Olanzapine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Olanzapine

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13

    Olanzapine

    Είναι σχετικά ήπιο φάρμακο ; Το ξέρει κανείς ;;;; μου το έδωσε η γιατρός για προβλήματα ύπνου . Ή είναι ισχυρό και θα φέρνει και υπνιλια ..

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    αναλογα τα mg .Αλλα γιατι ολανζαπινη υπαρχουν πιο ελαφρια και φυτικης προελευσης.Υπνο δεν προκαλουν για να μην μπορεις να λειτουργεις απλα αν εχεις ενταση ,εισαι στην τσιτα σε προδιαθετει να στρωσεις στο θεμα υπνου. Τι γιατρος ειναι ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Ψυχίατρος είναι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Είναι αρκετά ισχυρό, το παίρνω από τότε που ξεκίνησαν τα ψυχολογικά μου και κοιμάμαι καλά, παραπάνω ώρες βέβαια από ό,τι παλιότερα, αλλά μέσα στη μέρα είμαι ενεργητικός και δουλεύω κανονικά. Βοηθάει στο θέμα άγχους, αλλά σε κάνει να θες να φας περισσότερο, καλό θα είναι να είναι μικρή η δόση!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Ψυχίατρος είναι έχω υπερβολικό άγχος που με κάνει να μην κοιμαμαι και μου έδωσε αυτό είμαι μόλις 18 και μου φάνηκε λίγο βαρύ φάρμακο από τώρα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν το έχω πάρει αλλά και μένα βαρύ μου φαίνεται αν τα συμπτώματα είναι μόνο αγχος και αϋπνία. Πόσες φορές σε είδε για να κάνει διάγνωση;

  7. #7
    Elenia781
    Guest
    ολοι οι γιατροι δινουν ολανζαπινη στην αρχη για να εχουν το σιγουρο αποτελεσμα . Ελπιζω να ειναι μικρη δοση των 5μγ μιας και εισαι τοσο νεα και καθαρος οργανισμος χωρις επεισοδιο, και σε συντομο διαστημα να σε βαλει ας πουμε στο Abilify.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    ολοι οι γιατροι δινουν ολανζαπινη στην αρχη για να εχουν το σιγουρο αποτελεσμα . Ελπιζω να ειναι μικρη δοση των 5μγ μιας και εισαι τοσο νεα και καθαρος οργανισμος χωρις επεισοδιο, και σε συντομο διαστημα να σε βαλει ας πουμε στο Abilify.
    Τι εννοείς όλοι οι γιατροί; Με ποια διάγνωση;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν το έχω πάρει αλλά και μένα βαρύ μου φαίνεται αν τα συμπτώματα είναι μόνο αγχος και αϋπνία. Πόσες φορές σε είδε για να κάνει διάγνωση;
    Μια φορά με είδε
    Με έστειλε επίσης και σε αξονική τομογραφία για να δει το κεφάλι μου δεν κατάλαβα απέφυγε να μου πει την συμβαίνει
    Την ρώτησα 4 φορές την τελευταία πήρα απάντηση ήθελε να δει αν η αδένες του εγκεφάλου μου και συγκεκριμένα η υπόφυση είναι διογκωμένη .Με ρώτησε αν έχω και θυρωειδη που δεν έχω .Εκανα εξετάσεις γενικά για θυροειδή επειδή έχω κληρονομικότητα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μου τοχε δωσει ενας εγκληματιας ψυχιατρος , ενω ειναι ισχυρο αντιψυχωσικο , ειχα κτθλψη , και μουχε ανοιξει πολυ την ορεξη , ετρωγα ασταματητα , εφυγα απ αυτον και σταματησα και το ζυπρεξα , που ειναι η εμπορικη ονομασια της ολανζαπινης ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη καλύτερα; Εμένα ένας ψυχίατρος που είχα επισκεφτεί και εμπιστεύομαι μου είχε πει ότι δεν θα κρίνει αν χρειάζομαι αγωγή μόνο με ένα ραντεβού. Ο τωρινός γιατρός μου επίσης λέει ότι ανάλογα με τα ραντεβού, δηλαδή πόσες φορές θα δει κάποιον, γίνεται και διαφορετική διάγνωση. Όχι επειδή δεν μπορούν να δώσουν αγωγή και από το πρώτο ραντεβού αλλά είναι πιο υπεύθυνο να ξαναδούν τον ασθενή εκτός αν κρίνεται επείγουσα η χορήγηση αγωγής ή ο ασθενής επιθυμεί μόνο ένα ραντεβού. Για να μην μακρυγορω θα πρότεινα μια δεύτερη γνώμη γιατί ως αντιψυχωτικο την ολανζαπινη δεν τη λες και ήπιο φάρμακο.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν παίρνεις μια δεύτερη γνώμη καλύτερα; Εμένα ένας ψυχίατρος που είχα επισκεφτεί και εμπιστεύομαι μου είχε πει ότι δεν θα κρίνει αν χρειάζομαι αγωγή μόνο με ένα ραντεβού. Ο τωρινός γιατρός μου επίσης λέει ότι ανάλογα με τα ραντεβού, δηλαδή πόσες φορές θα δει κάποιον, γίνεται και διαφορετική διάγνωση. Όχι επειδή δεν μπορούν να δώσουν αγωγή και από το πρώτο ραντεβού αλλά είναι πιο υπεύθυνο να ξαναδούν τον ασθενή εκτός αν κρίνεται επείγουσα η χορήγηση αγωγής ή ο ασθενής επιθυμεί μόνο ένα ραντεβού. Για να μην μακρυγορω θα πρότεινα μια δεύτερη γνώμη γιατί ως αντιψυχωτικο την ολανζαπινη δεν τη λες και ήπιο φάρμακο.
    Είπε να κάνω την αξονική να πάρω και τι φάρμακο και μέσα σε μια βδομάδα να πάω να με ξαναδεί .δεν κατάλαβα τι έγινε
    Σκέφτηκα να πάω και σε άλλον να μου πει δεύτερη γνώμη θα πάω .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Michaela View Post
    Σκέφτηκα να πάω και σε άλλον να μου πει δεύτερη γνώμη θα πάω .
    οτι καλυτερο .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Τη μητέρα μου όταν είχε πάει σε νευρολόγο για ιλίγγους και αϋπνία την είχε βάλει να κάνει εγκεφαλογράφημα και μαγνητική στο κεφάλι πριν τη διάγνωση και τελικά τη χορήγηση φαρμάκου. Αλλά να πάρεις το φάρμακο πριν δει την αξονική δεν το καταλαβαίνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 29-03-2021 at 11:44.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Olanzapine και Tavor - Διατροφή & Αύξηση Βάρους
    By Metallas in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 04-07-2020, 20:55
  2. Olanzapine
    By Stephania in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 29
    Last Post: 01-08-2016, 11:54
  3. mirtazapine,olanzapine?
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 27
    Last Post: 27-06-2014, 14:56
  4. olanzapine και ritalin μαζι?
    By valleron2009 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 11-03-2013, 20:07
  5. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2011, 00:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •