τσιπακι - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 87 of 87

Thread: τσιπακι

  1. #76
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Εχεις πετυχει πολλά και ο τρόπος σκέψης σου είναι ιγυης. Ο προγραμματισμός είναι μόνο το πρώτο βήμα. Μην ανησυχείς για αυτό. Μην βιάζεσαι και μην πιέζεις τον εαυτό σου να είσαι αυθόρμητη. Η προετοιμασία είναι για εσενα ο καλύτερος δρόμος, αυτόν επιλέγεις και κανείς βηματα.

    Είναι φυσικό να νιώθεις αμφιβολία η και εχθρότητα προς τους γιατρούς.Ομως (εγώ στην θέση σου αυτό έκανα) δώσε μια τελευταία ευκαιρία στα φάρμακα. Πάρε μια δεύτερη γνώμη. Μετά πάρε και μια τρίτη. Εγώ έτσι κάνω. Αλλες φορές βοηθάει άλλες όχι. Τι να κάνω, δεν μπορώ αλλοιως. Προσπάθησε έτσι να πετύχεις μια κατάλληλη δοσολογία ώστε να μην χειροτερέψεις.

    . Οταν νοιώσεις ασφάλεια και νοιώσεις δυνατή για περισσότερα πράγματα, βρες ένα ειδικό στον οποίο να εμπιστευτείς τις σκεψεις και τους φόβου σου.Συζητωντας θα μπορέσεις να βρεις τον τρόπο να ξεφύγεις από τις παρακολουθήσεις. Εγώ όταν βρέθηκα σε ανάλογη κατάσταση, και επιδη δεν εμπιστευομουν κανένα,γιατρο, εψαξα και βρήκα έναν για τον οποίον η κοινή γνώμη έλεγε ότι δεν πάει καλά. Το μεγάλο έγκλημα του ήταν ότι δεν χορηγούσε φάρμακα, παρόλο που είχε ιατρικά το δικαίωμα. Άρα δεν ήταν στο κόλπο.
    Αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι ήταν ο καλύτερος, ούτε ότι τον πίστευα τυφλά. Πάντα την έψαχνα από όλες τις πλευρές.

    Πάλι σκέφτομαι ότι όλα αυτά τα έχεις ήδη ξανασκεφτεί και αναλύσει. Θα ήθελα να έχω κάτι άλλο να γράψω.Εμπιστεψου κάποιον.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για την απαντηση Δημητρη

    με τον προγραμματισμο και την υπεραναλυση προσχεδιαζω την καλυτερη διαδρομη, με ποιον θα μιλησω, τι θα πουμε, απο ποιο δρομο θα παω κλπ
    ο γιατρος μου ειπε να λειτουργω πιο αυθορμητα. αλλα μου ειπε οτι δε με πιεσει σε αυτο. θα παμε με τους ρυθμους μου.
    τα φαρμακα δεν τα πειραζω και θα συνεχισω να τα παιρνω. μονο 1 φορα ειχα κοψει 1 πανω στο 3ημερο γιατι με διελυσε κυριολεκτικα.την 4η μερα πηγα να με δει και μου ειπε καλα εκανα που το στασματησα..
    εχω αλλαξω 6-7 γιατρους τα ελευταια 7-8 χρονια (αν εξαιιρεσω καποιους που πηγα για μια 1η γνωριμια και δεν ξαναπατησα)
    τους δινω ευκαιριες και διαλεγω αλλα αφου δοκιμασω πρωτα
    σε 5 ωρες δε γινεται να του εμπιαστευτω ή ακομα και πιο απλα να μιλησω για οοοολα.. θελει χρονο
    οι τελευταιοι θελουν να μου δωσουν λεπονεξ. και προσπαθω ειται μεσα απο τα τωρινα φαρμακα και με τη ψυχοθεραπεια να γλιιτωσω αυτο φσρμκο
    αυτος που παω τωρα φαινεται γνωστης και μου μιλαει με παραδειγματα για να καταλαβαινω. μιλαει ακαταπαυστα ομως κι εγω χανομαι

    πηγα σημερα σουπερμαρκετ με σκεψη 10 λεπτων για να βοηθησω το αδερφακι μου που ειχε δουλεια. δεν με πειραξε τιποτα. ειχα παρακολουθηση αλλα δε με στατησε. δεν γινοταν αλλιως ηταν αναγκη και μονο εγω μπορουσα να το εξυπηρετησω
    ηταν λιγο αγχωτικα αλλα τα εφερε εις περας!!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #78
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Kανεις ψυχοθεραπεία; Ξέρεις ότι δεν βλέπεις αποτελέσματα αμέσως. Δώσε χρονο. Να προσπάθεις να γράφεις όσα σου λέει ο γιατρος. Ψυχοθεραπεία είναι να μιλάμε όχι μόνο να ακουμε. Δες αν είναι διατεθειμένος να σ' ακούσει πραγματικά.

    Δεν έχει νόημα να λέμε για τις παρακολουθήσεις αν τα βλέπει ως παραισθήσεις. Πηγές σε ένα μέρους που κανένας γιατρός δεν έχει πάει ποτέ στη ζωή του. Αν όχι από ευγένεια, τουλάχιστον από περιέργεια θα πρέπει να σε ρωτήσει αν θέλεις να περιγράψεις τις εμπειρίες σου. Το πόνο που ζεις. Ο γιατρός είναι άνθρωπος (πρέπει να είναι), πρέπει να έχει ένα βαθμό συναίσθησης, Φυσικά υπάρχουν και αυτοί όπου κρύβουν πίσω από ευγένεια την αδιαφορία τους. Γι'αυτο σου είπα ότι πρέπει να έχεις στο μυαλό σου πάντα την περίπτωση αλλαγής γιατρου.

    Δεν ξέρω αν πρόσθεσα κάτι καινούργιο σα αυτά που ήδη έχεις σκεφτεί. Θα ήθελα να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά (δεν ξέρω γιατί) όποτε γράφω κάτι αμέσως μια φωμή μου λέει ότι τα γνωρίζεις όλα αυτά και απλώς ανακυκλώνεσαι. Πάντα έχω αυτή την αμφιβολία.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οχι ενταξει 5 φορες που εχω παει με ρωταει παντα για το ενα και για το αλλο.τι καταφερα πως τα καταφερα τι εγινε πως ενοιωσα κλπ
    μου κανει ερωτησεις.. αλλα μιλαει ακαταπαυστα ακομα και στο διαλογο και χανομαι δλδ δε θυμαμαι πολλα μετα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν καταλαβα τι εννοεις ανακυκλωνομαι?
    ποια ειναι η αμφιβολια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και ντρεπομαι να του πω να τα λεει πιο αργα. δε θελω να τον προσβαλω.
    Last edited by boo; 18-04-2021 at 14:54.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #82
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by boo View Post
    και ντρεπομαι να του πω να τα λεει πιο αργα. δε θελω να τον προσλαβω.
    Να τον προσβάλλεις εννοείς;
    Μην ανησυχείς δουλειά του είναι να πάει με το Ρυθμό σου.αλιμονο.Βεβαια ειναι δύσκολη δουλειά, και αν κάνει λάθος και τρέχει, πρέπει τον σταματάς. Και να ζητάς βοήθεια. Και για την παρακολούθηση. Και αν δεις ότι δεν προχωράει, ότι δεν ταιριάζετε, μπορείς πάντα να αλλάξεις. Δεν είναι θέμα καλού η κακού αλλά πώς τα βρίσκετε. Από το αποτέλεσμα κρίνονται όλα. Γιατρός είναι αυτός που σε κάνει να νιώθεις υγιής, ασφαλής. Οι άλλοι μπορεί να έχουν απλά ένα πτυχίο που τους επιτρέπει να ασκούν το επάγγελμα και να κάνουν ερωτήσεις.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι ναι προσβαλω εννοουσα το διορθωσα
    απλα ισως ετσι ειιναι ο χαρακτηρας του.του ειχα πει οτι δε θυμαμαι τι λεμε και μου σημειωνει σε ενα χαρτι μερικες βασικες λεξεις ή μικρες φρασεις.
    βεβαια οπως μου εχει πει ειναι οτι και απο τα φαρμακα και τη παθηση οπως λεει εχει πειραχτει η ενεργος μνημη μου γιατι ξεχναω συνεχεια και μαλιστα ηθελε/θελει να με στειλει σε νευροψυχολογο
    απλα νοιωθω οτι θυμαμαι μονο οσα γραφει.
    βεβαια δεν ειναι μονο σε αυτον το προβλημα γιατι με ολους γινεται αυτο. μεχρι να ολοκληρωσω μια φραση εχω ξεχασει το τελος
    οπποτε μαλλον φταιω εγω
    δεν ειμαι και ομιλητικος τυπος
    αλλα τωρα τι.. να του πω εγω πως θα κανει τη δουλεια του?
    απλα απο καθε συνεδρια αυτο που μου μενει ειναι μερικες φρασεις σε ενα χαρτι..
    δε ξερω αν τα ελεγε πιο αργα ποσα θα θυμομουν ή θα εκανα παλι μια τρυπα στο νερο..
    και τα λεει ωραια ρε γαμωτο
    κι αν δε μπορει να μιλαει πιο αργα και με πιο μικρες προτασεις?
    και θα του κανω υποδειξεις?
    με στεναχωρει αυτο και με αγχωνει μηπως ξεχναω σοβαρα πραγματα και παραδειγματα που μου λεει

    εσεις τι θα του λεγατε με απλα λογια και πως και με τι υφος?
    καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Να παίρνεις μαζί ένα μικρό εγγραφέα ήχου και να ηχογραφείς, με την άδειά του, τη συζήτηση!

    https://www.skroutz.gr/search?keyphr...&order_dir=asc
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ναι ναι προσβαλω εννοουσα το διορθωσα
    απλα ισως ετσι ειιναι ο χαρακτηρας του.του ειχα πει οτι δε θυμαμαι τι λεμε και μου σημειωνει σε ενα χαρτι μερικες βασικες λεξεις ή μικρες φρασεις.
    βεβαια οπως μου εχει πει ειναι οτι και απο τα φαρμακα και τη παθηση οπως λεει εχει πειραχτει η ενεργος μνημη μου γιατι ξεχναω συνεχεια και μαλιστα ηθελε/θελει να με στειλει σε νευροψυχολογο
    απλα νοιωθω οτι θυμαμαι μονο οσα γραφει.
    βεβαια δεν ειναι μονο σε αυτον το προβλημα γιατι με ολους γινεται αυτο. μεχρι να ολοκληρωσω μια φραση εχω ξεχασει το τελος
    οπποτε μαλλον φταιω εγω
    δεν ειμαι και ομιλητικος τυπος
    αλλα τωρα τι.. να του πω εγω πως θα κανει τη δουλεια του?
    απλα απο καθε συνεδρια αυτο που μου μενει ειναι μερικες φρασεις σε ενα χαρτι..
    δε ξερω αν τα ελεγε πιο αργα ποσα θα θυμομουν ή θα εκανα παλι μια τρυπα στο νερο..
    και τα λεει ωραια ρε γαμωτο
    κι αν δε μπορει να μιλαει πιο αργα και με πιο μικρες προτασεις?
    και θα του κανω υποδειξεις?
    με στεναχωρει αυτο και με αγχωνει μηπως ξεχναω σοβαρα πραγματα και παραδειγματα που μου λεει

    εσεις τι θα του λεγατε με απλα λογια και πως και με τι υφος?
    καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
    Γεια σου boo και εγώ το έχω πάθει αυτό να ξεχνάω τι μου λέει η ψυχολόγος. Τώρα τελευταία φορά που πήγα τα έγραψα σε χαρτί τα βασικά αυτά που λέει σε γενικές γραμμές!

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    σιγα μη συμφωνουσε να ηχογραφω.. θα μου το ειχε πει οπως μουυ ειπε να σημειωνει σε χαρτι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #87
    Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    30
    boo.Πες εσυ αυτο που θες να πεις και ασε να δουμε αν θα αρνηθει.

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •