Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334

    Η οικογένεια γενικότερα σας βοηθάει ψυχολογικά;

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω εκτός απο την/τον σύντροφο οι γονείς ή τα αδέλφια σας βοηθούν να ξεπεράσετε μια κατάσταση μπορεί να λέγεται κατάθλιψη ή κάπως αλλιώς δεν έχει τόση σημασία.Τώρα θα μου πείτε που κολλάει αυτό.Στα 27 μου χρόνια και ενω είχα και τα δύο παιδιά,αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα με το μεγαλύτερο παιδί μου και ήθελα να συμβουλευτώ κάποιον ειδικό.Φυσικά ο άνδρας μου ανένδοτος.Οταν έφυγε για ταξίδι αποφάσισα να πάω μόνη.Μην νομίζετε ότι ήταν εύκολο μιλάμε για 23 χρόνια πριν που άκουγαν ψυχολόγο και αμέσως το μυαλό πήγαινε στην τρέλλα.Υπήρχε ένα θέμα που ήθελα να είμαι προετοιμασμένη για τι πως θα απαντήσω στο παιδί μου ώστε να μην το πληγώσω.Εκλεισα ραντεβού σε ένα κέντρο ψυχικής υγιεινής και όντως με βοήθησαν να βρώ τα κατάλληλα λόγια και να μην φοβήσω το παιδί αλλά και να το κάνω να αισθανθεί ασφάλεια.Λέω λοιπόν στην μητέρα μου έκανα αυτό για τον συγκεκριμένο λόγο.Γύρισε λοιπόν και αντί να μου πεί καλά έκανες παιδί μου, μου έδωσε ένα παράσημο ανοιχτής παλάμης.Ομως ήρθε η ώρα που με ρώτησε το παιδί και εγώ όσο και αν πονούσα μέσα μου του εξήγησα χρησιμοποιώντας τα λόγια της ψυχολόγου.Και σε όλη την πορεία μου μέχρι τώρα αν και με αγαπούσαν οι γονείς μου δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν εκεί που έπρεπε, αδέλφια δεν είχα ο άνδρας μου απών και είχα να διαχειριστώ καταστάσεις που σχετίζονται με την υγεία.Το σκέφτομαι πολλές φορές και δεν μπορώ να κατανοήσω σαν μάνα ορισμένες συμπεριφορές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Γιωτα,

    λυπάμαι που δεν ειχες στηριξη απο το οικογενειακο σου περιβαλλον.

    Στην δικη μου προσπάθεια, ο αδερφος μου ειχε μια ουδετερη σταση. Οι γονεις μου διαφορετικη ο ενας απο τον αλλο. Η μητερα μου ηταν διακριτικη αλλα κ απομακρη. Μαλλον λογω του φοβου της. Ο πατερας μου ηταν οπως παντα απων.

    Δεν ηθελα να μαθουν οτι κανω θεραπεια. Ηταν κατι πολυ προσωπικο κ το λεω μονο σε ανθρωπους που εμπιστευομαι. Σ αυτους το ειπα πανω σε εναν οικογενειακο καυγα, σε στιγμη εντελως ακαταλληλη. Το μετανιωσα πολυ.....αν και ειδα πραγματα που διαφορετικα ισως να μην τα εβλεπα.

    Οπως κ να χει πια, πιστευω πώς η στηριξη ερχεται μονο απο εκει που μπορει να υπάρχει κ η θεληση κ η ευαισθησια. Ουτε το ενα, ουτε το αλλο απο μονα τους αρκουν. Ο τροπος θα βρεθει, αρκει να υπάρχει στοιχειωδης επικοινωνια. Ειχα ανθρωπους ομως που με στηριξαν. Χωρις αυτους νομιζω πώς θα ταν αλλιως....

    Μην περιμενεις επιβραβευση απο ανθρωπους που νιωθουν να απειλουνται απο κατι απο αγνοουν.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ετσι ειναι... φοβος λογω αγνοιας αφενος.ισως και λιγο εγωισμος απο την αλλη.οτι δηλαδη αν παραδεχτουν οτι το παιδι εχει προβλημα ειναι σαν να λενε οτι απετυχαν κατα καποιο τροπο σα γονεις.. εισαι πολυ δυνατος ανθρωπος γιωτα και ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις και παλι να ορθοποδησεις :)
    Dum spiro spero (?)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ναι Helena, ετσι ειναι συμφωνω. ....Οπως και για τα οσα λες για την Γιωτα:)
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    σοφια ειναι πολυ πολυ δυνατες αυτες οι γυναικες..που αποφασιζουν να αναστησουν μονες τους μια οικογενεια..και λεω μονες γιατι οπως και να το κανουμε... τον περισσοτερο καιρο ο αντρας λειπει απο το σπιτι..δεν ειναι κοντα στην καθημερινοτητα στα προβληματα τα δικα τους.. των παιδιων τους..εγω δεν με θεωρω ικανη να το κανω..και θαυμαζω πραγματικα οσες το εχουν κανει..
    Dum spiro spero (?)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Ετσι είναι Σοφία,με αγαπούσαν χωρίς να μπορούν να καταλάβουν τι είχα ανάγκη.Το μόνο που τους ζητούσα να μην μαλώνουν,και πιστεύω πως πάλι τα ίδια θα έκαναν.Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ανθρώπους που μπορούν να σε στηρίξουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Helena, σαφως και εχεις την δικη σου γνωμη οπως ολοι μας για τον εαυτο μας. Αλλα ελπιζω και ευχομαι να \"ζουμαρεις\" εξισου κ στις θετικες γνωμες, εικονες που εχουν οι αλλοι για σενα. Και οχι μονο στις αρνητικες. Ετσι μπορει να δεις κατι πολυ ωραιο που σε χαρακτηριζει κ αγνοεις. Κ να το αναπτυξεις/αναδειξεις περισσοτερο...

    Μπορει να κανω κ λαθος βεβαια...οποτε διεγραψε τα οσα λεω....Απλα ειναι η αισθηση μου αυτη, απο εσενα. Εστω,μεσω ενος φορουμ.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    μμμμ με προβληματισες τωρα.. με την καλη εννοια σοφια:P

    γιωτα καμια φορα βρισκεις υποστηριξη απο κει που ΔΕΝ το περιμενεις.. ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλυτερα απο δω και περα ..
    Dum spiro spero (?)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Επισης, σε οτι αφορα την Γιωτα και τις γυναικες που μονες τους σηκωνουν το βαρος μιας οικογενειας, αναγνωριζω οτι ειναι πολυ δυνατες κ τις θαυμαζω για αυτο που κανουν. Κ αναλαμβανουν να κανουν.

    Αλλωστε κ εγω παιδι μιας τετοιας οικογενειας ειμαι. Ο πατερας μου δεν ηταν ναυτικος, ουτε το επαγγελμα του τον εμποδιζε να ειναι παρων στο σπιτι. Αυτο θα ηταν κ μια καλη δικαιολογια για ολους. Απλα δεν ηταν ετοιμος ή ωριμος τοσο ωστε να αναλαβει την ευθυνη που συνεπαγεται η δημιουργια οικογενειας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Helena
    μμμμ με προβληματισες τωρα.. με την καλη εννοια σοφια:P
    και εσυ το εκανες μια αλλη φορα:)
    ηθελα μαλιστα να το συνεχισω αλλα θεωρησα πώς ισως να μην ηταν η καταλληλη στιγμη.

    χαιρομαι λοιπον για τον προβληματισμο, με την καλη εννοια βεβαια:P
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ειναι κριμα και λυπαμαι πολυ οταν ακουω για τετοιες περιπτωσεις γονεις που τρομαξαν στην πορεια ..
    Dum spiro spero (?)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by giota
    Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ανθρώπους που μπορούν να σε στηρίξουν.
    Σαφως και ειναι! Αλλα μια ζωη, ολοκληρη αν ζητας την στηριξη απο τους ιδιους ανθρωπους, που βλεπεις οτι δεν ερχεται τοτε δεν ειναι σαν να περιμενεις να σου μιλησει ο τοιχος?

    Ξερω πώς αυτο που λεω ειναι σκληρο, γιατι το ειδα κι εγω η ιδια ποσο δυσκολο ηταν να σταματησω να ζηταω την προσοχη του πατερα μου. Οταν ενιωσα ομως οτι πραγματικα αυτο σαν αιτημα μου τελειωσε, ενα τεραστιο βαρος εφυγε απο πανω μου. Αν κ γνωριζω παντα, πώς δεν ειναι ο πατερας που ηθελα,τουλαχιστον αναγνωριζω πώς αυτος ειναι. Ειτε τον αγαπαω γι αυτο που ειναι, ειτε εξακολουθω να συγκρουομαι μαζι του για κατι που δεν ειναι κ δεν μπορει να μου δωσει...Μου πηρε χρονο να κλεισω αυτον τον λογαριασμο μαζι του...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    σοφια αν δεν γινομαι ΠΟΛΥ αδιακριτη πες μου... τον συγχωρεσες μεσα σου πραγματικα ποτε?
    Dum spiro spero (?)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Helena, οχι. Προσπαθησα, αλλα ενιωσα πώς οσο κ αν ηθελα δεν μ αφησε. Ειχα κ ενοχες που δεν τον συγχωρεσα, αλλα δεν ειμαι καμια αγια....Μια σχεση φτιαχνεται απο δυο.

    Εχω παψει να ζηταω κατι απο αυτον...ειναι αδικο κ για μενα κ για αυτον. Ελπιζω μονο να ναι καλα μεσα του. Τπτ αλλο δεν θελω απο αυτον.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    οχι προς θεου δεν τιθεται θεμα αγιοσυνης κτλ
    .απλα κατι μου θυμιζει μια τετοια περιπτωση γι αυτο σε ρωταω..
    πληροφοριακα..ουτε η αλλη πλευρα συγχωρεσε..αλλα εχω την αισθηση οτι αυτο μενει σαν ανοιχτη πληγη ακομα :(:(:(
    Dum spiro spero (?)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •