Νομιζω δεν θα παντρευτω ποτε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31

    Νομιζω δεν θα παντρευτω ποτε

    Δεν ξερω τι συμβαινει με την οικογενεια μου. απο την πλευρα του πατερα μου εχουν παντρευτει ολα τα ξαδερφια μου και απο της μητερας μου παλι ολα εκτος απο εμας.
    Τρια αδελφια απο 31-35 χρονων (2 αδελφες). Τα ξαδερφια μου και εμεις ολοι περιπου ιδια ηλικια.
    Δεν γινεται αυτο δεν ξερω τι συμβαινει. Και ευπαρουσιαστοι και με τη δουλεια τους κτλ.
    Ενταξει εμενα το μυαλο μου ειναι αλλου στα επαγγελματικα, ομως οχι και να μην εχω σχεση,οχι και να μην γνωρισω καποιο ατομο που θα ειναι το "αλλο μου μισο".
    Η αδελφη μου ανεφερε κατι για δεσιμο. Φοβηθηκα παρα πολυ αν οντως συμβαινει αυτο.
    Βλεπω κατι αλλα ατομα που δεν ξερω και γω πως γινεται και βρισκουν καποιον και εμεις μενουμε μονοι.
    Δεν θα το ελεγα αυτο με το δεσιμο αν δεν ειμασταν και οι τρεις ετσι. Αν παντρευοταν η μεγαλυτερη αδελφη μου δεν θα με ενοιαζε.
    Γ@μ#το δεν θελω να μεινω μονος. Θελω και να ερωτευτω ομως να μην γινει απο συνοικεσιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχεις κάνει κάποια μακροχρόνια σχέση ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχεις κάνει κάποια μακροχρόνια σχέση ?
    Επιπολαιες μονο.
    Θα μπορουσα να πω χιλια δυο. Οτι δεν ετυχε, οτι ηταν λαθος timing, κτλ
    Ναι ισχυει αυτο (ατυχιες επαγγελματικες=κακη ψυχολογια=ντροπη)ομως και εγω ειμαι ανασφαλης, φοβαμαι να αφεθω.
    Ομως τοσα χρονια γιατι δεν βρεθηκε κσποια να ερωτευτουμε πραγματικα;
    Ασε που ερωτευομουν λαθος ατομα που με εβλεπαν σαν φιλο μονο, αλλα εγω εκει εμενα εκει εστω κι ετσι, μεχρι να παρω την αποφαση να φυγω και μετα να το ξεπερασω.
    Εεε τα χρονια περνουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Σαββα οτι και να κανεις, Αν παντρευτεις θα το μετανιωσεις και αν δεν παντρευτεις παλι θα το μετανιωσεις
    δεν το λεω εγω ο Σωκρατης το ειπε στον Αλκιβιαδη.

    τωρα αμα θες να σκαψεις και τον λακκο σου καντο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Επιπολαιες μονο.
    Θα μπορουσα να πω χιλια δυο. Οτι δεν ετυχε, οτι ηταν λαθος timing, κτλ
    Ναι ισχυει αυτο (ατυχιες επαγγελματικες=κακη ψυχολογια=ντροπη)ομως και εγω ειμαι ανασφαλης, φοβαμαι να αφεθω.
    Ομως τοσα χρονια γιατι δεν βρεθηκε κσποια να ερωτευτουμε πραγματικα;
    Ασε που ερωτευομουν λαθος ατομα που με εβλεπαν σαν φιλο μονο, αλλα εγω εκει εμενα εκει εστω κι ετσι, μεχρι να παρω την αποφαση να φυγω και μετα να το ξεπερασω.
    Εεε τα χρονια περνουν.

    Το λες μόνος σου ..
    Ντροπή ,ανασφάλεια ,κακές -λαθος επιλογές ...
    Όλα αυτά λίγα είναι ώστε να αναρωτιέσαι γιατί είσαι ακόμα μόνος σου ?

    Εγώ θα σου πω ότι ίσως δεν βρέθηκες ακόμα με αυτή που ταιριάζεις και να δέσετε..
    Κάνε υπομονή ,δούλεψε τις αδυναμίες σου εφόσον τις αναγνωρίζεις και όταν είσαι έτοιμος ίσως να διαχειριστείς πιο καλά κάποιες καταστάσεις ώστε να έχεις αυτό που ψάχνεις ...

    Γιατί θεωρείς ότι η σχέση σου με τις αδελφές σου επηρέασε την όλη σου κατάσταση ?
    Είχαν άποψη για τις οποίες σχέσεις είχες και σε επηρέαζαν?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    31
    [QUOTE=Marilou;1155665]
    Οχι καμια σχεση, αποψη εχουμε ολοι. Απλως μου φαινεται καπως και οι τρεις να ειμαστε ενα περιπου το ιδιο. Να μην στεριωνει κανεις μας.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    312
    ε νταξει και να μην παντρευτεις δε χαλασε ο κοσμος,ετσι και αλλιως ειτε με γαμο ειτε χωρις η δυστυχια ειναι σιγουρη(δε το λεω μονο για σενα,για ολους το λεω)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Σαββα οτι και να κανεις, Αν παντρευτεις θα το μετανιωσεις και αν δεν παντρευτεις παλι θα το μετανιωσεις
    δεν το λεω εγω ο Σωκρατης το ειπε στον Αλκιβιαδη.

    οσους παντρεμενους εχω γνωρισει μου λενε ΄μην παντρευτεις ποτε ' , αλλοι λενε οι γυναικες ειναι μαλακισμενες ( οι ' ανοητοι ' , με τις κακες επιλογες ) , αλλος καλος φιλος που εχω , κι εξυπνος , λεει οτι οι γυναικες γινονται εριστικες μολις κανουν παιδια-α ( μολις παψουν να σεχουν αναγκη ) , φιλες που εχω λενε οτι δεν θακαναν ποτε αυτο τον γαμο που εκαναν αν ξαναγυρνουσαν τον χρονο πισω , αλλα αν ηταν μονες τωρα , θα κλαιγοντουσαν για την μοναξια τους , τις ξερω......οποτε ας κανει ο καθεις οτι γουσταρει, κι οτι βγει , καλα λεει ο Σωκρατης , αλλα δεν ειπε και καμμια τεραστια εξυπναδα ..........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    [QUOTE=Savvas;1155667]

    Καλημέρα !

    Ο τρόπος που το διατυπωσες έτσι φάνηκε .
    Μάλλον έτυχε μην το βλέπεις αλλιώς .Ίσως δεν βρέθηκαν στο δρόμο σας οι κατάλληλοι άνθρωποι ώστε να κάνετε αυτό το βήμα .

    Τι ότι παντρεύονται όλοι στο περίγυρο σου μην το βλέπεις σαν στάνταρ που πρέπει να ακολουθείς στην ζωή σου ...
    Δεν είναι όλα για όλους ...Ο γάμος δεν είναι εύκολο πράγμα και πρέπει να είσαι πολύ γεμάτος ,κατασταλαγμένος και πλήρως συνειδητοποιημένος ότι θα κάνεις και κάποιες παραχωρήσεις ή συμβιμβασμος στην καθημερινότητα σου ώστε να πετύχεις μια αρμονική συμβίωση .

    Πάντως να ξέρεις,αν πραγματικά το θες ,ειδικά αν πιστεύεις στην συντροφικότητα και στην αγάπη κάποια στιγμή θα κάνεις και εσύ μια σχέση ικανή να ολοκληρωθεί μέσα από τον γάμο και τα παιδιά .

    Πίστεψέ με όταν βρεις την κατάλληλη όλα αυτά θα πάρουν άλλο νόημα .
    Ειδικά όταν κάνεις παιδιά θα καταλάβεις πως ο καλύτερος προορισμός του ανθρώπου είναι αυτος αρκεί να γίνει με τον σωστό άνθρωπο .
    Αυτά τα θέματα δεν θέλουν ούτε βιασύνες ούτε επιπολαιότητες .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Marilou;1155685]
    Quote Originally Posted by Savvas View Post
    Καλημέρα !
    Τι ότι παντρεύονται όλοι στο περίγυρο σου μην το βλέπεις σαν στάνταρ που πρέπει να ακολουθείς στην ζωή σου ...
    Δεν είναι όλα για όλους ...Ο γάμος δεν είναι εύκολο πράγμα και πρέπει να είσαι πολύ γεμάτος ,κατασταλαγμένος και πλήρως συνειδητοποιημένος ότι θα κάνεις και κάποιες παραχωρήσεις ή συμβιμβασμος στην καθημερινότητα.
    Καλημερα , ο γαμος ειναι ενα ισοβιο συμβολαιο μεταξυ δυο ανθρωπων , που ο καθενας ειναι φυσικα διαφορετικος , δυσκολο πραμα , αλλα αν ξερεις τι να περιμενεις , ειναι οκ..........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Οι παλιοι ελεγαν "ή μικρος -μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου". Για τα σημερινα δεδομενα εχει μια δοση υπερβολης αλλα καπου υπαρχει και μια αληθεια με την εννοια οτι μεγαλωνοντας , συνηθιζοντας να μενουμε μονοι κι εχοντας και μια σχετικη ανεξαρτησια γινομαστε πιο εγωιστες, δεν κανουμε υποχωρησεις ζουμε μονο για τον εαυτο μας και το σημερα. Δεν ειναι τυχαιο πως τωρα πια οι πιο πολλοι γαμοι γινονται αφου προκυψει καποια εγκυμοσυνη. Ξεχναμε πως ο γαμος ειναι συντροφικοτητα κυριως κι ενα χερι να σε κραταει στα δυσκολα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Οι παλιοι ελεγαν "ή μικρος -μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου". Για τα σημερινα δεδομενα εχει μια δοση υπερβολης αλλα καπου υπαρχει και μια αληθεια με την εννοια οτι μεγαλωνοντας , συνηθιζοντας να μενουμε μονοι κι εχοντας και μια σχετικη ανεξαρτησια γινομαστε πιο εγωιστες, δεν κανουμε υποχωρησεις ζουμε μονο για τον εαυτο μας και το σημερα. .
    δεν ξερω αν ειναι ετσι, η αν μεγαλωνοντας γινεσαι πιο απαιτητικος , η ιδιοτροπος , η ειναι ακριβως οπως το λες .......απο την αλλη , ενας γαμος πολυ νεος-α , δεν ειναι το καλυτερο , απο την αποψη οτι εγκλωβιζεσαι με εναν ανθρωπο, που τελικα δεν σου ταιριαζει και τοσο , δεν εχεις την απαιτουμενη εμπειρια ακομη , γι αυτο και εχουμε πολλα διαζυγια ........... ειχα φιλο δικηγορο σε διαζυγια , και μουλεγε οτι οσο νεωτερος-η παντρευεται καποιος , τοσο πιθανοτερο ειναι να χωρισει .....
    Last edited by Macgyver; 27-03-2021 at 13:54.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by katran View Post
    Οι παλιοι ελεγαν "ή μικρος -μικρος παντρεψου ή μικρος καλογερεψου". Για τα σημερινα δεδομενα εχει μια δοση υπερβολης αλλα καπου υπαρχει και μια αληθεια με την εννοια οτι μεγαλωνοντας , συνηθιζοντας να μενουμε μονοι κι εχοντας και μια σχετικη ανεξαρτησια γινομαστε πιο εγωιστες, δεν κανουμε υποχωρησεις ζουμε μονο για τον εαυτο μας και το σημερα. Δεν ειναι τυχαιο πως τωρα πια οι πιο πολλοι γαμοι γινονται αφου προκυψει καποια εγκυμοσυνη. Ξεχναμε πως ο γαμος ειναι συντροφικοτητα κυριως κι ενα χερι να σε κραταει στα δυσκολα.
    Έχεις εν μερη δίκιο και πραγματικά όσο πιο μικρός παντρεύεσαι ή αποφασίζεις να είσαι σε μια μακροχρόνια σχέση τόσο πιο εύκολα μαθαίνεις να μοιράζεσαι πράγματα και να μην λειτουργεί εγωιστικά σε αυτό το κομμάτι ..

    Βέβαια όλα είναι και θέμα τύχης και καθαρής ωριμότητας .
    Αν είσαι πλήρως συνειδητοποιημένος σε όποια ηλικία και να εισαι ,μόνο τότε μπορείς να το υποστηρίξεις όλο αυτό ...

    Αν μιλήσω καθαρά από προσωπική άποψη ,είναι πολύ όμορφο να παντρευσαι μικρός γιατί απολαμβάνεις πολύ περισσότερα πράγματα όταν γίνεσαι γονέας ,αλλά αν το δω από την σκοπιά του άντρα και συγκεκριμένα του δικού μου άντρα ,είναι πολύ πιο ώριμο να παντρεύεσαι αφού έχεις ζήσει και το πιο τρελλο σου αποθημενο και είσαι σε θέση να στηρίξεις και συναισθηματικά και οικονομικά όλο αυτό που πας να δημιουργήσεις ...

    Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική οπτική πλευρά σε όλο αυτό ,αρκεί να την κάνει πράξη ώστε να είναι καλά πρώτα εκείνος και κατ επέκταση και όλο αυτό που έχει δημιουργήσει ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ειναι να χωρισει .....
    και να πληρωνει μια ζωη την πρωην!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    και να πληρωνει μια ζωη την πρωην!!
    αμ, αυτο που το βαζεις !!

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Εγώ πότε θα παντρευτώ;;;
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 06-06-2014, 18:19
  2. ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ;
    By Χάιντι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 16-05-2010, 19:38
  3. Replies: 26
    Last Post: 22-02-2009, 00:07
  4. Να τον παντρευτώ ?
    By alexloukoumaki in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 85
    Last Post: 24-01-2009, 02:19
  5. να τον παντρευτω????
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 22-09-2008, 23:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •