Ειμαι παραλογη;;; Μια γνώμη θέλω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Ειμαι παραλογη;;; Μια γνώμη θέλω...

    Καλησπέρα σας μετα απο καιρο θελω να σας πω τι περναω και επειδη κοντεύω να μην μπορώ να ξεχωρίσω το λογικο απο το μη λογικο πείτε μου σας παρακαλώ τη γνωμη σας γιατι εχω φρικάρει αγχώνομαι πάρα πολυ και μου πιάνουν παλι οι φοβίες για τις άρρωστιες... Λοιπον θα το πω οσο πιο συντομα γίνεται εχω μια μητερα που θελει να επιβάλλεται και να με χειραγωγει λοιπον ακούστε 1η μου σχεση πριν 10 χρόνια δεν τον ήθελε επειδη ελεγε 1ον ότι ειναι πολυ μεγαλος(8 χρόνια) 2ον επειδή ειχε πτυχίο τει κ οχι αει 3ον επειδή ήταν σκουρόχρωμος τον ελεγε γύφτο (συγγνώμη για την έκφραση) μου ελεγε πολλες κακιες γι αυτόν, ηθελε να βρω καποιον μεχρι 5 χρονιά μεγαλύτερο με πτυχίο και στρωμένη δουλειά, με συγκρίνει παντα απο μικρη με αλλες κοπελες κ με κάνει να νιωθω ανάξια κ κατώτερη, έλεγε βρες εναν στην ηλικια σου να έχετε τα ιδια ενδιαφέροντα να συμβαδίζετε μαζι, συνεχίζω 2η σχέση συνομιλίκος μου δεν τον ήθελε επειδη σπουδάζε τει, οι γονεις του ήταν χωρισμένοι, κ ελεγε πως τον περνάω 9 μηνες να βρω εναν 2 χρονια μεγαλύτερο, 3η σχέση 2 χρονια μικρότερος δεν τον ηθελε γι αυτό επειδη οι γονείς του ηταν χωρισμένοι κ επειδή δε σπουδασε τιποτα.. 4η σχεση τώρα εχει 1 μηνα που την εκανα το καλύτερο παιδι απο όλους οσους ειχα το σκέφτομαι σοβαρα μαζι του κι αυτός το ίδιο.. Δεν της έχω πει τπτ ακομα έχει σκασει να μαθει ειναι 4 χρόνια μικρότερος ειναι ηλεκτρολογος μηχανικος και οι γονείς του δεν ειναι χωρισμένοι εινια ομως απο φτωχη οικογένεια δυσκολα τα βγαζουν πέρα... Η μητέρα μου φυσικά την άκουσα να λεει πως δεν ξερω το καλο μου πως οποιον καημενο κ φτωχό βρίσκω παω μαζι του και ακουσα κ τον μπαμπά μου να της λεει πως οποιον τζερεμε βρω τα φτιαχνω μαζι του. Ντρέπομαι για τους γονεις μου, καποτε ο μπαμπάς μου με στήριζε τωρα υποστηρίζει τη μαμα μου με κανουν κ νιωθω παραλογη οτι εχουν εκεινοι δικιο η οτι αλλιως τα λένε κ αλλιώς τα καταλαβαίνω νιωθω τρελή πραγματικά...υπάρχει περίπτωση να είμαι εγκυος κι εχω τρελαθει δεν μπορώ να τους πω οτι εχω σχέση στο μπαμπά μου πότε.. Μια φορα τολμησα να φερω αγορι μου στο σπίτι να το γνωρίσουν στα 25 μου κ ηρθε ο μπαμπάς μου κ μου ειπε μην τον ξαναφερεις εδω μεσα.. Ξανα δεν θα φερεις κάποιον στο σπιτι που δεν εχει πτυχιο.. Το αγορι μου μπηκε στρατο παλούκι.. Ευτυχώς θα έρθει εδω κοντα σε λιγο καιρο. Νιωθω οτι πνίγομαι εδω μεσα στο σπίτι μου τους βλεπω κ μου βγαίνει θυμος μισος παράπονο... Ειδικά τη μαμα μου καλιω χτυπιέμαι γτ δεν νιωθω καλά με πιάσανε παλι ζαλαδες να χανομαι φοβίες κτλ νομιζω εχω κατι σοβαρο κ μ λενε κλασσικα δενε χεις τπτ φυγε ασε μας δεν νοιάζονται οσο κ να χτυπιέμαι πανε κανε οτι θες μ λενε εφυγα 1 μηνα με το αγορι μου με επερναν τηλ γύρνα πίσω να γυρίσω να κανω τι τους είπα... Ειλικρινά πνίγομαι πειτε μου τα συναισθήματα που νιώθω ειναι παραλογα γι αυτους;;; μόνο αυτο αν εχω αδικο.. Συγγνώμη αν εγινα φόρτικη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είσαι παράλογη που προσπαθείς να βρεις λογική στη λογική του παραλόγου. Σε κάλυψα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Και μενα ο πρωην πεθερος μου με ελεγε υπαλληλο των 900 ευρω καποτε...περυσι η μανα της πρωην μου της ελεγε καλο παιδι αλλα εχει προβληματα(αρρωστοι γονεις)...συνηθισμενα πραγματα αυτα,κοιτα εσυ να φτιαξεις τη ζωη σου με αυτον τον ανθρωπο αφου ταιριαζετε και τα βρισκετε.Μην αφησεις κανεναν να κανει κουμαντο στη ζωη σου,θα ειναι βαρυ το τιμημα πιστεψε με...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είσαι παράλογη που προσπαθείς να βρεις λογική στη λογική του παραλόγου. Σε κάλυψα;
    Με κάλυψες απολυτα το κραταω μ αρεσε!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Έχετε σχέση ένα μήνα το βλέπετε σοβαρά μέσα σε ένα μήνα και παραλληλα υπάρχει περίπτωση να είσαι έγκυος και αυτός είναι στρατο; Ολα αυτα σε ενα μηνα;

    Νομιζω οτι καταρχας βιαζεσαι. Κατα δεύτερον φαίνεται να καθορίζεις όλη την ερωτική σου ζωή με βάση τις αντιδράσεις των γονιών σου. Οι σχέσεις σου αξιολογικά εκτός των γονιών σου, πώς ήταν και εσύ τι ψάχνεις στη ζωή σου; Θες οικογένεια; Βιάζεσαι να ικανοποιήσεις ή να διαψεύσεις απαιτήσεις της οικογένειας σου από σενα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    τι ηλικια εχεις; εργαζεσαι; εχεις οικονομικη ανεξαρτησια;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Είμαι 29 και κανω ιδιαίτερα είμαι σχετικά ανεξάρτητη αλλα οχι να μπορώ μονη μου να συντήρησω οικογένεια ναι θελω πολυ οικογένεια και θελω τουλάχιστον στα επόμενα χρονια να το καταφέρω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Να πούμε την αλήθεια η ζωή είναι πολύ δύσκολη...αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ένα άτομο χωρίς πτυχίο δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα....επιπλέον ξέρω ανθρώπους με μεταπτυχιακό που δεν τους κάνει καμία δουλειά και πεινανε..απλα ένας άνθρωπος όσο πιο πολλά χαρτιά έχει και θέληση είναι πιο εύκολο να βρει εργασία...από μπογιατζής, σερβιτόρος ως σχετική με το πτυχίο...εγώ στην ηλικία σου είχα κάνει την επιλογή μου και κυοφορούσα ένα παιδί...αυτός με πτυχίο καλής σχολής ΑΕΙ αλλά στην ουσία άνεργος...με τον δικό μου μισθό τα βγάζαμε πέρα...με τα χρόνια μπήκε στο δημόσιο έχει πλέον μια πολύ καλή δουλειά και εγώ δεν χρειάζεται να εργάζομαι...όσο αφορά τους γονείς σου να ξέρεις ότι είναι δικιά σου και η επιλογή και ότι προκύψει..είναι η ζωή σου..αυτοι κάνανε την δικιά τους ζωή..απλά θέλουν αυτό που νομίζουν ότι σου αξίζει στο παιδί τους... η φτώχεια είναι πολύ δύσκολη...και στο λέω εγώ που παρολου που μας βοηθούσαν και οι δύο οικογένειες δεν έβγαινε πολλές φορές ούτε το 15νθημερο...και για τρελλη οικονομία και πότε σπατάλες ...να σκεφτείς ότι διακοπές πήγαμε πρώτη φορά όταν το παιδί μας ήταν τρίτη δημοτικού...σκέψου καλά ...είναι το μέλλον σου...και μετά άκου την καρδιά σου...στο λέω με πολύ αγάπη...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ειναι πολυ κριμα αυτο που ζεις! αυτο που περιγραφεις - εαν βεβαια ειναι αληθες ,αν δεν υπερβαλεις δλδ διοτις ειναι πολυ υπερβολικα αυτα που γραφεις! μου φενεται δυσκολο εν αιτος 2021 να υπαρχουν απο τους γονεις μιας κοπελας 29 χρονων τετοιες αντιληψεις! - αυτα ολα λοιπον δεν ειναι λογικα! ,αρα μην νιωθεις ουδε μια ενοχη φιλη μου. Μην αφεθεις στις τυψεις, διοτις στο τελος θα φρικαρεις, θα νομιζεις οτι εισαι λαθος! ΟΧΙ!! οτι και να ειναι ενα θα σου πω! Σαν εκανα ψυχαναλυση ,εμαθα και μαλιστα οχι απο εναν γιατρο μονο, οτι για οσα ασχημα χαρακτηριστικα εχουμε εμεις ως τεκνα το φταιξιμο πεφτει εξ ολοκληρου στους γονεις μας! και ο λογος ειναι οτι ο χαρακτηρας μας και η συμπεριφορα μας, η επυλογες συντροφου ακομα και του τροπου που διασκεδαζουμε επειδη προερχοντε απο το υποσυνειδητο μας το οποιο πλαθετε στις ηλικιες εως περι τα 4-5 χρονια μας. Οποιος λοιπον αναλαμβνει την ζωη μας ειναι και αυτος που παιρνει εναν παρθενο χαρακτηρα -αφου ως τα 5 χρονια δεν υπαρχει το υποσηνειδητο- ετσι οταν μεγαλωνουμε τα οσα κανουμε ειναι απο εκεινα τα χρονια.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το κανουν επιτιδες, οτι θελουν να κανουν κακους η λαθοςανθρωπους, απεναντιας απο την υπερβολικη τους αγαπη κανουν λαθοι,ειτε απο το παθος τους να μπουμε σε σωστο δρομο, να βρουμε σωστο συντροφο, ολα αυτα λοιπον τους κανουν να γινουν πολυ πιεστηκο και δυστυχως το συνεχιζουν εφορου ζωης!Αποτελεσμα αυτων ειναι να δημιουργουν παιδια οπου κι να σπουδασουν ειτε θα κανουν αυτο που θελουν οι γονεις τους, διοτις υπαρχει το μεγα λαθος ,α νομιζει ο γονιος οτι το παιδι του ειναι ειτε κατι σαν μεταμψυχωση του! ειτε σαν μερος του σωματος του κι οτι ειχαν αποθυμενο απο την δικη τους ζωη θελουν να το κανουν τα τεκνα τους, ξεχνωντας το οτι ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος!
    Κατι τετοιο ενδεχετε να συμβαινει και σε εσενα φιλη μου,δεν ξερω πως θα βγεις απο ολο αυτο, νομιζω οτι πρεπει να κουβεντιασεις σοβαρα με τους γονεις σου! να υποθουν λογια και να υπαρξουν συμφωνιες ζωης! η αγαπη τους προς εσενα να ξες ειναι δεδομενη και δεν αλλαζει ουτε εχει σχεση με ολα αυτα. Θα μπορουσατε να πατε σε καποιον ψυχοθεραπευτη κι να τους τα πει και αυτος αφου λογικα εσενα δεν θα σε παρουν και τοσο τα σοβαρα!
    Οτι και να γινει φιλτατη, εσυ πρεπει να δρασεις! η ζωη δεν σταματαει δυστυχως κι ξανα συνεχιζει! , τα καλητερα χρονια ειναι αυτ που ζεις!μην τα χανεις! Απο την αλη και εσυ δεν πρεπει να φερεσαι με αντιδραση ,διοτι αφορα τον ευαυτο σου! να κανεις επιλογες βαση του ερωτα σου αλλα και του μυαλου σου! να βρεις πανω απο ολα τροπο να εισαι οσο γιννεται αυταρχης!να μπορεις να ζεις χωρις αλλων βοηθεια! αυτο να ξες θα σε κανει τρομερα δυνατη και υπερυφανη!

Similar Threads

  1. Θέλω τη γνώμη σας!!!
    By Deleted-Member-24062015 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 65
    Last Post: 20-06-2015, 19:12
  2. θελω τη γνωμη σας..
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 31-08-2013, 01:03
  3. Θέλω την γνώμη σας...
    By ΕΡΗ_1982 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 23-05-2012, 16:06
  4. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!
    By kouklitsaa88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 06-08-2009, 12:23
  5. θελω τη γνωμη σας
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 06-09-2008, 16:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •