τσιπακι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 87

Thread: τσιπακι

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    στο σωμα βαλανε τσιπακι για να με εντοπιζουν που βρισκομαι.
    στο γραφειο κοριο για να ακουνε τι λεω
    να κανω μηνυση σε ποιον? αφου αυτοι ελεγχουν τα παντα
    αυτα ως χθες

    σημερα
    λεω πως αφου αυτοι εχουν βαλει τους αλλους ανθρωπους να μου μιλανε και να βλεπουν τις αντιδρασεις μου, οι αρχηγοι τους θα τα μαθαινουν μεσω αυτων..
    οποτε γιατι να εχουν βαλει κοριο?
    οσο ειμαι μονη και δε μιλαω με καποιον δεν υπαρχει κατι αλλο να ακουσουν
    ατοπο
    και ους ανθρωπους στα στενα τους εχουν βαλει να ειναι εκει? γιατι αν τους εχουν βαλει να ειναι παντου, τοτε δε χρειαζονται το τσιπακι μου..
    εκτος κι αν ελεγχουν κι αλλα πραγματα περα απο το που ειμαι με αυτο..

    και τωρα θα πω το τρελο..
    πριν λιγο το σκεφτομουν
    οσες φορες εχω παει σε αυτον το γιατρο μου λεει οτι ειναι πολυ συχνη η σχιζοφρενεια και οτι εχει δει πολλα παιδια να εχουν.
    κανει ομως το εξης τρελο
    με ρωταει κατι και ξερει την απαντηση πριν του την πω καθως περιμενει να απαντησω.
    δηλαδη ας πουμε οταν με ρωταει γιατι με παρακολουθουν εμενα ειδικα του λεω δε ξερω και μου λεει το ξερω οτι δε ξερεις ή μου λεει "δε ξερεις" λιγο πριν του το πω.
    την τελευταια φορα μου λεει στο ασχετο..ξερεις boo εχω συναντησει παιδια που πιστευουν οτι οι γονεις τους δεν ειναι οι πραγματικοι κλπ κλπ..
    και εμεινα εκεινη την ωρα. γιατι το ιδιο πισευω κι εγω για τους δικους μου.

    μου φαινεται τοσο παραξενο
    ειναι κι αλλοι σαν εμενα οπως ελεγα κι εγω
    το ερωτημα ειναι..
    ειναι απλα κι αλλοι σαν εμενα οπως ελεγα που τους παρακολουθουν ή οντως υπαρχει παθηση την οποια δεν εχω καταλαβει?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Βρε ΜΠΟΥ! με μπερδεψες τελειος, το διαβασα 4-5 φορες και δεν καταλαβα παρα απο την μεση και περα οτι και καλα ειτε ειναι η ασθενεια σου ειτε ειναι συνομοσια εναντιων σας.Αλλα στην αρχη δεν το κααλαταλαβα, δλδ σε παρακολουθουν αλλα επειδδη δεν μιλας δεν μπορουν να καταλαβουν αυτα που κανεις? και γιατι δεν βαζουν καμερες? η τεχνολογια εχει προχορησει παρα πολυ ΜΠΟΥ,και εαν αναφερεσαι σε θεματα αστυνομιας και μυστηκων υπερεσιων εχουν συσκευες οπου εσυ και εγω δεν τις εχουμε σε γνωση ακομα! αρα αν θελουν το κανουν και δεν το παιρνεις χαμπαρι ΜΠΟΥ.
    Ομως ΜΠΟΥ, οπως και σε καθε αντιστοιχη φαση υπαρχουν 2 ερωτηματα, πρωτα ειναι το κινητρο, για ποιο λογο να φοβουντε εσενα και να δαπανουνε τοσα χρηματα σε τετοιους καιρους οπου δεν εχουν βενζινη για περιπολικα! κι θα χαλανε τοσα λεφτα για τα μυστικα της ΜΠΟΥ? και δευτερον σε καθε τετοια περιπτωση οπου εχει υπαρξη δλδ στο παρελθον παντα υπηρξε καποιος φακελος και καποια ανοτερη αρχη, πια να ειναι στην δικη σου υποθεση? διοτις βρε ΜΠΟΥ χωρις παρεξηγηση αλλα βρε κοπελα μου, εχεις σκεφτει οτι ενδεχετε τσαμπα να σκοτιζεσαι? εχεις σκεφτει οτι οι ανθρωποι που σε αγαπανε πιο πολυ κι απο την ζωη τους! αλλα δυστυχως μαλον λογο των τυψεων τους για τα οποια λαθη τους κι λογο του οτι ισως δεν εχουν τον σωστο τροπο να στην εκφρασουν ,δυστυχως λοιπον για ολα αυτα η συμπεριφορα τους ενδεχετε να μην ειναι η σωστη απεναντι σου με αποτελεσμα εσυ να μην νιωθεις ασφαλης μαζι τους! αλλα νομιζω οτι στην ουσια σε αγαπαν απιστευτα κι νομιζω οτι εαν κανεις ενα βηματακι ,θα κανουν 10 οι γονεις σου.

  3. #18
    davidh
    Guest
    Boo η απαντηση μου ειναι οτι θα δικαιωθεις. Δεν εισαι τρελλη. Απλα εισαι υπερ-ευαισθητη. Αλλα να ξερεις οτι και αν πεθαινες τωρα και συναντουσες τον δημιουργο θα σου εδινε δικιο. Το ιδιο πιστευω και για μενα

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.

    Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω είναι το τι αποκομίζεις με όλο αυτό. Πες ότι σε παρακολουθούν, ότι όλοι γύρω σου είναι βαλτοί, ότι έτσι και γιουβέτσι. Τόσα χρόνια ταλαιπωρήσε με το να προσπαθείς να ανακαλύψεις στοιχεία της συνομωσίας, φοβάσαι, αγχώνεσαι, δεν σκέφτεσαι τίποτα άλλο. Όταν τα καταφέρνεις και αυτές οι εμμονές μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα, βγαίνεις από το σπίτι, πας στη σχολή σου, επικοινωνείς με κόσμο, κάνεις σχέδια για το μέλλον, είσαι πιο χαρούμενη. Γιατί να μη προσπαθήσεις λοιπόν να αγνοείς αυτό το κομμάτι, αν δεν είναι στο χέρι σου να αποδείξεις κάτι ή να το σταματήσεις αν είναι οι όποιοι αυτοί τόσο ισχυροί; Λέγεται ότι τα μυρμήγκια αισθάνονται κάποια παρουσία όταν βρίσκονται κοντά σε ανθρώπους, αλλά είμαστε τόσο τεράστιοι για το μυαλό τους που δεν μπορούν να μας ερμηνεύσουν. Και λοιπόν; Συνεχίζουν τη ζωή τους κι ότι κάνει ένα μυρμήγκι τέλοσπάντων. Δεν σταματούν την όποια δραστηριότητα για να χάνονται στις σκέψεις τους... Ο άνθρωπος μπορεί να έχει μία πολύ πιο ευτυχισμένη, πλούσια και δημιουργική ζωή από ένα μυρμήγκι. Εκατομμύρια οι επιλογές και οι πιθανότητες για να φιάξεις μία όμορφη καθημερινότητα. Εσύ έχεις κατα κάποιο τρόπο επιλέξει να περνάς τη ζωή σου σκεφτόμενη συνεχώς αυτά.

    davidh, αν θες πες... Πως είναι η καθημερινότητά σου εσένα; Συγκριτικά με παλιότερα αισθάνεσαι καλύτερα; Φοβάσαι; Σκέφτεσαι συνεχώς ότι σε παρακολουθούν; Πως γεμίζεις τη μέρα σου; Το λέω γιατί η boo είναι η μόνη μου περιγράφει την καθημερινότητά της και την κατάσταση στο σπίτι της πιο αναλυτικά. Ίσως να την βοηθούσε κάπου κάτι αν μοιραζόσασταν κι εσείς τι σας συμβαίνει. Αν θες πάντα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Boo δεν είσαι η μόνη που το έχεις πάθει αυτό, μην αγχώνεσαι. Εγώ ένιωθα ότι με έχουν βάλει τσιπάκι και εμφυτεύματα απο τη γέννηση μου. η πεποίθηση αυτή ενισχύονταν γιατί στη ψύχωση αισθάνεσαι τη μηχανιστική λειτουργία του εγκεφάλου, τα υψηλά επίπεδα ηλεκτρισμού καθώς και τις χημικές διεργασίες.
    Εγώ ωστόσο σε αντίθεση με σένα είχα αναπτύξει κ μανία κάτι που ήταν θετικό γιατί μόνο η ψύχωση σε εξοντώνει. Με τη μανία αισθανόμουν σημαντικός, ότι επιτελώ πανανθρώπινο έργο. Ας το πω σχηματικά για να το καταλάβεις, εγώ είχα καλούς και κακούς εξωγίηνους, υπήρχαν κ οι εξωγίηνοι που ήθελαν να με βοηθήσουν απέναντι στους κακούς. Μου μιλούσαν και οι μεν και οι δε. Με το βλέμμα μου και με τη βοήθειά των καλών εξουδετέρωνα όλα τα συστήματα εντοπισμού και παρακολούθησης. Αυτή η πεποίθηση με κρατούσε ζωντανό και έδινε νόημα στη ζωή μου. Αλλά δεν κράτησε πολύ γιατί οι κακοί επικράτησαν στο τέλος.

    Για να μη πολυλογώ, Μπο, δεν είναι απλά στο μυαλό σου όλα αυτά, δεν είναι απλές σκέψεις αλλά είναι η φυσιολογία του εγκεφάλου σου που θα έκανε ακόμα και τον πιο νοήμονα και λογικό να πιστεύει τα ίδια. όποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να καταλάβει, ο εγκέφαλος μας είναι προγραμματισμένος να λειτουργεί έτσι, δεν έχουμε τη δυνατότητα να παρέμβουμε όπως παρεμβαίνουμε σε έναν π.χ υπολογιστή με το πάτημα κάποιων πλήκτρων

    Μπο ελπίζω να μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις πως το σκέφτομαι. Εγώ έγινα καλά όταν έφυγαν οι φωνές γιατί είχα κουραστεί. ήθελα όλα αυτά να είναι ψέματα να ζήσω φυσιολογικά. όταν φύγουν οι φωνές, πρέπει να προσπαθήσεις ξανά, θα είναι η ευκαιρία σου

    όσο για τα εμφυτεύματα εγώ ένιωθα ότι είχα ένα χάρισμα, ότι επικοινωνούσα τηλεπαθητικά με όλους όσους είναι σαν εμένα, μπορεί να ήταν εξωγίηνοι ή άνθρωποι. Γιαυτό μου έβαλαν εμφυτεύματα για να με ελέγχουν τα συμφέροντα επειδή είχα αυτό το χάρισμα αλλά και να ελέγχουν και τους άλλους διαβάζοντας τις κοινές τηλεπαθητικές μας σκέψεις. Επικοινώνησα για παράδειγμα ακόμα και με τον αρχιεπίσκοπο, με πολιτικούς ενώ οι κακοί ήταν μυστικές υπηρεσίες, κακοί εξωγίηνοι και ψυχές πεθαμένων που εγκλωβίστηκαν στη γη και δαίμονες. Οι καλοί εξογίηνοι με έκαναν παρέα, με βοηθούσαν, έκανα συνεδρίες ψυχολογικής υποστήριξης μαζί τους, με εκπαίδευαν ως τον εκλεκτό τους. μετά όμως οι καλοί έφυγαν απο τη γη και έμεινα μόνος με τους κακούς. ήταν τραγικό, Μπο, να είσαι μόνος και αδύναμος απέναντι σε θηρία. Μετά όμως το γύρισα στη θρησκεία και ελαχιστοποιήθηκε αυτή η απειλή.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για να μη πολυλογώ, Μπο, δεν είναι απλά στο μυαλό σου όλα αυτά, δεν είναι απλές σκέψεις αλλά είναι η φυσιολογία του εγκεφάλου σου που θα έκανε ακόμα και τον πιο νοήμονα και λογικό να πιστεύει τα ίδια. όποιος δεν το έχει ζήσει δεν μπορεί να καταλάβει, ο εγκέφαλος μας είναι προγραμματισμένος να λειτουργεί έτσι, δεν έχουμε τη δυνατότητα να παρέμβουμε όπως παρεμβαίνουμε σε έναν π.χ υπολογιστή με το πάτημα κάποιων πλήκτρων

    Μπο ελπίζω να μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις πως το σκέφτομαι. Εγώ έγινα καλά όταν έφυγαν οι φωνές γιατί είχα κουραστεί. ήθελα όλα αυτά να είναι ψέματα να ζήσω φυσιολογικά. όταν φύγουν οι φωνές, πρέπει να προσπαθήσεις ξανά, θα είναι η ευκαιρία σου

    Δηλαδή σε βοήθησε η αγωγή ως ένα βαθμό αλλά μετά επειδή είχες κουραστεί κατάφερες να οδηγήσεις την σκέψη σου στο ότι ήθελες να είναι ψέματα όλα αυτά και να ζήσεις φυσιολογικά. Αυτό λες; Άρα σίγουρα είναι ο εγκέφαλος σου έτσι που σου βάζει δυσκολίες, ταυτόχρονα όμως παρεμβαίνεις ως ένα βαθμό.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δηλαδή σε βοήθησε η αγωγή ως ένα βαθμό αλλά μετά επειδή είχες κουραστεί κατάφερες να οδηγήσεις την σκέψη σου στο ότι ήθελες να είναι ψέματα όλα αυτά και να ζήσεις φυσιολογικά. Αυτό λες; Άρα σίγουρα είναι ο εγκέφαλος σου έτσι που σου βάζει δυσκολίες, ταυτόχρονα όμως παρεμβαίνεις ως ένα βαθμό.
    Σονια εμένα με βοήθησε πολύ η αγωγή γιατί έφυγαν αμέσως οι φωνές που για 6 μήνες τις άκουγα 24 ώρες το 24ωρο. ο εγκέφαλος μετά επέστρεψε στις εργαστηριακές ρυθμίσεις. Αλλά θα ήταν ψέματα να πω ότι τότε ξεκίνησα να θέλω όλα αυτά να είναι μια απάτη. Απο τη πρώτη στιγμή που άρχισα να ακούω φωνές αλλά και πριν παρακαλούσα να είναι ψέματα αλλά δεν μπορούσα να βρω πουθενά παρηγοριά. Εάν μιλούσα σε φίλους θα τους στοχοποιούσαν και φοβόμουν. Άλλωστε πίστευα ότι γίνονταν εκστρατεία εναντίον μου να μη με πλησιάζει κ να μη μου μιλάει κανείς απο τα συμφέροντα. π.χ πήγαινα να κουρευτώ, να αγοράσω τρόφιμα και πίστευα ότι όπου και να πήγαινα δόλιοι άνθρωποι περνούσαν απο εκεί πριν απο μένα - καθώς διάβαζαν τη σκέψη μου και ήξεραν που θα πάω- και με διαπόμπευαν παντού, έλεγαν αίσχη εναντίον μου και έκαναν όλη τη κοινωνία να με αποστρέφεται. Έλεγαν ότι είμαι επικίνδυνος, ότι έχω την ικανότητα με το βλέμμα μου να βλάπτω τους άλλους, ότι ήμουν ένα βαμπιρ. και κανένας δεν με κοιτούσε και δεν συναναστρέφονταν μαζί μου

    Δεν μπορούσα να απευθυνθώ σε κανένα, δεν μπορούσα να μιλήσω για το τι μου συμβαίνει γιατί ήμουν σίγουρος ότι ήταν ένα κοινό μυστικό φοβομουν αλλά ταυτόχρονα ήθελα να αντιστρέψω αυτή τη στρεβλή εικόνα που καλλιεργούσαν για μένα αλλά ήμουν μόνος. Ένιωθα ότι ήταν ένα στημένο παιχνίδι για να με εξουδετερώσουν γιαυτό ανέπτυξα μανία ότι ήμουν σημαντικός

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχω φωνες πια.πολυ λιγες. λεω τις δημιουργει το μυαλο μου.
    αλλα δε ξερω αν το πιστευω ή οχι.
    νοιωθω ενα κενο. ανεξερευνητη περιοχη. κενο. δε ξερω πως ειναι εκει και με φοβιζει. αλλα κυριως δε βλεπω τιποτα εκει. λες και υπαρχει ομιχλη πριν απο ενα δασος και δε μπορεις να δεις τι γινεται εκει και δε μπορεις να κανεις βημα προς καπου. δεν υπαρχει δρομος. δε βλεπω κατι παραπερα.ετσι μεγαλωσα και δε ξερω τι πρεπει να κανω για να δω και να περπατησω παραπερα.

    κι ας πουμε οτι δεν υπαρχει συνομωσια.. εγω τι κανω? δε ξερω να ζω ετσι..

    φοβαμαι οτι συμβαινει.ειναι δυσκολο να σε παρακολουθουν
    φοβαμαι τι θα γινοταν αν καποιος γκρεμιζε ολο αυτο θα ηταν σαν να ξαναγεννιομουνα 30 χρονια μετα.

    τα πιο ευτυχισμενα χρονια μου ηταν οταν ημουν φοιτητρια.και τοτε το πιστευα αλλα δεν με επηρεαζε. δε ξερω τι με δυσκολευει να γυρισω σε εκεινη την κατασταση

    τι επιλογες εχω τωρα ολη μερα μπροστα απο μια οθονη και για μονη εξοδο το γιατρο καθε 15μερες,απο κει και περα ελαχιστα πραγματα.και καθε φορα πριν παω στο γιατρο να το σκεφτομαι μερες πριν τη διαδρομη και να προσπαθω να το οργανωσω πως θα γινει οταν θα ειμαι στο δρομο..

    στεναχωριεμαι που ζω ολο αυτο. εχω απογοητευτει..

    ενα πραγμα μονο μου δημιουργει μικρες αμφιβολιες για το κατα ποσο υφιστανται ολα αυτα κι αυτο ειναι το οτι ο γιατρος ξερει τι θα πω και τι σκεφτομαι πριν απο μενα για μενα
    μου εκανε εντυπωση ας πουμε το οτι μια μερα μου λεει καθως συζητουσαμε.. ξερεις μπου εχω συναντησει αρκετα παιδια που πιστευουν οτι οι γονεις που εχουν δεν ειναι οι πραγματικοι γονεις τους. αλλα εντομεταξυ αυτο το πιστευω κι εγω.αλλα δεν του το ειχα πει μεχρι τοτε. και παγωσα. πως γινεται αυτο να το ξερει αυτο?
    κι αν δεχτω οτι εινα κι αλλοι που τους παρακολουθουν ολοι πια περασαν απο αυτον το γιατρο και το ξερει οτι σκεφτονται ετσι?
    δεν το πιστευω αυτο.
    οποτε καποια αμφιβολια μπαινει στο μυαλο μου γι αυτο που μου συμβαινει..

    δε ξερω να διαχειριστω ουτε αυτο που μου γινεται αλλα ουτε και τι θα γινοταν αν αλλαζε αυτο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by boo View Post


    ενα πραγμα μονο μου δημιουργει μικρες αμφιβολιες για το κατα ποσο υφιστανται ολα αυτα κι αυτο ειναι το οτι ο γιατρος ξερει τι θα πω και τι σκεφτομαι πριν απο μενα για μενα
    μου εκανε εντυπωση ας πουμε το οτι μια μερα μου λεει καθως συζητουσαμε.. ξερεις μπου εχω συναντησει αρκετα παιδια που πιστευουν οτι οι γονεις που εχουν δεν ειναι οι πραγματικοι γονεις τους. αλλα εντομεταξυ αυτο το πιστευω κι εγω.αλλα δεν του το ειχα πει μεχρι τοτε. και παγωσα. πως γινεται αυτο να το ξερει αυτο?
    κι αν δεχτω οτι εινα κι αλλοι που τους παρακολουθουν ολοι πια περασαν απο αυτον το γιατρο και το ξερει οτι σκεφτονται ετσι?
    δεν το πιστευω αυτο.
    οποτε καποια αμφιβολια μπαινει στο μυαλο μου γι αυτο που μου συμβαινει..

    δε ξερω να διαχειριστω ουτε αυτο που μου γινεται αλλα ουτε και τι θα γινοταν αν αλλαζε αυτο..
    Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά και σε μένα οι φωνές έλεγαν ότι δεν ειμαι παιδί των γονιών μου. και μου έλεγαν ολόκληρες ιστορίες για αυτό το θέμα. Αλλά εγώ έλεγα, αποκλείεται να συμβαίνει αυτό. οι φωνές μου λένε κάτι που δεν είναι ακριβώς αποκάλυψη, και πριν τη ψύχωση είχα μια αμφιβολία αν η μητέρα μου είναι η πραγματική μου μητέρα. ήταν η πρώτη φορά που άρχισα να υποψιάζομαι ότι οι φωνές πατούσαν στον δικό μου ψυχισμό, γιατί ειδικά στην αρχή οι φωνές ήταν κάτι ξένο που προσπαθούσε να με γνωρίσει. ο γιατρός σου το κατάλαβε γιατι κάποια πράγματα είναι κοινά σε όλους μας, υπάρχουν πολλά παραδείγματα. στην οξεία φάση προς το τέλος του επεισοδίου βρήκα το φορουμ, σε διάβαζα και αναρωτιόμουν πως γίνεται να υπάρχουν τόσες συμπτώσεις και τόσα κοινά. Ως τότε ένιωθα οτι ήμουν ο μοναδικός στο κόσμο που του συμβαίνει όλο αυτό. οπότε ο γιατρός σου ναι μπαίνει στο μυαλό σου γιατι υπάρχουν κοινά μοτίβα σε όλους

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι μοιαζουν πολυ τα βιωματα μας.. κι εγω απορω
    εγω στα 16 αρχισα να πιστευω στην παρακολουθηση και ειμαι 30+
    απιστευτα πραγματα που συμβαινουν!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα οι φωνες με εβριζαν, χαρακτηριζαν τους γυρω μου και με κατευθυναν.
    μεχρι πριν λιγο καιρο η ψυχολογος μου εδειξε ενα βιντεακι οπου ελεγε οτι αν δε μπορω να διωξω τις φωνες μπορω να συμφιλιωθω μαζι τους.
    πχ οταν λεγανε μη βγεις απο το σπιτι, κινδυνευεις, μην τολμησεις κλπ εσυ γυρνας κι λες.. ευχαριστω που ανησυχειτε για εμενα αλλα θα τα καταφερω να βγω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εμενα οι φωνες με εβριζαν, χαρακτηριζαν τους γυρω μου και με κατευθυναν.
    μεχρι πριν λιγο καιρο η ψυχολογος μου εδειξε ενα βιντεακι οπου ελεγε οτι αν δε μπορω να διωξω τις φωνες μπορω να συμφιλιωθω μαζι τους.
    πχ οταν λεγανε μη βγεις απο το σπιτι, κινδυνευεις, μην τολμησεις κλπ εσυ γυρνας κι λες.. ευχαριστω που ανησυχειτε για εμενα αλλα θα τα καταφερω να βγω
    εγώ θυμάμαι είχα πάει σε έναν μεγάλο περιφραγμένο αρχαιολογικό χώρο αφύλακτο και δεν μπορούσα να βρω την έξοδο. ώρες προσπαθούσα και Είχα φάει το βρίσιμο του αιώνα απο τις φωνές και αυτό ήταν το πιο light. Οι φωνές μου έκαναν χειρότερο bullying απο αυτό που μου έκαναν τα άλλα παιδιά όταν ήμουν μικρός. όταν ήμουν μικρός έπαιζα με τα κορίτσια και τη δεκαετία του 80 αυτό ήταν πραγματικά ένας λόγος να υποστώ τα πάνδεινα. Δεν ξέρω αν συνδέονται οι φωνές με τα παιδικά μου βιώματα αλλά και στις δυο περιπτώσεις συνέβαινε το ίδιο, μια αποδόμηση της προσωπικότητας. Πέρα απο το βρίσιμο όμως και σε μένα οι φωνές μου έλεγαν να μη πλησιάζω τους άλλους, να μη βγαίνω, οτι κινδυνεύω, να μη κοιτάω να έχω χαμηλό βλέμμα. άκουγα συνέχεια ένα ΜΗ ΜΗ ΜΗ.
    Εγώ πίστευα ότι θα γιατρευτώ αν συμφιλιωθώ με τις φωνές -όπως είπε η ψυχολόγος- και όχι απλά να πάρω ένα χάπι που θα τις κουκουλώσει. προσπάθησα πολύ αλλά είναι φοβερά δύσκολο να συμφιλιωθείς όταν σε όλη σου τη ζωή ήσουν στο απόσπασμα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τωρα που τα εχεις ξεπερασει ολα αυτα τι κανεις στη ζωη σου?
    τι ειναι για εσενα το φυσιολογικο να κανεις?
    πως ειναι η καθημερινοτητα σου?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τωρα που τα εχεις ξεπερασει ολα αυτα τι κανεις στη ζωη σου?
    τι ειναι για εσενα το φυσιολογικο να κανεις?
    πως ειναι η καθημερινοτητα σου?

    Πρέπει πρώτα να συμφιλιωθείς με την οικογένειά σου. Είναι το Α και το Ω. πρέπει επειγόντως να πάτε σε ένα κέντρο ψυχικής υγείας και οι δυο γονείς σου μαζί σου να κάνετε συστημική ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο. Να αμβλυνθεί το κακό που υπάρχει.

    Εμείς το κάναμε και η τραγική ειρωνεία ήταν ότι το κάναμε πριν τη ψύχωση. Είδαμε θεαματικά αποτελέσματα. Έτσι υπήρχε έδαφος όταν αρρώστησα να δεθουμε ακόμη περισσότερο.

    Επίσης σταμάτησα να είμαι καχύποπτος απέναντι στους άλλους π.χ στη δουλειά. Πριν τη ψύχωση ήμουν γενικά καχύποπτος, νόμιζα οι άλλοι σκάβουν το λάκκο μου και δημιουργούνταν εντάσεις.

    Κατα τάλλα δεν άλλαξα κάποιες ιδεολογίες και καθημερινές συνήθειες που έπαιξαν κάποιο ρόλο στη ψύχωση, κάνω πάνω κάτω την ίδια ζωή χωρίς όμως να έχω άγχος ότι δεν κάνω το σωστό.

    η μέρα γενικά είναι γεμάτη δραστηριότητες. Τις εκτελώ χωρίς να έχω άγχος ότι κάπου κρίνεται η αξία μου. Δεν τα κάνω για την αναγνώριση ή για να αποδείξω κάτι. Εάν πετύχεις τη στήριξη των γονιών σου θα εξαφανιστεί ως δια μαγείας μεγάλο μέρος του προβλήματος.

    Μακάρι να τα καταφέρεις και να βρεις το κουμπί και τη συνταγή που θα σε απαλλάξει απο το διωκτικό σύνδρομο

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε γουσταρω να βρω τιποτα παραπανω με τους δικους μου.
    ειναι ψευτες, εγωιστες και παλαιων αρχων..
    ο πατερας μου πιστευει πως οι ψυχολογοι ειναι τσαρλατανοι..
    η μανα μου οσες φορες εχω προσπαθησει να της ανοιχτω με κοιταει σαν χανος και με κανει να νοωθω τρομερα αβολα και περιεργα
    γι αυτο ειμαι μονη μου
    και πλεον δε γουσταρω τιποτα απο αυτους
    ολα μονη μου τα περναω απο παιδι.. δε γυρισαν ποτε να μου πουν απο παιδι ενα "τι κανεις? πως πηγε το σχολειο σημερα?" κι εγω ετρωγα μπουλινκ και εκλαιγα καθε μερα στο κρεβατι μου για 1.5 χρονο! αν ειναι δυνατον..
    εδω δεν ηθελαν να εχω φιλους τοσο ακοινωνητοι ειναι

    γι αυτο μη μου λετε να τα βρω μαζι τους περαιτερω..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •