Σχέση με 20 χρόνια μεγαλύτερο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    . Τις εκδρομές και τα ταξίδια που λες θέλουμε και οι δυο να τα κάνουμε. Το θέμα μου είναι με τους γονείς μου που δεν μας αφήνουν να κάνουμε τίποτα και πολύ φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μας πάμε τόσο κόντρα που θα μας δημιουργούν μεγάλα προβλήματα

    Μαρια , ειδικα η μανα μου δημιουργησε τεραστια προβληματα , μια φορα ηθελα να παμε ταξιδι, στο Λονδινο, και ειχα καλεσει ενα ταξι, 06.30πμ. και βλεπω πισω μας το αμαξι της μανας μου να με παρακολουθει, ελεγα στον ταξιτζη, πηγαινε απο δω , πηγαινε απο κει, για να ξεφυγω , ηθελε να δει αν θα παρω την κοπελα μαζι μου , για δουλεια πηγαινα ....... κολαση ηταν , και οταν πηγα στο Λονδινο, για να βαλω κατι υπογραφες για ενα δανειο που πηρα , τηλεφωνησα στον πατερα μου, για να του πω οτι ολα ειναι οκ. , και αρχισε κι αυτος , δεν παιρνουν την γκομενα μαζι σε δουλειες , κλπ. ...αει σιχτηρ κι οι δυο τους ....αμα σου πω οτι δεν μενοιαξε που επαθε εγκεφαλικο προ ενος μηνος , δεν θα υπερβαλλω, ας ακουγεται σκληρο......

  2. #32
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μαρια , ειδικα η μανα μου δημιουργησε τεραστια προβληματα , μια φορα ηθελα να παμε ταξιδι, στο Λονδινο, και ειχα καλεσει ενα ταξι, 06.30πμ. και βλεπω πισω μας το αμαξι της μανας μου να με παρακολουθει, ελεγα στον ταξιτζη, πηγαινε απο δω , πηγαινε απο κει, για να ξεφυγω , ηθελε να δει αν θα παρω την κοπελα μαζι μου , για δουλεια πηγαινα ....... κολαση ηταν , και οταν πηγα στο Λονδινο, για να βαλω κατι υπογραφες για ενα δανειο που πηρα , τηλεφωνησα στον πατερα μου, για να του πω οτι ολα ειναι οκ. , και αρχισε κι αυτος , δεν παιρνουν την γκομενα μαζι σε δουλειες , κλπ. ...αει σιχτηρ κι οι δυο τους ....αμα σου πω οτι δεν μενοιαξε που επαθε εγκεφαλικο προ ενος μηνος , δεν θα υπερβαλλω, ας ακουγεται σκληρο......
    Πο πο τραγικό . Αφού καμία φορά αναρωτιέμαι τι θέλουν οι γονείς να είναι τα παιδιά τους ευτυχισμένα ή απλά να κάνουν ότι τους λένε . Ώρες ώρες νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς είναι ευχαριστημένοι με το να βλέπουν τα παιδιά τους να υποφέρουν για να ικανοποιήσουν τον αρρωστημένο εγωισμό τους . Τελικά καλά λένε ότι την μισή σου ζωή την καταστρέφουν οι γονείς σου και την άλλη μισή τα παιδιά σου.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Πο πο τραγικό . Αφού καμία φορά αναρωτιέμαι τι θέλουν οι γονείς να είναι τα παιδιά τους ευτυχισμένα ή απλά να κάνουν ότι τους λένε . Ώρες ώρες νομίζω ότι οι περισσότεροι γονείς είναι ευχαριστημένοι με το να βλέπουν τα παιδιά τους να υποφέρουν για να ικανοποιήσουν τον αρρωστημένο εγωισμό τους . Τελικά καλά λένε ότι την μισή σου ζωή την καταστρέφουν οι γονείς σου και την άλλη μισή τα παιδιά σου.
    δυστυχως , στονομα της αγαπης γινονται τα μεγαλυτερα λαθη, διοτι οι γονεις εχουν παντα την εντυπωση οτι ξερουν καλυτερα απ τα παιδια τους ......δεν θελουν τα παιδια τους να υποφερουν, αλλα αυτο καταφερνουν.......σωστο το τελευταιο , μην βγαζουμε τον εαυτο μας αθωο .......εχουμε κι εμεις μεγαλο μεριδιο ευθυνης .....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν με κρατάει ούτε θα με κρατήσει στο μέλλον πίσω . Βέβαια ούτε εγώ από την μεριά μου τον κρατάω πίσω . Γιατί και αυτός έχει ανάγκες . Σεβόμαστε απόλυτα τις επιλογές και τα θέλω του άλλου . Οι καυγάδες που έχουμε που έχουμε τους θεωρώ φυσιολογικούς και δεν ξεπερνούν ποτέ τα όρια και δεν διαρκούν πολύ . Από εδώ και πέρα θέλω σίγουρα να τελειώσω τις σπουδές μου και στο μέλλον αν όχι ένα μεταπτυχιακό σίγουρα μια εργασία . Τις εκδρομές και τα ταξίδια που λες θέλουμε και οι δυο να τα κάνουμε μαζί . Στο θέμα τον φίλων δεν με εμποδίζει σε τίποτα . Όπως και εγώ δεν τον περιορίζω έτσι και αυτός δεν με περιορίζει . Πρέπει να περνάμε και λίγο χρόνο χωριά άλλωστε . Το θέμα μου είναι με τους γονείς μου που δεν μας αφήνουν να κάνουμε τίποτα και πολύ φοβάμαι ότι στο μέλλον θα μας πάμε τόσο κόντρα που θα μας δημιουργούν μεγάλα προβλήματα
    Να σε ρωτησω οι γονεις σου γνωριζουν για την κακοποιηση που δεχτηκες και οτι αυτος ο ανθρωπος σε εχει βοηθήσει να ξανοιωσεις καλα και ασφαλείς ?
    Τους εχεις μιλησει γι αυτο το καλο που σου εχει δωσει αυτος ο άντρας και οτι δεν εχεις σκοπο να αφησεις τιποτα απο τις σπουδες σου και το μελλον ανεκμεταλλευτο?

    Εγω αν σου πω οτι δινω περισσοτερο βαση στην κακοποιηση που δεχτηκες και στην καλύτερη εξελιξη που θα μπορουσες να εχεις απο αυτο το γεγονος, παρα σε ολα τα αλλα .... Εφόσον εχεις ολα τα απαραιτητα στοιχεια για προσωπική εξέλιξη ,ελευθερία και γενικα εχεις μια πολυ ομρφη σχεση που δεν σε φρεναρει απο πουθενα ...
    Μια τετοια σχεση πανω κατω ψαχνουν ολες πιστεψε με ...και οταν την βρουν κανουν οσα νομιζουν εκεινες δυνατον να την κρατησουν..Μην παρασυρεσε απο πουθενα ,μονο απο τι αισθανεσαι εσυ και γενικα πως εισαι μαζι του ασχετα με την ηλικια του .
    Αυτα ειπαμε αστα για πολυ αργοτερα και αν στην τελικη καταλήξει και σε γαμο ή παιδι εσυ και αυτος θα ξερεις αν πρεπει ή οχι ..
    Μετα απο χρονια δεν θα εισαι τοσο μικρη και θα αντιλαμβανεσαι πολυ καλυτερα τα πραγαματα ....
    Φυσικα και θα εχεις τα νορμαλ καυγαδακια ..Μην επηρεαζεσαι απο τις φανταστικές-ιδανικες σχεσεις που θελουν καποιοι να πλασαρουν ..Ειναι αδυνατον αναμεσα σε δυο ανθρωπους διαφορετικής φυσεως και συνηθειών να μην υπαρχουν τα αυτονοητα ?Τοτε μαλλον μιλαμε για τελειως φανταστηκες περιπτωσεις ..

    Και να σου πω και κατι ?Βαση καθαρα προσωπικής αποψης ..Πολλα καυγαδακια ισως γινονται γιατι το νεαρο της ηλικιας μας ή η απειρια μας ειναι χαρακτηριστικα που ευνοουν τετοιες καταστασεις .
    Αλλο σκεπτικο θα εχει ο συντροφος σου και αλλο εσυ ..Δεν μιλαμε για συνομιλικους ωριμους ανθρωπους που εχουν πιο εμπεριστατομενες αποψεις ..Εκει δυστηχως αν εχεις καυγαδες απο την αρχη ειναι δυσκολα τα πραγματα ..
    Υπαρχουν ζηλεις αρρωστημενες και υπερβολικες οπου εκει πραγματικα φευγεις δεν το συζητας καν και υπαρχουν οι υποτιθεμενες ζηλεις ....αυτες που ειναι καλο να υπαρχουν που και που ..ακουσε με ,ειναι αυτες που δινουν και αλλη τροπη στην σχεση ...γιατι ενταξει αν μιλαμε για παντελώς έλλειψη αυτης ,τοτε μιλαμε για πλήρη απαθεια και οσο καποιοι το θεωρουν καλο ,εγω μετα απο τοσα χρονια το θεωρω μαλλον παντελως ελειψη ερωτισμου .....ξερεις μεσα απο ολο αυτο "το παιχνιδακι " οτι ο αλλος ειναι εκει ,ενδιαφερεται ,δεν αδιαφορεί και δεν εχει πιο ωραιο πραγμα να το δειχνεις αυτο στο συντροφο σου και φυσικα να το εισπρατεις !

    Οι σχεσεις δεν πατροναρονται να το θυμασαι ...Καθε μια ειναι τελειως διαφορετικη ..Τα βασικα ομως ,ο σκελετος για μια υγιή και εξελίξιμη οσα χρονια και να περάσουν ειναι ο ιδιος παντου ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αρχισα να δουλευω στα 28 μου ( ο στρατος τοτε ηταν 24 μηνες , βαλε και τις σπουδες ,) , δεν ηθελα να παω στην δουλεια του μπαμπα , οποτε και εφτιαξα την δικη μου εταιρεια ( σουχε πει σε πμ. το αντικειμενο ) , ο δεσμος ηδη μετραγε 2+ χρονια , αλλα ακομη και με την δικη μου εταιρεια , ο πατερας μου δεν με αφηνε να παιρνω τα κερδη, αναγκαζομουν να τον κλεβω , αφου ειχε βαλει τα μισα χρηματα ο ιδιος , δανεικα βεβαια , τα οποια και επεστρεψα καποια στιγμη, ..............οι γονεις της δεν ειχαν καμμια αντιρρηση , αφου ημουν καλο παιδι , και ' καλος ' γαμπρος ( με χρηματα ) ....δεν ειχα καμμια αντιρρηση να κανει η κοπελα μου οτι ηθελε στην ζωη της , ας δουλευε , ας εκανε οτι ηθελε , ποτε δεν ελεγκξα κανεναν , ουτε ειχα τετοια προθεση .....+ δεν την ζηλεψα ποτέ , ας ηταν πολυ ωραιο κοριτσι.....
    Οκ ολα αυτα μεχρι εδω ..
    Μετα ?Ποσο καιρο ησουν ερμαιο του πατερα σου ?
    Και εφοσον ηξερες και την νοοτροπια της μανας σου και του πατερα σου γιατι δεν το προσπαθησες αυτο πιο νωρις ?

    Και στην τελικη Μακ μετα απο αυτη την σχεση ,γιατι δεν προσπσθησες να κανεις άλλη ανεξάρτητος πλεον οικονομικα ?
    Τι φοβοσουν ?Παλι επετρεπες να επεμβαινουν?

    Ειναι ¨ευκολο¨να κατηγορουμε κατα καποιον τροπο τους αλλους για καποια θεματα ,αλλα μηπως φταιμε και εμεις ορισμενες φορες ?
    Ειδικα οταν μιλαμε για τις ηλικιες των 25 και πανω ...

    Τι παει να πει δεν με αφηναν οι γονεις μου ?Δεν ξερω για εμενα ειναι λιγο δυσκολα ολα αυτα ...Μου αρκουν τα δυο μου χερια και ποδια για να τρεξω να δουλεψω και να μπορεσω να ζησω αυτο που θελω .
    Ειδικα στις εποχες τις δικες σας Μακ που τα μεροκαματα και οι δουλειες εφταναν και περισευαν για να ζησεις παρα πολυ ανετα ..
    Σου ειπα εχει μολις 5 χρονια διαφορα απο τον πατερα μου και γνωριζω οτι τα χρονια σας ηταν τα ιδανικοτερα απο επαγγελματικης αποψης ..Τα εζησε και τα χαρηκε με το παραπανω και ακομα οι απολαβες που ειχε απο τοτε ειναι ικανες να τον στηριζουν ακομα και σημερα ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τελικα ημουν ερμαιο του πατερα μου για πολλα χρονια , μετα καταλαβα τι ηταν ο πατερας μου, και τι ζημια μου εκανε, ουτε την μανα μου ειχα παρει χαμπαρι, μετα απο την κοπελα την καταλαβα κι αυτην ..........οπως ειπε καποιος φιλος , επιχειρηματιας , εισαι οικονομικος ομηρος του πατερα σου και τον εκλεβα μια ζωη , ατυχως με ειχε καλομαθει ο πατερας μου, απο μικρος , οτι ηθελα , το ειχα , στα 24 ειχα 2 αυτοκινητα , 2 μοτο , πολυτελη , και αν θελεις να καταστρεψεις ενα παιδι, δινε του οτι ζηταει απο μικρο, ενω η μανα μου, τουλεγε , μην του δινεις , μην του δινεις , παλι καλα που δεν βγηκα κακομαθημενος ......βεβαιως εκανα κι αλλες σχεσεις , αλλα ειχα κολλησει ψυχολογικα στην κοπελα αυτην , και μπορεσα κι αγορασα το δικο μου σπιτι το 95 , με χρηματα της εταιρειας μου ......οπωσδηποτε φταιω κι εγω , δεν αποποιουμαι ευθυνων , αλλα ο πατερας ενω μου ειχε ταξει το 10% των κερδων, δεν πηρα φραγκο, γι αυτο τον εκλεβα , τον ειχα καταλαβει οτι δεν θα μου δωσει τιποτα .....και τελειωσε αδοξα η καρριερα μου στο αντικειμενο αυτο, αφου δεν θελησε ο πατερας μου να βαλει αλλα χρηματα ( δανειο ) , και επενεβαινε φωναζοντας νευρικα σε σημαντικες αποφασεις που μονο εγω ημουν σε θεση να παρω, αφου ο ιδιος ειχε αγνοια του αντικειμενου , δλδ. εγω εβγαζα το φιδι απ την τρυπα , αυτα εχουν οι αυτοδημιουργητοι , δεν αφηνουν κανεναν να παρει αποφασεις .......θαχα βγαλει εναν σκασμο χρηματα αν συνεχιζα πανω στο αντικειμενο μου , που πλεον το γνωριζα πολυ καλα ......
    5 χρονια διαφορα απ τον πατερα σου ? περιεργο αυτο........α , εχει, τωρα το καταλαβα ......

    ο ψυχιατρος μου, ειχε πει το 2015 , οτι τον φοβασαι τον πατερα σου, και για να τον φοβαται καποιος στην ηλικια σου, θα υπαρχει ψυχολογικο υποβαθρο στην παιδικη ηλικια , οντως , φωναζε, ηταν νευρικος, και μπορει αυτο να με εκανε να τον φοβαμαι, το ιδιο μουχε πει κι ο κολλητος μου ......την μανα μου, ουδεποτε την φοβηθηκα .......τωρα που ειναι σακατεμενος απ το εγκεφαλικο, αισθανομαι ανακουφιση.........τυψεις που το λεω ? δεν εχω τετοια πραματα .....
    Last edited by Macgyver; 31-03-2021 at 16:11.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Δεν θέλει παιδιά ούτε τώρα ούτε στο μέλλον . Να κάνουμε γάμο ναι αλλά παιδιά δεν θέλει κανένας από τους δυο μας. Σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω οικογένεια από τα 22 . Θέλω να τελειώσω με τις σπουδές μου και μετά αν όχι για μεταπτυχιακό σίγουρα θέλω να εργαστώ . Όλα αυτά τα γνωρίζει αυτός . Ότι δηλαδή η οικογένεια δεν είναι στα σχέδιά μου . Και δεν έχει πρόβλημα .Του αρκεί που είμαστε καλά οι δυο μας .
    αυτος μπορει να ξερει τι θελει για την υπολοιπη ζωη του, πολυ συνειδητα.
    εσυ ξερεις τι θελεις τωρα. στα 20. στα 30, μπορει να θελεις εντελως αλλα πραγματα και μπορει να θελεις και παιδια. μπορει και οχι , ομως.
    το θεμα ειναι, για οσο καιρο εισαστε μαζι, να θελετε τα ιδια πραγματα για την σχεση σας, και να μην εγκλωβιστεις σε μια σχεση που σου απαγορευει ή σου επιβαλλει πραγματα.
    για να σου χτυπησω και μια καμπανα πιο μεγαλη απο των παρισσιων, η ζηλεια ειναι μια συνθηκη που σου απαγορευει πραγματα, κι αυτην την αντιμετωπιζεις, ηδη...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μακ, αν αυτο σε ανακουφιζει,
    οι γονεις μας, δεν θελουν αυταποδεικτα το καλο μας επειδη ειναι γονεις μας, ουτε μας αγαπανε αυταποδεικτα, ουτε ειναι αυταποδεικτα καλοι ανθρωποι, επειδη εγιναν γονεις...
    πολυ συχνα θελουν για εμας μονο αυτο που εχουν στο κεφαλι τους, ασχετα αν εμας δεν μας κανει ευτυχισμενους και μας αγαπανε μονο υπο ορους, (επομενως δεν μας αγαπανε..). τους γνωστους ορους, να τους κανουμε τα χατηρια..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μακ, αν αυτο σε ανακουφιζει,
    οι γονεις μας, δεν θελουν αυταποδεικτα το καλο μας επειδη ειναι γονεις μας, ουτε μας αγαπανε αυταποδεικτα, ουτε ειναι αυταποδεικτα καλοι ανθρωποι, επειδη εγιναν γονεις...
    πολυ συχνα θελουν για εμας μονο αυτο που εχουν στο κεφαλι τους, ασχετα αν εμας δεν μας κανει ευτυχισμενους και μας αγαπανε μονο υπο ορους, (επομενως δεν μας αγαπανε..). τους γνωστους ορους, να τους κανουμε τα χατηρια..
    ποσο συμφωνω ρεμεντυ μαζι σου .........οι γονεις μας αγαπανε μονο υπο ορους ..........το γραφεις κι εσυ, τωρα το ειδα ......μπορει ο πατερας μου ναταν τρομερα εντιμος ανθρωπος , αυτοδημιουργητος , μπραβο του , αλλα για πατερας ηταν αποτυχια .......ουτε μια φορα δεν ηρθε να με δει στο νοσοκομειο που νοσηλευομουν ολο τον Ιουλιο, ειναι φυγο-πονος ......η μανα μου ηταν δυο φορες /μερα εκει ......
    θα γραψω και κατι αλλο που ειναι πιο σκληρο για καποιους βεβαια .......οταν ο πατερας μου ειχε συγκεντρωσει τα παντα πανω του , αφου την bmw που αντιπροσωπευε την πηραν οι Γερμανοι , το 2004 , και εμεινε χωρις απασχοληση , δεν τον ενδιεφερε αν ο γυιος του ηταν τεζα ολημερις σπιτι, ελεγε οτι αν μεινει ενα μηνα χωρις απασχοληση , θα πεθανει........ τελικα επρεπε να σακατευτει, για να συνελθω εγω , αφου επρεπε πλεον ναναλαβω δραση, δλδ, ο θανατος σου η ζωη μου ? ναι, ετσι ειναι....... .
    Last edited by Macgyver; 31-03-2021 at 16:50.

  10. #40
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Να σε ρωτησω οι γονεις σου γνωριζουν για την κακοποιηση που δεχτηκες και οτι αυτος ο ανθρωπος σε εχει βοηθήσει να ξανοιωσεις καλα και ασφαλείς ?
    Τους εχεις μιλησει γι αυτο το καλο που σου εχει δωσει αυτος ο άντρας και οτι δεν εχεις σκοπο να αφησεις τιποτα απο τις σπουδες σου και το μελλον ανεκμεταλλευτο?

    Εγω αν σου πω οτι δινω περισσοτερο βαση στην κακοποιηση που δεχτηκες και στην καλύτερη εξελιξη που θα μπορουσες να εχεις απο αυτο το γεγονος, παρα σε ολα τα αλλα .... Εφόσον εχεις ολα τα απαραιτητα στοιχεια για προσωπική εξέλιξη ,ελευθερία και γενικα εχεις μια πολυ ομρφη σχεση που δεν σε φρεναρει απο πουθενα ...
    Μια τετοια σχεση πανω κατω ψαχνουν ολες πιστεψε με ...και οταν την βρουν κανουν οσα νομιζουν εκεινες δυνατον να την κρατησουν..Μην παρασυρεσε απο πουθενα ,μονο απο τι αισθανεσαι εσυ και γενικα πως εισαι μαζι του ασχετα με την ηλικια του .
    Αυτα ειπαμε αστα για πολυ αργοτερα και αν στην τελικη καταλήξει και σε γαμο ή παιδι εσυ και αυτος θα ξερεις αν πρεπει ή οχι ..
    Μετα απο χρονια δεν θα εισαι τοσο μικρη και θα αντιλαμβανεσαι πολυ καλυτερα τα πραγαματα ....
    Φυσικα και θα εχεις τα νορμαλ καυγαδακια ..Μην επηρεαζεσαι απο τις φανταστικές-ιδανικες σχεσεις που θελουν καποιοι να πλασαρουν ..Ειναι αδυνατον αναμεσα σε δυο ανθρωπους διαφορετικής φυσεως και συνηθειών να μην υπαρχουν τα αυτονοητα ?Τοτε μαλλον μιλαμε για τελειως φανταστηκες περιπτωσεις ..

    Και να σου πω και κατι ?Βαση καθαρα προσωπικής αποψης ..Πολλα καυγαδακια ισως γινονται γιατι το νεαρο της ηλικιας μας ή η απειρια μας ειναι χαρακτηριστικα που ευνοουν τετοιες καταστασεις .
    Αλλο σκεπτικο θα εχει ο συντροφος σου και αλλο εσυ ..Δεν μιλαμε για συνομιλικους ωριμους ανθρωπους που εχουν πιο εμπεριστατομενες αποψεις ..Εκει δυστηχως αν εχεις καυγαδες απο την αρχη ειναι δυσκολα τα πραγματα ..
    Υπαρχουν ζηλεις αρρωστημενες και υπερβολικες οπου εκει πραγματικα φευγεις δεν το συζητας καν και υπαρχουν οι υποτιθεμενες ζηλεις ....αυτες που ειναι καλο να υπαρχουν που και που ..ακουσε με ,ειναι αυτες που δινουν και αλλη τροπη στην σχεση ...γιατι ενταξει αν μιλαμε για παντελώς έλλειψη αυτης ,τοτε μιλαμε για πλήρη απαθεια και οσο καποιοι το θεωρουν καλο ,εγω μετα απο τοσα χρονια το θεωρω μαλλον παντελως ελειψη ερωτισμου .....ξερεις μεσα απο ολο αυτο "το παιχνιδακι " οτι ο αλλος ειναι εκει ,ενδιαφερεται ,δεν αδιαφορεί και δεν εχει πιο ωραιο πραγμα να το δειχνεις αυτο στο συντροφο σου και φυσικα να το εισπρατεις !

    Οι σχεσεις δεν πατροναρονται να το θυμασαι ...Καθε μια ειναι τελειως διαφορετικη ..Τα βασικα ομως ,ο σκελετος για μια υγιή και εξελίξιμη οσα χρονια και να περάσουν ειναι ο ιδιος παντου ..
    Ναι οι γονείς μου γνωρίζουν για την κακοποίηση που είχα δεχτεί . Μάλιστα το είχαμε καταγγείλει αλλά δεν βγάλαμε άκρη . Όλη μέρα προσπαθώ να τους πείσω και τους τα λέω αυτά ότι μου στάθηκε πάρα πολύ ότι με βοηθάει ότι δεν με κρατάει πίσω αλλά αυτοί τίποτα . Λένε ότι θα με βάλει με το ζόρι να κάνουμε τώρα παιδί . Και άλλα πολλά . Ότι ντρέπονται να με παρουσιάζουν στους συγγενείς μας με αυτόν και άλλα . Σίγουρα καμιά σχέση δεν είναι τέλεια αλλά νομίζω ότι η σχέση μου είναι το βέλτιστο που μπορώ να έχω αυτή την στιγμή . Δε το καταλαβαίνουν αυτό οι γονείς μου . Πλέον έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να μας χωρίσουν.

  11. #41
    Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    44
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τελικα ημουν ερμαιο του πατερα μου για πολλα χρονια , μετα καταλαβα τι ηταν ο πατερας μου, και τι ζημια μου εκανε, ουτε την μανα μου ειχα παρει χαμπαρι, μετα απο την κοπελα την καταλαβα κι αυτην ..........οπως ειπε καποιος φιλος , επιχειρηματιας , εισαι οικονομικος ομηρος του πατερα σου και τον εκλεβα μια ζωη , ατυχως με ειχε καλομαθει ο πατερας μου, απο μικρος , οτι ηθελα , το ειχα , στα 24 ειχα 2 αυτοκινητα , 2 μοτο , πολυτελη , και αν θελεις να καταστρεψεις ενα παιδι, δινε του οτι ζηταει απο μικρο, ενω η μανα μου, τουλεγε , μην του δινεις , μην του δινεις , παλι καλα που δεν βγηκα κακομαθημενος ......βεβαιως εκανα κι αλλες σχεσεις , αλλα ειχα κολλησει ψυχολογικα στην κοπελα αυτην , και μπορεσα κι αγορασα το δικο μου σπιτι το 95 , με χρηματα της εταιρειας μου ......οπωσδηποτε φταιω κι εγω , δεν αποποιουμαι ευθυνων , αλλα ο πατερας ενω μου ειχε ταξει το 10% των κερδων, δεν πηρα φραγκο, γι αυτο τον εκλεβα , τον ειχα καταλαβει οτι δεν θα μου δωσει τιποτα .....και τελειωσε αδοξα η καρριερα μου στο αντικειμενο αυτο, αφου δεν θελησε ο πατερας μου να βαλει αλλα χρηματα ( δανειο ) , και επενεβαινε φωναζοντας νευρικα σε σημαντικες αποφασεις που μονο εγω ημουν σε θεση να παρω, αφου ο ιδιος ειχε αγνοια του αντικειμενου , δλδ. εγω εβγαζα το φιδι απ την τρυπα , αυτα εχουν οι αυτοδημιουργητοι , δεν αφηνουν κανεναν να παρει αποφασεις .......θαχα βγαλει εναν σκασμο χρηματα αν συνεχιζα πανω στο αντικειμενο μου , που πλεον το γνωριζα πολυ καλα ......
    5 χρονια διαφορα απ τον πατερα σου ? περιεργο αυτο........α , εχει, τωρα το καταλαβα ......

    ο ψυχιατρος μου, ειχε πει το 2015 , οτι τον φοβασαι τον πατερα σου, και για να τον φοβαται καποιος στην ηλικια σου, θα υπαρχει ψυχολογικο υποβαθρο στην παιδικη ηλικια , οντως , φωναζε, ηταν νευρικος, και μπορει αυτο να με εκανε να τον φοβαμαι, το ιδιο μουχε πει κι ο κολλητος μου ......την μανα μου, ουδεποτε την φοβηθηκα .......τωρα που ειναι σακατεμενος απ το εγκεφαλικο, αισθανομαι ανακουφιση.........τυψεις που το λεω ? δεν εχω τετοια πραματα .....
    Πραγματικά εύχομαι να έχεις καταφέρει να ξεκόψεις μαζί τους και πλέον να μην σε επηρεάζει η γνώμη τους . Οι γονείς μας είναι αυτό που λέμε ΤΟΞΙΚΟΙ με όλη τη σημασία της λέξης

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τελικα ημουν ερμαιο του πατερα μου για πολλα χρονια , μετα καταλαβα τι ηταν ο πατερας μου, και τι ζημια μου εκανε, ουτε την μανα μου ειχα παρει χαμπαρι, μετα απο την κοπελα την καταλαβα κι αυτην ..........οπως ειπε καποιος φιλος , επιχειρηματιας , εισαι οικονομικος ομηρος του πατερα σου και τον εκλεβα μια ζωη , ατυχως με ειχε καλομαθει ο πατερας μου, απο μικρος , οτι ηθελα , το ειχα , στα 24 ειχα 2 αυτοκινητα , 2 μοτο , πολυτελη , και αν θελεις να καταστρεψεις ενα παιδι, δινε του οτι ζηταει απο μικρο, ενω η μανα μου, τουλεγε , μην του δινεις , μην του δινεις , παλι καλα που δεν βγηκα κακομαθημενος ......βεβαιως εκανα κι αλλες σχεσεις , αλλα ειχα κολλησει ψυχολογικα στην κοπελα αυτην , και μπορεσα κι αγορασα το δικο μου σπιτι το 95 , με χρηματα της εταιρειας μου ......οπωσδηποτε φταιω κι εγω , δεν αποποιουμαι ευθυνων , αλλα ο πατερας ενω μου ειχε ταξει το 10% των κερδων, δεν πηρα φραγκο, γι αυτο τον εκλεβα , τον ειχα καταλαβει οτι δεν θα μου δωσει τιποτα .....και τελειωσε αδοξα η καρριερα μου στο αντικειμενο αυτο, αφου δεν θελησε ο πατερας μου να βαλει αλλα χρηματα ( δανειο ) , και επενεβαινε φωναζοντας νευρικα σε σημαντικες αποφασεις που μονο εγω ημουν σε θεση να παρω, αφου ο ιδιος ειχε αγνοια του αντικειμενου , δλδ. εγω εβγαζα το φιδι απ την τρυπα , αυτα εχουν οι αυτοδημιουργητοι , δεν αφηνουν κανεναν να παρει αποφασεις .......θαχα βγαλει εναν σκασμο χρηματα αν συνεχιζα πανω στο αντικειμενο μου , που πλεον το γνωριζα πολυ καλα ......
    5 χρονια διαφορα απ τον πατερα σου ? περιεργο αυτο........α , εχει, τωρα το καταλαβα ......

    ο ψυχιατρος μου, ειχε πει το 2015 , οτι τον φοβασαι τον πατερα σου, και για να τον φοβαται καποιος στην ηλικια σου, θα υπαρχει ψυχολογικο υποβαθρο στην παιδικη ηλικια , οντως , φωναζε, ηταν νευρικος, και μπορει αυτο να με εκανε να τον φοβαμαι, το ιδιο μουχε πει κι ο κολλητος μου ......την μανα μου, ουδεποτε την φοβηθηκα .......τωρα που ειναι σακατεμενος απ το εγκεφαλικο, αισθανομαι ανακουφιση.........τυψεις που το λεω ? δεν εχω τετοια πραματα .....
    Άρα Μακ η τωρινή σου κατάσταση είναι αποτέλεσμα παιδικών τραυμάτων ?
    Από μικρός αντιμετωπίζεις ένα αυστηρό και αυταρχικό πατέρα που σε ανάγκασε όπως λες μέχρι και να τον κλέβεις έτσι?

    Αλήθεια ο πατέρας σου το έμαθε ποτέ αυτό?
    Και μου κάνει εντύπωση πως ένα τόσο αξιοθαυμαστος άνθρωπος που από το τίποτε κατάφερε να φτάσει εκεί που έφτασε δεν πήρε χαμπάρι ένα απλό υπάλληλο που ήσουν εσύ πώς τον έκλεβε ..

    Μην ξεχνάς εσύ μου μιλούσες για εκείνων με πολύ περιφανεια για το τι κατάφερε να κάνει ..
    Ναι ήταν αυστηρός και σκληρός αλλά πολύ αξιέπαινος για αυτό που κατάφερε ...

    Αλήθεια πώς γίνεται ένα παιδί από την μια να θαυμάζει τον πατέρα του και από την άλλη να τον κατηγορεί?

    Όλοι ο γονείς δεν είναι ίδιοι και ευτυχώς όχι οι περισσότεροι ..
    Παραδείγματα πάμπολα που οι γονείς στηρίζουν και θελούν να βλέπουν τα παιδιά τους ευτυχισμένα ..
    Μην παρασύρεσαι το τι διαβάζεις μόνο εδώ μέσα ..
    Εδώ μέσα σίγουρα δεν θα μπει κανένας που είναι καλά με τους δικούς του και που τον στηρίζουν ..
    Δεν έχουν λόγο και πραγματικά για πολλούς όλα αυτά που γράφονται για κάποιους γονείς αγγίζουν εξωφρενικά τα όρια ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Είναι μύθος αυτό ότι όλα τα ζευγάρια τσακώνονται και μάλιστα καθημερινώς. Αν ζηλεύεις μετά από 2 χρόνια σχέσης, δεν είναι δείγμα ενδιαφέροντος, δείγμα ανασφάλειας και έλλειψης εμπιστοσύνης είναι, να ξέρεις. Μου κάνει εντύπωση που μιλάς με τόση σιγουριά για αυτόν σαν να είναι ο άνθρωπος της ζωής σου και από την άλλη δεν σκέφτεσαι π.χ. να συζήσετε αλλά πως δεν θα σε διώξουν οι γονείς σου από το σπίτι. Βασικά δεν μου κάνει εντύπωση γιατί τα βλέπεις λιγότερο ώριμα και συνειδητοποιημένα από όσο ισχυρίζεσαι όλα αυτά, αλλά τεσπα...

    Το αυτονόητο, να μην είναι τριμάλαξ κάφρος ο άλλος και να περιμένει πότε θα είσαι έτοιμη για σεξ, δεν τον κάνει ήρωα. Φυσιολογικό άνθρωπο τον κάνει. Σε αυτό ο καθένας θα σου "στεκόταν", δεν σημαίνει ότι ο καθένας σου κάνει για σχέση.
    σονια, σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω μαζι σου, ομως για μενα ειναι ωριμοτητα να μην θελει να την διωξουν απο το σπιτι, διοτι δεν εργαζεται και σπουδαζει ακομα. ειναι απολυτα εξαρτημενη οικονομικα.
    αν την διωξουν απο το σπιτι και συζησει, αυτο θα σημαινει οτι θα ειναι απολυτα εξαρτημενη απο εκεινον, ενω δεν θα εχει προσωπικη ανεξαρτησια και ο,τι κι αν παει στραβα, θα ειναι στο ελεος του...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Maria 06 View Post
    Ναι οι γονείς μου γνωρίζουν για την κακοποίηση που είχα δεχτεί . Μάλιστα το είχαμε καταγγείλει αλλά δεν βγάλαμε άκρη . Όλη μέρα προσπαθώ να τους πείσω και τους τα λέω αυτά ότι μου στάθηκε πάρα πολύ ότι με βοηθάει ότι δεν με κρατάει πίσω αλλά αυτοί τίποτα . Λένε ότι θα με βάλει με το ζόρι να κάνουμε τώρα παιδί . Και άλλα πολλά . Ότι ντρέπονται να με παρουσιάζουν στους συγγενείς μας με αυτόν και άλλα . Σίγουρα καμιά σχέση δεν είναι τέλεια αλλά νομίζω ότι η σχέση μου είναι το βέλτιστο που μπορώ να έχω αυτή την στιγμή . Δε το καταλαβαίνουν αυτό οι γονείς μου . Πλέον έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να μας χωρίσουν.
    ειλικρινά δεν μπορώ να τους καταλαβω ειδικά εφόσον ξέρουν τι έχεις περάσει και πόσο τραυματικό είναι όλο αυτό το γεγονός ..
    Ικανό να σε κρατήσει πίσω σε πολλά θέματα ...

    Εφόσον δεν βλέπεις να υπάρχει προοπτική να βρεθεί μια κοινή λύση έχεις σκεφτεί να προσπαθήσεις να ανεξαρτοποιηθεις από αυτούς βρίσκοντας παράλληλα μια δουλειά ώστε να μπορέσεις να φύγεις από το πατρικό σου?
    Σπουδάζεις στην ίδια πόλη ή έχεις αλλού σπίτι ?

    Μην τεντώνεις άλλο το σχοινί, κρατά μια ουδέτερη στάση και πες τους πως θα κάνεις αυτό που πρέπει αλλά με τρόπο και όπως το θεωρείς εσύ σωστό...
    Ίσα ίσα να περναει ο καιρός όσο γίνεται πιο ήρεμα ..

    Όχι πολλές συζητήσεις όχι πολλές λεπτομέρειες και γενικά όταν βλέπεις η συζήτηση να πηγαίνει εκεί καλύτερα να την αποφεύγεις ..
    Βάλε ένα πάγο με τον τρόπο σου ..Δεν είσαι ανήλικο και ούτε φυσικά χρειάζεσαι την άδεια τους για να βγεις και για να ζήσεις μαζί του κάποιες μέρες αν θέλεις ..

    Παιξτω όσο μπορείς διπλωματικά όλο αυτό ,με καυγάδες και τσακωμούς δεν θα βγει τίποτα απολύτως..

    Και ζηστω κορίτσι μου αυτό που νιώθεις ,απόλαυσε το και ξέχνα διαφορά ηλικίας ξέχνα τα πάντα ..
    Άσε όλο αυτό που νοιωθεις να γιατρέψει κάθε πληγεί που σου προκλήθηκε ,δεν έχει καλύτερο φάρμακο .

    Απλά πρόσεχε μην αυτή την σχέση την δεις διαφορετικά έτσι?
    Να είσαι σίγουρη ότι περνάς καλά ,δεν καταπιέζεσαι και δεν δικαιολογείς παράλογες ζηλιες και τσακωμούς που μπορεί να έρθουν και δεδομένων των δικών σου συνθηκών ...

    Έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να σπουδάσεις και να βρεις την δουλειά που θες και να θυμάσαι οποίος σου σταθεί εμπόδιο σε αυτό σου τον δρόμο δεν θα είναι ικανός να σε στηρίξει παραπέρα .
    Ωραίοι οι έρωτες δεν λέω και ειδικά όταν έχουν ωριμότητα και είναι κάπως κατασταλαγμένοι αλλά τα δεδομένα καμιά φορά αλλάζουν .
    Να είσαι και εσύ έτοιμη λοιπόν να αντιδρας και να μην αφήσεις το οτιδήποτε να καταπιεζει τα θέλω σου ..
    Είτε αυτοί λέγονται γονείς και θελουν να σε σταματήσουν από το συναισθηματικό σου κομμάτι ,είτε αυτός λέγεται σύντροφος και μπορεί να θελήσει αργότερα για τους δικούς του λόγους να βάλει φρένο στην επαγγελματική σου εξέλιξη .

    Και για τους δύο ισχύει το ίδιο .
    Πρώτα η Μαρία και μετά όλοι οι άλλοι .Γίνε ανεξάρτητη όχι μόνο για τους γονείς σου αλλά και για τον εκάστοτε σύντροφο και για τον οποιοδήποτε άλλον .

    Μόνο αυτό θα σε κάνει ένα άνθρωπο ευτυχισμένο και ικανό να στηρίζει τα θέλω του χωρίς να είναι έρμαιο κανένος ,να το θυμάσαι !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Από μικρός αντιμετωπίζεις ένα αυστηρό και αυταρχικό πατέρα που σε ανάγκασε όπως λες μέχρι και να τον κλέβεις έτσι?
    Αλήθεια ο πατέρας σου το έμαθε ποτέ αυτό?
    Και μου κάνει εντύπωση πως ένα τόσο αξιοθαυμαστος άνθρωπος που από το τίποτε κατάφερε να φτάσει εκεί που έφτασε δεν πήρε χαμπάρι ένα απλό υπάλληλο που ήσουν εσύ πώς τον έκλεβε ..
    Μην ξεχνάς εσύ μου μιλούσες για εκείνων με πολύ περιφανεια για το τι κατάφερε να κάνει ..
    Ναι ήταν αυστηρός και σκληρός αλλά πολύ αξιέπαινος για αυτό που κατάφερε ...
    Αλήθεια πώς γίνεται ένα παιδί από την μια να θαυμάζει τον πατέρα του και από την άλλη να τον κατηγορεί?
    Στο τελος προσεθεσα κατι, που δεν τοχεις συμπεριλαβει στο κειμενο σου.........καποια στιγμη με καρφωσε ενας πρωην υπαλληλος μου , που εδιωξα , με ευσχημο τροπο, και του ειπε ο πατερας μου , κακομοιρη μου, μην μαθω οτι αυτα τα εδειξες παραπερα ( ειχε κρατησει φωτοτυπιες ο υπαλληλος , το οποιο περιμενα ) , γιατι θα σε κανω μην ξαναβρεις δουλεια στην Ελλαδα , και σε καποιον τσακωμο μας , μου ταδειξε τα ντοκουμεντα ( ειχε μονο μερος αυτων ) ο πατερας μου, λεγοντας ' ειναι αληθεια αυτα ? ' , ναι του λεω ,' να μην ξαναγινει αυτο '.....νομιζω ομως οτι εκτοτε μου την φυλαγε , δεν τα περασε στο ντουκου .....ναι , ηταν παντα αυστηρος και δυναμικος/σκληρος , δεν θαχε καταφερει οτι καταφερε οντας αδυναμος , δεν θελω ναμαι αδικος .....αξιεπαινος βεβαιως , ομως αποτυχημενος ως πατερας , αλλα μουκοψε τα φτερα , ενω ημουν ικανος για πολυ μεγαλυτερα πραματα απ αυτα που καταφερα , αυτο δεν θα του συγχωρησω .....κρατουσε αυτος τους λογ/μους , ειχε βαλει και την αδελφη μου ως ταμια στην εταιρεια μου, δεν περιμενε οτι θα σκαρφιζομουν τετοιες μεθοδους για να κλεβω την εταιρεια κατω απο την μυτη τους ......τον παραδεχομαι, αλλα ενα ελατωμμα του ειναι οτι τον επειθαν καταφερτζηδες , ηταν ευπιστος , εκει εχασε πολλα χρηματα , ενω εμενα δεν με πειθει κανεις οσον αφορα χρηματα .....μουχουν ζητηθει δυο φορες δανεια , απο αξιοπιστους ανθρωπους η φιλους , αρνηθηκα .....εμπιστευομαι μονο εμενα .....

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με μεγαλύτερο φίλο
    By vasiliki2 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 17-08-2020, 13:03
  2. ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
    By aenaon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 21-05-2019, 15:04
  3. Σχέση 6 χρόνια
    By Panagiotisanto1997 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 5
    Last Post: 24-04-2019, 00:35
  4. 5 χρόνια σχεση
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 34
    Last Post: 12-02-2015, 22:32
  5. σχεση με μεγαλυτερο
    By lindsay in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 71
    Last Post: 20-11-2010, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •