Trittico
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Trittico

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    140

    Trittico

    Καλησπέρα παιδιά.

    Ξαναανοιγω το θέμα τριτικο διότι θέλω κάποιες πληροφορίες.

    Λόγω άσχημης ψυχολογικής κατάστασης ξεκίνησα τριτικο 75 mg . Τις πρώτες δυο εβδομάδες ένιωθα ήρεμη και ψύχραιμη . Λέω εδώ είμαστε, μια χαρά.Την Τρίτη εβδομάδα επέστρεψε το άγχος και το αύξησα σε 150 mg. Έχουν περάσει 2 εβδομάδες από την αύξηση και νιώθω ακόμα πεσμένη ψυχολογικά.

    Θεωρητικά έναν μήνας (2 εβδομάδες αύξηση) δεν είναι επαρκές διάστημα για να λειτουργεί το χάπι? Δεν ξέρω τι να κάνω, ο ψυχίατρος όλο αοριστολογίες λέει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Έτσι είναι οι ψυχίατροι, να σου λένε παπατζες...... Και σε είπε κανείς ότι υπάρχει ολική θεραπεία κατά του άγχους; μόνο κάποια θεραπεία που μπορείς να την κουκουλωσεις για λίγο... Το θέμα είναι να βρεις την πραγματική αιτία του άγχους, να την χτυπήσεις και να ηρεμήσεις ή να αλλάξεις την αγχογονο κατάσταση όσο αυτό περνάει από το χέρι σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το trittico εχει μια αγχολυτικη δραση , επαιρνα μεχρι 150 μγ /μερα , μεχρι που μου το απαγορεψε ο γιατρος , ο νευρολογος , για την αυτοανοση εγκεφαλιτιδα , δεν επαθα και τιποτα παντως χωρις αυτο......καλα αισθανομαι......παντως ο οργανισμος αποκτα ανοχη στα φαρμακα αυτα ......σε καθε οργανισμο εχουν διαφορετικη επιδραση, και διαφορετικο χρονο δρασης ....

    συμφωνω με τον Μενη644 ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    και εμένα στην αρχή με ενθουσίασε πολύ , μετά όμως έσβησε...

    τώρα το χρησιμοποιώ ανά διαστήματα για τον ύπνο , αν το χρησιμοποιώ αραιά κοιμάμε σχετικά καλά

    για το δικό μου οργανισμό αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά με πιάνουν αλλά μετά από λίγο καιρό είτε δεν μου κάνουν τπτ είτε μου βγάζουν παρενέργειες...

    μόνο το xanax με πιάνει καλά

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    και εμένα στην αρχή με ενθουσίασε πολύ , μετά όμως έσβησε.
    για το δικό μου οργανισμό αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στην αρχή τα αντικαταθλιπτικά με πιάνουν αλλά μετά από λίγο καιρό είτε δεν μου κάνουν τπτ είτε μου βγάζουν παρενέργειες...
    μόνο το xanax με πιάνει καλά
    τοχω διαπιστωσει κι ιδιος αυτο με ταντικαθλιπτικα , πιανουν στην αρχη, και μετα................τιποτα .....τα ζαναξ, το παιρνω 20 χρονια , τοχω μειωσει παρα πολυ τον τελευταιο 1,5 χρονο, κι ομως ακομη πιανει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Θα πάω αυτές τις μέρες στον οικογενειακό μου γιατρό (παθολόγος) για να μου γράψει εξετάσεις γενικές αίματος. Ξέρετε αν μπορεί να μου γράψει xanax?? Έχει την άδεια ο παθολόγος να γράψει xanax?
    Στον ψυχίατρο πρέπει να σκασω 60ρι...ενω στον παθολόγο 10ευρω με ΕΟΠΥΥ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχει...........

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    4
    Before taking this medication, tell your doctor about your current list of medications, over-the-counter products (e.g. vitamins, herbal supplements, etc.), allergies, existing medical conditions, and current health status (e.g. pregnancy, cesarean section, etc.). Certain health conditions can make you more likely to experience side effects from your medication.
    letter boxed

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    7
    I think you should see a psychologist soon, retro bowl and try to adjust your mood

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Καλησπέρα,

    Παίρνω εδώ και 6 ημέρες (με μια μέρα διακοπή) trittico 0.70. θέλω να το σταματήσω γιατί με φέρνει παρενέργειες.

    Λέτε να έχω πρόβλημα όταν το διακόψω; withdrawal πρόβληματα;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν το έχω πάρει το συγκεκριμένο αλλά απίθανο το βλέπω. Το θέμα είναι ότι εάν είχε προλάβει να σε βοηθήσει στον ύπνο θα γυρίσεις εκεί που ήσουν.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Με βοηθησε στον υπνο ναι, αλλα οχι και 100%.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Τι παρενέργειες σου έβγαλε? Το hangover περνάει, εγώ είμαι στα 150 MG και με βοηθάει στον ύπνο

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    στις πρωτες 2 μερες, επαιρνα γυρω στα 100mg και την ημερα ημουν σαν μαστουρωμενος, πονοκεφαλο, ορθοστατικη υποταση κτλ. Μετα ο γιατρος μ ειπε πως κανε υπομονη λιγες μερες να συνηθησεις. Αλλα απο 100 το εκανα 50-70 (αναλογως πως το εκοβα το χαπι)... και τωρα σκεφτομαι να το σταματησω, ειδικα με αυτα που διαβαζω απο εδω και απο εκει οτι δεν κοβεται μετα ευκολα και εχεις withdrawal για αρκετο καιρο κτλ κτλ..

    Πριν χρονια επαιρνα αμιτρυπτιλυνη 10mg και ηταν μια χαρα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Κοίτα, για οποιοδήποτε φάρμακο κι αν ψάξεις σχόλια θα βρεις ένα σωρό αρνητικά. Άλλος γιατρός σου είχε δώσει την αμιτριπτυλινη; Για κατάθλιψη σου έγραψε το τριτικο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Trittico
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 44
    Last Post: 15-09-2021, 17:41
  2. Trittico
    By Twome22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2020, 02:14
  3. trittico
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-12-2019, 13:32
  4. trittico...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2010, 02:31
  5. trittico
    By leliana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2009, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •