Συμπτωματα ψυχολογικα και σωματικα πριν και κατα την περιοδο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Συμπτωματα ψυχολογικα και σωματικα πριν και κατα την περιοδο.

    Καλησπερα σε ολους . Ειμαι 45(σχεδον) και εδω και 3-4 χρονια παρατηρω καποια συμπτωματα πριν και κατα την περιοδο. Ξερω οτι ειναι φυσιολογικα για την ηλικια μου αλλα επειδη υποφερω και απο εντονο στρες,κρισεις αγχους , θυρεοειδή,χασιμοτο και αυτα τα συνηθισμενα για τους περισοσοτερους ηθελα για καποια πιο συγκεκριμενα , να μου πει καποια κοπελα αν εχει παρομοια. Τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα δεν τα συζητω ειναι αναμενομενα με ολα αυτα. Παθαινω ομως το εξης. Το δεκαημερο πριν την περιοδο και ισως καποιες φορες και λιγοτερο, εχω αρνητικες σκεψεις οτι κατι εχω και δεν ειναι συνεχομενα ολες τις μερες,μιαδυο μερες ειναι καλα μια δυο τα εχω κλπ. Αδιαθετησα πχ εχθες . 2 μερες πριν αδιαθετησω ενιωθα εντονο στρες,ανησυχο υπνο, αγχωτικα πολυ ονειρα,και εχθες που αδιαθετησα ως επι το πλειστον πέρασαν . Σημερα δευτερη μερα νιωθω μια ζεστη οχι πολυ εντονο φουντωμα,που ακουω αλλες γυναικες να νιωθουν πολυ εντονα να θελουν να γδυθουν κλπ,και σαν να ανεβαινει μια ζεστη στο κεφαλι και καθεται στην κορυφη του κεφαλιου. Σαν να νιωθω κατι να μου πιεζει προς τα κατω την κορυφη του κεφαλιου σαν ενα σφιξιμο... Καπως ετσι. Δεν ειναι πιεση (υπερταση εννοω) γιατι το εχω τσεκαρει αρκετες φορες. επισης αυτο το παρατηρησα κι αλλη φορα και το νιωθω εντονα την δευτερη και τριτη μερα της περιοδου καμια φορα και τεταρτη. Γενικα ομως υπαρχει καποια που νιωθει τετοια παρομοια στην περιοδο; Συγνωμη για το σεντονι ,σε καποιους μπορει να φανει γελοιο που το συζητω αλλα ουσα αγχωδης τα διογκωνει το μυαλο μου ισως παραπανω .θα εκτιμουσα πολυ αν απαντουσαν καποιες κοπελες

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    19
    Καλημέρα, είμαι 26 και έχω παρόμοια συμπτώματα, που εντείνονται τις μέρες πριν και κατά την διάρκεια της περιόδου, σε σημείο να μην θέλω να βγω από το σπίτι μου μην πάθω κάτι. Έχω πάρει με τη σειρά όλους τους γιατρούς (γυναικολόγο, καρδιολόγο, αιματολογικές κλπ) που μου δίνουν μόνο προσωρινή ανακούφιση, καθώς σκέφτομαι ότι οι εξετάσεις έγιναν λάθος. Είναι στο μυαλό μας, πρέπει να το αντιμετωπίσουμε, πήγα και σε ψυχολόγο 7 μήνες και τίποτα... δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, τουλάχιστον βλέπω ότι δεν είμαι η μόνη!

  3. #3
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Να εισαι σιγουρη οτι δεν εισαι η μονη. Ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε οτι - λυπαμαι αλλα θα ταλιπωρηθιες στην εμμηνοπαυση.... Ε τελειωσα στο ψυχιατρείο θα καταληξω. Τελος παντων ... Εγω λογω και των κρισεων άγχους οτα ζοριστω πολυ ψυχολογικα κουμπωνω μισο ζαναξακι. .βοηθαει πολυ και το μαγνησιο

  4. #4
    Πόσο σε καταλαβαίνω δεν πιστεύεις !!!! Μια από τα ίδια και εγώ 26 τρεχω σε γιατρούς ασταμάτητα ... ο φόβος χτυπάει καμπανάκια !!! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω !!!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    2
    Γεια σου. Ειμαι 39 αλλα εχω παρομοια συμπτωματα εδω και καποιους μηνες, ισως και πανω απο χρόνο. Δυο μερες πριν την περιοδο ειμαι χαλια ψυχολογικα. Σκεφτομαι τα χειρότερα, νιωθω απελπισια, μεχρι και σκεψεις αυτοκτονιας μου έρχονται στο μυαλο. Νιωθω άρρωστη, δεν θελω να σηκωθω απο το κρεβάτι. Την επομενη μερα της περιόδου, καμια σχεση. Σβηνουν ολα. Νιωθω γεματη ενεργεια και αισιοδοξια. Παρατηρησα οτι συμβαινει αυτες τις μερες και μονο. Δεν μπορει μα ειναι τυχαιο. Επίσης εχω κι εγω Χασιμοτο

Similar Threads

  1. Με έχει κουράσει όλο αυτό ψυχολογικά και σωματικά
    By maria eleni in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 26-01-2017, 02:55
  2. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 12:06
  3. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 03:24
  4. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 20:22
  5. Replies: 15
    Last Post: 17-03-2010, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •