τσιπακι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 87

Thread: τσιπακι

  1. #31
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε γουσταρω να βρω τιποτα παραπανω με τους δικους μου.
    ειναι ψευτες, εγωιστες και παλαιων αρχων..
    ο πατερας μου πιστευει πως οι ψυχολογοι ειναι τσαρλατανοι..
    η μανα μου οσες φορες εχω προσπαθησει να της ανοιχτω με κοιταει σαν χανος και με κανει να νοωθω τρομερα αβολα και περιεργα
    γι αυτο ειμαι μονη μου
    και πλεον δε γουσταρω τιποτα απο αυτους
    ολα μονη μου τα περναω απο παιδι.. δε γυρισαν ποτε να μου πουν απο παιδι ενα "τι κανεις? πως πηγε το σχολειο σημερα?" κι εγω ετρωγα μπουλινκ και εκλαιγα καθε μερα στο κρεβατι μου για 1.5 χρονο! αν ειναι δυνατον..
    εδω δεν ηθελαν να εχω φιλους τοσο ακοινωνητοι ειναι

    γι αυτο μη μου λετε να τα βρω μαζι τους περαιτερω..!
    Μπου μου κανε οτι θες!! Οτι σε ευχαριστει!! Και εγω μονος μου ειμαι. Πρεπει να μαθουμε να ζουμε με αυτο τελος. Και οταν μαθουμε να ζουμε με αυτο μπορουμε να παμε και παρακατω... μαλλον...!

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μπου!διαβαζοντας το απο πανω μηνυμα σου σχετικα με τους γονεις σου,εκτος απο οργη προς αυτους στεναχορια μεγαλη με πιανει! ποσο αδικια υπηρξε σε ενα κορητσακι τοτες ,οπου εισουν μικρουλα λεγω.Ποσο λαθος σου φερθηκαν!ποσο ανευθηνοι υπηρξαν και αναρωτιεμαι εαν καταλαβαν το ποσο αρνιτικα επιρεασαν την μετεπειτα ψυχικη σου υγεια!Διοτις ειναι επιστημονικα γνωστον οτι το υποσυνειδητο μας πλαθεται σε ηλικιες ως περι τα 5-6 χρονια!Πως μπορουσαν να μιλουν ετσι στο κοριτσακι τους? Εδω ενα ξενο κορητσακι που κλαιει στο δρομο βλεπεις και ασυναισθητα το βοηθας,με τρυφεροτητα το πας στην αστυνομια η οπου πρεπει, ποσο μαλον να ειναι δικο σου! Δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο συναισθηματισμο μερικων γονιων!
    ΜΠΟΥ, φανταζομαι οτι ο γιατρος σου θα γνωριζει αυτα ετσι?την αθλια συμπεριφορα των γονιων σου οταν εισουν μικρο κορητσι λεγω,οχι τοσο για το σημερα,αλλα για τοτες διοτι θα του δωσει πολλες επιστημονικες απαντησεις στο ιατρικο σου ιστορικο.Εαν βεβαια ειναι υπευθηνος και σωστος γιατρος.Θα πρεπει λοιπον-παντα κατα την γνωμη μου λεω και δεν επεμβαινω στην θεραπεια σου,απλα γραφω ιδεες περι απλων αισθηματων κι οχι περι πρακτικων θεραπειας -να επικοινωνησει ο γιατρος σου με τους δικους σου εχωντας πρωτιστως γνωση τα θεματα με τους γονεις σου,ωστε να μορει να τους πει καποια πραματα.
    Αγαπιτη ΜΠΟΥ, σε γνωριζω απο το φορουμ χρονια και εχω να σου οτι θαυμαζω την δυναμικη σου που εχεις να "προχωρας" χωρις να τα παρατας στον δρομο σου προς την ευρεση της γαληνης στην ζωη σου, προς μια ζωη γεματη πολυχρωμα συναισθηματα!χαμογελα να βγαινουν απο το λαμπερο σου προσωπο συνεχως και χωρις καμια δυσκολια!!Αυτον τον μαγικο τοπο στον χρωσταει η ζωη ΜΠΟΥ!οπου υπηρξε αδικη απεναντι σου! κι οπου τον αξιζεις οχι μονο σαν δικαιωση αλλα και λογο του οτι αγωνιζεσαι για αυτον! προσπαθεις!.Δεν ειναι κατις ευκολο μειτε ο καθενας θα το εκανε, παρε εμενα για παραδηγμα ΜΠΟΥ, οπου στην θεση σου δεν θα τα καταφερνα,ειμαι πολυ πιο αδυναμος ψυχικα,δεν θα ειχα το κουραγιο και με την πρωτη ευκερια θα εβρισκα δικαιολογια για να τα παρατησω πληρως! Μα και στην δικη μου ζωη σε σχεση με εσενα ειμαι πολυ πιο κατω απο εσενα ΜΠΟΥ!,ειμαι καποιος οπου ζει απο τυχη! οπου ο κακος του εαυτος πηγε να του βαλει τελος!
    ΜΠΟΥ, ομως και με αγαπη θα σου ελεγα να προσπαθησεις να γινεις και να αποκτησεις φιλους-φιλες.Ξερω οτι εχεις ξανα προσπαθησε και καταλαβαινω τις δυσκολιες που εχεις.Ομως θα μπορουσες να το κανεις με πολλους τροπους ξερω οτι υπαρχει και ο φοβος να μην πεσεις πανω σε ανθρωπους οπου συνομοτουν!Δεν ειναι αναγκη να ειμαστε απολυτα δοτικοι σαν γνοριζουμε αλλους,μπορεις να πλασεις "ενα συναισθηματικο τοιχος" κι να βαλεις μεσα τα πολυ προσωπικα σου,εξω απο αυτο ομως να εχεις τα οσα μπορεις να μοιραστεις ,κι οσα κανουν ολοι οι αλλοι, ετσι ωστε να μπορεις να συμεριζεσαι συνανθρωπους σου και να μπορεσουν να σε νιωσουν, να εχεις δλδ "ζεστασια" να τους δειξεις οτι σε ενδιαφερουν ! να τους δωσεις χαρα, να ανοιξεις εν ολιγις τον εαυτο σου! πρεπει να κανεις και φιλες και φιλους! Ομως θα πρεπει να "δωσεις" καποια πραματα, να μην νιωθεις τοσο ντροπη και ουτε να σκεφτεσαι εν αρχη αρνητικα για τους αλλους,βαλε το χαμογελο σου, δεξου τους στο βλεμμα και μιλησε τους! Προσπαθησαι να βαλεις "πολυχρωμο"προφιλ και εξωτερικα με ρουχα και τετοια αλλα και με την συμπεριφορα σου! Ξερω τι ειαι δυσκολο,αλλα να σκεφτεσαι τον σκοπο! οτι γνωριζωντας αλλους ενδεχετε και να βρεις καποιον ανδρα καποιον ερωτα ,ετσι να φυγεις!!!! απο εκει κι να βρεις τον τοπο που σου αξιζει!!

  3. #33
    garfield
    Guest
    Κι εγω εχω καταπιεστικους γονεις και εχω δεχτει λεκτικη και σωματικη βια απο τον πατερα μου που οταν θυμωνει γινεται αλλος ανθρωπος. Ευτυχως η μητερα μου ειναι πιο υποστηρικτικη. Επισης εχω δεχτει μπουλινγκ και στο σχολειο.

    Ισως ειμαστε πολυ ευαισθητα ατομα γι αυτο παθαμε ψυχωση. Αν ημασταν λιγοτερο ευαισθητοι δεν θα μας επηρεαζαν τοσο ολα αυτα.

    Οταν ειχα ψυχωτικο επεισοδιο νομιζα οτι με βριζει ολη η πολη. Επισης νομιζα οτι με βριζουν οι γειτονες και μαλιστα εμοιαζαν και οι φωνες τους με τις φωνες που ακουγα. Συνηλθα οταν προσπαθησα να εκλογικευσω καποια πραγματα οτι δεν ειναι δυνατον να με βριζουν και να θελουν να με δειρουν ανθρωποι που δεν με ξερουν καν.

    Τωρα ειμαι καλυτερα το ιδιο ευχομαι και σε εσενα boo και σε ολους.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα. ευχαριστω πολυ

    προσπαθω να βαλω σε μια ταξη τις σκεψεις μου οσο πιο πολυ μπορω μπας και αλλαξω τροπαρι γιατι δεν παει αλλο
    προσσπαθω λοιπον να διαλεξω το λιγοτερο κακο
    ειναι εξω στο δρομο παντου βαλτοι για να με βρισκουν οπου παω ή εχω τσιπακι και με εντοπιζουν κι ερχονται οπου παω?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σημερα μετα απο το διλημμα χτες καταλαβα μεσω συζητησης πως αυτο δειχνει πως εγω οριζω τις σκεψεις μου.εγω διαλεγω..
    αρα και την παρακολουθηση οριζεται και προερχεται απο εμενα και το μυαλο μου συγκεκριμενα.

    ετσι λοιπον ειχα να παω σουπερμαρκετ σημερα, το οποιο το σκεφτομουν τη διαδρομη 2 μερες πριν.
    ετσι μετα απο συζητηση και παλι διαλεξα να μην παω σε μικρο μινι μαρκετ αλλα σε ενα μεγαλο. το ηθελα.
    και να μην τα πολυλογω καταληξαμε πως δεν υπαρχει λογος να με παρακολουθουν στο σουπερμαρκετ που εχω παει να αγορασω 1-2 πραγματα..
    δεν εχουν κατι σοβαρο να μαθουν ωστε να με παρακολουθησουν.

    το σουπερ μαρκετ ειναι 15λεπτα πηγαινε 15λεπτα ελα. ηταν τοσο απολαυστικη η αισθηση απο τη διαδρομη κιολας πριν καν φτασω. δε ξερω ποσο καιρο ή χρονια ισως ενιωθα ξανα ετσι.
    εχω εκστασιαστει
    ηταν ερωτας το συναισθημα σημερα.
    μπορει να σας φαινεται χαζο αλλα για σκεφτειτε να κυκλοφορεις ελευθερος μετα απο χρονια..
    ακομα νοιωθω την πιεση μεσα μου οτι ισχυει η παρακολουθηση αλλα νομιζω οτι μπορω μαλλον να κινουμαι παραλληλα της και να συνεχισω να ζω την καθημερινοτητα κανονικα αν οχι να εξαφανιστει τελειως.

    πρεπει να προλαβαινω την ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΜΟΥ πριν να εξαπωνεται και δε συμμαζευεται μετα. (προσπαθω να πιστευω πλεον οτι ειναι παρανοια ολο αυτο)

    ετσι επειδη θελω να μοιραζομαι και τα θετικα!!
    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας παιδια!!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #36
    garfield
    Guest
    Boo χαιρομαι πολυ που καταφερες να αντιμετωπισεις τους φοβους σου και να σκεφτεις λογικα. Και θα δεις οτι θα προχωρησεις κι αλλο σημερα πηγες στο σουπερ μαρκετ αυριο θα πας καπου πιο μακρια.

    Κι εγω ειχα νιωσει τεραστια ανακουφιση οταν καταλαβα οτι δεν με βριζει ολη η πολη. Τεραστια ανακουφιση και μακαρι να κρατησει αυτο το συναισθημα και σε σενα.

    Ολα στο μυαλο ειναι εμεις τα δημιουργουμε αν το συνειδητοποιησουμε θα προχωρησουμε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Μπράβο boo. Που αναγνώρισες. Χαίρομαι που χάρηκες ελευθερία.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστωωω!

    εχω αγωνια αν μπορει αυτο να δουλεψει. η εκλογικευση
    και σε τι καταστασεις να την κανω?
    σε ολα? γιατι για ολα εχω παρανοιες.
    οι οποιες δεν πιστευω οτι δεν υπαρχουν απλα ειναι στο δικο μου μυαλο ομως.
    να ειναι αληθινο για εμενα αλλα να μην επηρεαζομαι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    boo συγχαρητήρια και από μένα για το σημερινό σημαντικό βήμα. Χαίρομαι που είναι ένα τόσο έντονο συναίσθημα. Ελπίζω να είναι ένα καλό ξεκίνημα για περισσότερες τέτοιες χαρούμενες εμπειρίες!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #40
    garfield
    Guest
    Boo η εκλογικευση εμενα με βοηθησε στις φωνες που ακουγα, στο υπερβολικο αγχος και στο φοβο που ειχα μερικες φορες να βγω απο το σπιτι. Εβγαινα δωδεκα η ωρα το βραδυ καποιες φορες και πηγαινα στο ψιλικατζιδικο να παρω κατι να φαω για να μη συναντησω κανεναν.

    Τωρα παλευω με τα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης αναβλητικοτητα κλπ. και τα χαπια δεν βοηθανε και πολυ σ αυτο.

    Επισης στις σχεσεις μου με δικα μου ατομα δεν με βοηθησε και πολυ γιατι εκει παιζει ρολο και το συναισθημα.

    Ομως στα θετικα συμπτωματα της ψυχωσης με βοηθησε πολυ σε συνδιασμο με τα φαρμακα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πρεπει να βρω καποια σειρα στα βηματα που πρεπει να κανω να αποκτησω τα αυτονοητα στην καθημερινοτητα μου και να πατησω καλα στο εδαφος
    μπορει αυριο να λεω παλι τα δικα μου αλλα ειναι 2η φορα στις 2 εβδοομαδες που ενιωσα καλα.
    αυτο που νοιωθω τωρα ειναι πολυ αγχος
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω ολους για τη στηριξη! :)
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μου φαινεται παρα ολα αυτα τοσο αληφανης η παρακολουθηση και το τσιπακι..
    ισως βιαζομαι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    φαίνεται αληθοφανής γιατί την έχεις συνηθίσει. Σήμερα έζησες ένα θαύμα, θεραπεύτηκες!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    να ζητησω απο το γιατρο να μειωσουμε φαρμακα?
    αν και ειναι νωρις
    αλλα νιωθω οτι θελω κατι να με ανεβασει. να σπινταρω.
    να μη χασω την ορμη μου
    αν και δεν εχει τολμησει 2 μηνες τωρα να μειωσει κατι.παιζει με τις μεγιστες δοσεις στα φρμακα μετα την αρνηση μου για leponex
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •