Η μοναξια στις μέρες μας. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Apostolos1988 View Post
    Σε καταλαβαίνω κι εγώ κάνω ψυχοθεραπεία εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δε θα ήθελα να καταλήξω να πιστεύω πως το μόνο άτομο που έχω σαν παρέα θα είναι στο τέλος ο ψυχολόγος μου.
    Είναι πολύ όμορφο να θες να ξεκλέβεις χρόνο για τον εαυτό σου αλλά σε σύγκριση με εμένα θα ήθελα να περιβάλλομαι από άτομα που η παρέα μου θα τους ήταν αρεστή, να κάνουμε πράγματα μαζί, να ξέρω πως έχω από κάπου να πιαστώ όταν θα έχω ανάγκη κάποιον. Πολλές φορές η ζωή θα μας φέρει στο σημείο της ανάγκης από ανθρώπινο άγγιγμα όπως παρουσίας.
    Θα έπρεπε να τη φοβόμαστε ή όχι;
    Μεγαλώνοντας αρχίζω να αναρωτιέμαι γιατί οι άνθρωποι να είμαστε τόσο σκληροί και δύσκολοι με τους άλλου;
    Δεν ξέρω ειλικρινά τι συμβαίνει με το θέμα της μοναξιάς σε καταλαβαίνω όμως... νιώθω τόσο μόνη μου πλέον που ακόμα και αν βγω για ένα περπάτημα με μια φίλη είναι σαν να μην είναι δίπλα μου. Είμαι ορισμένες στιγμές τόσο χαμένη στις σκέψεις μου που παρόλο που μου μιλάνε εγώ δεν τους ακούω καν ..
    Έχω και έντονες εναλλαγές στην διάθεση μου το τελευταίο διάστημα και το θέμα είναι ότι νιώθω πλέον να με επηρεάζει και στην δουλειά μου όλο αυτό.... Εύχομαι σε σένα να πάνε όλα καλά πάντως!!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Οι ανθρωποι οσο περναν τα χρονια ολο κι φοβουμαστε !! για αυτο Αποστολη! κανουμε μια παρεα και προσπαθουμε να την σφραγισουμε! λες και ειναι τρομοκρατικη οργανωση!! Οχι ολοι μας, αλλα αρκετοι.
    Ο ανθρωπος απο την φυση του ειναι πλασμενος σαν κοινωνικο ον! συνηθως θελει να κουβεντιαζει με αλλους, μαλιστα υπαρχουν και υποδωχεις στον εγκεφαλο οπου ενεργοποιουντε κατω απο καποιες συνθηκες παρεας , επισης το γελιο και ο χαβαλες ,θα γινει με παρεα!μπορει και μονοι μας αν δουμε κατις στην τηλεοραση να γελασουμε αλλα γελιο που θα προκληθει απο κουβεντα παρεας ειναι αλλιως. Ειναι λοιπον στην φυση μας να ειμαστε οντα κοοοινωνικα! ανεκαθεν ειμασταν σε ομαδες,φαμιλιες.Ομως η εξεληξη και η μοναδικη ικανοτητα μας να μπορουμε να προσαρμοζομαστε σχεδον σε ολα τα κλιματα κι σε ολες τις δυσκολιες μα εκανε να μπορουμε και για καποιο καιρο να ζουμε μονοι μας! οχι για παντα.
    Πολλοι φιλοσοφοι εχουν αναφερθει στην μοναχικοτητα ως μια ασκηση, εξαλου το λεει και η λεξη ασκητης, ειναι αυτος πο παει καπου μακρια απο ανθρωπους μονος του.Οπου βεβαια ειναι διαφορετικο, διοτις ειναι αλλιως να εισαι μονος σε μια ερημια,κι αλλος να ειχεις μοναξια μεσα στην πολυκοσμια! Ο νιτσε για παραδηγμα ελεγε οτι η μοαναχικοτητα ειναι σημαντικη εαν θελει καποιος να προχωρησει σε γνωσεις και να μαθει τον εαυτο του! σε μαθαινει να βλεπεις αλλιως τον κοσμο.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Μαχαιρι στη καρδια αυτο το ποστ. Ειδικα αυτο με το βγες εξω, μα πως;μονος;.
    Ναι απο μια ηλικια και μετα ολοι εχουν τις παρεες τους. Οι παιδικοι μας φιλοι παντρευονται αρα εχουν τα δικα τους να ασχοληθουν. Ή απλως μας προσπερασε η ζωη.
    Τα εκανα αυτα που σου ελεγαν, γραφτηκα σε διαφορα μαθηματα. Ξενες γλωσσες, συλλογους κτλ. Ολοι ομως γνωστοι αγνωστοι.
    Εγω λεω οτι μια φιλια δημιουργειται αμεσως μπαμ.και κατω δηλ με το να γνωρισεις τον αλλο ή σιγα σιγα αλλα αβιαστα.
    Ομως και οι δυο πρεπει να βρισκονται περιπου στο ιδιο. Εγω ειμαι ενας ανθρωπος που οταν δε ειμαι καλα ψυχολογικα απομακρυνομαι. Εχασα πολλους φιλους ετσι αν οχι φιλους ατομα τα οποια μου στοιχισε που τα εχασα. Δεν εξηγησα ποτε το λογο.
    Εσβησα FB και ινστα. Ολα μου φαινονταν ψευτικα ασε που υπηρχε παντα αυτη η συγκριση. Ουτε μου αρεσουν τα clubs προτιμουσα παντα το ηρεμο ,το χαλαρο, τις εκδρομες. Οσπου σταματησαν να με καλουν.
    Μονο η οικογενεια μου πλεον. Ομως και εκει δεν μπορω να τα εξομολογηθω ολα.
    Ουτε στους συναδελφους. Αρα κραταμε πραγματα μεσα μας και αυτα μας τρωνε. Γι αυτο και γω τα γραφω εδω.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. H Δυστυχία στις μέρες μας
    By serios in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2017, 17:31
  2. Σε 21 μέρες...
    By diomides in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-08-2017, 02:18
  3. οι σχεσεις στις μερες μας...
    By vith in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 44
    Last Post: 19-10-2016, 04:04
  4. Υπαρχει ερωτας στις μερες μας?
    By solkots in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 21-09-2014, 20:51
  5. ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ "ΚΡΑΤΗΘΕΙΣ'' ΥΓΙΗΣ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ...
    By johny in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-2011, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •