Νευρολόγος. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τα τεστ που περνάνε οι αστυνομικοί πλέον mind δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που περνάει ένας απλός πολίτης για να πάρει άδεια...
    Ακολουθούν ολόκληρη εκπαίδευση όχι μόνο σε θέματα πρακτικής αλλά και θεωρίας που ειναι πολύ πιο σημαντική και αφορά και την διαχείριση των συναισθημάτων εν ώρα υπηρεσίας και κάτω από συνθήκες που απειλείται η σωματική τους ακεραιότητα που είναι και το πιο σοβαρό σκέλος όλου αυτού...

    Τι συγκρίνουμε τώρα ..
    Ο πολίτης που πάει στο σκοπευτήριο τι σχέση έχει με την χρήση που κάνει ένας από τους αστυνομικούς ..
    Σε πληροφορώ ότι στα σκοπευτήρια πλεον πανε περισσότεροι ένστολοι ...

    Τα υπόλοιπα δεν μπορώ να τα πω σε ένα δημόσιο φόρουμ για ευνόητους λόγους και ξέρεις ότι αυτά τα θέματα τα γνωρίζω πλέον από πρώτο χέρι ...
    Το να κρατάς όπλο δεν είναι απλά θέμα σωστού χειρισμού ..
    Είναι πολύ πιο σημαντικό η διαχειριση των συναισθημάτων σου κάτω από συνθήκες πίεσης παρά όταν κάνεις χρήση αυτού καθαρά γιατί είναι το χόμπυ σου ...
    Ο πολίτης που έχει άδεια οπλοφορίας δηλαδή μπορεί και έχει όπλο πάνω του δεμένο παντού το έχει γιατί είτε βγάζει πολλά λεφτά είτε γιατι κινδυνεύει. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν που κινδυνεύει είτε από ληστεία είτε από απαγωγή είτε απο οποιοδήποτε άλλο λόγο δεν έκανε αίτηση για πλάκα και ακόμα περισσότερο δεν επέλεξε να κουβαλάει όπλο για πλάκα και για να λέει στους φίλους του εγω εχω όπλο και φυσικά εκτός του όπλου κυκλοφορεί με τεθωρακισμένο αυτοκίνητο για να αποφύγει τις συμπλοκές στους δρόμους.

    Για να μάθει να το χειρίζεται αυτός ο άνθρωπος και για να αποφύγει να αφαιρέσει ζωή ενώ απειλήθηκε η ζωή του ο μοναδικος τρόπος είναι ένας να πηγαίνει σε σκοπευτήριο και να αδειάζει 30 κουτιά το μήνα μέχρι να γίνει καλός στο σημάδι και στον χειρισμό, το οποίο θα προσπαθήσει να το αποφύγει ειδικά σε κατοικημένο περιοχές και ας είναι άσσος στο σημάδι.

    Οι αστυνομικοί από την άλλη δεν λειτουργούν έτσι για παράδειγμα ένας υδραυλικός στο Βύρωνα έχασε τη ζωή από σφαιρες αστυνομικών επειδή επέλεξαν λάθος σημείο εμπλοκής γειτονιά στο Βύρωνα μέσα σε πολυκατοικίες. Ποιος νοήμων άνθρωπος θα επέλεγε ως σημείο εμπλοκής γειτονιά με πολυκατοικίες; Θα μου πεις να τον άφηναν να φυγει; Ναι να τον αφήσουν να φύγει και να τον οδηγήσουν με μπλόκα σε ασφαλέστερα μέρη που δεν θα υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Ο άνθρωπος αυτός τι έφταιγε; Αυτό λοιπόν έγινε από λάθος επιλογή.

    Ποιος νοήμων άνθρωπος πηγαίνει σε διαδήλωση με όπλο πάνω του όπως πήγε ο άλλος στη Νεα Σμυρνη;

    Ποιος νοήμων άνθρωπος αφήνει το όπλο στο αυτοκινητο για να πάει σε σουβλατζίδικο μέσα στα Εξάρχεια όπως η αστυνομικίνα;

    Εσυ μπορεί να πιστεύεις πως είναι τέλειοι δικαίωμα σου, εγώ με επιχειρήματα εχω διαφορετική άποψη. Αν αυτό είναι ενσυναίσθηση του κουβαλαω όπλο τότε εγώ είμαι ο Παπάς...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αναλόγως την άδεια, αν είναι για σκοποβολή ή αν είναι γιατί έχεις λεφτά ή κινδυνεύεις για κάτι τις ξερεις τις διαφορες εσύ είμαι βέβαιος από τα γραφομενα σου. Η δεύτερη είναι η αδεια ουσίας που υποτίθεται πως είναι και η δυσκολότερη στην έκδοση. Εκει το έχεις αν το θες παντού και δεν σου λέει τίποτα κάνεις.

    στην οπλοφορια , πρεπει ναποδειξεις οτι η ζωη σου απειλειται , και πραματι ειναι δυσκολη η εκδοση της , αν εχεις χρηματα , δεν παιζει και πολυ ρολο, εκτος αν εισαι , ας πουμε , πολυ γνωστος , πχ. ο Μαρινοπουλος , των γνωστων σμαρκετ, ειχε αδεια οπλοφοφοριας , αλλα δεν κουβαλαγε το οπλο μαζι του, σπιτι τοχε ......

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το έχω ξαναπεί στο φόρουμ σε άλλο θέμα και δεν θέλω να πω λεπτομέρειες.

    Αλλά μου έχει τύχει πριν χρόνια στο ξενοδοχείο που δούλευα τότε, αστυνομικός εκτός υπηρεσίας, σε διακοπές με τα παιδιά του, να έχει μαζί το υπηρεσιακό του όπλο και σε μία διαφωνία, να έχει γίνει έξω φρενών, να το έχει βγάλει και να με απειλεί. Τι να λέμε τώρα; Κάνανε μία εκπαίδευση στη σχολή, υποτίθεται ότι περνάνε, αν περνάνε κι όπως περνάνε, ψυχιατρική γνωμάτευση στη χάση και στη φέξη και υποτίθεται είναι ικανοί να οπλοφορούν;

    Άσε μας ρε Μαριλού, εδώ διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ο πολίτης που έχει άδεια οπλοφορίας δηλαδή μπορεί και έχει όπλο πάνω του δεμένο παντού το έχει γιατί είτε βγάζει πολλά λεφτά είτε γιατι κινδυνεύει. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν που κινδυνεύει είτε από ληστεία είτε από απαγωγή είτε απο οποιοδήποτε άλλο λόγο δεν έκανε αίτηση για πλάκα και ακόμα περισσότερο δεν επέλεξε να κουβαλάει όπλο για πλάκα και για να λέει στους φίλους του εγω εχω όπλο και φυσικά εκτός του όπλου κυκλοφορεί με τεθωρακισμένο αυτοκίνητο για να αποφύγει τις συμπλοκές στους δρόμους.

    Για να μάθει να το χειρίζεται αυτός ο άνθρωπος και για να αποφύγει να αφαιρέσει ζωή ενώ απειλήθηκε η ζωή του ο μοναδικος τρόπος είναι ένας να πηγαίνει σε σκοπευτήριο και να αδειάζει 30 κουτιά το μήνα μέχρι να γίνει καλός στο σημάδι και στον χειρισμό, το οποίο θα προσπαθήσει να το αποφύγει ειδικά σε κατοικημένο περιοχές και ας είναι άσσος στο σημάδι.

    Οι αστυνομικοί από την άλλη δεν λειτουργούν έτσι για παράδειγμα ένας υδραυλικός στο Βύρωνα έχασε τη ζωή από σφαιρες αστυνομικών επειδή επέλεξαν λάθος σημείο εμπλοκής γειτονιά στο Βύρωνα μέσα σε πολυκατοικίες. Ποιος νοήμων άνθρωπος θα επέλεγε ως σημείο εμπλοκής γειτονιά με πολυκατοικίες; Θα μου πεις να τον άφηναν να φυγει; Ναι να τον αφήσουν να φύγει και να τον οδηγήσουν με μπλόκα σε ασφαλέστερα μέρη που δεν θα υπάρχουν παράπλευρες απώλειες. Ο άνθρωπος αυτός τι έφταιγε; Αυτό λοιπόν έγινε από λάθος επιλογή.

    Ποιος νοήμων άνθρωπος πηγαίνει σε διαδήλωση με όπλο πάνω του όπως πήγε ο άλλος στη Νεα Σμυρνη;

    Ποιος νοήμων άνθρωπος αφήνει το όπλο στο αυτοκινητο για να πάει σε σουβλατζίδικο μέσα στα Εξάρχεια όπως η αστυνομικίνα;

    Εσυ μπορεί να πιστεύεις πως είναι τέλειοι δικαίωμα σου, εγώ με επιχειρήματα εχω διαφορετική άποψη. Αν αυτό είναι ενσυναίσθηση του κουβαλαω όπλο τότε εγώ είμαι ο Παπάς...
    Βρε συ mind τι σου είπα εγώ τι μου λες εσύ τώρα ...

    Από που ξεκίνησε η συζήτηση ?
    Από το πόσο συχνά είναι τα ατυχήματα σωστα?
    Και εγώ σου είπα ότι ένας πολίτης δεν κάνει χρήση του όπλου του τόσο συχνά όσο κάνει ένας αστυνομικός για αυτό και τα ατυχήματα είναι πιο συχνά σε αυτούς ..
    Δεν λαμβάνει τις ίδιες γνώσει με αυτές που λαμβάνει ένας ένστολος ..
    Απλά και πλήρως κατανοητά όλα αυτά ....

    Τώρα όλα τα άλλα που λές που στέκουν ?
    Αλλού το πήγες το θέμα ...
    Επιχειρήματα mind λέγονται πάνω σε αυτό που συζητάμε όχι για να πάμε την συζήτηση αλλού ..

    Τι σχέση έχεις ένας που έχει λεφτά και κυκλοφορεί ?
    Αλήθεια είναι τόσο πολλοί αυτοί ,ειδικά στην Ελλάδα που μπορεί να φτάνουν το σύνολο των ένστολων που υπάρχουν ώστε να υπάρχει μια ισάξια σύγκριση ?

    Εδώ πεσμου τα επιχειρήματα σου ....Εσύ συγκρίνεις κάτι και εγώ σου είπα ότι είναι άνιση ...


    Φυσικά και υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι αστυνομικοί και γενικά σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί ..
    Δεν τους τσουβαλιαζουμε όλους επειδή έτυχε να έχουμε ένα περιστατικό στην ζωή μας ..

    Πραγματικά ώρες ώρες που άλλο συζητάμε και αλλού πάει η συζήτηση με ξεπερνά ..

    Ειδικά σε αυτό που είπες Σόνια ..Τι σχέση έχει αυτό που λες και μάλιστα αντιδρας έτσι με αυτό που αρχικά συζητήσαμε ?
    Είναι τελείως ατυχές το παράδειγμα σου και κρατά την αντίδραση σου για εσένα ..
    Μίλησα για ψυχομετρικα τεστ που γίνονται τώρα και μην ξεχνάτε ότι όλοι οι ένστολοι δεν έχουν την ίδια εκπαίδευση ...
    Και εσύ μιλάς για ένα πριν χρόνια που δεν ξέρουμε το πώς μπήκε και τι εκπαίδευση είχε ..
    Να χαμε να λέγαμε ..
    Καταδικάζεις έτσι όλους τους υπόλοιπους για ένα άσχημο όντως περιστατικό ..

    Τελοσπαντων ..


    Είναι σαν να λέμε θα βγούμε και θα δικαιολογήσουμε τον μακακα που πυροβόλησε το παιδί στα Εξάρχεια και του αφαίρεσε την ζωή ...

    Τι λέμε τώρα ? Ότι να ναι φαντάζομαι ...

    Όσο mind για τι περιστατικό στην Ν.Σμυρνη δεν ήταν απλό λάθος που πήγαν αστυνομικοί έτσι με τα υπηρεσιακά τους όπλα ,άλλωστε δέν είναι τόσο εύκολο να το αφαιρέσεις πλέον ,όπως και το κράνος του αστυνομικού για τον προφανή λόγο ...ηταν εγκληματική αμέλεια θα έλεγα εγώ σε αυτόν που έδωσε εντολή να πάνε ακάλυπτοι αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες μέσα σε ένα βίαιο και εξοργισμένο πλήθος ...
    Δεν συμφωνείς σε αυτό ?

    Εκεί φταίνε οι αστυνομικοί ή αυτός που έδωσε την εντολή ?
    Βλέπεις ότι πάει αλλού η συζήτηση και δεν έχει καμία σχέση με την αρχική ?

    Άσε καλύτερα μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα ..
    Είτε λέγεσαι πολίτης ,είτε αστυνομικός είτε και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ο φανατισμός και οι ανεγκεφαλες ενεργειες μόνο άσχημα αποτελέσματα φέρνουν από όποια πλευρά και να γίνονται ..

    Ξαφνικά θυμηθηκανε όλοι κάποιο περιστατικό που είχαν με ένα αστυνομικό που τους έγραψε ή πους του έκανε παρατηρηση και υποκίνησαν με τις χαζομαρες τους όλο αυτό το πλήθος που είδαμε να καίει και να σπάει τις περιουσίες των ανθρώπων που ήταν στα σπίτια τους και πολύ περισσότερο να επιτηθονται σε έναν άνθρωπο για να τον σκοτώσουν ..
    Που ζούμε ?
    Θα δικαιολογήσω εγώ όλους αυτούς mind?
    Πεσμου τώρα να δικαιολογήσω και εκείνη την ανεγκεφαλη στο πανεπιστήμιο που δεν ξέρω και εγώ τι ψυχολογικά κουβαλάει επάνω της και έδωσε το σόου της βρίζοντας και προκαλώντας τους αστυνομικούς ..

    Aν εσύ τους δικαιολογείς δεν έχω να πω κάτι άλλο ..
    Έχουμε πολύ διαφορετική αντιληψη τι σημαίνει όλο αυτό ...

    Ένα μπορούμε να γίνουμε όλοι και να ενεργουμε με κοινό συμφέρον?
    Κάναμε στην άκρη όλα τα προβλήματα που υπάρχουν και έμεινε τώρα να λύσουμε την μάχη ανάμεσα στον πολίτη και στον αστυνομικό .
    Λύσαμε το θέμα τις ανεργίας και της υγείας που είναι τα βασικά και πήγαμε σε αυτό ..

    Σε αυτούς τους ανεγκεφαλους που υποκεινουν τέτοιες προπαγάνδες μπορούμε να αντιδράσουμε γιατί έτσι θέλουν να καλύψουν αλλά θέματα ?

    Ξεχάσαμε τα αληθινά μας προβλήματα και αντί να είμαστε όλοι ενωμένοι ώστε να έχουμε μια ειρηνική και κοινή προς το συμφέρον όλων μας πορεία ,βάλθηκαν οι ανεγκεφαλοι να δημιουργήσουν εμφύλιες διαμάχες γιατί τους συμφέρει και κάποιοι να μην τους χαρακτηρίσω τους ακολουθούν ..
    Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς και ούτε φυσικά θα μπω σε μια μάχη ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο ..
    Για εμένα και οι δύο ,είτε αυτός είναι απλός πολίτης είτε είναι αστυνομικός είναι το ίδιο ..Είναι συνάνθρωποι μου και θέλω το καλό τους ..
    Οι φανατισμένοι και προκατηλημενοι αφού έχουν λύσει όλα τους τα βιοποριστικά θέματα ας ενεργούν όπως θέλουν . Ακόλουθος κανενός δεν ήμουν ποτέ και ούτε θα γίνω και ο καθένας ας κρατήσει την γνώμη του για τον ευατο του ...

    Δεν μπηκα ποτέ σε τέτοια χωράφια ούτε σε τέτοιες διαμάχες και φυσικά δε θα το κάνω τώρα .
    Είστε ελεύθεροι να πιστεύεται ότι θέλετε όπως εγώ πιστεύω και αντιλαμβάνομαι όπως νομίζω και έχω μάθει μέχρι τώρα τι είναι σωστό και τι όχι ..
    Last edited by Marilou; 27-03-2021 at 17:13.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τα τεστ που περνάνε οι αστυνομικοί πλέον mind δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που περνάει ένας απλός πολίτης για να πάρει άδεια...
    Ακολουθούν ολόκληρη εκπαίδευση όχι μόνο σε θέματα πρακτικής αλλά και θεωρίας που ειναι πολύ πιο σημαντική και αφορά και την διαχείριση των συναισθημάτων εν ώρα υπηρεσίας και κάτω από συνθήκες που απειλείται η σωματική τους ακεραιότητα που είναι και το πιο σοβαρό σκέλος όλου αυτού...
    H ένσταση μου ήταν ξεκάθαρα πάνω σε αυτό που είπες. Οι αστυνομικοί είναι μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων που οπλοφορούν και διαφωνώ ότι οι περισσότεροι έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση και την ψυχραιμία και τον ψυχισμό που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος για να κρατάει όπλο. Και τώρα και παλιότερα. Παραδείγματα άπειρα. Και δεν χρειάζεται να μιλήσουμε για σκοτωμούς και επεισόδια, από μικρά περιστατικά και τον χειρισμό τους φαίνεται πως θα σκεφτεί και θα δράσει κάποιος και στα μεγάλα. Δηλαδή όταν κάποιου η υπηρεσία του έχει εμπιστευτεί όπλο για την προστασία του κοινωνικού συνόλου και του πολίτη και αυτός συμπεριφέρεται όπως στο παράδειγμα που είπα παραπάνω, ή το χρησιμοποιεί για να κάνει καμάκι σε φοιτήτριες όπως συνέβη στην κόρη μιας φίλης μου πριν 2-3 χρόνια, ή το αφήνει αφύλαχτο και πάει για βρούβες, άστο το τι ενσυναίσθηση έχει του τι κρατάει και γιατί και πως το χειρίζεται...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μίλησα για ψυχομετρικα τεστ που γίνονται τώρα και μην ξεχνάτε ότι όλοι οι ένστολοι δεν έχουν την ίδια εκπαίδευση ...
    ΚΑι για πες, σε σχέση με παλιά ποιες είναι οι διαφορές; Και κάθε πότε θα γίνονται; Αφού τα ξέρεις κι από πρώτο χέρι;

    Δηλαδή εμένα η μάνα μου θα επιχειρηματολογούσε σαν ειδική πάνω στο marketing σε συγκεκριμένα market segments και θα έκανε συγκρίσεις με παλιότερα στην εκπαίδευση πάνω ξέρω 'γω στο silver service και προβλέψεις για το μέλλον με σιγουριά αφού η κόρη της σπούδαζε Hotel Management και τα ξέρει από πρώτο χέρι;

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ΚΑι για πες, σε σχέση με παλιά ποιες είναι οι διαφορές; Και κάθε πότε θα γίνονται; Αφού τα ξέρεις κι από πρώτο χέρι;

    Δηλαδή εμένα η μάνα μου θα επιχειρηματολογούσε σαν ειδική πάνω στο marketing σε συγκεκριμένα market segments και θα έκανε συγκρίσεις με παλιότερα στην εκπαίδευση πάνω ξέρω 'γω στο silver service και προβλέψεις για το μέλλον με σιγουριά αφού η κόρη της σπούδαζε Hotel Management και τα ξέρει από πρώτο χέρι;
    Σόνια έχε την άποψη σου και εγώ την δική μου ...

    Ναι όντως ξέρω πολύ περισσότερα και αυτό που λέω δεν αφορά ούτε την κόρη μου ούτε τον γιο μου ούτε τον προπάππου μου ..

    Εφόσον λοιπόν δεν ξέρουμε ο καθένας την ιδιότητα του άλλου ας κρατήσει ο καθένας την άποψη του .
    Για εσένα είναι αυτή που έχεις καλώς...κράτησε την ..

    Απλά ήταν τελείως άκυρη στο θέμα που συζητουσαμε..
    Για εμένα είναι άλλη και τη στηρίζω σε αυτά που ζω και ξέρω και μέσα από εμένα και μέσα από άλλους ..

    Είπαμε αυτά είναι προσωπικές απόψεις του καθενός και είναι απόλυτα σεβαστές .

    Σε δημόσιο φόρουμ το ξαναλέω δεν θα μιλήσω για τόσο ειδικά ζητήματα ,δεν έχω άλλωστε λόγο να αποδείξω ούτε σε εσένα ούτε σε κανέναν εδώ μέσα τα πιστεύω μου ..
    Τι σχέση πάλι έχουν οι ξενοδοχειακές επιχειρήσεις με αυτό που αντιπροσώπευω εγώ ,ο γιος μου ,η κόρη μου η ο παππούς μου ...
    Το ίδιο καίριες και καθοριστικές είναι αυτές οι συζητήσεις ...μπλεκουμαι πάλι ότι να ναι ..

    Άλλη ήταν η συζήτηση το ξαναλέω και όχι αυτή η οποία πήγε ...δεν είναι χώρος εδώ για να αναπτυχθεί όπως θα γινόταν αν ειμασταν ιδιωτικά για ευνόητους λόγους που θα μπορούσε κάλλιστα όμορφα και ωραία να πούμε τι ζει ο καθένας μέσα από την δουλειά του και τις εμπειρίες του και να υποστηρίξει όπως πρέπει γα αντίστοιχα επιχείρηματα του ..

    Οπότε πάμε παρακάτω όμορφα και ωραία και εγώ κρατάω το βασικό όλου αυτού ,κράτα και εσύ την δική σου άποψη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βρε συ mind τι σου είπα εγώ τι μου λες εσύ τώρα ...

    Από που ξεκίνησε η συζήτηση ?
    Από το πόσο συχνά είναι τα ατυχήματα σωστα?
    Και εγώ σου είπα ότι ένας πολίτης δεν κάνει χρήση του όπλου του τόσο συχνά όσο κάνει ένας αστυνομικός για αυτό και τα ατυχήματα είναι πιο συχνά σε αυτούς ..
    Δεν λαμβάνει τις ίδιες γνώσει με αυτές που λαμβάνει ένας ένστολος ..
    Απλά και πλήρως κατανοητά όλα αυτά ....

    Τώρα όλα τα άλλα που λές που στέκουν ?
    Αλλού το πήγες το θέμα ...
    Επιχειρήματα mind λέγονται πάνω σε αυτό που συζητάμε όχι για να πάμε την συζήτηση αλλού ..

    Τι σχέση έχεις ένας που έχει λεφτά και κυκλοφορεί ?
    Αλήθεια είναι τόσο πολλοί αυτοί ,ειδικά στην Ελλάδα που μπορεί να φτάνουν το σύνολο των ένστολων που υπάρχουν ώστε να υπάρχει μια ισάξια σύγκριση ?

    Εδώ πεσμου τα επιχειρήματα σου ....Εσύ συγκρίνεις κάτι και εγώ σου είπα ότι είναι άνιση ...


    Φυσικά και υπάρχουν πολλοί ανεύθυνοι αστυνομικοί και γενικά σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί ..
    Δεν τους τσουβαλιαζουμε όλους επειδή έτυχε να έχουμε ένα περιστατικό στην ζωή μας ..

    Πραγματικά ώρες ώρες που άλλο συζητάμε και αλλού πάει η συζήτηση με ξεπερνά ..

    Ειδικά σε αυτό που είπες Σόνια ..Τι σχέση έχει αυτό που λες και μάλιστα αντιδρας έτσι με αυτό που αρχικά συζητήσαμε ?
    Είναι τελείως ατυχές το παράδειγμα σου και κρατά την αντίδραση σου για εσένα ..
    Μίλησα για ψυχομετρικα τεστ που γίνονται τώρα και μην ξεχνάτε ότι όλοι οι ένστολοι δεν έχουν την ίδια εκπαίδευση ...
    Και εσύ μιλάς για ένα πριν χρόνια που δεν ξέρουμε το πώς μπήκε και τι εκπαίδευση είχε ..
    Να χαμε να λέγαμε ..
    Καταδικάζεις έτσι όλους τους υπόλοιπους για ένα άσχημο όντως περιστατικό ..

    Τελοσπαντων ..


    Είναι σαν να λέμε θα βγούμε και θα δικαιολογήσουμε τον μακακα που πυροβόλησε το παιδί στα Εξάρχεια και του αφαίρεσε την ζωή ...

    Τι λέμε τώρα ? Ότι να ναι φαντάζομαι ...

    Όσο mind για τι περιστατικό στην Ν.Σμυρνη δεν ήταν απλό λάθος που πήγαν αστυνομικοί έτσι με τα υπηρεσιακά τους όπλα ,άλλωστε δέν είναι τόσο εύκολο να το αφαιρέσεις πλέον ,όπως και το κράνος του αστυνομικού για τον προφανή λόγο ...ηταν εγκληματική αμέλεια θα έλεγα εγώ σε αυτόν που έδωσε εντολή να πάνε ακάλυπτοι αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες μέσα σε ένα βίαιο και εξοργισμένο πλήθος ...
    Δεν συμφωνείς σε αυτό ?

    Εκεί φταίνε οι αστυνομικοί ή αυτός που έδωσε την εντολή ?
    Βλέπεις ότι πάει αλλού η συζήτηση και δεν έχει καμία σχέση με την αρχική ?

    Άσε καλύτερα μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα ..
    Είτε λέγεσαι πολίτης ,είτε αστυνομικός είτε και εγώ δεν ξέρω τι άλλο ο φανατισμός και οι ανεγκεφαλες ενεργειες μόνο άσχημα αποτελέσματα φέρνουν από όποια πλευρά και να γίνονται ..

    Ξαφνικά θυμηθηκανε όλοι κάποιο περιστατικό που είχαν με ένα αστυνομικό που τους έγραψε ή πους του έκανε παρατηρηση και υποκίνησαν με τις χαζομαρες τους όλο αυτό το πλήθος που είδαμε να καίει και να σπάει τις περιουσίες των ανθρώπων που ήταν στα σπίτια τους και πολύ περισσότερο να επιτηθονται σε έναν άνθρωπο για να τον σκοτώσουν ..
    Που ζούμε ?
    Θα δικαιολογήσω εγώ όλους αυτούς mind?
    Πεσμου τώρα να δικαιολογήσω και εκείνη την ανεγκεφαλη στο πανεπιστήμιο που δεν ξέρω και εγώ τι ψυχολογικά κουβαλάει επάνω της και έδωσε το σόου της βρίζοντας και προκαλώντας τους αστυνομικούς ..

    Aν εσύ τους δικαιολογείς δεν έχω να πω κάτι άλλο ..
    Έχουμε πολύ διαφορετική αντιληψη τι σημαίνει όλο αυτό ...

    Ένα μπορούμε να γίνουμε όλοι και να ενεργουμε με κοινό συμφέρον?
    Κάναμε στην άκρη όλα τα προβλήματα που υπάρχουν και έμεινε τώρα να λύσουμε την μάχη ανάμεσα στον πολίτη και στον αστυνομικό .
    Λύσαμε το θέμα τις ανεργίας και της υγείας που είναι τα βασικά και πήγαμε σε αυτό ..

    Σε αυτούς τους ανεγκεφαλους που υποκεινουν τέτοιες προπαγάνδες μπορούμε να αντιδράσουμε γιατί έτσι θέλουν να καλύψουν αλλά θέματα ?

    Ξεχάσαμε τα αληθινά μας προβλήματα και αντί να είμαστε όλοι ενωμένοι ώστε να έχουμε μια ειρηνική και κοινή προς το συμφέρον όλων μας πορεία ,βάλθηκαν οι ανεγκεφαλοι να δημιουργήσουν εμφύλιες διαμάχες γιατί τους συμφέρει και κάποιοι να μην τους χαρακτηρίσω τους ακολουθούν ..
    Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς και ούτε φυσικά θα μπω σε μια μάχη ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο ..
    Για εμένα και οι δύο είτε αυτός είναι απλός πολίτης είτε είναι αστυνομικός είναι το ίδιο ..Είναι συνάνθρωποι μου και θέλω το καλό τους ..
    Οι φανατισμένοι και προκατηλημενοι αφού έχουν λύσει όλα τους τα βιοποριστικά θέματα ας ενεργούν όπως θέλουν . Ακόλουθος κανενός δεν ήμουν ποτέ και ούτε θα γίνω και ο καθένας ας κρατήσει την γνώμη του για τον ευατο του ...

    Δεν μπηκα ποτέ σε τέτοια χωράφια ούτε σε τέτοιες διαμάχες και φυσικά δε θα τι κάνω τώρα .
    Είστε ελεύθεροι να πιστεύεται ότι θέλετε ...
    Μαριλου μεσα σε ένα χρόνο έχει σκοτωθει μια γυναίκα και ένας ανδρας από οπλα που υποτίθεται πως συντηρούσαν αστυνομικοί. Πες μου εσύ τα τελευταία 20 χρόνια πόσοι πολίτες σκοτώθηκαν από συντήρηση όπλων; Να σου πω εγώ; Κανείς!

    Μαριλού αν βγάζει καποιος 4 χιλιάρικα το μήνα με ένα καλό δικηγόρο βγάζει άδεια οπλοφορίας. Δεν έχει σημασία αν είναι 2000 χιλιάδες άτομα σε όλη την Ελλάδα και 50 χιλιάδες αστυνομικοί, σημασία έχει ότι από τους δυο χιλιάδες δεν έχει παρουσιαστεί ούτε μια φορά ατύχημα ενώ από τους 50 χιλιάδες παρουσιαζονται καθε χρόνο και ολοι είναι νέοι δεν μιλάμε για ατομα που έχουν δεκαετίες στο σώμα. Δεν καταλαβαίνεις πως ακόμα και αν ήταν 50 χιλιάδες οι πολίτες δεν θα είχανε ατυχήματα;


    Ο ανεύθυνος αστυνομικός με τον ανευθυνο πωλητή τυριών ή τον ανευθυνο εφοριακο ή τον ανεύθυνο δάσκαλο που είναι κάκιστοι στη δουλειά τους έχουν μια διαφορά, ο πρώτος με την ανευθυνότητα του αφαιρεί ζωή, οι υπόλοιποι όχι. Και τη ζωή τη δική του να την αφαιρέσει δικη του ζωή είναι ας την κάνει ό,τι θέλει αφαιρεί άλλες ζωές εστω από λάθος.

    Τέλος πάντων στην Ελλαδα που τα ξέρουμε όλα εχουν ολοι που μπαίνουν στην ΕΛΑΣ από ένα όπλο στην Αγγλία που είναι χαζοί έχουν μόνο συγκεκριμένες ομάδες και οχι ολοι οι αστυνομικοι....

    Α τα ψυχομετρικά τεστ που μου αναφέρεις έκαναν συνοριοφύλακα δηλαδη δώσανε όπλο στον αγαπη μόνο με το οποίο γέλασε αν όχι όλο το πανελλήνιο τουλάχιστον ολο το τουιτερ...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό που λέω είναι ότι είναι διαφορετικό πράγμα να λέω ότι υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα που έχω ζήσει σαν απλός πολίτης ή είναι γνωστά και κρίνω εκ του αποτελέσματος από αυτά που βλέπω ( ότι οι περισσοτεροι που οπλοφορούν δεν θα έπρεπε και δεν ελέγχονται όπως θα έπρεπε) και εντελώς λάθος μία έμμεση εντύπωση θεωρητική, σωστή ή λάθος, που έχω αποκομίσει από αυτό που μου είπε π.χ. ο ξάδερφος που είναι αστυνομικός ή ο αστυνομικός που ήταν στην φρουρά του υπουργού που είχαμε σαν πελάτη ή ο πρώην αστυνομικός που είναι υπεύθυνος ασφαλείας του ξενοδοχείου ή ξέρω κι εγώ ποιος. Μιλάω για την άποψή μου σαν πολίτης και όχι επειδή κάποιος τρίτος είτε κοντινός μου είτε που συνεργάζομαι στενά, που μπορεί να μην είναι καν ειδικός στο αντικείμενο και μάλιστα στο επιμέρους θέμα (π.χ. εκπαίδευση/ψυχομετρικά τεστ) μου είπε ότι ισχύει το τάδε και το δείνα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μαριλου μεσα σε ένα χρόνο έχει σκοτωθει μια γυναίκα και ένας ανδρας από οπλα που υποτίθεται πως συντηρούσαν αστυνομικοί. Πες μου εσύ τα τελευταία 20 χρόνια πόσοι πολίτες σκοτώθηκαν από συντήρηση όπλων; Να σου πω εγώ; Κανείς!

    Μαριλού αν βγάζει καποιος 4 χιλιάρικα το μήνα με ένα καλό δικηγόρο βγάζει άδεια οπλοφορίας. Δεν έχει σημασία αν είναι 2000 χιλιάδες άτομα σε όλη την Ελλάδα και 50 χιλιάδες αστυνομικοί, σημασία έχει ότι από τους δυο χιλιάδες δεν έχει παρουσιαστεί ούτε μια φορά ατύχημα ενώ από τους 50 χιλιάδες παρουσιαζονται καθε χρόνο και ολοι είναι νέοι δεν μιλάμε για ατομα που έχουν δεκαετίες στο σώμα. Δεν καταλαβαίνεις πως ακόμα και αν ήταν 50 χιλιάδες οι πολίτες δεν θα είχανε ατυχήματα;


    Ο ανεύθυνος αστυνομικός με τον ανευθυνο πωλητή τυριών ή τον ανευθυνο εφοριακο ή τον ανεύθυνο δάσκαλο που είναι κάκιστοι στη δουλειά τους έχουν μια διαφορά, ο πρώτος με την ανευθυνότητα του αφαιρεί ζωή, οι υπόλοιποι όχι. Και τη ζωή τη δική του να την αφαιρέσει δικη του ζωή είναι ας την κάνει ό,τι θέλει αφαιρεί άλλες ζωές εστω από λάθος.

    Τέλος πάντων στην Ελλαδα που τα ξέρουμε όλα εχουν ολοι που μπαίνουν στην ΕΛΑΣ από ένα όπλο στην Αγγλία που είναι χαζοί έχουν μόνο συγκεκριμένες ομάδες και οχι ολοι οι αστυνομικοι....

    Α τα ψυχομετρικά τεστ που μου αναφέρεις έκαναν συνοριοφύλακα δηλαδη δώσανε όπλο στον αγαπη μόνο με το οποίο γέλασε αν όχι όλο το πανελλήνιο τουλάχιστον ολο το τουιτερ...
    Μαζί σου mind σε όλα αυτά και ακόμα περισσότερα ...

    Δεν διαφωνώ απλά εκθέτω τα πράγματα ως έχουν ..
    Και ναι ακούμε και για φόνους πολιτών από καραμπίνες που τις έχουν νόμιμα και δεν είναι λίγοι .
    Άνοιξε το αστυνομικό δελτίο και δες ..
    Άπειροι φόνοι στην ιστορία και μάλιστα πολύ πιο τραγικοί και σκληροί έτσι?

    Μπροστά σε ανήλικα παιδιά ,σε γονείς, σε οικογένειες και χίλια άλλα δύο ..
    Είτε με πυροβολισμούς άλλων είτε με αυτοχειριες ..

    Να σου πω εγώ περιστατικό που ξέραμε ότι ο άνθρωπος είχε σοβαρά θέματα και όμως η υπηρεσία του ανανεωναι κανονικά την άδεια με πλαστές γνωματεύσεις πολύ παλιά .
    Ευτυχώς πλέον είναι λιγάκι πιο αυστηρά τα πράγματα ...

    Τα ξέρουμε αυτά κι οι δυο απλά πεσμου κάτι ..
    Είναι συγκρίσιμα όλα αυτά ?

    Έχεις ιδέα πόσα περιστατικά αυτοτραυματισμων απλών πολιτών που κατοικούν στο υπέροχο νησί μας την Κρήτη συμβαίνουν για τους γνωστούς λόγους και δεν γίνονται θέμα στις ειδήσεις ,ούτε καν απλή αναφορά στα αστυνομικά τμήματα ?

    Λίγα δε τα φονικά που γίνονται εκεί πέρα με βεντέτες από απλούς πολίτες που έχουν στην κατοχή τους όπλα ?

    Τι λες και για εδώ ,είναι δίκαιη η σύγκριση ?
    Είναι σωστό να οπλοφορούν σε ένα τόπο οι άνθρωποι που έχουν την πιο αιματηρη βεντεντα στην ελληνική ιστορία ?

    Ποια λογική επιτρέπει να έχει όπλο ακόμα και ο μακρυνοτερις συγγενείς μιας τέτοιας βεντέτας ?

    Βρε μέχρι αύριο να καθόμαστε εδώ μπορούμε να λέμε ο καθένας τα δικά του ...

    Εγώ πάντως βλέπω πως το νόημα είναι ένα και συμφωνούμε και οι δύο .

    Από εδώ και πέρα και με όλη αυτη την ζουρλα στην κυριολεξία που μας δέρνει όλους ανεξαιρέτως ,πρέπει οι άδειες να δίνονται με πολύ αυστηρότατα κριτήρια και με πολύ πιο συχνούς ελενχους .
    Και όχι βέβαια αυτό να συμβαινει μονο στους πολίτες ..
    Παντού ..

    Τώρα για την Αμερική άστο μην το πιάνεις το θέμα ,τι σχέση έχουμε ...

    Είχαμε φάει ένα διάστημα κόλλημα και βλέπαμε αληθινά περιστατικά με την αστυνομία της Αμερικής ..
    Τι να πρωτοσυζητησουμε για εκεί ...
    Μίλια απέχουμε ...μου αρέσει πλέον ότι από εδώ και πλέον αυξήθηκε ο χρόνος φοίτησης των δοκιμών γιατί το χαρτί τους θα είναι ισάξιο με του εξωτερικού ..

    Την εκπαίδευση δεν μας λένε πως θα καλύψουν ..Μακάρι μόνο να είναι για καλό όλων μας αυτά ..Και για τους μεν και για τους δε..
    Κοινό καλό γίνεται ?
    Αυτό και μόνο αυτό!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    H ένσταση μου ήταν ξεκάθαρα πάνω σε αυτό που είπες. Οι αστυνομικοί είναι μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων που οπλοφορούν και διαφωνώ ότι οι περισσότεροι έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση και την ψυχραιμία χρειάζεται να μιλήσουμε για σκοτωμούς ............ άστο το τι ενσυναίσθηση έχει του τι κρατάει και γιατί και πως το χειρίζεται...

    αυτο που λεει η Σονια , για την καταλληλη εκπαιδευση , ψυχραιμια , ενσυναισθηση , τοχω ζησει για τα 10 χρονια που ημουν κυνηγος , τι τουφεκιες εχουν πεσει διπλα μου , στα δεντρα πανω μου, λες και ημουν σε πεδιο μαχης , ανετα θα μπορουσα ναχα σκοτωθει, και τοτε ηταν πολλα τα θηραματα , τωρα ταχουν ξεκανει............δεν μαθαινονται μερικα πραματα με ευκολο τροπο ....... .............φαντασου αντι για θηραματα ναταν ανθρωποι, το ιδιο θαταν ........αλλο στην αμερικη, εκει εχουν τα Special Weapon And Tactics (SWAT ) που πραματι ειναι πολυ εκπαιδευμενοι οι ανθρωποι, και υστερα απο την ληστεια στο Βορειο Hollywood , που σε 44 λεπτα δυο κακοποιοι εριξαν 3000 σφαιρες με Καλασνικωφ εναντιον αστυνομικων , επετραπη αντι για Beretta 9mm να φερουν οι αστυνομικοι ημιαυτοματα μακρυκαννα οπλα σαν το colt ar-15 , και περιστροφα φυσικα , οχι αυτοματα παντως , ημιαυτοματα , και παντα τα SWAT ...........

    εχει κανεις ακουσει για τετοιου ειδους ληστεια στην Ελλαδα ? , οχι βεβαια , γι αυτο λεω μονο taser στην Ελλαδα , αρκει .....μα θα μου πει καποιος , 1.000.000 volts ειναι ενα απλο stun gun ( defenceandprotection.gr τα πουλανε ) , ενω ενα taser ( απαγορευεται ) ειναι μονο 50.000 volts (η ταση ) , ναι , αλλα το amperage παιζει ρολο , που ειναι η ενταση του ρευματος , οπως η πριζα που εχει μονο 220 volts , αλλα εχει υψηλη ενταση .....
    Last edited by Macgyver; 28-03-2021 at 02:34.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    να καταθεσω και την εμπειρια μου απο την ' ανευθυνοτητα ' της Ελλ. αστυνομιας , με ειχαν σταματησει κυριακη μεσημερι 1995 , Κολωνακι, και ειχα 3-4 12αρι gauge , εννιαβολα φυσιγγια στην θηκη του οδηγου, οχι οπλο παντως , 8 αστυνομικοι , κολλησαν σενα pepper σπραιυ που ειχα , τα πουλανε defenceandprotection.gr , νομιμως , και ηθελαν να μου κανουν προσαγωγη στο τμημα για το σπραιυ , ' μα ρε παιδια , δεν ηξερα οτι ειναι παρανομο , παρτε το ' , ε , αυτη ηταν η ' μαγικη ' λεξη , το πηραν , ενας η δυο, δεν θυμαμαι, και εληξε εκει η ιστορια................ δλδ, ολη η υποθεση ηταν για να παρουν το σπραιυ ......δεν εδωσαν καμμια σημασια το τι γυρευαν 9βολα φυσιγγια στην θηκη μου, που ειναι μονο για αγριογουρουνα ..............αγριογουρουνα στο κολωνακι.....μαλιστα , το μαθαμε κι αυτο.....

    sonia , μεχεις ομολογουμενως εντυπωσιασει, διαβαζεις nat. geographic , απεχεις απ τα μιντια πως-τα-λενε , τα λες ευθεως , δεν περιαυτολογεις , δεν θελεις πμ.ς , οχι οτι σκοπευα να σου στειλω , ειχα καταλαβει οτι δεν θες πολλα πολλα με τα μελη , εχεις μια αξιοπρεπη κι εντυπωσιακη δουλεια ( δεν μπαινω σε λεπτομερειες , καταλαβα πολυ καλα οτι δεν θελεις ) , για μενα εισαι real woman αν κρινω απ τα τα λιγα γραφομενα σου , την σοβαροτητα και την μορφωση σου , φαινεται κι αυτη .............
    με εκτιμηση , Αγγελος ..
    Last edited by Macgyver; 29-03-2021 at 01:55.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ρε συ marilou , για να ξερω και μην γραφω τσαμπα στα ποστ σου , απαντηση με παραθεση, μεχεις βαλει στην λιστα αγνοησης για τον χαζο εκεινο διαπλητισμο που ειχαμε ? ..........ετσι κι αλλιως δεν σου επιτιθεμαι πλεον , ουτε συ, αφου ειναι αυτη η επιθυμια της διαχειρησης , ασε που τα ξεχναω , δεν ειμαι μνησικακος .......ναι, δεν προκειται ποτε να γινουμε κολλητοι, ειμαστε δυο τελειως διαφορετικοι ανθρωποι, αλλα μπορουμε να συνυπαρξουμε σενα φορουμ ........
    do you read me , do you read me , roger , over , over and out ..........η μη απαντηση σου, θα εκληφθει ως οτι μεχεις βαλει στην λιστα αγνοησης , να ξερω δλδ ......να μην γραφω .....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ρε συ marilou , για να ξερω και μην γραφω τσαμπα στα ποστ σου , απαντηση με παραθεση, μεχεις βαλει στην λιστα αγνοησης για τον χαζο εκεινο διαπλητισμο που ειχαμε ? ..........ετσι κι αλλιως δεν σου επιτιθεμαι πλεον , ουτε συ, αφου ειναι αυτη η επιθυμια της διαχειρησης , ασε που τα ξεχναω , δεν ειμαι μνησικακος .......ναι, δεν προκειται ποτε να γινουμε κολλητοι, ειμαστε δυο τελειως διαφορετικοι ανθρωποι, αλλα μπορουμε να συνυπαρξουμε σενα φορουμ ........
    do you read me , do you read me , roger , over , over and out ..........η μη απαντηση σου, θα εκληφθει ως οτι μεχεις βαλει στην λιστα αγνοησης , να ξερω δλδ ......να μην γραφω .....
    Δεν εχω κανεναν στην λιστα αγνοησεις Μακ και ουτε προκειται να ξαναβαλω ...Και τα μυνηματα εχω ανοιξει και μαλιστα συνεχιζω να δεχομαι ,απλα αντιδρω διαφορετικα πλέον ...
    Εμαθα και αυτο μετα την τελευταία ιστορια μου ...

    Απλα δεν δινω σημασια πλεον σε ποστ που ειναι επιθετικα και μαλιστα αναπτυσουν γνωμες και αποψεις που με χαρακτηριζουν χωρις να με ξερουν προσωπικά ...
    Αν μη τι αλλο οταν κανουμε διαλογο και πεφτουν αναφορες και ποινες απο το πουθενά...
    Εσενα σου εγινε απλη σύσταση οπως λες απο την διαχειρηση εμενα ομως μου εριξαν ποντους για ενα ποστ που δεν εθιξα καεναν ..
    Εγω εδω μεσα πλεον θελω να περναω καλα και να βοηθαω οπου μπορω ,τα υπολοιπα παρατραγουδα δεν με απασχολουν και τον ψυχαναγκασμο μου να απανταω στα παντα που με αφορουν κοιταω να τον δουλευω εδω μεσα για δικο μου καλο και μονο !
    Να βελτιωνομαι θελω ,οχι να αναλωνομαι εδω μεσα !

    Αυτο λοιπον το παιχνιδακι δεν θα το παιξω αλλο και εχω επιλεξει να κανω τις συζητησεις που θελω και με αυτους που θελω και κρινω οτι μπορουν να γινουν ...

    Αν εσυ το να χαρακτηριζεις καποιον δημοσια οπως με χαρακτηρισες ,να χρησημοποιεις το παλιο μου νικ που εχω χιλιοπει για πιους λογους εγινε η αλλαγη και μαλιστα το εχουμε ξεκαθαρισει και με την διαχείριση(εσυ ενα περισσοτερο ξερεις και τον κύριο λογο ολου αυτου ) ,το να αναπτυσεις διαλογους με μελη που ουτε καν με γνωριζουν και να λενε οτι κουλαμαρα τους κατεβει , το θεωρεις χαζο ,δεν μπορω να σε κρινω και γι αυτο ..

    41 οπως ειπες και εσυ ειμαι Μακ ειμαι ,οχι 15 για να μπαινω πλεον σε αυτη την διαδικασια ..
    Προτιμω λοιπον με εναν ανθρωπο που εχουμε βγαλει τα εσωψυχα μας ,εχουμε ανταλλάξει παμπολα μηνύματα ,εχουμε πει καθαρα ο ενας για τον αλλο τι εκτίμηση τρεφει σε ολο αυτο που εχει περαει ή περναει και παρ ολα αυτα δημοσια παρουσιαζει ενα αλλο προσωπο ,τελειως διαφορετικο και επιθετικο και μαλιστα να μην αφηνει δικο μου ποστ ασχολειαστο με αλλο σκοπο ,να μην θελω περαιτέρω ανταλλαγή απόψεων ..

    Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε και ο καθενας εχει τις αποψεις του.
    Εγω εχω οικογενεια ,παιδια και δεν ανεχομαι απο τον καθε ενα τυχαιο εδω μεσα να μου λεει το οτιδηποτε γιατι πλεον εδω μεσα εχω ατομα που με γνωριζουν προσωπικα ,εχουν γνωρίσει τα παιδια μου και πολυ περισσοτερο τον αντρα μου ...Ακολουθω λοιπον τις συμβουλευες τους να μην δινω σημασια σε κατι τετοια ...
    Λοιπον δεν θα γινω παιχνιδασκι στα χερια κανενος ,ουτε σακος του μποξ να βγαζει τα τυχών αποθυμενα του και εγω να καθομαι και να μην απανταω ..Απλα θα αγνοώ ..


    Αυτα απο εμενα Αγγελε οπως ξερω το πραγματικο σου ονομα και οχι οπως θελεις να με αποκαλλεις εσυ αναλογα με τα κεφια σου ..Να ξέρεις δεν εχω θεμα και με το ntinti ...Απο εμενα προσωπικα ειναι απολυτα σεβαστο απο ενα οποιοδηποτε μελος θελει να κανει αλλαγή του νικ του για καθαρα προσωπικους του λογους .Αλλωστε πλεον εχουμε πολλα παραδειγματα και δεν εχουν επηρεασει καθολου την αποψη μου ,τουλάχιστον για εμενα προσωπικα μιλαω, για εκεινους ..Ειναι σεβαστη και απολυτα κατανοητη η επιθυμια τους .
    Γι αυτους που δεν ειναι δεν μπορουμε να κανουμε κατι ,δυστηχως θα μας υποστειται ή απλα αγνοηστε μας αν δεν μας αντεχετε ..

    Και ολα αυτα τα λεω ,γιατι μου ζητησες τον λογο ,αλλιως δεν ειχα σκοπο να μπω σε αυτη την διαδικασια ...Ξερεις ειμαι και απο τα ατομα που γραφω εκθεσεις ...
    Αν σεβεσαι την γνωμη μου ,τις αποψεις μου ή ταυτιζονται με τις δικες σου εχει καλως ,αν οχι τις παραβλεπεις κρατας τις δικες σου και ειμαστε ολοι μια χαρα και ηρεμοι!

    Αν θες να σχολειαζεις τα ποστ μου ,ειλικρινα δεν εχω κανεναν θεμα ,οχι μονο απο εσενα αλλα απο τον οποιοδηποτε εδω μεσα ...σε δημοσιο φορουμ ειμαστε και δεν μπορω να το απαγορευσω ...

    Αλλα να μπαινεις σε μια διαδικασια διαλογου και να πατας μετα αναφορες γιατι δεν σου αρεσει μια αποψη δεν ειναι και πολυ σωστο νομιζω ..

    Αντε καλημερα μας καλη εβδομαδα να εχουμε με υγεια πανω απ ολα και για ολα τα αλλα μην ασχολεισαι αν σου απανταω ή οχι ,αλλωστε δεν με εχεις και σε πολυ εκτίμηση γιατι να αναζητας τον διαλογο μαζι μου ..Καλυτερα ετσι ,ηρεμια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ενταξει μαριλου......α, παρεπιπτοντως , δεν εχω κανει ποτε αναφορα για κανενα μελος , τωρα το διαβασα ......δεν το συνηθιζω ....λυνω τις διαφορες μου που πλεον σπανιως υπαρχουν , εδω μεσα, ευθεως .....
    Last edited by Macgyver; 29-03-2021 at 14:12.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολόγος, ψυχίατρος ή νευρολόγος?
    By pika in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2020, 22:48
  2. Νευρολόγος-Ψυχίατρος?
    By strangeguy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 22-02-2012, 21:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •