Θα πεθάνω από το άγχος...Να πάρω τελικά ladoce ή όχι?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Συμφωνω απολυτα με την marilou

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Δυστυχώς για της ταχυπαλμιες αν μου ταιριάξει θα είναι εφ όρου ζωής..
    Άρα βρε Μαργαρίτα μου έχεις κάποιο παθολογικό θέμα, κάτι έδειξαν οι εξετάσεις σου για να μιλάς για εφ όρου ζωής αγωγή .
    Μόνο όταν έχεις πρόβλημα με την καρδιά ακολουθείς τέτοια οδό ...

    Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε μιλάμε για όλη περίπτωση ..
    Μας μπερδέψεις λιγάκι ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μάλλον εννοεί ότι παρόλο που μπορεί να είναι ψυχολογικής φύσεως τα αίτια της αύξησης των παλμών, ταχυκαρδιων κλπ εφόσον με το χάπι αυτό καταφέρει να το ρυθμίσει το σύμπτωμα, θα το συνεχίσει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Ο γιατρός είπε ότι αν κόψω το χάπι για τις ταχυπαλμιες μετά από ένα μήνα επειδή ο οργανισμός το έχει συνηθίσει σου ανεβάζει τους παλμούς χειροτερα από όταν το είχες αρχίσει...τι να σας πω αυτό μου είπε..άρα στην ουσία δεν κάνει να το κόψεις...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Δεν ισχύει αυτό, αν το κόψεις σταδιακά.
    Σίγουρα όμως δεν χρειάζεται να παίρνεις εφόρου ζωής κάποια αγωγή, εκτός κι αν στο συνέστησε ο ίδιος ο γιατρός. Οποιοδήποτε χάπι για οποιοδήποτε θέμα μπορεί να έχει κάποιες παρενέργειες όταν το ξεκινάμε και όταν το κόβουμε, παροδικες ωστόσο.



    Εξετάσεις αίματος κλπ,για τις ταχυπαλμιες έχεις κάνει φαντάζομαι. Αν γενικά πάντως είχες ανέκαθεν υψηλούς παλμούς δεν θα σε βλάψουν τα χάπια που τους ρίχνουν και παράλληλα κοιτάς και το ψυχολογικό κομμάτι.

    Εγώ έχω διαγνωστει με POTS και παροξυσμικη φλεβοκομβικη ταχυκαρδία. Ανέκαθεν είχα άγχος αλλά πριν το πάθω αυτό,δεν ανέβαζα εύκολα παλμούς ακόμα και σε κρίση πανικού. Τώρα έχοντας αυτό το θέμα, όταν αγχώνομαι γίνεται χειρότερα,αλλα δεν δημιουργείται από το άγχος , υπάρχει δηλαδή ανεξάρτητα. Είναι σημαντικό να κάνεις αυτή τη διάκριση προκειμένου να καταλάβεις αν έχει ένα Ρυθμού, έστω φλεβοκομβικο, ή αν είναι αποκλειστικα θέμα άγχους.

    Εμένα ο γιατρος μου για να κάνουμε αυτή τη διάκριση μου είχε συστήσει να κάνω πρώτα θεραπεία με ψυχιατρικά φάρμακα και επειδή δεν είχαν καμία επίδραση, αντιθέτως μου ανέβασαν τους παλμούς, μετά από 1 χρόνο που ζούσα με το πρόβλημα θεωρήθηκε ασφαλές να μου γράψει χάπια για την καρδιά,τα οποία με βοήθησαν και στο άγχος γιατί σταμάτησα να νιώθω την ταχυπαλμια όταν στεκομουν και με βοήθησε και στην καρδιοφοβια γενικότερα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,364
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Ο γιατρός είπε ότι αν κόψω το χάπι για τις ταχυπαλμιες μετά από ένα μήνα επειδή ο οργανισμός το έχει συνηθίσει σου ανεβάζει τους παλμούς χειροτερα από όταν το είχες αρχίσει...τι να σας πω αυτό μου είπε..άρα στην ουσία δεν κάνει να το κόψεις...
    Βρε Μαργαρίτα μήπως να πάρεις και άλλη μία γνώμη γιατρού ?
    Δεν στέκουν πολύ όλα αυτά που σου είπε ..
    Ποιος γιατρός δίνει τέτοιες αγωγές χωρίς εξετάσεις που να δείχνουν μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα ώστε να δικαιολογεί την εφ όρου ζωής αγωγή ...

    Κοίτα μην μπεις σε κάποια αγωγή που αντί για καλό σου δημιουργεί εξάρτηση και χειρότερα αποτελέσματα μόνο .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Τελικά από εδώ από εκεί αποφάσισα να μην πάρω τα χάπια ...αύριο θα την πάρω τηλ και θα τιςβπω να πάω σε κανένα 20ημεροννανβαλω holter πίεσης και καρδιάς....απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι πίεση και ταχυπαλμιες έχω μόνο όταν ζοριζομαι...οπότε θα δείξει...πάντως είστε όλοι τόσο καλοί...και με βοηθήσετε τόσο πολύ.. ευχαριστήσω για την στήριξη..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Τελικά θα πάρω αντικαταθλιπτικά
    By Astronomy lover in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 49
    Last Post: 11-06-2020, 17:23
  2. Άγχος για το αν θα πρέπει να παρω φαρμακα
    By Stamtol13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-2018, 16:45
  3. Τη γνώμη σας, να πάρω ή να μη πάρω χάπια.
    By marstay in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 56
    Last Post: 02-03-2016, 15:56
  4. Θα πεθάνω από το άγχος
    By rosemary1993 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-11-2015, 20:05
  5. ειναι αγχος η οχι τελικα?
    By dimitris89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 07-05-2013, 00:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •