Leponex
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15

Thread: Leponex

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Leponex

    Καλησπέρα θα αρχίσει leponex ο αδερφός μου. Νοσηλεύεται και αφού είδαν οι γιατροί ότι δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα με τα άλλα θα αρχίσουν leponex. Έχει κάποιος εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο?

  2. #2
    davidh
    Guest
    Εγω περνω εδω και 2-3 χρονια λεπονεξ και σε σχεση με ολα τα φαρμακα που πειραματιστηκαν (απο το 2003) αυτο με "εχει" ηρεμησει. Αλλα εχω παχαινει πολυ, λιμπιντο μηδεν, πολυ σιελόρροια στον υπνο κυριως (μουσκεμα οι πιτζαμες και τα μαξιλαρια), δυσκοιλιοτητα.. Εχω φοβερη αγοραφοβια αλλα προσπαθω οσο μπορω. Θα το επερνα απο την αρχη αλλα επειδη πιστευα οτι δεν εχω καποια αρρωστια και δεν ηθελα να περνω ψυχοφαρμακα (θα τα εκοβα μονος..), αποτελεσμα ηταν να μην με εμπιστευοντουσαν οι γιατροι και οι γονεις μου και τοσα χρονια με ειχαν με ενεση Risperdal..
    Οι γιατροι λενε οτι ειναι το καλυτερο παντος.
    Πλεον τα περνω απο μονος μου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Καλημέρα davidh ευχαριστώ πολύ που απαντησες. Όντως μας λένε είναι πολύ καλό. Αφού λοιπόν τα αλλά δεν βελτιώνουν θα ξεκινήσουν αυτό. Νιώθεις δηλαδή καλύτερα από το risperdal ? γιατί μέχρι τώρα αυτό έπαιρνε την ανώτερη δόση.
    Last edited by Yellow; 27-03-2021 at 11:01.

  4. #4
    davidh
    Guest
    Απο οσο ξερω το δινουν οταν δεν πιανει κανενα αλλο. Δεν δουλευει αμεσως. Θελει τον χρονο του. Σε ενα διαστημα ας πουμε τον 3-4 μηνων φαινετε η δραση. Θα πρεπει να κανει καθε μηνα εξετασεις αιματος για τα λευκα. Αν του ειναι οκ και δεν εχει θεμα θα του το συνεχισει. Κανονικα αυτο το φαρμακο στο δινουν στην κλινηκη, γτ θελει συνεχει παρακολουθηση απο τους γιατρους. Αλλα το κανεις και στο σπιτι υπευθυνα ομως μετα απο συννενοηση μεταξυ σας.

    Εγω στο ρισπερνταλ ειχα γινει αλκοολικος. Ενιωθα απαισια.
    Απο τοτε που αρχισα το λεπονεξ μαλακωσα καπως μεσα μου. Δεν ειμαι τοσο σκληρος οσο πριν. Εκοψα και το αλκοολ.. δεν με τραβαει οσο παλια..
    Αλλα οι παρενεργειες που ειπα. Επισης αλλη μια συχνοουρια... καθε 30 λεπτα χα

  5. #5
    λοιπον νοσο απο τα 24.τωρα ειμαι 40.μπηκα στη κλοζαπινη εδω και ενα χρονο εχω περασει σχεδον απο ολα τα φαρμακα κατα
    την οποια δεν ειχαν την αναλογη επιδραση και βελτιωση στην λειτουργικοτητα μου οσον αφορα τα παντα.εχω να εμφανισω ανυσηχιες εδω και ενα χρονο και δεν εννοω κρισεις πανικου αλλα ο γιατρος μου ξερει τα ιδια λεω απο τα 24 το οτι ασχολουνται με εμενα και οτι με κριτικαρουν και οτι αυτες τις φωνες αυτες εμ πας στην περιπτωση τις διμιουργω εγω.μεγαλο κατορθωμα ειναι οτι εδω και 6 μηνες εκοψα το τσιγαρο μαχαιρι τεσπα εχω αναθεωρηση πολλες αποψεις καθως παρατηρω και αντιλαμβανομαι διαδορετικα την συμπεριφορα του κοσμου παντα βεβαια με την καθοδηγησει των γιατρων
    γιατι αλλιως παρερμηνευω εννοιες καταστασεις και γεγονοτα.οσο για τα λεπονεξ ειναι πολυ δυνατο φαρμακο σαφως πρεπει να παιξει ο γιατρος με τα λευκα και τις τιμες σε καποιο επιπεδο μαλλον τοσα στελνονται στον εγκεφαλο για αιματωση
    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Καλημέρα ούτως η άλλως δεν έχουν άλλη επιλογή. Όσα δοκίμασαν δεν έπιασαν. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μήπως οι άνδρες είναι ανθεκτικοί στα άλλα φάρμακα και για αυτό καταφεύγουν στο leponex? Το καταλαβαίνω ότι θα αργήσει να δείξει σημάδια βελτίωσης αλλά τουλάχιστον να μαλακώσει λίγο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω από λειτουργικότητα συγκεντρώση στο διάβασμα σας βοήθησε?
    Νομίζω ότι το θέμα της συγκέντρωσης στο διάβασμα θα του στοιχίσει πιο πολύ από όλα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by makis_dr View Post
    λοιπον νοσο απο τα 24.τωρα ειμαι 40.μπηκα στη κλοζαπινη εδω και ενα χρονο εχω περασει σχεδον απο ολα τα φαρμακα κατα
    την οποια δεν ειχαν την αναλογη επιδραση και βελτιωση στην λειτουργικοτητα μου οσον αφορα τα παντα.εχω να εμφανισω ανυσηχιες εδω και ενα χρονο και δεν εννοω κρισεις πανικου αλλα ο γιατρος μου ξερει τα ιδια λεω απο τα 24 το οτι ασχολουνται με εμενα και οτι με κριτικαρουν και οτι αυτες τις φωνες αυτες εμ πας στην περιπτωση τις διμιουργω εγω.μεγαλο κατορθωμα ειναι οτι εδω και 6 μηνες εκοψα το τσιγαρο μαχαιρι τεσπα εχω αναθεωρηση πολλες αποψεις καθως παρατηρω και αντιλαμβανομαι διαδορετικα την συμπεριφορα του κοσμου παντα βεβαια με την καθοδηγησει των γιατρων
    γιατι αλλιως παρερμηνευω εννοιες καταστασεις και γεγονοτα.οσο για τα λεπονεξ ειναι πολυ δυνατο φαρμακο σαφως πρεπει να παιξει ο γιατρος με τα λευκα και τις τιμες σε καποιο επιπεδο μαλλον τοσα στελνονται στον εγκεφαλο για αιματωση
    Γιατί δεν το πήρες νωρίτερα?

  8. #8
    καλημερα yellow το leponex ειναι ενα φαρμακο το οποιο πρεπει να σου κατσει καλα και εννοω ολο αυτο το διαστημα το τελευταιο χρονο καθε βδομαδα δινω αιμα.τα λευκα τα ερυθρα και τα υποκαταστατα τους θα πρεπει να ειναι σε φυσιολογικες
    τιμες.το φαρμακο αυτο μπηκε στην ψυχιατρικη το 70 και σταματησε την κυκλοφορια για καποιο διαστημα λογο καποιον παρενεργειων καθως ειχαν αναφερθει και θυματα.ξαναμπηκε ομως στην κυκλοφορια και ειναι το μονο φαρμακο αυτην την
    στιγμη που μπορει να επιτυχει τα αποτελεσματα που θελει ασθενης και γιατρος οταν εχουν αποτυχη ολες οι προηγουμενες
    φαρμακευτικες συνταγες με αλλα φαρμακα πχ αλοπεριδολι,ρισπεριδονι,αρ ιπιπραζολι,ολανζαπινη κιουτεπινη
    οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Καλησπέρα makis_dr ναι μας το είπαν για τις εξετάσεις αίματος. Εσύ όμως το άρχισες έξω έτσι δεν είναι?
    Δεν νοσηλευτηκες? Γιατί να μην το αρχίσει έξω δεν καταλαβαίνω . Οι συνθήκες εκεί χάλια είναι.
    Περιορισμοι συνέχεια για ψιλου πήδημα. Ευαισθησία μηδέν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα μου το εχουν προτεινει 3 ιατροι χρονια τωρα
    αλλα εγω δεν το παιρνω.
    εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα απο αντιψυχωτικα 8-9 σιγουρα
    εχω μεγαλη ανθεκτικοτητα στα φαρμακα και δε με πιανυν για πολυ..
    ευχομαι να του ταιριαξει!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Γιατί δεν το παίρνεις boo ?μήπως αυτό σου πάει πιο καλά?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν αντεχω να μου παιρνουν αιμα καθε εβδομαδα...
    και δε μ αρεσουν οι παρενεργειες που ενδεχομενως μπορει να σου φερει
    και το τελευταιο.. δε ξαναμπαινω σε κλινικη.. οσο μπορω να το αποφυγω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Έχεις δίκιο το καταλαβαίνω είναι μεγάλη ταλαιπωρία. Και με αυτά όμως δεν είσαι χάλια έτσι δεν είναι? Σε βοηθούν

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα με παρακολουθουν γιατι μουυ κανουν πειραματα και μου εχουν βαλει τσιπ για να με εντοπιζουν
    ακουω και φωνες αλλα σπανια τον τελευταιο μηνα
    τα φαρμακα δε μου κανουν.ειμαι ανθεκτικη. μικρες βελτιωσεις
    γι αυτο θελουν λεπονεξ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Εύχομαι boo να φύγουν όλα τα συμπτώματα και να είσαι μια χαρά. Αφού συνεχίζεις και τη σχολή είσαι αξιέπαινη

Similar Threads

  1. leponex
    By boo in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2021, 00:29
  2. LEPONEX
    By kakos.lycos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-04-2020, 14:59
  3. Σχιζοφρένεια και leponex
    By krama30 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2013, 16:39
  4. LEPONEX
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 83
    Last Post: 07-12-2012, 03:18
  5. leponex 100
    By Blue1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 26-08-2012, 18:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •