Ήττα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: Ήττα

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3

    Ήττα

    Καλησπέρα!Είμαι καινούριος στο φόρουμ και έτσι είχα μερικές αμφιβολίες για το αν ανέρτησα την δημοσίευση στην σωστή ενότητα.Ελπίζω να το κατάφερα...
    Ήθελα να θέσω ένα θέμα που συναντάω σπάνια σε συζητήσεις ή γενικά πολύ σπάνια ακούω για αυτό...Ένα θέμα για το οποίο έπιασα τον εαυτό μου να ξέρει ελάχιστα, και θα ήθελα πολύ να ακούσω και την θέση των υπολοίπων.
    Πως διαχειρίζεσαι την ήττα(και ως ήττα εννοώ την αποτυχία επίτευξης ενός στόχου)?Την όποια ήττα.Απο την πιο μεγάλη ως την πιο ασήμαντη.
    Θέλω να πω,όλοι μας έχουμε εξοικειωθεί με την ιδέα του να "νικάμε",να πετυχαίνουμε συνεχώς τους στόχους που θέτουμε.Αλλά τι γίνεται όταν χάνουμε?Είτε επειδή αυτό που επιθυμούσαμε είναι αδύνατο,είτε απλά επειδή "παίξαμε και χάσαμε" και αυτό δεν αλλάζει-αυτή η "ήττα" δεν αντιστρέφεται.Τα βάφουμε όλα μαύρα και πέφτουμε σε κατάθλιψη?Αρνούμαστε να δεχτούμε την πραγματικότητα και απλά το ξεχνάμε?Συνεχίζουμε απεγνωσμένα και μάταια να προσπαθούμε να αντιστρέψουμε κάτι που δεν αντιστρέφεται για να μην βλάψουμε τον εγωισμό μας,"απεργώντας" όμως απο άλλες δραστηριότητες της καθημερινότητας,?(κλπ,κλπ,κ� �π...)
    Τελικά...μπορούμε να κερδίσουμε κάτι απο μία ήττα?Ίσως να μην αναφέρομαι τόσο στην "πράξη" της ήττας(την οποία πλέον μπορούμε να αποτρέψουμε στο μέλλον,ας πουμε),αλλά στην ιδέα της ήττας αυτή καθαυτή.
    Κατά βάση αυτό είναι το ερώτημα που με απασχολεί και θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να συνδράμει να το κάνει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    αποδέχεσαι την κατάσταση
    κάνεις απολογισμό της κατάστασης
    αντιλαμβάνεσαι τί έκανες λάθος και οδηγήθηκες ως εκεί
    παίρνεις όσο χρόνο χρειαστείς και ξαναπροσπαθείς.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    Τελικά...μπορούμε να κερδίσουμε κάτι απο μία ήττα?Ίσως να μην αναφέρομαι τόσο στην "πράξη" της ήττας(την οποία πλέον μπορούμε να αποτρέψουμε στο μέλλον,ας πουμε),αλλά στην ιδέα της ήττας αυτή καθαυτή.
    Κατά βάση αυτό είναι το ερώτημα που με απασχολεί και θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να συνδράμει να το κάνει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    3
    user
    ζητώ συγγνώμη.Δεν είχα αντιληφθεί ότι φαίνοταν μόνο το μισό της δημοσίευσης μου.Ανέρτησα και το υπόλοιπο που δεν χώρεσε στην πρώτη δημοσίευση για να φαινεται ολοκληρωμένος ο προβληματισμός μου
    Last edited by Nik567; 24-03-2021 at 22:44.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    εμενα δεν μου αρεσει να χανω... πραγματικα.... δυσκολο το θεμα που αναρτησες...
    η λογικη λεει ξανα σηκωνεσε και προχωρας...!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μιλάμε για το άγχος του αποχωρισμού ή της αποτυχίας δηλαδή;
    η αυτοπεποίθηση ίσως να σε βοηθούσε. πχ αν πιστεύεις απο πριν οτι θα αποτύχεις, κρίμα τον κόπο σου.
    ενώ αν πιστεύεις οτι μπορεί και να πετυχεις, τότε κάτι θα καταφέρεις στο τέλος.
    "δείξε μου έναν άνθρωπο που έμαθε κάτι σ' αυτή τη ζωή και δεν απέτυχε" λέει μια φράση, κοινώς, τα καλά και αγαθά, αποκτούνται με κόπο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by user View Post
    αποδέχεσαι την κατάσταση
    κάνεις απολογισμό της κατάστασης
    αντιλαμβάνεσαι τί έκανες λάθος και οδηγήθηκες ως εκεί
    παίρνεις όσο χρόνο χρειαστείς και ξαναπροσπαθείς.
    Ακριβώς! Οι ήττες είναι για να μας βοηθούν να γινόμαστε καλύτεροι! Θα μέναμε εντελώς στάσιμη ως προσωπικότητες αν τα κάναμε όλα σωστά και δεν χρειαζόταν ποτέ να επανεξετάσουμε τις επιλογές μας και τη στάση μας!

Similar Threads

  1. Κι εκεί που λες 'επιτέλους κάτι όμορφο' τρως την ήττα...
    By interzone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2009, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •