Σχέση με 20 χρόνια μεγαλύτερο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 70 of 70
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    βλεπω συνεχιζεις και προσβαλλεις και τον mindcrime , τον γιωργο πανου, και τον elis που δεν εχει θιξει ουδεποτε κανεναν .....καλααααααα .......

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Ναι οι γονείς μου γνωρίζουν για την κακοποίηση που είχα δεχτεί . Μάλιστα το είχαμε καταγγείλει αλλά δεν βγάλαμε άκρη . Όλη μέρα προσπαθώ να τους πείσω και τους τα λέω αυτά ότι μου στάθηκε πάρα πολύ ότι με βοηθάει ότι δεν με κρατάει πίσω αλλά αυτοί τίποτα . Λένε ότι θα με βάλει με το ζόρι να κάνουμε τώρα παιδί . Και άλλα πολλά . Ότι ντρέπονται να με παρουσιάζουν στους συγγενείς μας με αυτόν και άλλα . Σίγουρα καμιά σχέση δεν είναι τέλεια αλλά νομίζω ότι η σχέση μου είναι το βέλτιστο που μπορώ να έχω αυτή την στιγμή . Δε το καταλαβαίνουν αυτό οι γονείς μου . Πλέον έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να μας χωρίσουν.
    εχουν δικιο να φοβουνται οτι θα θελησει συντομα να κανετε παιδι. κι εγω αυτο σκεφτομαι.
    αλλα δεν εχουν κανενα δικιο να θελουν να στο επιβαλλουν με το ετσι θελω να χωρισεις, ποσο δε μαλλον να σε εκβιαζουν και να σε απειλουν..
    αν θελετε να το συνεχισετε, θα πρεπει να ψαξει αμεσα για αλλη δουλεια ο φιλος σου, ωστε να μην κινδυνευει να μεινει στον δρομο αν οι γονεις σου συνεχισουν τον πολεμο.

  3. #63
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχουν δικιο να φοβουνται οτι θα θελησει συντομα να κανετε παιδι. κι εγω αυτο σκεφτομαι.
    αλλα δεν εχουν κανενα δικιο να θελουν να στο επιβαλλουν με το ετσι θελω να χωρισεις, ποσο δε μαλλον να σε εκβιαζουν και να σε απειλουν..
    αν θελετε να το συνεχισετε, θα πρεπει να ψαξει αμεσα για αλλη δουλεια ο φιλος σου, ωστε να μην κινδυνευει να μεινει στον δρομο αν οι γονεις σου συνεχισουν τον πολεμο.
    Αφού το έχουμε συζητήσει και δεν θέλει ούτε τώρα ούτε στο μέλλον να κάνει παιδί ούτε οικογένεια. Του αρκεί να έχει έναν άνθρωπο δίπλα του . Όπως και εγώ δεν θέλω να κάνω παιδιά .

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ζήσε το τώρα και άσε μελλοντικά τι θα γίνει. Δεν το ξέρεις πως θα το βλέπει και πως θα το βλέπεις. Δεν θέλουν να κάνουν όλοι παιδιά κι εγώ είμαι μία από αυτούς, μάλιστα έχω χωρίσει μετά απο ωραίες μακροχρόνιες σχέσεις όταν αλλάξανε τα θέλω του άλλου. Όμως ξέρω κι άλλους που μικροί δηλώναν τα ίδια και τελικά αλλάξαν γνώμη ή τα σταθμίσανε αλλιώς σε άλλη φάση της ζωής τους. Εσύ λόγω ηλικίας να είσαι πολύ προσεκτική με την αντισύλληψή σου και να μην το αφήνεις πάνω του αυτό το θέμα και δώσε βάση τους άλλους στόχους σου.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Αφού το έχουμε συζητήσει και δεν θέλει ούτε τώρα ούτε στο μέλλον να κάνει παιδί ούτε οικογένεια. Του αρκεί να έχει έναν άνθρωπο δίπλα του . Όπως και εγώ δεν θέλω να κάνω παιδιά .
    δεν μπορεις να ξερεις ποσο ειλικρινης ειναι ενας εμπειρος ανθρωπος, οταν εισαι 20 χρονων, δεν ζεις καν μαζι του και τον γνωριζεις 2 χρονια.
    εσυ φροντιζε επιμελως την αντισυλληψη σου, οσο δεν θελεις να κανεις παιδια. αν γινει καποιο ατυχημα, δεν προκειται να θελησει να το ριξεις και μπορει, ουτε κι εσυ...

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Και τι εγινε αν μεινεις εγκυος και θελησεις να το κρατησεις ,σταματησε ο χρονος ?
    Καταστρεφεσαι επαγγελματικα και δεν μπορεις να εξελιχθεις ?

    Σιγουρα με ενα παιδι δεν θα ειναι τιποτα το ιδιο αλλα μην φερνουμε και την καταστροφη ...Ανετα μπορεις να συνεχισεις και τις σπουδες σου και την ζωη σου και τα παντα ..
    Ποσες φοιτητριες ειναι ηδη μανουλες ...


    Ποσες γυναικες εξελισονται αφου γινονται μανουλες ...Ολα γινονται , αν διαλύεις και διωχνεις εναν ανθρωπο απο κοντα σου για τον λογο αυτο ειναι τουλαχιστον γελοίο ..


    Και στην τελικη μιλαμε για κοπελα 20 χρονων που αν δεν θελει με τιποτα ενα παιδι δεν το αφηνει στο χερι του συντροφου ...Στα θεματα αυτα υπάρχει πληρη ενημερωση απο πολυ πιο μικρη ηλικια .
    Και ειδικα στην περιπτωση εδω μιλαμε για μια κοπελα αρκετα κατασταλαγμενη το τι θελει και το τι οχι ...
    Αλλωστε φαρμακευτικη σπουδαζει ,αυτο ειναι ικανο να καταλαβει πολλα καποιος για το μυλαο της και για την εξυπναδα της ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #67
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Συμφωνώ Marilou απόλυτα μαζί σου . Σίγουρα δεν τελειώνει η ζωή ενός ανθρώπου με το που κάνει παιδί . Μη σου πω για κάποιους τότε αρχίζει . Απλά το θέμα με εμένα είναι ότι αναγνωρίζω στοιχεία στο χαρακτήρα μου που σίγουρα δεν θα ήταν ευνοϊκά στο μεγάλωμα ενός παιδιού . Οπότε δεν θέλω να κάνω ένα παιδί και να το μεγαλώσω λάθος . Σίγουρα όλο αυτό είναι εγωιστικό αλλά δεν θέλω και ούτε θα θελήσω στο μέλλον όχι γιατί φοβάμαι μήπως σταματήσει η ζωή μου αλλά περισσότερο ότι δεν θα είμαι άξια μητέρα .
    Στο θέμα της αντισύλληψης εννοείται ότι προσέχω και εγώ και παίρνω αντισυλληπτικά .

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι λες βρε μαριλου κι εσυ;
    εδω, παρολη την ενημερωση, φερονται επιπολαια και μπαινουν σε ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες γυναικες 30 χρονων, μια 20χρονη κοπελα που ειναι με εναν 40ρη, θα αντισταθει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και ειμαστε και σιγουροι, αν ο συντροφος της επιμενει οτι το 'τραβηγμα" ειναι αντισυλληψη;
    ξερεις που βρισκονται οι εκτρωσεις στην ελλαδα σε αυτες τις ηλικιες; για κοιτα το λιγο..

    το προβλημα της δεν ειναι αν το θελει. το προβλημα θα ειναι αν ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, οπως μας δηλωνει εδω. αν το θελει, ξερουμε πως γινονται τα παιδια. οι ρομα αν δεν μορφωθουν, ξεκινανε απ τα 15 και σταματανε με την εμμηνοπαυση. δεν ειναι επιστημη να κανεις παιδια απο μικρος...
    το προβλημα ειναι αν παραλειψει την αντισυλληψη. οχι αν την παιρνει κανονικα.

    αυτο που ειπα ειναι ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ, δεν ειπα οτι αποκλειεται να την παρει.
    με ευχολογια δεν αποφευγονται οι εκτρωσεις.
    μονο με προσοχη και αντισυλληψη.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    [QUOTE=Maria 06;1156252]Συμφωνώ Marilou απόλυτα μαζί σου . Σίγουρα δεν τελειώνει η ζωή ενός ανθρώπου με το που κάνει παιδί . Μη σου πω για κάποιους τότε αρχίζει . Απλά το θέμα με εμένα είναι ότι αναγνωρίζω στοιχεία στο χαρακτήρα μου που σίγουρα δεν θα ήταν ευνοϊκά στο μεγάλωμα ενός παιδιού . Οπότε δεν θέλω να κάνω ένα παιδί και να το μεγαλώσω λάθος . Σίγουρα όλο αυτό είναι εγωιστικό αλλά δεν θέλω και ούτε θα θελήσω στο μέλλον όχι γιατί φοβάμαι μήπως σταματήσει η ζωή μου αλλά περισσότερο ότι δεν θα είμαι άξια μητέρα .
    Στο θέμα της αντισύλληψης εννοείται ότι προσέχω και εγώ και παίρνω αντισυλληπτικά .[/QUOTE]


    Γι αυτο τα λεω κοριτσι μου ολα αυτα ..
    Συμφωνω ,παταω πανω σε ολα αυτα που λες και υποστηριζω απολυτα την αποψη μου που σιγουρα θα αλλαζε αν ειχα μια κοπελα που να εγραφε τελειως διαφορετικα πραγματα ..

    Την ωριμοτητα που χρειαζεσαι σε αυτο το θεμα την εδειξες απο την πρωτη στιγμη γι αυτο και δεν το σχολειασα καν ,ειναι δεδομενο για εμενα ..
    Τωρα αν καποιοι θελουν να βλεπουν ολες τις καταστασεις ιδιες ή να πατροναρουν παρομοιες ειναι τουλαχιστον αμελητεες αυτες οι αποψεις και ουτε καν να τις λαμβανεις υπ οψιν και να προβληματιζεσαι αφου δεν υφιστατε καν ..

    Στο θεμα του παιδιου και για το τι σημαινει δεν μπορω να μην συμφωνησω μαζι σου ,πως μπορω αλλωστε ..

    Σου ειπα και εγω εχω διαφορα με τον αντρα μου αλλα ηταν απολυτα συνειδητή επιλογη να κανω και παιδι νωρις και πιστεψε με δεν με εμποδισε πουθενα ..Ισα ισα τελειωσα και δευτερη σχολη εκτος απο την πρωτη και παραλληλα δουλευα και παρακολουθουσα και μαθηματα ..
    Φυσικα ειχα αμεριστη συμπαράσταση και απο τον πατερα τους αλλα και απο την μητερα μου οταν χρειαζοταν να λειπω απο το σπιτι.. ...Και την δευτερη σχολη μου τελειωσα και δουλευα και διπλα τους στο μεγαλωμα ημουν ...Τα παντα εγιναν .... και ταξιδια και εξοδοι και ολα οσα μπορουσα να ζησω γιατι σου ειπα ηταν τελειως συνειδητα ολα αυτα ,ακομα και ενα δευτερο παιδι και φυσικα παρ ολο τη διαφορα μας δεν ειχα καμια ζηλεια ,καμια απαγορευση και το αστειο ηταν οτι εγω ημουν αυτη που και τις δυο φορες πηρα την αποφαση για τα παιδια ....

    Ολα ειναι θεμα επιλογων και ωριμοτητας κοριτσι μου ,εσυ πιστευω οτι την εχεις και ετσι και μπορεσεις και τακτοποιηθεις προσωρινα με μια δουλιτσα ωστε να παραμερισεις το κομματι των γονιων σου θα εισαι ελευθερη να ζησεις αυτο το ομορφο που ζεις .Απολαυσε το απλα και μην σε νοιαζουν ολα τα αλλα!

    Και να θυμασαι κατι .Μην φτασεις σε μια προχωρημενη ηληκια και μεινεις με αποθημενα ..Τι θα γινοταν αν δεν προσπαθουσες να ζησεις και το κατι παραπανω με τον ανθρωπο αυτον ...
    Πιστεψε με δεν εχει χειροτερο πραγμα απο γυναικα, μεγαλη συνηθως ,που δεν εχει εκπληρωσει βασικες της αναγκες σε ολους του τομεις ...Εκει να δει κομπλεξ ,ανασφαλειες και αποθημενα που βγαινουν ..
    Τρεις χειροτερα απο αυτων που ισως εκαναν μια οικογενεια και παραλληλα ειχαν την δυναμη να συνδυάσουν τα παντα ωστε να μην υστερούν σε κατι και ας ζοριζοταν λιγακι παραπανω ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ακριβως... αν μεινει με απωθημενα σε προχωρημενη ηλικια επειδη κλειστηκε σε ενα σπιτι απ τα 20 εχοντας γνωρισει εναν ανδρα μονο, αντι να εκπληρωσει τις επιθυμιες και τις σπουδες της, μπορει να γραφει ανορθογραφα δοκιμια σε αγνωστους και να ψαχνει εξωσυζυγικες περιπετειες και να μην βρισκει κανεναν να της κατσει και να παραληρει για μηνες για την ματαιωση που ζει...
    Last edited by Remedy; 02-04-2021 at 13:53.

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Σχέση με μεγαλύτερο φίλο
    By vasiliki2 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 17-08-2020, 13:03
  2. ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
    By aenaon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 21-05-2019, 15:04
  3. Σχέση 6 χρόνια
    By Panagiotisanto1997 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2019, 00:35
  4. 5 χρόνια σχεση
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 12-02-2015, 22:32
  5. σχεση με μεγαλυτερο
    By lindsay in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 71
    Last Post: 20-11-2010, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •