Καρδιά η κριση πανικου;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Καρδιά η κριση πανικου;;

    Ρε παιδιά πάλι τα ίδια... πονος στο στηθος σε διάφορα σημεία πονος στην πλατη αριστερά, αισθημα ναυτίας και μούδιασμα αριστερού χεριού.. και μετά κ ένα τρέμουλο σαν να κρυώνω...κριση πανικού Γ ακόμη μια φορά η θα μείνω από την καρδιά μου κάποια στιγμη; πανω που το είχα ξεπεράσει ότι έχω κάτι παθολογικό με την καρδιά.. σήμερα πάλι τα ίδια. Υποφέρω και δεν μπορώ να πω σε κανέναν τίποτα γιατί δεν με καταλαβαίνουν.. Να πάω πάλι σε καρδιολογο; έχουν περάσει περίπου 6 μήνες. Όλα καλά μου είχε πει.. Γενικά τους έχω γυρίσει όλους τους γιατρούς. Υπάρχει περίπτωση να έχει εμφανιστεί κάτι σ αυτούς τους 6 μήνες; Είμαι 32 χρονων και αδύνατη. Δεν έχω κανένα ιστορικό.. Περισσότερο για λίγο κουράγιο τα γράφω. Με πιάνει απελπισία ώρες ώρες..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Έχεις δοκιμάσει τεχνικές χαλάρωσης και αναπνευστικές ασκήσεις?

  3. #3
    Ναι... απλά δεν έχω πάντα την πολυτέλεια της ηρεμίας για να το καταφέρω λόγω μικρού παιδιού πράγμα που κάνει τον πανικό μου ακόμα χειρότερο. Επίσης αυτές τις μέρες νιώθω πως πραγματικά κάτι δεν πάει καλά.. Νιώθω μια πίεση στην πλάτη σα να με δυσκολεύει να αναπνεύσω, και γενικά μια πίεση σε όλη την αριστερή μου πλευρά..Το χέρι μου ακόμα και σήμερα είναι κάπως μουδιασμένο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τα συμπτώματα στο θώρακα μπορεί να είναι από το στομάχι. Τα αντιοξινα εμένα με βοηθάνε Προσωπικά, κάτι άμεσης Δράσης όπως gaviscon, όταν έχω βάρος ή σφιξιμο.

  5. #5
    Έχω δοκιμάσει simeco, δεν είδα διαφορά.. Τι να κάνω ρε παιδια; Μεθαυριο έχω ραντεβού με τον νευρολογο για να συζητήσουμε για αντικαταθληπτικο αλλά πραγματικά αν έχουν τις παρενέργειες που διαβάζω εδώ μέσα θα με ξεκανουν με τα προβλήματα που εχω ήδη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Wendy View Post
    Έχω δοκιμάσει simeco, δεν είδα διαφορά.. Τι να κάνω ρε παιδια; Μεθαυριο έχω ραντεβού με τον νευρολογο για να συζητήσουμε για αντικαταθληπτικο αλλά πραγματικά αν έχουν τις παρενέργειες που διαβάζω εδώ μέσα θα με ξεκανουν με τα προβλήματα που εχω ήδη
    Υπάρχει ένα φυσικό σύστημα ασκήσεων που εξισορροπεί το συμπαθητικό και παρασυμπαθητικό σύστημα όταν αυτό αρχίσει να αποσταθεροποιείται πριν αρχίσει η κρίση. Χρειάζεται καθημερινή άσκηση δύο ή τρία 5λεπτα την ημέρα και το σώμα μαθαίνει να ηρεμεί πριν εκδηλωθεί η κρίση.
    Εγώ έχω οφεληθεί από αυτό καθώς εάν το σώμα μάθει, ενεργοποιείται αυτόματα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Κωνσταντινος γ View Post
    Υπάρχει ένα φυσικό σύστημα ασκήσεων που εξισορροπεί το συμπαθητικό και παρασυμπαθητικό σύστημα όταν αυτό αρχίσει να αποσταθεροποιείται πριν αρχίσει η κρίση. Χρειάζεται καθημερινή άσκηση δύο ή τρία 5λεπτα την ημέρα και το σώμα μαθαίνει να ηρεμεί πριν εκδηλωθεί η κρίση.
    Εγώ έχω οφεληθεί από αυτό καθώς εάν το σώμα μάθει, ενεργοποιείται αυτόματα.
    Που μπορώ να βρω τις ασκήσεις αυτες;

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Παρακολούθησα μια σειρα 5-6 συνεδριων πριν 3 χρόνια και απο τότε τις μελετώ και τις κάνω καθημερινα με πολύ καλά αποτελεσματα. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες αλλα δεν ειναι σίγουρος ότι μπορω να το κάνω στο δημόσιο φόρουμ διότι ισως θεωρείται διαφήμιση. Έχουμε δυνατότητα προσωπικης επικοινωνιας εδω στο φορουμ;

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κρισεις πανικού και καρδια
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 04-08-2019, 22:52
  3. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 11:41
  4. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  5. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 17:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •