Σχέση με 20 χρόνια μεγαλύτερο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 70
  1. #16
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν μου ελεγες οτι ειναι κατα του γαμου, οτι δεν θελει παιδια, η οτι εχει ηδη παιδια, ή οτι εχει εναν αποτυχημενο γαμο και τωρα το μονο που θελει ειναι να ειναι καλα με εναν ανθρωπο να ταιριαζουν , να ειναι καλα μαζι, θα σου ελεγα οτι αφου αγαπιεστε ζηστε το και αααααν μετα απο 10 χρονια ειστε ακομα μαζι, τοτε σκεψου τι θα κανετε.

    ΕΑΝ ομως αυτος ο ανθρωπος σκεφτεται για οικογενεια μαζι σου, να ξερεις οτι θα την θελησει συντομα... πολυ συντομα. εσυ εισαι 20 αλλα εκεινος 40. ποτε θα κανει την οικογενεια; στα 60;
    εσυ σκεφτεσαι παρεες και ταξιδια, εκεινος εχει κανει αρκετα ταξιδια. μπορει να θελει οικογενεια και κλεισιμο στο σπιτι να μεγαλωνετε παιδια.
    εισαι ετοιμη για κατι τετοιο απ τα 20, 22;;;
    οι σπουδες ποτε τελειωνουν; εχεις σχεδια για μεταπτυχιακα; η θες να πιασεςι αμεσως δουλεια; η δεν θες τπτ απο τα δυο αλλα θες να παντρευτεις στα 22 και να κανεις παιδια;
    Δεν θέλει παιδιά ούτε τώρα ούτε στο μέλλον . Να κάνουμε γάμο ναι αλλά παιδιά δεν θέλει κανένας από τους δυο μας. Σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω οικογένεια από τα 22 . Θέλω να τελειώσω με τις σπουδές μου και μετά αν όχι για μεταπτυχιακό σίγουρα θέλω να εργαστώ . Όλα αυτά τα γνωρίζει αυτός . Ότι δηλαδή η οικογένεια δεν είναι στα σχέδιά μου . Και δεν έχει πρόβλημα .Του αρκεί που είμαστε καλά οι δυο μας .

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Γιατί σε γενικές και όχι σε ειδικές; Καλά μαζί και αρκετοί τσακωμοί δεν πάει. Τσακωμοί για ποιο πράγμα; Ποιες δύσκολες καταστάσεις έχεις περάσει από τα 18 ως τα 20 και σου έχει σταθεί;

    Σε ρωτάω για να καταλάβω και για να καταλάβεις κάποια πράγματα, όχι από κουτσομπολιό.

    Κι αν αυτός θεωρεί "σοβαρή" αυτή τη σχέση και θέλει να την υπερασπιστεί, γιατί τόσο καιρό την κρύβατε;
    Δεν λέω ότι τσακωνόμαστε και κάθε μέρα . Απλά καθημερινά καυγαδακια που έχουν όλα τα ζευγάρια μεταξύ τους . Είμαστε πολύ καλά μαζί . Συνήθως οι καυγάδες είναι λόγο ζήλεια είτε από εμένα είτε από αυτόν . Αλλά το ξεπερνάμε εύκολα . Όταν ήμουν 18 δέχτηκα σεξουαλική κακοποίηση . Κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν μου ήταν εύκολο να ξεπεράσω . Μου στάθηκε πολύ τώρα και σεβάστηκε το γεγονός ότι για ένα διάστημα δεν μπορούσα να κάνω σεξ . Την σχέση μας την κρύβαμε γιατί φοβομασταν την αντίδραση των γονιών μου . Και τελικά δεν είχαμε άδικο . Τον απειλεί ότι θα τον απολύσει .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι μύθος αυτό ότι όλα τα ζευγάρια τσακώνονται και μάλιστα καθημερινώς. Αν ζηλεύεις μετά από 2 χρόνια σχέσης, δεν είναι δείγμα ενδιαφέροντος, δείγμα ανασφάλειας και έλλειψης εμπιστοσύνης είναι, να ξέρεις. Μου κάνει εντύπωση που μιλάς με τόση σιγουριά για αυτόν σαν να είναι ο άνθρωπος της ζωής σου και από την άλλη δεν σκέφτεσαι π.χ. να συζήσετε αλλά πως δεν θα σε διώξουν οι γονείς σου από το σπίτι. Βασικά δεν μου κάνει εντύπωση γιατί τα βλέπεις λιγότερο ώριμα και συνειδητοποιημένα από όσο ισχυρίζεσαι όλα αυτά, αλλά τεσπα...

    Το αυτονόητο, να μην είναι τριμάλαξ κάφρος ο άλλος και να περιμένει πότε θα είσαι έτοιμη για σεξ, δεν τον κάνει ήρωα. Φυσιολογικό άνθρωπο τον κάνει. Σε αυτό ο καθένας θα σου "στεκόταν", δεν σημαίνει ότι ο καθένας σου κάνει για σχέση.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Καλησπέρα
    Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ οπότε δεν ξέρω πως θα πάει .
    Είμαι 20 χρόνων και έχω σχέση με έναν κατά 20 χρόνια μεγαλύτερό μου . Είμαστε μαζί εδώ και 2 χρόνια . Αυτός λοιπόν είναι φίλος του πατέρα μου . Δουλεύουν δηλαδή μαζί . Δεν θέλω να αναφέρω σε τι δουλειά αλλά ο πατέρας μου είναι "ανώτερος " του οπότε πρακτικά μπορεί αν θέλει να τον διώξει . Εμείς όλα αυτά τα χρόνια δεν του είχαμε πει για την σχέση μας γιατί σίγουρα δεν θα την ενέκρινε . Οι γονείς μου όμως ήξεραν ότι έχω σχέση γιατί πολλά βράδια (ειδικά τώρα με την καραντίνα που δεν μπορούμε να βρεθούμε έξω ) μέναμε μαζί . Δυστυχώς όμως πριν λίγες μέρες έγινε αυτό που φοβόμουν . Μια μέρα μας είδε ο πατέρας μου να φιλιομαστε . Εγώ στην αρχή προσπάθησα να το δικαιολογήσω αλλά το αγόρι μου δεν άντεξε και του τα είπε όλα . Έγινε ο κάκος χαμός σπίτι . Φωνές, βία , απειλές μια τραγική κατάσταση . Μου ειπε ότι αν δεν χωρίσω μαζί του θα με διώξει από το σπίτι και θα τον απολύσει από την δουλειά του . Θέλω πολύ να είμαι μαζί του και αυτός το ίδιο . Είμαστε σε γενικές γραμμές αρκετά καλά μαζί . Υπάρχουν βέβαια αρκετοί τσακωμοί αλλά πραγματικά δεν θέλω να χωρίσω με τίποτα μαζί του . Περνάμε πολύ ωραία μαζί . Γενικά έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις στην ζωή μου και αυτός ήταν πάντα εκεί να με στηρίξει . Πώς μπορώ να πείσω τους γονείς μου να τον δεχτούν ;

    Καλημερα Μαρια!

    Αν θεωρεις κοριτσι μου οτι αυτη η σχεση δεν θα σε κρατησει πισω ουτε απο τις σπουδες σου και αργοτερα απο το επαγγελματικο κομματι που θελεις να χτισεις, δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να μην μεινεις μαζι του ..
    Ναι ειναι αρκετα χρονια τα εικοσι, αλλα οταν αυτα δεν σε κρατανε πισω απο τους δικους στοχους μπορει αυτη η διαφορα να εξαλειφθεί ...

    Απο την στιγμη που δεν εχεις σκοπο και δεν θες να κανεις ακομα παιδια δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι για μακροχρονιες δεσμευσεις .Σκοπος σου τωρα ειναι να εχεις εναν ανθρωπο κοντα σου που να περνας καλα παντου σε ολους τους τομεις ,να νοιωθεις ασφαλεια ,ειδικα μετα την κακοιποιηση που δεχτηκες και βρηκες ατομο να ξαναεμπιστευτεις (αυτο για εμενα καταρρίπτει τα παντα ,ειναι μεγαλο βημα στην ζωη σου να ξαναποκτησεις την εμπιστισυνη στους αντρες και εφοσον το βρηκες σε αυτον να το κρατήσεις οσο το εχεις αναγκη).

    Οταν μετα απο χρονια νοιωσεις ετοιμη για ενα βημα παραπανω μονο τοτε να δεις αν πρεπει να σε απασχολει αυτη η διαφορα .Δεν μπορεις να πονταρεις σε καμια σχεση να το ξερεις .Ακομα και συνομήλικοι να εισασταν δεν μπορεις να εισαι σιγουρη πως αυτος ο ανθρωπος δεν θα σου βγαλει θεματακια με το περασμα των χρονων ..Ακομα και εσυ ,δεν ξερεις ακομα πως θα εξελιχθεις ...
    Ισα ισα οι μεγαλυτεροι ειναι πολλοι πιο κατασταλαγμενοι στο τι θελουν απο την ζωη τους ...Μεσα απο αυτων θα μαθεις και εσυ να εχεις και πιο ωριμες αντιδρασεις σε πολλα θεματα ...Δεν ειναι το ιδιο να εχεις ενα ανωριμο αντρα διπλα σου με το να εχεις ενα αντρα με ολη την σημασια της λέξεως ..Η ωριμοτητα καμια φορα οταν υπαρχει μπορουμε να την "εκμεταλευτουμε " για καλο μας πιστεψε με...
    Καλως ή κακως οσο κατασταλαγμενες και ηρεμων τονω ειμαστε στα 20 το μυαλο μας ακομα λειτουργει πολυ ανωριμα και παιδιαστικα επειδη δεν εχουμε εμπειριες σε πιο δυσκολα θεματα ωστε να τα διαχειριστουμε αναλόγως. Εκει ερχεται και κουμπωνει η ωριμοτητα του συντροφου μας και εκει καπως εξομαλύνεται η κατσταση ..

    Ειμαστε καποιοι ανθρωποι που καλως ή κακως οι συνομιλικοι ή η λιγο μεγαλυτεροι μας δεν μπορουν να κουμπωσουν επανω μας ..
    Και εγω στην ηλικια σου ξεκινησα να εχω σχεση με δεκα χρονια μεγαλυτερο αλλα μεχρι σημερα ,εικοσι χρονια μετα δεν φανηκε καθολου αυτη η διαφορα μας ..

    Δεν ειναι το ιδιο το ξερω αλλα πιστεψε με και παραπανω να ειχα με αυτον τον ανθρωπο παλι θα προχωρουσα ..
    Παρ ολο που και αυτος ειχε ζησει παρα πολλα ,σχεδον τα παντα ποτε μα ποτε δεν μου αρνηθηκε να ακολουθησει και στις δικες μου επιθυμίες ..Και τα ταξιδια μας καναμε και τις τρελλες μας και πολλα αλλα με σκοπο σημερα να μην μου εχει μεινει κανενα απωθημένο και να με κανει να μετανιώνω γι αυτη την επιλογη μου ..


    Λες οτι εχετε καυγαδακια και ζηλιες ..Απολυτα φυσιολογικο και πιο ερωτευμενο ζευγάρι δεν εχει μεσα στα πλαισια του λογικου .Αρκει αυτα να μην ξεπερνανε τα ορια του αρρωστημενου ετσι?
    Δεν υπαρχει νορμαλ σχεση χωρις αυτα ειδικα τον πρωτο καιρο της συγκατοικησης ..Αλλιως ειμαστε μαθημενες να ζουμε μονες μας και αλλιως με καποιον αλλον ..Λογικο να υπαρχουν και καποιες εντασεις μεχρι να βρεθει μια μεση λύση ..Δεν νομιζω να υπαρχει κανενα θεμα αμφισβητησεις απο ατομα που δεν βαζουν πανω απ ολα τον εγωισμο τους και την καλοπερασει τους .
    Οταν αγαπας τον αλλον και το κυριοτερο υπαρχει αλληλοκατανοησει αυτα ειναι θεματακια που λυνονται ..

    Πεσμου κατι ,εσυ τι θελεις να κανεις απο εδω και περα ?Θελεις να τελειωσεις σιγουρα τις σπουδες σου και να δεις και το επαγγελματικο κομματι ,ωραια !
    Θελεις να κανεις ταξιδια ,εκδρομουλες ,να βγαινεις και γενικα τα εχεις συζητησει ολα αυτα μαζι του ?
    Ειναι διατεθημενος να σε ακολουθησει και ας τα εχει ζησει ολα αυτα εκεινος ?
    Εχεις θεματα στο να βγεις με τις φιλες ?

    40 χρονων δεν ειναι μεγάλος για αντρας ,απλα εσυ εισαι μικρη ως προς το θέμα των εμπειριών και των στοχων σου ...
    Παράλληλα μπορουν να γινουν πολλα ,αρκει να ακολουθει ο ενας τον αλλων ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Καλησπέρα
    . Γενικά έχω περάσει δύσκολες καταστάσεις στην ζωή μου και αυτός ήταν πάντα εκεί να με στηρίξει . Πώς μπορώ να πείσω τους γονείς μου να τον δεχτούν ;

    Καλημερα , δεν μπορεις να τους πεισεις , αν κρινω απο τις αντιρρησεις που ειχαν οι γονεις μου οταν ημουν νεωτερος για την κατα 10 χρονια μικροτερη κοπελα μου , ποτε δεν αλλαξαν γνωμη , ο πατερας μου με απειλουσε με αποκληρωση, η μανα μου ειχε εξαπολυσει εναν ανελεητο πολεμο εναντιον μας , και ολα αυτα γιατι ? επειδη ηταν παιδι χωρισμενων γονιων ( ας φανε τωρα στην μαπα τα 3 εγγονια τους που ειναι χωρισμενη η αδελφη μου απο το 2001 ) , η μανα της εχει φιλο ( δεν ειχε , αλλα και ναχε .....) .............. ειχε βαλει λογια η διπλανη μας, στο εξοχικο , επειδη ειχα χωρισει την κορη της , για να τα φτιαξω με την Τιτή ( ετσι την λεγανε ) , η Τιτη ειναι ετσι , ειναι αλλιως , κλπ...........ουαι και αλλοιμονο απο παρεμβατικους γονεις .....

    τα 20 χρονια δεν ειναι πολλα .........αμα σου κανει ο αλλος , οκ.........

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είναι μύθος αυτό ότι όλα τα ζευγάρια τσακώνονται και μάλιστα καθημερινώς. Αν ζηλεύεις μετά από 2 χρόνια σχέσης, δεν είναι δείγμα ενδιαφέροντος, δείγμα ανασφάλειας και έλλειψης εμπιστοσύνης είναι, να ξέρεις.

    Θα συμφωνησω , στην σχεση που προαναφερω , δεν υπηρξαν ποτε καυγαδες , ουτε ζηλευε κανεις εκ των δυο τον αλλον......δειγμα ανασφαλειας ειναι η ζηλεια, οντως .......

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν λέω ότι τσακωνόμαστε και κάθε μέρα . Απλά καθημερινά καυγαδακια που έχουν όλα τα ζευγάρια μεταξύ τους . Είμαστε πολύ καλά μαζί . Συνήθως οι καυγάδες είναι λόγο ζήλεια είτε από εμένα είτε από αυτόν . Αλλά το ξεπερνάμε εύκολα . Όταν ήμουν 18 δέχτηκα σεξουαλική κακοποίηση . Κάτι που όπως καταλαβαίνεις δεν μου ήταν εύκολο να ξεπεράσω . Μου στάθηκε πολύ τώρα και σεβάστηκε το γεγονός ότι για ένα διάστημα δεν μπορούσα να κάνω σεξ . Την σχέση μας την κρύβαμε γιατί φοβομασταν την αντίδραση των γονιών μου . Και τελικά δεν είχαμε άδικο . Τον απειλεί ότι θα τον απολύσει .
    αυτο το ακουω παρα πολλες φορες και σε διαβεβαιω οτι δεν ισχυει. απο προσωπικη πειρα..
    ΔΕΝ καυγαδιζουν ολα τα ζευγαρια μεταξυ τους. καυγαδιζουν αυτα που εχουν προβληματα.
    τι προβληματα να εχετε εσεις που ειστε ακομα στα μελια και δεν ζειτε καν μαζι;;;
    οταν θα ειστε καθε μερα μαζι τι θα κανετε; θα φαγωθειτε;
    σωστα φοβοσασταν την αντιδραση των γονιων σου. καλα θα ηταν αν μπορουσατε να την κρυψετε για μερικα χρονια ακομα. μεχρι τοτε, η θα χωριζατε, η θα δενατε και θα ησουν κι εσυ αποκατσστημενη οικονομικα, ωστε να μπορεσεις να δεχτεις τις αντιδρασεις τους

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα , δεν μπορεις να τους πεισεις , αν κρινω απο τις αντιρρησεις που ειχαν οι γονεις μου οταν ημουν νεωτερος για την κατα 10 χρονια μικροτερη κοπελα μου , ποτε δεν αλλαξαν γνωμη , ο πατερας μου με απειλουσε με αποκληρωση, η μανα μου ειχε εξαπολυσει εναν ανελεητο πολεμο εναντιον μας , και ολα αυτα γιατι ? επειδη ηταν παιδι χωρισμενων γονιων ( ας φανε τωρα στην μαπα τα 3 εγγονια τους που ειναι χωρισμενη η αδελφη μου απο το 2001 ) , η μανα της εχει φιλο ( δεν ειχε , αλλα και ναχε .....) .............. ειχε βαλει λογια η διπλανη μας, στο εξοχικο , επειδη ειχα χωρισει την κορη της , για να τα φτιαξω με την Τιτή ( ετσι την λεγανε ) , η Τιτη ειναι ετσι , ειναι αλλιως , κλπ...........ουαι και αλλοιμονο απο παρεμβατικους γονεις .....

    τα 20 χρονια δεν ειναι πολλα .........αμα σου κανει ο αλλος , οκ.........
    μα αν ειναι ετσι, δεν διαφωνουσαν για την διαφορα ηλικιας, αλλα επειδη ηταν παιδι χωρισμενων γονιων..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλημερα , δεν μπορεις να τους πεισεις , αν κρινω απο τις αντιρρησεις που ειχαν οι γονεις μου οταν ημουν νεωτερος για την κατα 10 χρονια μικροτερη κοπελα μου , ποτε δεν αλλαξαν γνωμη , ο πατερας μου με απειλουσε με αποκληρωση, η μανα μου ειχε εξαπολυσει εναν ανελεητο πολεμο εναντιον μας , και ολα αυτα γιατι ? επειδη ηταν παιδι χωρισμενων γονιων ( ας φανε τωρα στην μαπα τα 3 εγγονια τους που ειναι χωρισμενη η αδελφη μου απο το 2001 ) , η μανα της εχει φιλο ( δεν ειχε , αλλα και ναχε .....) .............. ειχε βαλει λογια η διπλανη μας, στο εξοχικο , επειδη ειχα χωρισει την κορη της , για να τα φτιαξω με την Τιτή ( ετσι την λεγανε ) , η Τιτη ειναι ετσι , ειναι αλλιως , κλπ...........ουαι και αλλοιμονο απο παρεμβατικους γονεις .....

    τα 20 χρονια δεν ειναι πολλα .........αμα σου κανει ο αλλος , οκ.........

    Για τι ηλικίες μιλάς Μακ?
    Δικη σου το κυριοτερο.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μα αν ειναι ετσι, δεν διαφωνουσαν για την διαφορα ηλικιας, αλλα επειδη ηταν παιδι χωρισμενων γονιων..
    καπως ετσι ηταν , και οτι διεδιδε για την κοπελα μου η κακιασμενη γειτονισσα .......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Για τι ηλικίες μιλάς Μακ?
    Δικη σου το κυριοτερο.
    Ημουν 27 , και 17 η κοπελα , δεν τους ενοχλουσε αυτο ομως , ουτε ημουν ακομη οικ. ανεξαρτητος να την κοπανησω .....

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ημουν 27 , και 17 η κοπελα , δεν τους ενοχλουσε αυτο ομως , ουτε ημουν ακομη οικ. ανεξαρτητος να την κοπανησω .....
    Δηλαδη?
    Στα 27 σου δεν δουλευες ωστε να μπορεις να στηρίξεις τις επιλογές σου ?
    Οχι υπερβολες ,νορμαλ πραγματα ...

    Οκ η κοπελα λογικο να επηρεαστει απο τους γονεις και απολυτο νορμαλ να την κρατησουν πισω μεχρι να παει και αυτη σε μια ηλικια που να εχει αποφασίσει και για τα επαγγελματικα της και για πολλα αλλα ..
    Ακομα το σχολειο δε ειχε τελειώσει πως θα εφευγες με μια ανηλικη και στην τελικη θα ηθελες να εχεις μια κοπελα διπλα σου που δεν θα την αφηνες να εχει μια κανονικη ζωη με αυτη σου την πραξη ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δηλαδη?
    Στα 27 σου δεν δουλευες ωστε να μπορεις να στηρίξεις τις επιλογές σου ?
    Οχι υπερβολες ,νορμαλ πραγματα ...

    Οκ η κοπελα λογικο να επηρεαστει απο τους γονεις και απολυτο νορμαλ να την κρατησουν πισω μεχρι να παει και αυτη σε μια ηλικια που να εχει αποφασίσει και για τα επαγγελματικα της και για πολλα αλλα ..
    Ακομα το σχολειο δε ειχε τελειώσει πως θα εφευγες με μια ανηλικη και στην τελικη θα ηθελες να εχεις μια κοπελα διπλα σου που δεν θα την αφηνες να εχει μια κανονικη ζωη με αυτη σου την πραξη ?
    αρχισα να δουλευω στα 28 μου ( ο στρατος τοτε ηταν 24 μηνες , βαλε και τις σπουδες ,) , δεν ηθελα να παω στην δουλεια του μπαμπα , οποτε και εφτιαξα την δικη μου εταιρεια ( σουχε πει σε πμ. το αντικειμενο ) , ο δεσμος ηδη μετραγε 2+ χρονια , αλλα ακομη και με την δικη μου εταιρεια , ο πατερας μου δεν με αφηνε να παιρνω τα κερδη, αναγκαζομουν να τον κλεβω , αφου ειχε βαλει τα μισα χρηματα ο ιδιος , δανεικα βεβαια , τα οποια και επεστρεψα καποια στιγμη, ..............οι γονεις της δεν ειχαν καμμια αντιρρηση , αφου ημουν καλο παιδι , και ' καλος ' γαμπρος ( με χρηματα ) ....δεν ειχα καμμια αντιρρηση να κανει η κοπελα μου οτι ηθελε στην ζωη της , ας δουλευε , ας εκανε οτι ηθελε , ποτε δεν ελεγκξα κανεναν , ουτε ειχα τετοια προθεση .....+ δεν την ζηλεψα ποτέ , ας ηταν πολυ ωραιο κοριτσι.....

  14. #29
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα Μαρια!

    Αν θεωρεις κοριτσι μου οτι αυτη η σχεση δεν θα σε κρατησει πισω ουτε απο τις σπουδες σου και αργοτερα απο το επαγγελματικο κομματι που θελεις να χτισεις, δεν υπαρχει κανενας απολυτος λογος να μην μεινεις μαζι του ..
    Ναι ειναι αρκετα χρονια τα εικοσι, αλλα οταν αυτα δεν σε κρατανε πισω απο τους δικους στοχους μπορει αυτη η διαφορα να εξαλειφθεί ...

    Απο την στιγμη που δεν εχεις σκοπο και δεν θες να κανεις ακομα παιδια δεν υπαρχει λογος να σκεφτεσαι για μακροχρονιες δεσμευσεις .Σκοπος σου τωρα ειναι να εχεις εναν ανθρωπο κοντα σου που να περνας καλα παντου σε ολους τους τομεις ,να νοιωθεις ασφαλεια ,ειδικα μετα την κακοιποιηση που δεχτηκες και βρηκες ατομο να ξαναεμπιστευτεις (αυτο για εμενα καταρρίπτει τα παντα ,ειναι μεγαλο βημα στην ζωη σου να ξαναποκτησεις την εμπιστισυνη στους αντρες και εφοσον το βρηκες σε αυτον να το κρατήσεις οσο το εχεις αναγκη).

    Οταν μετα απο χρονια νοιωσεις ετοιμη για ενα βημα παραπανω μονο τοτε να δεις αν πρεπει να σε απασχολει αυτη η διαφορα .Δεν μπορεις να πονταρεις σε καμια σχεση να το ξερεις .Ακομα και συνομήλικοι να εισασταν δεν μπορεις να εισαι σιγουρη πως αυτος ο ανθρωπος δεν θα σου βγαλει θεματακια με το περασμα των χρονων ..Ακομα και εσυ ,δεν ξερεις ακομα πως θα εξελιχθεις ...
    Ισα ισα οι μεγαλυτεροι ειναι πολλοι πιο κατασταλαγμενοι στο τι θελουν απο την ζωη τους ...Μεσα απο αυτων θα μαθεις και εσυ να εχεις και πιο ωριμες αντιδρασεις σε πολλα θεματα ...Δεν ειναι το ιδιο να εχεις ενα ανωριμο αντρα διπλα σου με το να εχεις ενα αντρα με ολη την σημασια της λέξεως ..Η ωριμοτητα καμια φορα οταν υπαρχει μπορουμε να την "εκμεταλευτουμε " για καλο μας πιστεψε με...
    Καλως ή κακως οσο κατασταλαγμενες και ηρεμων τονω ειμαστε στα 20 το μυαλο μας ακομα λειτουργει πολυ ανωριμα και παιδιαστικα επειδη δεν εχουμε εμπειριες σε πιο δυσκολα θεματα ωστε να τα διαχειριστουμε αναλόγως. Εκει ερχεται και κουμπωνει η ωριμοτητα του συντροφου μας και εκει καπως εξομαλύνεται η κατσταση ..

    Ειμαστε καποιοι ανθρωποι που καλως ή κακως οι συνομιλικοι ή η λιγο μεγαλυτεροι μας δεν μπορουν να κουμπωσουν επανω μας ..
    Και εγω στην ηλικια σου ξεκινησα να εχω σχεση με δεκα χρονια μεγαλυτερο αλλα μεχρι σημερα ,εικοσι χρονια μετα δεν φανηκε καθολου αυτη η διαφορα μας ..

    Δεν ειναι το ιδιο το ξερω αλλα πιστεψε με και παραπανω να ειχα με αυτον τον ανθρωπο παλι θα προχωρουσα ..
    Παρ ολο που και αυτος ειχε ζησει παρα πολλα ,σχεδον τα παντα ποτε μα ποτε δεν μου αρνηθηκε να ακολουθησει και στις δικες μου επιθυμίες ..Και τα ταξιδια μας καναμε και τις τρελλες μας και πολλα αλλα με σκοπο σημερα να μην μου εχει μεινει κανενα απωθημένο και να με κανει να μετανιώνω γι αυτη την επιλογη μου ..


    Λες οτι εχετε καυγαδακια και ζηλιες ..Απολυτα φυσιολογικο και πιο ερωτευμενο ζευγάρι δεν εχει μεσα στα πλαισια του λογικου .Αρκει αυτα να μην ξεπερνανε τα ορια του αρρωστημενου ετσι?
    Δεν υπαρχει νορμαλ σχεση χωρις αυτα ειδικα τον πρωτο καιρο της συγκατοικησης ..Αλλιως ειμαστε μαθημενες να ζουμε μονες μας και αλλιως με καποιον αλλον ..Λογικο να υπαρχουν και καποιες εντασεις μεχρι να βρεθει μια μεση λύση ..Δεν νομιζω να υπαρχει κανενα θεμα αμφισβητησεις απο ατομα που δεν βαζουν πανω απ ολα τον εγωισμο τους και την καλοπερασει τους .
    Οταν αγαπας τον αλλον και το κυριοτερο υπαρχει αλληλοκατανοησει αυτα ειναι θεματακια που λυνονται ..

    Πεσμου κατι ,εσυ τι θελεις να κανεις απο εδω και περα ?Θελεις να τελειωσεις σιγουρα τις σπουδες σου και να δεις και το επαγγελματικο κομματι ,ωραια !
    Θελεις να κανεις ταξιδια ,εκδρομουλες ,να βγαινεις και γενικα τα εχεις συζητησει ολα αυτα μαζι του ?
    Ειναι διατεθημενος να σε ακολουθησει και ας τα εχει ζησει ολα αυτα εκεινος ?
    Εχεις θεματα στο να βγεις με τις φιλες ?

    40 χρονων δεν ειναι μεγάλος για αντρας ,απλα εσυ εισαι μικρη ως προς το θέμα των εμπειριών και των στοχων σου ...
    Παράλληλα μπορουν να γινουν πολλα ,αρκει να ακολουθει ο ενας τον αλλων ...
    Δεν με κρατάει ούτε θα με κρατήσει στο μέλλον πίσω . Βέβαια ούτε εγώ από την μεριά μου τον κρατάω πίσω . Γιατί και αυτός έχει ανάγκες . Σεβόμαστε απόλυτα τις επιλογές και τα θέλω του άλλου . Οι καυγάδες που έχουμε που έχουμε τους θεωρώ φυσιολογικούς και δεν ξεπερνούν ποτέ τα όρια και δεν διαρκούν πολύ . Από εδώ και πέρα θέλω σίγουρα να τελειώσω τις σπουδές μου και στο μέλλον αν όχι ένα μεταπτυχιακό σίγουρα μια εργασία . Τις εκδρομές και τα ταξίδια που λες θέλουμε και οι δυο να τα κάνουμε μαζί . Στο θέμα τον φίλων δεν με εμποδίζει σε τίποτα . Όπως και εγώ δεν τον περιορίζω έτσι και αυτός δεν με περιορίζει . Πρέπει να περνάμε και λίγο χρόνο χωριά άλλωστε . Το θέμα μου είναι με τους γονείς μου που δεν μας αφήνουν να κάνουμε τίποτα και πολύ φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μας πάμε τόσο κόντρα που θα μας δημιουργούν μεγάλα προβλήματα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα με τους γονείς δεν λύνεται από τη μία στιγμή στην άλλη και δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά. Απλά προσπαθείς να παλεύεις για τους στόχους σου και αν φτάσουν τα πράγματα στα άκρα κάνεις τις επιλογές σου. Άσε λίγο καιρό να περάσει να δεις πως θα πάνε τα πράγματα και μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με μεγαλύτερο φίλο
    By vasiliki2 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 17-08-2020, 13:03
  2. ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
    By aenaon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 21-05-2019, 15:04
  3. Σχέση 6 χρόνια
    By Panagiotisanto1997 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2019, 00:35
  4. 5 χρόνια σχεση
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 12-02-2015, 22:32
  5. σχεση με μεγαλυτερο
    By lindsay in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 71
    Last Post: 20-11-2010, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •