Trittico - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30

Thread: Trittico

  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    παλια ο γαστρεντερολογος μου εγραψε stelminal για το αγχος. Οχι για την μετρια αυπνια και λιγο για την διαθεση. Δεν εχω καταθλιψη με την ευρεια εννοια

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το τριτικο είναι μια από τις επιλογές των ψυχιάτρων για την αϋπνία. Σαν αντικαταθλιπτικό δεν θεωρείται πολύ αποτελεσματικό. Γενικά πάντως η μεγάλη πλειοψηφία των αντικαταθλιπτικών προκαλεί παρενέργειες ειδικά στην αρχή. Επίσης οι επιλογές για την φαρμακευτική αντιμετώπιση της αϋπνίας δεν είναι πολλές. Εκτός από το τριτικο υπάρχει το ρεμερον που παίρνω εγώ, το valdoxan που δεν το προτιμούν οι γιατροί ίσως γιατί θέλει συχνές εξετάσεις για τυχόν βλάβη στο συκώτι, βενζοδιαζεπίνες που δεν ενδείκνυνται για μακροχρόνια χρήση και μερικά άλλα που δεν έχω δοκιμάσει. Θέλω να πω μη βιάζεσαι να κάψεις τις επιλογές σου, μπορεί όντως να μην σου ταιριάζει το τριτικο μπορεί όμως σύντομα να σου περάσουν οι παρενέργειες.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Πάντως πρώτη μέρα που το έκοψα και νιώθω κάπως ... Σαν άγχος και σφίξιμο στο στομάχι και ελαφρύ κεφάλι...

    Όλα αυτά με 6 μέρες μόνο που το πήρα (70mg) περίπου ...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Μήπως δεν κοιμήθηκες καλά που δεν το πήρες?
    είναι λίγες οι μέρες για να σου κάνει "στερητικά"

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Ε ναι δεν κοιμηθηκα καλα, αλλα δεν νυσταζω. Νιωθω σαν αγχος και σφιξιμο στο στομαχι. Ελπιζω, αυριο να μαι καλυτερα....
    Αραγε xanax 0.25 μπορω να παρω πχ σημερα το βραδυ αν δω οτι ειμαι πολυ χαλια; (για μια φορα ; )

    Δεν νομιζω να κανιε interaction με trazedone...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    μίλα με το γιατρό σου , εμένα μου έχει δώσει το οκ να παίρνω και xanax αν χρειάζομαι και από προσωπική εμπειρία δεν έπαθα τιποτα...

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Τελικά δεν άντεξα δεύτερο βράδυ και πήρα λίγο. Δεν μπορούσα να κοιμηθώ και απίστευτο πονοκέφαλο...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Πηρα τηλεφωνο τον γιατρο μου και ειπε οτι μπορω να το κοψω σε αυτες τις δοσιες οποτε θελω και δεν φερνει στερητικα και αλλα τετοια.... οταν τον ειπα μα εγω, πηγα να το κοψω μια μερα και "τρελαθηκα" στο στερητικο, λεει αποκλειεται... και ειναι γιατι δεν εκανες την θεραπεια κτλ κτλ...

    εν τελη τον ειπα αν υπαρχει να μ γραψει των 50mg γιατι το αλλο το κοβω οπως να ναι και βλεπουμε...

    Αλλα δεν ξερω, ολο αναποδα μ τα λεει...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    το trittico βγαίνει σε 300 και 150 μόνο , συζήτησε του και για το remeron σαν εναλλακτική

  10. #25
    Panos_019
    Guest
    Άρχισα εδώ και τρεις μέρες στα 300 το τριτικο αλλά πέρα από την σημαντική βοήθεια του στον ύπνο η διάθεση δεν έχει αλλάξει και πολύ το καλό είναι ότι δεν έχει παρενέργειες

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by kriti28 View Post
    το trittico βγαίνει σε 300 και 150 μόνο , συζήτησε του και για το remeron σαν εναλλακτική
    Με εγραψε 150 τώρα. Θα το σπαω σε 3 κομμάτια να παίρνω 50. Θέλω όμως να το σταματήσω σιγά σιγά, γιατί φοβάμαι ότι αν το παίρνω καιρό θα το κόψω ακόμα πιο δύσκολα....

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by Panos_019 View Post
    Άρχισα εδώ και τρεις μέρες στα 300 το τριτικο αλλά πέρα από την σημαντική βοήθεια του στον ύπνο η διάθεση δεν έχει αλλάξει και πολύ το καλό είναι ότι δεν έχει παρενέργειες
    Δηλαδή πήρες πρώτη δόση 300mg?! Και την άλλη μέρα ήσουν οκ;

  13. #28
    Panos_019
    Guest
    Quote Originally Posted by Doganos View Post
    Δηλαδή πήρες πρώτη δόση 300mg?! Και την άλλη μέρα ήσουν οκ;
    Όχι ξεκίνησα στα 150 για κάνα δυο εβδομάδες και μετά το αυξήσαμε στα 300

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Πήρα 50mg από την συσκευασία 150 και δεν έκανε την ίδια δουλειά στον ύπνο με την συσκευασία των 300. Είναι δυνατόν;

    Επίσης πρώτη φορά μου έκανε πίεση πολύ το πρωί. Σαν να είναι άλλο χάπι

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    21
    Εν τελη το σταματαω και αυριο θα μου πει τι να κανω. Δεν μου ειπε να κατεβασω δοση κτλ (8 μερες, 50-60mg). Ελπιζω να μην εχω παλι τα ιδια. Επισης, ειπε οτι μπορω να παρω ζαναξ αν θελω και το συνχορηγουν.. δεν υπαρχει προβλημα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Trittico
    By teatree in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 44
    Last Post: 15-09-2021, 17:41
  2. Trittico
    By Twome22 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2020, 02:14
  3. trittico
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-12-2019, 13:32
  4. trittico...
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-07-2010, 02:31
  5. trittico
    By leliana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2009, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •