Εξτριμ φόβος από τον κοροναϊο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Δεν μίλησε κανείς για εξυπνάδα...
    Μιλήσαμε για τον κορονοιο...
    Και εμένα είχαν βγάλει κάποιους γνωστούς μου θετικους αλλά λέει ότι είχαν συμπτώματα και καταρροης...
    Γιατί να τα δεχόμαστε όλα έτσι αφιλτραριστα.
    Στο σχολείο ένας μαθητής να έχει γρίπη, όλοι κολλούσαμε...
    Από τις κοινές γριπες δεν φεύγουν άτομα, μόνο αυτήν είναι η επικυνδυνη...;
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Το να αμφισβητείς τα πάντα και να είσαι αρνητικός σε όλα δεν σε κάνει έξυπνο . Δεν λέω να δεχόμαστε ότι μας λένε στα ΜΜΕ χωρίς να το επεξεργαστούμε λίγο αλλά όχι και να μην δεχόμαστε τίποτα χωρίς πρώτα να έχουμε μπει στην διαδικασία να μάθουμε και να ρωτήσουμε κάτι για αυτό . Ο ιός που λες σιγά τι είναι σκότωσε τον θείο μου 57 χρόνων ,χωρίς υποκείμενα νοσήματα , χωρίς να είναι υπέρβαρος ,χωρίς να καπνίζει . Επίσης ξέρω άτομο 25 χρόνων χωρίς τίποτα που χρειάστηκε να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο με οξυγόνο . Σίγουρα δεν θέλει πανικό αλλά όχι να περάσουμε και στο άλλο άκρο να μην προσέχουμε καθόλου . Ας μην λέμε λοιπόν ότι θέλουμε . Εκτός αν πιστεύεις ότι και εγώ είμαι πληρωμένη από την κυβέρνηση για να τα γράφω αυτά .

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    Δεν μίλησε κανείς για εξυπνάδα...
    Μιλήσαμε για τον κορονοιο...
    Και εμένα είχαν βγάλει κάποιους γνωστούς μου θετικους αλλά λέει ότι είχαν συμπτώματα και καταρροης...
    Γιατί να τα δεχόμαστε όλα έτσι αφιλτραριστα.
    Στο σχολείο ένας μαθητής να έχει γρίπη, όλοι κολλούσαμε...
    Από τις κοινές γριπες δεν φεύγουν άτομα, μόνο αυτήν είναι η επικυνδυνη...;
    Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι συγκρίνεις το H1N1 με τον κορονοιο ;; Που η εποχική γρίπη είχε πέρυσι 100 νεκρούς που δεν λέω δεν είναι λίγοι αλλά σε σχέση με τον κορονοιο που κοντεύει τους 8.000 σίγουρα είναι πολύ πιο θανατηφόρος από την γρίπη . Μη λέτε ανακρίβειες χωρίς να γνωρίζετε τουλάχιστον τα στοιχειώδη .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Και γιατί εγώ να τους πιστέψω στα νούμερα; όταν μόνοι τους παραδέχτηκαν ότι στο περσινό lockdown φούσκωναν τα νούμερα θανάτου; δεν εξήγησε ποτέ γιατί το έκαναν αυτό, απλά το χαρακτήρησε σαν μια υπερβολή... Άτομα που πέθαιναν με covid, (δηλαδή ήταν θετικοί) τους καταγραφαμε σαν να πέθαιναν από covid...........;;;;;;!!!!!
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι συγκρίνεις το H1N1 με τον κορονοιο ;; Που η εποχική γρίπη είχε πέρυσι 100 νεκρούς που δεν λέω δεν είναι λίγοι αλλά σε σχέση με τον κορονοιο που κοντεύει τους 8.000 σίγουρα είναι πολύ πιο θανατηφόρος από την γρίπη . Μη λέτε ανακρίβειες χωρίς να γνωρίζετε τουλάχιστον τα στοιχειώδη .

  4. #19
    Μπορεί να πεθάνεις από κορωνοϊό αλλά είναι μικρή η πιθανότητα. Στην οικογένεια την δική μου αρρώστησε η νύφη μου και είχε λίγο μπούκωμα στην μύτη και ελαφρύ πονοκέφαλο μόνο. Ο αδελφός μου και τα παιδιά τους δεν κόλλησαν, αν και στο ίδιο σπίτι. Κόλλησε όμως ένας φίλος του ανηψιού μου που αρρώστησε με πυρετό και κόλλησε και την οικογένειά του αλλά το πέρασαν όλοι ελαφριά. Επίσης και μια φίλη μου και η οικογένειά της κόλλησαν και αρρώστησαν με πυρετό, όπως σε μια συνηθισμένη γρίπη.

  5. #20
    Επίσης, εγώ και ο άντρας μου που ήρθαμε σε επαφή με την νύφη μου σε κλειστό χώρο, όταν ήταν άρρωστη, δεν κολλήσαμε.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.zougla.gr/kosmos/article...a-tou-covid-19

    gγια να μην υπαρχει παρανοηση σχετικα με το ποιοι νοσουν, και ποιοι οχι, αν δεν βαριεστε ιαβαστε το, η μονον την αρχη, θα παρετε μια αμυδρα ιδεα .....ειναι ειδικο το αντικειμενο......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι συγκρίνεις το H1N1 με τον κορονοιο ;; Που η εποχική γρίπη είχε πέρυσι 100 νεκρούς που δεν λέω δεν είναι λίγοι αλλά σε σχέση με τον κορονοιο που κοντεύει τους 8.000 σίγουρα είναι πολύ πιο θανατηφόρος από την γρίπη . Μη λέτε ανακρίβειες χωρίς να γνωρίζετε τουλάχιστον τα στοιχειώδη .
    Αve Maria , μην προσπαθεις να πεισεις εναν αρνητη του ιου αυτου, για το αντιθετο, χανεις τα λογια σου.......για τους αρνητες , παραθετω αρθρο στο ποστ μου #21 , οντως υπαρχουν ανθρωποι που δε κολλανε/νοσουν , θα παρετε το ρισκο ομως ?
    Last edited by Macgyver; 02-04-2021 at 10:36.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Συμφωνα με τα νουμερα που δινουν ,95 με 96 στους 100 νεκρους πεθαινουν λογω υποκειμενων νοσηματων,ειτε καρδια,πνευμονες,νευρολογι κα,νεφρικα νοσηματα.Πιο πολυ ρολο παιζει το νοσημα παρα η ηλικια,αν και σχεδον παντα αυτα συνυπαρχουν.Απο κει και περα το αρθρο που παρεθεσε ο Μαγκαιβερ πιο πανω εξηγει γιατι καποιους νεους κ υγιεις τους χτυπαει ασχημα.Σε καθε περιπτωση θελει προσοχη,οχι παρανοια.Θυμαμαι πριν 3 χρονια ειχα τον πατερα μου στον Εαυγγελισμο με πνευμονια .Μεσα σε ενα θαλαμο με 6 εως 9 ατομα ,μαζι με τσ ραντζα,υπηρχαν ολα τα μικροβια εντατικης:κλεμπσιελλα,ψευδ ομοναδα,ακινετοβακτηριο,στ αφυλλοκοκκος.Επι 17 μερες εκανα μπανιο κυριολεκτικα με αντισηπτικο,δεν κολλησα τιποτα.Το θεμα ειναι οτι ο ιος ξεφυγε στα μμμ,σε καποιες επιχειρησεις οπου δεν τηρηθηκαν μετρα,ενω υπαρχουν και καποιες κοινωνικες ομαδες οπου δεν τηρουν κανενα μετρο.Οπως κ ανευθυνες συμπεριφορες.Ηθελε απο την αρχη ενισχυση του ΕΣΥ, ελεγχους σε μμμ επιχειρησεις,μαζικα τεστ για ανευρευση κρουσματων και απομονωση αυτων.Τωρα τρεχουμε και δεν φτανουμε ,ειναι αργα πια.Τουλαχιστον να μην εχουμε τα ιδια απο τον Οκτωβρη και μετα γιατι αλλο λοκνταουν δεν αντεχεται.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 09:20
  3. Φοβος για ΣΚΠ
    By NikosK in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 160
    Last Post: 22-04-2017, 20:53
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 17:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •