στεναχωριεμαι /απογοητευτηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59

    στεναχωριεμαι /απογοητευτηκα

    με τους συγγενεις του ανδρα μου δεν εχω ιδαιτερες σχεσεις..ομως για χρονια ειχα μια καλη σχεση με μια του ξαδερφη και με τη μητερα της με τη θεια του δηλαδη! ολα πηγαιναν μια χαρα αλλα επειδη μενουμε και μακρια ειχαμε ψιλοχαθει ομως εγω προσπαθουσα να ειμαι τυπικη και αλληλεπιδρουσα μαζι τους μεσω facebook.. ωσπου μια μερα ειδα οτι και οι δυο με ειχαν διαγραψει χωρις λογο χωρις να τους εχω κανει κατι...εγω τους ευχομουν για γιορτες κλπ και εκεινες ουτε αυτο και μετα απλα μου πατησαν delete..για την θεια του δεν με νοιαζει ομως με στεναχωρησε η ξαδερφη του γιατι της ειχα ανοιχτει και ειχαμε φτιαξει μια ομορφη σχεση και δε μπορω να καταλαβω γιατι...μια ζωη ολοι με παρατουσαν ετσι χωρις καμια προφανη αιτια! ειμαι πολυ ευαισθητη μαλλον δεν ξερω..ή τα παιρνω ολα υπερβολικα προσωπικα?? συγνωμη για ολο το κατεβατο αλλα δεν ξερω που να μιλησω γιατι σιγουρα οποιοσδηποτε αλλος θα με θεωρησει υπερβολικη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Με τα χρονια καταλαβα οτι με τους συγγενεις του συντροφου μας μπορουμε να εχουμε μια σχετικα καλη σχεση κυριως για να εχουν αυριο και τα παιδια μας μεταξυ τους . Καποιο τραπεζι, τηλεφωνα στις γιορτες ως εκει . Δεν χρειαζεται ν ανοιγομαστε πολυ ετσι κι αλλιως η σχεση κρατιεται οσο το ζευγαρι ειναι μαζι, αν χωρισει χωριζουν και τα σογια οπως εχω δει γυρω μου.
    Εχουμε εξιδανικευσει τη φιλικη σχεση στο φβ και νομιζουμε πως ειναι και πραγματικη ειναι ομως δυστυχως εικονικα ολα αυτα τα λαικς και τα σχολια. Σπανια ειναι και πραγματικα. Μη δινεις μεγαλυτερη σημασια απο αυτην που πραγματικα εχει. (Η σχεση σου με την πεθερα σου πως ειναι? χαχα)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59
    οχι και τοσο καλη! τοσα χρονια εχω ακουσει απειρα πραγματα απο το στομα της! αλλα με την ξαδερφη του ειχα σχεδον φιλικη σχεση..εναν χρονο πριν ειχαν ερθει στο μερος που ζω βγαιναμε κλπ και ξαφνικα μια μερα που ειχα προτεινει να παμε για καφε αρνηθηκε! και γενικα ολες τις φορες που της προτεινα κατι η απαντηση ηταν αρνητικη! οταν τη ρωτησα μεσω μηνυματος αν εχει γινει κατι ή αν τη στεναχωρησε κατι απο μενα και απομακρυνθηκε μου ελεγε οχι απολυτως τιποτα και ειχαμε μια λιγοτερο απο τυπικη σχεση μεταξυ μας απο κει και υστερα! μολις επρεπε παλι να φυγουν και να επιστρεψουν στην πολη τους μετα χαθηκε εντελως δεν πατουσε οντως λαικ και τετοια ουτε με εστελνε σε γιορτες! μεχρι πριν καποιους μηνες που ειδα οτι με διεγραψε εντελως...:-(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Η ερωτηση μου οπως καταλαβαινεις δεν ηταν εντελως αθωα. Προφανως η ξαδερφη του εχει ακουσει πραγματα απο την πεθερα σου και επηρεαστηκε. Αν εχεις καλη σχεση με τον αντρα σου μην ασχολεισαι με το σοι του.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59
    με την πεθερα μου δεν πολυ εχουν σχεσεις δεν ειναι δεμενο σοι..μονο με μενα ειχε λιγη παραπανω σχεση! ενω ειναι πολυ γοητευτικος ανθρωπος ειναι τοξικος χαρακτηρας η ιδια...ελεγε πραγματα για αλλους ανθρωπους και πριν με σβησει εβλεπα οτι εκεινους τους ανθρωπους που τους κουτσομπολευε μετα τους μιλουσε ολο γλύκα! απλα βλεπω ενα μοτιβο στη ζωη μου να επαναλαμβανεται και αναρωτιεμαι γιατι? προσπαθω να ειμαι δικαιη σωστη την ρωτησα πολλες φορες τι συμβαινει και μετα απλα εξαφανιστηκε και δεν θελει σχεσεις μαζι μου..μαλλον εγω ειμαι η λαθος! προσελκυω τετοια ατομα προφανως επειδη δεν εχω αυτοπεποιθηση??? ισως....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η άποψή μου είναι ότι έχουμε μπερδευτεί λίγο με τα social. Δηλαδή αν έχεις καλές σχέσεις με κάποιον δεν σηκώνεις το ρημάδι το τηλέφωνο να του πεις ένα χρόνια πολλά, να έχεις μία πιο ανθρώπινη επαφή βρε αδερφέ; Μέσω των likes συντηρούνται οι ανθρώπινες σχέσεις; Κάτι στον τόνο της φωνής του, στην αλληλεπίδραση που έχετε θα σου δείξει ως ένα βαθμό τι παίζει, θα κάνει πιο "πραγματική" την όποια επαφή. Εγώ επειδή για πολλά χρόνια άλλαζα τοποθεσίες συνεχώς, δυστυχώς άτομα που τα έχω σε εκτίμηση και θεωρώ ότι έχουμε καλές σχέσεις ακόμα και σήμερα, μπορεί να έχω χρόνια να τα δω. Με κάποιους που είχαμε και έχουμε μια πιο φιλική/ζεστή σχέση, θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο μια στο τόσο ή έστω με κάποιους στο Skype. Με άλλους ανταλλάσσουμε που και που κανένα μήνυμα, κάποιο σχόλιο κτλ, ανάλογα με τον κώδικα επικοινωνίας που έχουμε αναπτύξει. Μία κοπελα που την θεωρώ καλή φίλη κι αυτή εμένα ακόμα και τώρα, λόγω κάποιων καταστάσεων την συναντάω δια ζώσης μία φορά τον χρόνο. Μιλάμε όμως τουλάχιστον 2 φορές τον μήνα και έχουμε ουσιαστική επικοινωνία. ΚΑι με τους λιγότερο στενούς, λίγο πολύ ξέρω τι τύπος είναι ο καθένας και πως επικοινωνεί κι αν αρκεί και για τους δυο μας και συνήθως είναι εύκολο να ερμηνεύσω κάποιο κενό ή αλλαγή στην επικοινωνία.

    Για παράδειγμα μία ξαδέρφη μου, πολύ καλή κοπέλα, την αγαπάω την εκτιμάω, αλλά είμαστε σε διαφορετική φάση ζωής και δεν έχουμε πολλά να πούμε. Θα βρεθούμε όταν έρθει στα μέρη μου, θα έχουμε πολύ ζεστή επικοινωνία, αλλά από εκεί και πέρα δεν έχουμε πολλά πολλά. Ούτε την παρεξηγώ, ούτε με παρεξηγεί. Μια φορά που την είχα πάρει στο τηλέφωνο με κάποια αφορμή, κάτι συζητούσαμε και μου λέει δεν βάζεις ένα what's up, ένα κάτι, της λέω να σου πω κάτι, για κάποιον που θεωρώ "δικό μου άνθρωπο" ή και όχι αλλά θέλω να του μιλήσω, ε, δεν με πειράζει να ξοδέψω και 2 ευρώ να μιλήσουμε μια ώρα, άσε που οι εταιρείες δίνουν έτσι κι αλλιώς ένα σωρό διαφορετικά πακέτα στα σταθερά και στα κινητά με πολύ χρόνο δωρεάν ομιλίας. Αλλά εντάξει, αν δεν αξίζω 2 ευρώ μια φορά το τρίμηνο ρε ξαδέρφη για 'σενα τι να σου πω κι εσένανε. (Την πείραζα φυσικά γιατί ξέρω ότι δεν είναι κάτι που το τσιγκουνεύεται συνειδητά, είναι όπως το βλέπει κανείς).

    Μην αποκλείεις η κοπέλα να περνάει κάποια φάση στη ζωή της εντελώς άσχετη με εσένα και να μην έχει απομακρυνθεί σκόπιμα πάντως. Εδώ έχεις πολύ στενές σχέσεις με κάποιον για χρόνια και κάτι αλλάζει στη ζωή του ή στην ψυχολογία του και θέτει άλλες προτεραιότητες, πόσο μάλλον και κάποιος που τελικά δεν είχατε τόσο στενή σχέση. Μην το παίρνεις προσωπικά και μην κάνεις ερμηνείες, ο χρόνος θα δείξει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    η εκτός ίντερνετ επικοινωνία σας είναι η ίδια;
    συμβαίνει πολλές φορές να επηρεάζονται οι ανθρώποι.
    εμένα αν με ενοχλούσε θα ρώταγα ευθεία τον άλλον.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59
    πριν εναμιση χρονο με εβλεπε και που λεει ο λογος ετρεχε να με αγκαλιασει ειχαμε πολυ καλη σχεση η μια με την αλλη! πιο προσφατα που την ειχα δει δε μιλησαμε πολυ και μου εβγαζε κατι ο τροπος και ο λογος της μη ειλικρινη! ενα πολυ ξινο υφος του στυλ με το ζορι σου μιλαω! το θεμα ειναι οτι μονο εμενα εκανε "περα" κι οτι προσπαθειες κι αν εκανα να μαθω αν σε κατι εφταιξα επεσαν στο κενο. ειχα κλαψει πολυ γιατι εμαθα να δινω τα παντα στις σχεσεις μου αλλα ισως πρεπει να μαθω να αλλαζω και να σεβομαι εμενα περισσοτερο! Ευχαριστω για το χρονο και τον κοπο ολων σας να μπειτε στη διαδικασια να διαβασετε τι με απασχολει και να μου απαντησετε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εντάξει, έκανες μία προσπάθεια να δεις αν έχει κάτι να σου πει, δεν είχε να σου πει κάτι. Απλά άστο στην άκρη το θέμα και μη το αναλύεις τόσο πολύ.
    Το αν μόνο εσένα έκανε πέρα δεν το ξέρεις, αφού δεν ζεις καν στον ίδιο τόπο πλέον και άλλωστε ήδη πιο πάνω ανέφερες κάτι ότι δεν έχει σταθερότητα και δεν είναι αξιόπιστο πρόσωπο, μία θάβει κάποιον μία τον επαινεί.

    Να μην σκέφτεσαι ενοχικά. Απλά να κάνεις καλύτερες επιλογές όμως στα άτομα που διαλέγεις γύρω σου και να μην είσαι υπερβολικά δοτική αν ο άλλος δεν έχει αποδείξει ότι το αξίζει. Αν λες ότι ο τάδε είναι ιδιότροπος, τοξικός, έχει επαμφοτερίζουσες συμπεριφορές με τον περίγυρό του κτλ γιατί εσύ να είσαι η εξαίρεση και να μην φερθεί και σε εσένα έτσι; Και γιατί να προσεγγίσεις ένα τέτοιον άνθρωπο εξαρχής; Δεν σημαίνει ότι έκανες κάποιο τραγικό λάθος που απομάκρυνε τον άλλο και χάλασε η σχέση σας, με όλους έτσι δείχνει να λειτουργεί. Άρα μην αυτομαστιγώνεσαι. Απλά τέτοιες καταστάσεις να γίνονται μαθήματα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2019
    Location
    Greece
    Posts
    59
    σ ευχαριστω παρα πολυ sonia με βοηθησε πολυ και το δικο σου σχολιο!! με το που το μοιραστηκα εφυγε ενα βαρος και νιωθω πολυ καλυτερα πανω σ αυτο το θεμα!!! ευχομαι να εχεις μια ομορφη μερα!!! :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Να 'σαι καλά, χαίρομαι αν βοήθησα. Καλημέρα!

Similar Threads

  1. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ!
    By Elrudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-2020, 15:41
  2. Απογοητευτηκα :(
    By fenia99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 65
    Last Post: 03-12-2015, 22:55
  3. ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ
    By a+b in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 10-01-2014, 11:11
  4. απογοητευτηκα ποια!!!
    By Dizzynouna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 09-10-2013, 21:09
  5. απογοητευτηκα...υπαρχει αραγε λυση?
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2009, 19:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •