δεν μπορώ να αποφασίσω - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by matamatoula View Post
    τα έγραψα σε χαρτί και ειδα οτι αυτά μπορεί να αποτελέσουν το σκαλοπάτι και την βοήθεια για αυτό που με κρατάει πίσω.οχι δεν θεωρώ οτι δύναμη ειναι να ειναι ολο τακτοποιημένα αλλά σίγουρα θεωρώ αδυναμία να μην μπορεις να πάρεις μια απόφαση να μην μπορείς να πεις οκ ναι έκανα λάθος επιλογή αλλά τώρα πάμε για άλλα

    Ακριβώς,τα λες μόνη σου !
    Έχεις τόσα σκαλοπάτια για να πετύχεις ,να πολεμήσεις αυτό το ένα που σε κάνει να νοιωθεις έτσι .

    Βήμα βήμα την φορά ,σκαλοπάτι σκαλοπάτι χρησημοποιησε όλα αυτά που έγραψες .
    Πρόσεχε ,ένα την φορά .Κάθε φορά που θα επιλέγεις ποιο θα είναι αυτό θα το δουλευεις ώστε να υπερτερεί πάντα απέναντι στο αρνητικό σου .
    Μόλις σταθεροποιηθείς , το σβήνεις από το χαρτί σου και προχωράς στο επόμενο ..
    Πάλι το ίδιο ...δουλεύεις παράλληλα με δύο τώρα πλέον δυνατά σου κομμάτια ,τρελο προβάδισμα έναντι του ενός αρνητικού !
    Και ουτω καθεξής ...
    Όσο προχωράς και ανεβαίνεις τόσο μεγαλύτερο προβάδισμα θα έχεις να το θυμάσαι .


    Όταν χρησημοποιησες όλα τα δυνατά σου "σκαλοπάτια" σίγουρα δεν θα υπάρχει τίποτα από όλο αυτό ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό που να επηρεάζει και την ζωή σου αλλά το κυριότερο την ψυχολογία σου ...
    Δεν είναι εύκολο το ξέρω ..δουλειά θέλει και αποφασιστικότητα.

    Τώρα για πες μου έναν άνθρωπο που τα πάει καλά με τον ευατο του όταν κάνει λάθος επιλογές ?
    Αν μου δείξεις έναν και μου πεις ότι αυτός είναι καλά όσα λαθη και να κάνει, θα τρέξω και εγώ μαζί σου να μας μάθει τον τρόπο ή καλύτερα πόσα κιλά αναισθησία κουβαλάει ,γιατί αντιλαμβάνεσαι πως μόνο ένας αναίσθητος άνθρωπος δεν έχει τέτοια θέματα ..

    Αν δεις ακόμα και εδώ μέσα η κύρια πηγή όλων των ψυχολογικών μας θεμάτων είναι από λάθος επιλογές σε καίρια και καθοριστικά ζητήματα . Όποια είναι αυτά ,μικρά ή μεγάλα ..
    Απλά η μόνη διαφορά είναι ότι ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο και χρόνο που τα διαχειρίζεται .

    Και αυτό συμβαίνει καθαρά γιατί κάθε άνθρωπος είναι μια μονάδα με δικά του χαρακτηριστικά ,δικές τους ευαισθησίες που δεν έχουν καμία σχέση με των υπολοίπων ..

    Άρα γιατί εσένα να σε κρατάει πίσω όλο αυτό και όχι όλους τους υπόλοιπους .
    Δεν έχουν τίποτα παραπάνω από εσένα να το ξέρεις .
    Απλά λίγο παραπάνω αποφασιστικότητα στο να δουλεύουν στα πράγματα που δεν τους πηγαίνουν καλά .

    Σιγά το πράγμα δηλαδή ...Είναι ικανό αυτό να σε κρατήσει πίσω και να καλύψει τα τόσα καλά σου στοιχεία ?

    Δεν νομίζω ...
    Οπότε !Έχεις μπροστά σου τα δικά σου όπλα ,τα δικά σου δυνατά χαρακτηριστικά ..
    Ειναι δική σου ευκαιρία λοιπόν να τα αξιοποιήσεις χωρίς πίεση και βιασύνη για να καταφέρεις να μάθεις να διαχειριζεσαι τις τυχών λάθος επιλογές σου στο λιγότερο δυνατό χρόνο .
    Χρόνο ικανό να μην σε φθείρει ψυχολογικά ...

    Όσο πιο γρήγορα πάρεις απόφαση για προσωπική δουλειά τόσο δεν θα ριζώνει όλο αυτό μέσα σου, ώστε να φτάσει σε σημείο που να ξεριζώνεται πολύ δύσκολα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    μιλας με γριφους γεροντα,δε μας λες τιποτα συγκεκριμενο,ετσι δε προκειται να βοηθηθεις καθολου,να το ξερεις

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ακριβώς,τα λες μόνη σου !
    Έχεις τόσα σκαλοπάτια για να πετύχεις ,να πολεμήσεις αυτό το ένα που σε κάνει να νοιωθεις έτσι .

    Βήμα βήμα την φορά ,σκαλοπάτι σκαλοπάτι χρησημοποιησε όλα αυτά που έγραψες .
    Πρόσεχε ,ένα την φορά .Κάθε φορά που θα επιλέγεις ποιο θα είναι αυτό θα το δουλευεις ώστε να υπερτερεί πάντα απέναντι στο αρνητικό σου .
    Μόλις σταθεροποιηθείς , το σβήνεις από το χαρτί σου και προχωράς στο επόμενο ..
    Πάλι το ίδιο ...δουλεύεις παράλληλα με δύο τώρα πλέον δυνατά σου κομμάτια ,τρελο προβάδισμα έναντι του ενός αρνητικού !
    Και ουτω καθεξής ...
    Όσο προχωράς και ανεβαίνεις τόσο μεγαλύτερο προβάδισμα θα έχεις να το θυμάσαι .


    Όταν χρησημοποιησες όλα τα δυνατά σου "σκαλοπάτια" σίγουρα δεν θα υπάρχει τίποτα από όλο αυτό ή τουλάχιστον όχι στον βαθμό που να επηρεάζει και την ζωή σου αλλά το κυριότερο την ψυχολογία σου ...
    Δεν είναι εύκολο το ξέρω ..δουλειά θέλει και αποφασιστικότητα.

    Τώρα για πες μου έναν άνθρωπο που τα πάει καλά με τον ευατο του όταν κάνει λάθος επιλογές ?
    Αν μου δείξεις έναν και μου πεις ότι αυτός είναι καλά όσα λαθη και να κάνει, θα τρέξω και εγώ μαζί σου να μας μάθει τον τρόπο ή καλύτερα πόσα κιλά αναισθησία κουβαλάει ,γιατί αντιλαμβάνεσαι πως μόνο ένας αναίσθητος άνθρωπος δεν έχει τέτοια θέματα ..

    Αν δεις ακόμα και εδώ μέσα η κύρια πηγή όλων των ψυχολογικών μας θεμάτων είναι από λάθος επιλογές σε καίρια και καθοριστικά ζητήματα . Όποια είναι αυτά ,μικρά ή μεγάλα ..
    Απλά η μόνη διαφορά είναι ότι ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο και χρόνο που τα διαχειρίζεται .

    Και αυτό συμβαίνει καθαρά γιατί κάθε άνθρωπος είναι μια μονάδα με δικά του χαρακτηριστικά ,δικές τους ευαισθησίες που δεν έχουν καμία σχέση με των υπολοίπων ..

    Άρα γιατί εσένα να σε κρατάει πίσω όλο αυτό και όχι όλους τους υπόλοιπους .
    Δεν έχουν τίποτα παραπάνω από εσένα να το ξέρεις .
    Απλά λίγο παραπάνω αποφασιστικότητα στο να δουλεύουν στα πράγματα που δεν τους πηγαίνουν καλά .

    Σιγά το πράγμα δηλαδή ...Είναι ικανό αυτό να σε κρατήσει πίσω και να καλύψει τα τόσα καλά σου στοιχεία ?

    Δεν νομίζω ...
    Οπότε !Έχεις μπροστά σου τα δικά σου όπλα ,τα δικά σου δυνατά χαρακτηριστικά ..
    Ειναι δική σου ευκαιρία λοιπόν να τα αξιοποιήσεις χωρίς πίεση και βιασύνη για να καταφέρεις να μάθεις να διαχειριζεσαι τις τυχών λάθος επιλογές σου στο λιγότερο δυνατό χρόνο .
    Χρόνο ικανό να μην σε φθείρει ψυχολογικά ...

    Όσο πιο γρήγορα πάρεις απόφαση για προσωπική δουλειά τόσο δεν θα ριζώνει όλο αυτό μέσα σου, ώστε να φτάσει σε σημείο που να ξεριζώνεται πολύ δύσκολα .
    ειναι ενας πολύ καλός τρόπος να δουλέψω με τον εαυτό μου.θα με βοηθήσει να μένω στα θετικά μου σημεία ωστε το αρνητικό αυτό να το δουλευω και να πηγαίνω παρακάτω.σευχαριστώ πραγματικά πολύ για ολο αυτό το χρόνο και τη σκέψη που μοιράστηκες μαζί μου.ειμαι σίγουρη πως θα βοηθήσει και άλλο κόσμο που θα το διαβάσει.
    Ετσι για την ιστορία να σου πω πως αμέσως μετά απο την βοήθεια που πηρα απο ολους εσας η βρύση ειναι ηδη φτιαγμένη.γελάω μόνη μου που σκέφτομαι πως κάποια πράγματα γινονται σε χρόνο dt οταν λείπει η αναποφασιστικότητα.

  4. #19
    Ρε συ μαριλου μου απ τα όσα είπες εγώ κρατάω το ένα ένα τη φορά... Ακούγεται εύκολο αλλά στην πραγματικότητα είναι φουλ δύσκολο... Ειδικά όταν έχεις κ την κατάθλιψη να σου λέει ότι δεν κάνεις τίποτα κ δεν αξίζεις τίποτα... Μετά θες να τα κάνεις όλα μαζί κ τρως τα μούτρα σου... Ξέρω πως να βάζω προτεραιότητες κ όλα αυτά αλλά σαν να μένουν λίγο έως πολύ στάσιμα τα πράγματα εδώ κ καιρό... Ναι είναι για όλους έτσι το ξέρω αυτό. Πάντως πιστεύω ότι οι πιο πολλοί από μας εδώ μέσα άμα είχαμε έστω κ μια παρέα να ξεσκασουμε δεν θα μασταν έτσι... Θα ρθουν καλύτερες μέρες κ άτομα θα βρούμε κ όλα θα τα κάνουμε :>

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by matamatoula View Post
    ειναι ενας πολύ καλός τρόπος να δουλέψω με τον εαυτό μου.θα με βοηθήσει να μένω στα θετικά μου σημεία ωστε το αρνητικό αυτό να το δουλευω και να πηγαίνω παρακάτω.σευχαριστώ πραγματικά πολύ για ολο αυτό το χρόνο και τη σκέψη που μοιράστηκες μαζί μου.ειμαι σίγουρη πως θα βοηθήσει και άλλο κόσμο που θα το διαβάσει.
    Ετσι για την ιστορία να σου πω πως αμέσως μετά απο την βοήθεια που πηρα απο ολους εσας η βρύση ειναι ηδη φτιαγμένη.γελάω μόνη μου που σκέφτομαι πως κάποια πράγματα γινονται σε χρόνο dt οταν λείπει η αναποφασιστικότητα.
    Καλημέρα !

    Είδες δεν θέλει κόπο και πολύ σκέψη .Αποφασιστικότητα και συνέπεια αν έχεις σε όλα αυτά ,θα δεις ,μέρα με την μέρα θα τακτοποιείς εκρεμμοτητες που σε τυρρανουσσν για πάρα πολύ καιρό και θα νοιωθεις όλο και πιο καλά !

    Άντε όλα καλά , την γλύτωσε το έπιπλο και δεν χρειάστηκε να μπεις και σε αυτή την διαδικασία !!!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by cirrus View Post
    Ρε συ μαριλου μου απ τα όσα είπες εγώ κρατάω το ένα ένα τη φορά... Ακούγεται εύκολο αλλά στην πραγματικότητα είναι φουλ δύσκολο... Ειδικά όταν έχεις κ την κατάθλιψη να σου λέει ότι δεν κάνεις τίποτα κ δεν αξίζεις τίποτα... Μετά θες να τα κάνεις όλα μαζί κ τρως τα μούτρα σου... Ξέρω πως να βάζω προτεραιότητες κ όλα αυτά αλλά σαν να μένουν λίγο έως πολύ στάσιμα τα πράγματα εδώ κ καιρό... Ναι είναι για όλους έτσι το ξέρω αυτό. Πάντως πιστεύω ότι οι πιο πολλοί από μας εδώ μέσα άμα είχαμε έστω κ μια παρέα να ξεσκασουμε δεν θα μασταν έτσι... Θα ρθουν καλύτερες μέρες κ άτομα θα βρούμε κ όλα θα τα κάνουμε :>
    Και ποιος σου είπε ότι είναι εύκολο όλο αυτό ειδικά αν είσαι μέσα σε μια καταθλιπτική φάση .

    Γι αυτό είπα ένα την φορά γιατί θέλει πάρα πολύ δουλειά ...
    Ακόμα και αν είχες την δυνατότητα να τα έκανες όλα μαζί σίγουρα κάτι θα παρελειπες και αργότερα θα είχες ένα καλό πισωγυρισμα.

    Όσο εύκολα πέφτεις τόσο δύσκολα είναι να ανέβεις δυστηχως .

    Και έχεις απόλυτο δίκιο όσο αφορά την μοναξιά που βιώνουν μερικοί.
    Η συντροφικότητα είναι κινητήριος δύναμη κακά τα ψέματα .
    Χωρίς τους δικούς μας ανθρώπους που πραγματικα μας αγαπάνε και μας νοιάζονται κανένας μας πιστεύω δεν θα κατάφερνε να ξεπεράσει τα θέματακια του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Είδες δεν θέλει κόπο και πολύ σκέψη .Αποφασιστικότητα και συνέπεια αν έχεις σε όλα αυτά ,θα δεις ,μέρα με την μέρα θα τακτοποιείς εκρεμμοτητες που σε τυρρανουσσν για πάρα πολύ καιρό και θα νοιωθεις όλο και πιο καλά !

    Άντε όλα καλά , την γλύτωσε το έπιπλο και δεν χρειάστηκε να μπεις και σε αυτή την διαδικασία !!!!
    Καλημέρα,

    οντως τη γλύτωσε το έπιπλο και εγω ειδα προστά στα μάτια μου πως υπάρχει ενα ΜΠΟΡΩ που αν το εχω στο μυαλό μου μπορω να ξεπερνάω τις δεύτερες σκέψεις και να προχωράω μπροστά.οταν το κάνω αυτό 100 φορές θα ειναι πιο ευκολο μετά μπορεί ακόμα και να εξαφανιστεί.θα το κάνω και θα ξαναγράψω εδω

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    20
    Quote Originally Posted by fuego21 View Post
    μιλας με γριφους γεροντα,δε μας λες τιποτα συγκεκριμενο,ετσι δε προκειται να βοηθηθεις καθολου,να το ξερεις
    τι εννοεις μιλάω με γρίφους?δεν ειπα τι με απασχολεί με παραδείγματα κι ολας?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Δεν μπορω
    By lena86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 20-02-2017, 05:43
  2. Δεν μπορώ να της το πω !
    By kiriatheking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-09-2013, 17:31
  3. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By mariapap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2012, 00:59
  4. Replies: 3
    Last Post: 15-07-2010, 00:49
  5. Replies: 22
    Last Post: 06-04-2006, 12:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •