanax είναι μια προσωρινή λύση γιατί δημιουργούν εθισμό και τα συνηθίζει ο οργανισμός και χρειάζεται μεγαλύτερη δόση κλπ. Οπότε πρέπει να βρεις έναν τρόπο να ηρεμήσεις για να μην υποφέρεις. Λες ότι το έχεις για χρόνια. Έχεις προσπαθήσει με άλλους τρόπους τα χρόνια αυτά να διαχειριστείς το αγχος σου; Με άσκηση, συγκεκριμένες βιταμίνες, μασάζ, ζεστό μπάνιο, πράγματα που σου δίνουν ευχαρίστηση γενικότερα. Αν τίποτα δεν βοηθάει θα πρέπει να σκεφτείς το φάρμακο. Αλλά αυτή είναι μια προσωπική απόφαση. Ο φόβος σου για το φάρμακο λόγω του άγχους που σε διακατέχει είναι μεγαλύτερος. Είναι σαν να βλέπεις με μεγεθυντικο φακό όταν έχεις αγχωδη διαταραχή.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Όλη αυτή η ιστορία είναι πάρα πολλά χρόνια...είναι φορές που είναι όλα διαχειρισιμα...είναι φορές όμως που χάνω τον εαυτό μου...αρχίζω να τρέμω ,να φοβάμαι κλπ..παλαιότερα έκανα γιόγκα, γυμναστήριο αλλά πλέον δεν μπορώ να κάνω τίποτα από όλα αυτά...η κατάσταση γίνεται χειρότερη όταν έχω να αντιμετωπίσω προβλήματα υγείας ή να πάω σε γιατρό...χάνω όλο μου το κόσμο...όσο με την ψυχανάλυση μετά από πολλές αλλαγές γιατρών πήρε πτυχίο μια φίλη και άρχισα μαζί της...αυτό νομίζω ότι είναι το χειρότερο τελικά...διότι δεν μπορεί να υπάρχει η τυπική σχέση ...όταν έχεις κλάψει στον ωμο μιας φίλης πως γίνεται απλά μετά να την βλέπω ως επαγγελματία??..και τώρα νομίζω πρέπει να ψαναξαψω από την αρχή...αλλά έχω κουραστεί..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ναι, δεν πρέπει συγγενείς ή φίλοι να είναι οι ψυχοθεραπευτές μας, ισχύει. Αποφάσεις χρειάζεται να πάρεις χωρίς αναβολή. Βρες άλλο γιατρό. Μπορείς να ψάξεις κι από το ίντερνετ όπου γράφουν και την εμπειρία τους, τη σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθούν, πλήρες βιογραφικό. Γυμναστική μπορείς να κάνεις και μέσα στο σπίτι με ένα στρώμα από αυτά που έκανες γιόγκα. Μπορεί να θυμάσαι τις στάσεις, κάποιες εύκολες έστω. Μπορείς να ξεκινήσεις περπάτημα ή τρέξιμο. Γενικά κινητοποίηση χρειάζεται. Εν τέλει αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις μπορείς να πάρεις φάρμακο που σου σύστησε η γιατρός να σου δώσει μια ώθηση για να προχωρήσεις γιατί τώρα σου φαίνονται όλα βουνό

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Οπως τα λεει ειναι. Αν μπορουσαμε χωρις βοηθεια θα το ξεπερναγαμε και μεις μονοι μας. Δεν θα ειχαμε μπει ποτε στο φορουμ αυτο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Τελευταία εξέλιξη...πήγα καρδιολόγο και μου έδωσε χάπι για τις ταχυκαρδίες....ελπίζω η ζωή μου να είναι πιο εύκολη τώρα... ευχαριστώ όλους σας...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Άρα ήταν καρδιολογικό το πρόβλημα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Όχι ...απλά έχω την εντύπωση ότι άμα σταματήσουν οι ταχυκαρδίες θα μειωθεί τουλάχιστον ένα κομμάτι των πανικων...έτσι ελπίζω...θα σου πω σε κανένα δεκαήμερο...είναι απαίσιο να κάθεστε και να έχεις 120 παλμούς...οι φοβίες εκτοξεύονται...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Είναι σαν να ανεβάζεις πίεση; Μετά από μια απειλή που δέχθηκα σε χώρο εργασίας πριν πολλά χρόνια είχε ανέβει η πίεση μου στο 17 και έτρεμα ολόκληρος, πήγα κατευθείαν στο γιατρό και με ξάπλωσε, με σκέπασε για να περάσει το τρέμουλο... από τις χειρότερες εμπειρίες της ζωής μου... μακάρι να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Όχι ...απλά έχω την εντύπωση ότι άμα σταματήσουν οι ταχυκαρδίες θα μειωθεί τουλάχιστον ένα κομμάτι των πανικων...έτσι ελπίζω...θα σου πω σε κανένα δεκαήμερο...είναι απαίσιο να κάθεστε και να έχεις 120 παλμούς...οι φοβίες εκτοξεύονται...
    Καλημέρα

    Οι ταχυκαρδίες σου προέρχονται από τις φοβίες σου και τον πανικό .
    Ειναι αντίδραση .Αν δεν αντιμετωπίσεις αυτές πως θα μειωθούν ?

    Η αγωγή θα δεις μπορεί να σε ηρεμήσει προς το παρόν αλλά την διαχείρηση των σκέψεων που προκαλούν τον πανικό δεν θα τον κοντρολαρουν.
    Η παραμικρή αφορμή για πανικό θα σωματοποιειται με ταχυκαρδια .

    Προσπάθησε αν δουλέψει η αγωγή και ηρεμήσεις κάπως, να προχωρήσεις και στο άλλο κομμάτι για να έχεις πλήρη ίαση από αυτό που σε ταλαιπωρεί.
    Αλλιώς για πόσο καιρό θα περνεις χάπια ?
    Δεν είναι για εφόρου ζωής όλα αυτά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Δυστυχώς για της ταχυπαλμιες αν μου ταιριάξει θα είναι εφ όρου ζωής..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά
    By Astronomy lover in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 49
    Last Post: 11-06-2020, 17:23
  2. Άγχος για το αν θα πρέπει να παρω φαρμακα
    By Stamtol13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-2018, 16:45
  3. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  4. Θα πεθάνω από το άγχος
    By rosemary1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2015, 20:05
  5. ειναι αγχος η οχι τελικα?
    By dimitris89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •