Φοβος υπνου λογω θανατου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Φοβος υπνου λογω θανατου

    Καλησπερα. Τα τελευταια χρονια αντιμετωπιζω προβληματα στον υπνο οταν διπλα μου ή στον χωρο υπαρχουν αλλα ατομα. Επειδη εζησα τον θανατο του αδερφου μου πλεον δεν μπορω να κοιμηθω διοτι απο το αγχος νιωθω οτι πρεπει ν μενω ξυπνιος για να ακουω τους γυρω μ αν αναπνεουν γιατι φοβαμαι οτι θα κοιμηθω κ θ πεθανουν. Ουσιαστικα κλεινω τα ματια αλλα παντα ειμαι σε μια εγρηγορση και το αφτι μου εστιασμενο σ οσους βρισκονται στον χωρο. Πανε 6 χρονια περιπου απτον θανατο του αδερφου μου. Παιζει να ειναι μετατραυματικο στρες μετα απο τοσα χρονια ή κατι αλλο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Δεν έχω τις γνώσεις για να κάνω διάγνωση αλλά είναι πολύ πιθανό αυτό που λες. Είναι σαν να έχεις ενσωματώσει κάποιου είδους ευθύνη για το θάνατο του αδελφού σου και τώρα των άλλων που βρίσκονται κοντά σου. Επειδή λες ότι το πρόβλημα στον ύπνο διαρκεί κάποια χρόνια μου φαίνεται λογική η σύνδεση που κάνεις με το γεγονός του θανάτου του αδερφού σου. Δεν είναι ότι σ'έπιασε στα ξαφνικά έξι χρόνια μετά, έχει χρόνια που σε ταλαιπωρεί αυτή η έμμονη ιδέα. Το θέμα είναι τι κάνεις για να το αντιμετωπίσεις. Νομίζω πως δεν έχει νόημα να εστιάσεις μόνο στην τελετουργία προετοιμασίας του ύπνου σου αλλά και γενικότερα στην αντιμετώπιση του θανάτου του αδερφού σου. Ίσως να μην το έχεις ξεπεράσει και εκδηλώνεται αυτός ο φόβος.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Φυσικά και είναι μετατραυματικό στρες και 6 χρόνια είναι πάρα πολύς καιρός. Πρέπει να το αντιμετωπίσεις με βοήθεια ψυχολόγου ώστε να προχωρήσεις

  4. #4
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Φυσικά και είναι μετατραυματικό στρες και 6 χρόνια είναι πάρα πολύς καιρός. Πρέπει να το αντιμετωπίσεις με βοήθεια ψυχολόγου ώστε να προχωρήσεις
    Η αληθεια ειναι οτι παλι για θεματα υπνου εκεινο το διαστημα εκανα θεραπειες με ψυχιατρο που μ εδωσε ζαναξ κ ρεμερον ωστε ν αρχισω να κοιμαμαι γιατι παρουσιαζα γενικο αγχος αλλα πλεον αντιλαμβανομαι οτι οι αυπνιες μου ειναι εστιασμενες στο συγκεκριμενο λογο οτι θελω ν ακουω οτι αναπνουν οι αλλοι διπλα μ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Τώρα λογικά για να έχεις αϋπνία έχεις σταματήσει το ρεμερον. Γιατί με το ρεμερον θες δεν θες κοιμάσαι. Εγώ αυτό παίρνω γιατί έχω κι εγώ πρόβλημα με τον ύπνο.

  6. #6
    Ναι εχω χρονια που το εχω σταματησει απλα το ανεφερα

  7. #7
    Προτεινετε ψυχιατρο ή ψυχολογο?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Εγώ όταν έψαχνα για ψυχοθεραπεία προτίμησα ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή. Αν πας σε ψυχολόγο βρες κάποιον έμπειρο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ο γιατρος που ειχες παει πως την ονομασε αυτην την ασθενια ? θυμασαι?
    Ειναι πολυ σοκαριστικο αυτο που περασες με τον αδελφο σου! , να χασεις με τετοιον τροπο καποιον δικο σου, λογικα εφερες και ευθηνες οπου δεν θα επρεπε, αλλα μαλον νομιζες οτι φταις.
    Παντος θελει δυναμη να το ξεπερασεις κι οτι σου εχει μεινει μονο αυτη η δυσκολια παλυ αξιζεις μπραβο!
    Αληθεια? εαν προσπαθουσες να κοιμηθεις καπου μονο σου ? χωρις αλλους ανθρωπους πολυ κοντα σου?

  10. #10
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    ο γιατρος που ειχες παει πως την ονομασε αυτην την ασθενια ? θυμασαι?
    Ειναι πολυ σοκαριστικο αυτο που περασες με τον αδελφο σου! , να χασεις με τετοιον τροπο καποιον δικο σου, λογικα εφερες και ευθηνες οπου δεν θα επρεπε, αλλα μαλον νομιζες οτι φταις.
    Παντος θελει δυναμη να το ξεπερασεις κι οτι σου εχει μεινει μονο αυτη η δυσκολια παλυ αξιζεις μπραβο!
    Αληθεια? εαν προσπαθουσες να κοιμηθεις καπου μονο σου ? χωρις αλλους ανθρωπους πολυ κοντα σου?
    Τοτε μου ειχε κανει διαγνωση καταθλιψη με αγχωδη διαταραχη αλλα δεν ειχα δωσει ιδιαιτερη σημασια στην "ταμπελα" οσο στο να βγω απ ολο αυτο. Δυστυχως οι συνθηκες δν μ το επιτρεπουν αυτο ο διαστημα αλλα οπως κ να το κανεις καποια στιγμη θ κοιμηθεις κ μ αλλον ανθρωπο

  11. #11
    Καλησπέρα, πάσχω και εγώ από προβλήματα ύπνου λόγω διαφόρων φοβιών, και ιδίως του θανάτου. Κάνω αρκετά χρόνια ψυχοθεραπεία και με βοήθησε αρκετά στο να καταλάβω ότι νοιωθω ασφάλεια με το να φοβάμαι και να νοιωθω ανασφάλεια. Μην πιστεύεις ότι είναι αλήθεια όσα σκέφτεσαι. Δοκίμασε ψυχοθεραπεία και για λίγο καιρό ίσως φαρμακευτική αγωγή. Επίσης δοκίμασε να κάνεις βαθιές αναπνοές πριν τον ύπνο ( θα χασμουριεσαι και δε θα το πιστεύεις!!). Ψάξε στο ίντερνετ για τεχνικές αναπνοής για χαλάρωση και υπνοθεραπεία για ύπνο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Προτεινετε ψυχιατρο ή ψυχολογο?
    προτεινω ψυχολογο ........

  13. #13
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    προτεινω ψυχολογο ........
    Ευχαριστω παιδιααα

Similar Threads

  1. Φόβος θανάτου
    By Sotiriskamp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-08-2020, 12:26
  2. Φόβος Θανάτου
    By ΕιρηνηΠαναγιωτα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 07-11-2019, 09:27
  3. Φοβος θανάτου
    By skata in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-03-2017, 14:11
  4. Φοβος θανάτου
    By Sea1985 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 19
    Last Post: 25-08-2015, 09:43
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •