τσιπακι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 87

Thread: τσιπακι

  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Γιατί να χαλάσεις κάτι που δουλεύει; Προς το παρόν αν ήμουν στη θέση σου θα απολάμβανα τη γεύση της ελευθερίας, δε θα την ριψοκινδύνευα. Για μένα αυτή θα ήταν ένα γερό σκαλί να δουλέψω λίγο πώς να εκπαιδεύσω τον εαυτό μου να αναγνωρίζει τις λάθος συνδέσεις που κάνει, η μία που φέρνει την άλλη, και που όλες μαζί με αποκόβουν από την πραγματικότητα. Πάντα όμως αναφέρομαι στο πώς εγώ αναλύω τα πράγματα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Καλημερα ΜΠΟΥ!
    Σου ειχα γραψει καπωτες ενα μηνυμα αναφορικα με τις σκεψεις σου, για την γνωστικιστικη θεραπεια αλλα και πως μπορουν τοσοι ανθρωποι -ακομα κι εγω το εχω κανε σε αλλο ειδους προβλημα - να ζουνε μια χαρα με σκεψεις κι φαντασειες οπως εχεις εσυ, ειτε θεματα παρακολουθησεις ειτε οτι θελουν να τους κανουν κακο.
    Το ζητημα δεν ειναι μοναχα να βρησκεις καποια κενα, δλδ οταν σταματαει για λιγο η παθηση ωστε να ζεις ομορφα κι μετα παλυς τα ιδια.Επειδη δεν ειναι ευκολο να διαγραφτουν αυτες οι εντολες σκεψεις στον εγκεφαλο αυτο που σου λεω και αυτο που κανουν τοσοι ανθρωποι ειναι ν αποδεχτουν τις παρανωικες αυτες σκεψεις τους, και να συζουν με αυτες! δεν τις πολεμουν με την εννοια που λες,δεν νευριαζουν πλεων! ,αυτο που κανουν ειναι να ζουν παραληλα με αυτες!, δλδ αναγνωριζεις τις σκεψεις αυτες και τις περνας κατα καποιο τροπο σ ενα παραληλο χωρο μεσα στο μυαλο σου! ειναι οπως οταν κανουμε δυο πραματα παραλληλα!, επειδη δεν ειμαι ειδικος να στο εξηγησω καλο ειναι να το ζητησεις απο τον γιατρο σου, λογικα θα το γνωριζει! Μαλιστα θυμαμαι οτι μου ελεγε ο δικος μου θεραπευτης οτι στις γυναικες ειναι λιγο πιο ευκολο αφου εχετε απο την φυση σας την ικανοτητα να κανετε λιγο ευκολοτερα απο εμας δυο ταυτοχρωνες πραξεις.
    Με αυτον τον τροπο και μπορεις να ζεις καθε μερα κανονικα!, ελευθερη οπως λες, χωρις να ικρενεσαι!,βεβαια δεν γινετε μονομιας ετσι, και με τον καιρο υπαρχει ιανση αφου οι σκεψεις αυτες αλλιονοντε σιγα σιγα.Εχει να κανει με το υποσυνειδητο , εαν μπορεσουμε κι φερουμε εμπρος τις εντολες του ,ετσι ωστε να ελεγχοντε συνειδητα και οχι υποσηνειδητα δλδ αφηριμενα θα καταφερουμε να κανουμε απολυτο κουμαντο στην ζωη μς.
    Για να σου καμω πιο ευκολο να καταλαβεις το υποσυνειδητο ειναι αυτο που επεμβαινει σαν φωνη κι σαν σκεψη οταν για παραδηγμα οδηγας στον δρομο μια διαδρομη 1 ωρας, κι μετα το 15λεπτο οπου μπαινεις σε εναν δρομο ευθεια κι δεν εχει αλλαγες για 40 λεπτα, ξαφνου σαν αφιριμαδα βγαινεις απο την συγκεκριμενη στιγμη και νιωθεις "σαν να ταξιδευει " η σκεψη σου, αυτο εκεινη την ωρα ειναι το απολυτο υποσηνειδητο .Οταν χτυπησει το τσιμπιες, και πρεπει να βρεις το στενο, να στρηψεις ,να αναψεις φλας, τοτες ξαφνου μπαινεις στο συνειδητο!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πηγα ταχυδρομειο σημερα.
    15λεπτα πηγαινε 15 ελα και με αναμονη 20-25 λεπτα
    ολα καλα
    στο γυρισμο ομως με επιασε οτι με παρακολοθουσαν για να δουνε τι πηρα και απο ποιον γιατι μαλλον αυτο δε θα μπορουσαν να το μαθουν απο καποιον αλλο εκτος σν ο υπσλληλος που μ εξυπηρετησε ηταν ενας απο αυτους
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ......
    την τελευταια φορα μου λεει στο ασχετο..ξερεις boo εχω συναντησει παιδια που πιστευουν οτι οι γονεις τους δεν ειναι οι πραγματικοι κλπ κλπ..
    και εμεινα εκεινη την ωρα. γιατι το ιδιο πισευω κι εγω για τους δικους μου.

    μου φαινεται τοσο παραξενο
    ειναι κι αλλοι σαν εμενα οπως ελεγα κι εγω
    το ερωτημα ειναι..
    ειναι απλα κι αλλοι σαν εμενα οπως ελεγα που τους παρακολουθουν ή οντως υπαρχει παθηση την οποια δεν εχω καταλαβει?
    απλα, ειναι κι αλλοι σαν εσενα, που εχουν ψυχωση και νομιζουν οτι τους παρακολουθουν, η οτι οι γονεις τους ειναι πρακτορες, κλπ κλπ. αυτο ειπε ο γιατρος. ειναι πολυ συχνο συμπτωμα σε αυτην την ασθενεια...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και ποιος αποφασιζει αν εχουν δικιο οι λιγοι ή οχι ομως? ποιος κρινει?
    εχω να παω γιατρο την επομενη εβδομαδα και το σκεφτομαι απο τωρα. εχει καμερες στο γραφειο και δε ξερω.. τις εχει για να μας παρακολουθει απο τν εισοδο εξω και απο το σαλονακι δε ξερω αν εχει και μεσα στο γραφειο
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by boo View Post
    και ποιος αποφασιζει αν εχουν δικιο οι λιγοι ή οχι ομως? ποιος κρινει?
    εχω να παω γιατρο την επομενη εβδομαδα και το σκεφτομαι απο τωρα. εχει καμερες στο γραφειο και δε ξερω.. τις εχει για να μας παρακολουθει απο τν εισοδο εξω και απο το σαλονακι δε ξερω αν εχει και μεσα στο γραφειο
    ο ψυχιατρος, κρινει.
    δεν κρινει μονο απο τις εμμονες καταδιωξης. υπαρχουν κι αλλα συμπτωματα στην καθε ασθενεια.
    τι σε πειραζουν οι καμερες, εφοσον ξερεις οτι τις εχει; ο γιατρος τις εχει για την ασφαλεια του. δικος του ειναι ο χωρος.
    μπορει το βραδυ να τον διαρρηξουν.
    μπορει ενας βιαιος ασθενης να του επιτεθει.
    τι σε πειραζει να υπαρχει καμερα και στο γραφειο;

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ο ψυχιατρος κρινει με βαση ενα DSM εγχειριδιο και απορω ποιοι, ποτε, ποσοι και με τι ποσοτητα ασθενων το εφτιαξαν.. δε γνωριζω για αυτο το θεμα οποτε σταματαω εδω..
    κι εδω μου γενναται η απορια..
    μου λενε οτι εχω σχιζο..
    γιατι δε με πιανουν τα φαρμακα τους?
    μηπως εχουν κανει καποιο λαθος σε εμενα και αλλους?
    οποτε για εμενα αυτο το εγχειριδιο μου ειναι αχρηστο.
    εγω που ανηκω?
    εχει κατηγορια για εμας το DSM??

    φυσικα και με ενοχλει να εχει καμερα μεσα στο γραφειο που γινεται η συνεδρια.. μπορει να με ηχογραφει για οφελος καποιων. θελω εχεμυθεια. αν το κανει για ασφαλεια δικη του εχει καλως.αλλα εξω οχι μεσα.
    Last edited by boo; 08-04-2021 at 22:40.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσένα boo τι σε "συμφέρει"; Να επιχειρηματολογείς υπέρ της επιλογής που θα κάνει τη ζωή σου πιο εύκολη. Τι είναι πιο καλό για εσένα, να πιστέψεις ότι είναι μία ασθένεια, κανείς δεν σε παρακολουθεί, μπορείς να ζήσεις την ζωή σου ωραία και καλά ή να ζεις μέσα στον φόβο ότι υπάρχει μία συνωμοσιολογία την οποία δεν μπορείς να ξεσκεπάσεις και αν είναι να γίνει κάτι κακό δεν είναι στο χέρι σου να το προλάβεις; Δούλεψέ το λίγο μέσα σου για το δικό σου, πρακτικό συμφέρον.

    Αν κολλήσει το μυαλό να βλέπει παντού εχθρούς και κρυφές καταστάσεις, ότι επιχειρήματα κι αν φέρει κανείς δεν θα ξεκολλήσει. Εσύ πρέπει να σε πείσεις να τη δεις αλλιώς όσο γίνεται.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ο ψυχιατρος κρινει με βαση ενα DSM εγχειριδιο και απορω ποιοι, ποτε, ποσοι και με τι ποσοτητα ασθενων το εφτιαξαν.. δε γνωριζω για αυτο το θεμα οποτε σταματαω εδω..
    κι εδω μου γενναται η απορια..
    μου λενε οτι εχω σχιζο..
    γιατι δε με πιανουν τα φαρμακα τους?

    μηπως εχουν κανει καποιο λαθος σε εμενα και αλλους?
    οποτε για εμενα αυτο το εγχειριδιο μου ειναι αχρηστο.
    εγω που ανηκω?
    εχει κατηγορια για εμας το DSM??

    φυσικα και με ενοχλει να εχει καμερα μεσα στο γραφειο που γινεται η συνεδρια.. μπορει να με ηχογραφει για οφελος καποιων. θελω εχεμυθεια. αν το κανει για ασφαλεια δικη του εχει καλως.αλλα εξω οχι μεσα.
    αυτην την ερωτηση σιγουρα την ε χεις κανει στον γιατρο.
    τι σου απαντησε;;
    αν δεν σε επιαναν, δεν θα τα επαιρνες.
    πιθανον να σε πιανουν σε καποιον βαθμο, αλλα οχι απολυτα. μπορει ακομα να δοκιμαζει ο γιατρος τις σωστες αναλογιες κι αυτο να αργει να το ισορροπησει.

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    απλα, ειναι κι αλλοι σαν εσενα, που εχουν ψυχωση και νομιζουν οτι τους παρακολουθουν, η οτι οι γονεις τους ειναι πρακτορες, κλπ κλπ. αυτο ειπε ο γιατρος. ειναι πολυ συχνο συμπτωμα σε αυτην την ασθενεια...
    Εχεις δικιο ΡΕΜΕΜΝΤΥ, αλλα αν το σκεφτουμε απλα, με λαικο τροπο κι οχι επιστημονικα οταν καποιος μας παρεχει καποια υπερεσια και τοσο καιρο βλεπουμε οτι δεν εχει αποτελεσμα καλο οπως αλλοι συνανθρωποι μας, τοτες δεν θα ηταν καλο να παμε σε αλλον? Δεν μπορω να ξερω, ουτε να πω οτι δεν κανει, ομως το αποτελεσμα παντα κρηνω.
    Οπως ,εχω αναφερει πολλες φορες στην ΜΠΟΥ, εκτος απο τα φαρμακα οπου πρεπει να παιρνει με ακριβης χρονο, πλεον οι γιατροι κανουν κι μαζι ψυχοθεραπευτηκες μεθοδους, οπως μια απο τις πολλες ειναι η γνωστικιστικη -αν την γραφω σωστα- ,υπαρχουν κι μεθοδοι οπου ο ασθενης αποδεχετε πληρως το προβλημα και ζει ταυτοχρονα , δεν ειναι δικη μου γνωμη ουτε εγω την ανακαληψα.Αλλα ισως δεν την ξερουν ολοι οι γιατροι αφου χρειαζετε να ειναι κι ψυχοθεραπευτες.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    ή να ζεις μέσα στον φόβο ότι υπάρχει μία συνωμοσιολογία την οποία δεν μπορείς να ξεσκεπάσεις και αν είναι να γίνει κάτι κακό δεν είναι στο χέρι σου να το προλάβεις;
    ειπες τη μαγικη φραση..
    ισως ειναι αμυνα που εχω φτιαξει για να επιβιωσω σε οτι γινοταν απο παιδι..
    απλα πιστευω οτι αυτα δεν ειναι παθηση αλλα ειδικη ικανοτητα κακη ομως
    παντως αυτη την εβδομαδα πηγα σε δουλειες
    1. σουπερμαρκετ μεγαλο και μακρυα απο το σπιτι αντι σε ενα πιο κοντινο
    2. ταχυδρομειο, στο γυρισμο για κανενα 5λεπτο εξω με επιασε παλι
    3. κεπα μαζι με τη μανα μου και μετα βολτα με το αυτοκινητο γιατι η μανα μου ειχα μια δουλεια να κανει. δε βγηκα απο το αυτοκινητο αλλα ημουν καλα..

    κατι ειναι κι αυτα
    μεσος ορος χρονου σε κσθε δουλεια 1 ωρα..

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν δεν σε επιαναν, δεν θα τα επαιρνες.
    πιθανον να σε πιανουν σε καποιον βαθμο, αλλα οχι απολυτα. μπορει ακομα να δοκιμαζει ο γιατρος τις σωστες αναλογιες κι αυτο να αργει να το ισορροπησει.
    μου εχουν πει αρκετοι γιατροι οτι ειμαι ανθεκτικη στα φαρμακα.
    αν σκεφτουμε κιολας οτι τοσα χρονια δεν εχω παρει γραμμαριο οπως λενε ολοι αντιθετα εγω εχω χασει.
    απλα μου εχουν πει πως αν δεν τα επαιρνα θα ημουν πολυ ασχημα
    απο φαρμακολογεια ο γιατρος αυτος στους 2-2.5 μηνες που με βλεπει δεν εχει πειραξει φαρμακα. ηθελε να μου δωσει το λεπονεξ αλλα ατον τον διαολο δεν τον παιρνω. ουτε ξαναμπαινω για νοσηλεια για α μου το χορηγησουν. ειναι επικινδυνο.οποτε μου ειπε οτι θα κρατησουμε την ιδια φαρμακολογια στις μεγιστες δοσεις οπω ειχα πριν παω σε αυτον..
    απλα δεε γραφει πουθενα αυτο το DSM για τετοια κατασταση..


    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εχεις δικιο ΡΕΜΕΜΝΤΥ, αλλα αν το σκεφτουμε απλα, με λαικο τροπο κι οχι επιστημονικα οταν καποιος μας παρεχει καποια υπερεσια και τοσο καιρο βλεπουμε οτι δεν εχει αποτελεσμα καλο οπως αλλοι συνανθρωποι μας, τοτες δεν θα ηταν καλο να παμε σε αλλον? Δεν μπορω να ξερω, ουτε να πω οτι δεν κανει, ομως το αποτελεσμα παντα κρηνω.
    Οπως ,εχω αναφερει πολλες φορες στην ΜΠΟΥ, εκτος απο τα φαρμακα οπου πρεπει να παιρνει με ακριβης χρονο, πλεον οι γιατροι κανουν κι μαζι ψυχοθεραπευτηκες μεθοδους, οπως μια απο τις πολλες ειναι η γνωστικιστικη -αν την γραφω σωστα- ,υπαρχουν κι μεθοδοι οπου ο ασθενης αποδεχετε πληρως το προβλημα και ζει ταυτοχρονα , δεν ειναι δικη μου γνωμη ουτε εγω την ανακαληψα.Αλλα ισως δεν την ξερουν ολοι οι γιατροι αφου χρειαζετε να ειναι κι ψυχοθεραπευτες.
    εχω κανει καποια βηματα γιωργο για αρχη πιστευω
    στις φωνες σε καποιο μεγαλο βαθμο που μειωθηκαν (απλα δε ξερω πως να το διαχειριστω) και στο να βγαινω εξω αν ειναι μεγαλη αναγκη
    ειναι και ψυχοθεραπευτης. ηταν ο 3ος γιατρος που αλλαξα τους τελευταιους 5 μηνες.
    σε εναν αλλο πηγα 1 φορα και ολη την ωραηταν στον υπολογιστη και κοιτουσεε τον υπολογιστη και τα χαρτια απο τις νοσηλειες μου.δεν ξαναπηγα.
    στη 2η πηγα καποιες φορες αλλα τελικα μου φανηκε τελειως απομακρη.. καμια αισθηση να μοιραστω τις σκεψεις μου οποτε τη σταματησα κι αυτην
    Last edited by boo; 11-04-2021 at 15:26.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Καλησπέρα, δεν εμπιστεύεστε κανένα, αυτό από μόνο του είναι ανυπόφορο. Η πηγή του άγχους είναι άραγε οι φωνές και τα λοιπά η αυτό; Φυσικά μπορεί να είμαι εντελώς λάθος.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Dimitrios 7 View Post
    Η πηγή του άγχους είναι άραγε οι φωνές και τα λοιπά η αυτό;
    δεν καταλαβα τι εννοεις... :(
    μπορεις να το ξαναπεις λιγο αλλιως μπας και πιασω το νοημα?
    Last edited by boo; 10-04-2021 at 19:51.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν καταλαβα τι εννοεις... :(
    μπορεις να το ξαναπεις λιγο αλλιως μπας και πιασω το νοημα?
    Σκέφτηκα δηλαδή μήπως να αποφασίσεις να εμπιστευτείς κάποιον ;νθρωπο, μήπως μειωθεί το άγχος. Καταλαβαίνω ότι σου ζητάω κάτι πολύ δύσκολο, εντάξει οποιοσδήποτε στην θέση σου έτσι θα σκεφτόταν πχ όσο λιγότερο εμπιστεύεσαι του άλλους τόσο μειώνεις το άγχος, αλλά μήπως η αντίστροφη λογική έχει κάποια χρησιμότητα.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχει μεινει και κανεις..
    μονο 2 ιντερνετικους
    ισως αντι να εμπιστευτω καποιον να μου εδινε να καταλαβω οτι μπορω να εμπιστευτω κι εγω εκεινον. τοτε ισως ηταν πιο ευκολο..
    ειναι ζορικο γιατι εκτιθεμαι και μπορει να το μετανοιωσω.
    παλιοτερα ειχα πει καποια λιγα σε μια φιλη 12χρονια φιλιας και με εκοψε κι αυτη και η υπολοιπη παρεα γιατι προφανως τους τα ειπε..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •