τσιπακι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87

Thread: τσιπακι

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    τσιπακι

    μου εχουν βαλει τσιπακι για να με εντοπιζουν
    με βρισκουν παντου
    θελω μια κρυψωνα
    στο δωματιο μπαινουν οποτε θελουν δεν ειναι ασφαλες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ξυπνηστε..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πηγα χτες στο γιατρο παλι. μου λεει οτι εχω παρανοικο μυαλο και προσπαθει να μου εξηγησει κι εγω ψιλοπειθομαι για λιγη ωρα αλλα μετα παλι τα ιδια. και δεν πολλλυκαταλαβαινω τι λεει.δε μπορω να συγκεντρωθω μου γραφει τ πιο σημαντικα σε χαρτι γιατι ξεχναω αλλα δε βγαζω τα γραμματα του
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αλλαξα γραφειο σημερα.ειναι καλυτερο αλλα η αλλαγη με εχει αγχωσει δεν το συνηθισα.φοβαμαι πως εχουν βαλει κοριους κρυμενους στο σκελετο. θα το πω στο γιατρο. απλα δε προλαβαινω να πιασω οσα μου λεει γρηγορα και πολλα. δε μπορω να συγκεντρωθω λεει και πολλα.θελω να παω στην αθηνα να φυγω απο τους γονεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    boo, δεν επιχειρω να σε πεισω για το αντιθετο, αυτες οι ιδεοληψιες ειναι παρελκομενα της παθησης σου..............δεν ειμαι εις θεση να υποκαταστησω τον γιατρο σου.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα boo.

    Πρέπει να βρεις έναν τρόπο να διαχειρίζεσαι αυτές τις σκέψεις μέσα στην καθημερινότητά σου, στο έχω ξαναπεί. Υπάρχει κόσμος που πιστεύει σε ένα σωρό συνωμοσίες και περίεργες ιδέες, αλλά παράλληλα ζει τη ζωή του και δεν ζει μέσα στο άγχος και τον πανικό. Θυμάσαι που ακουγόταν το πλυντήριο και εσύ πίστευες ότι κάποιος στέλνει μυστικά μηνύματα στους απο πάνω; Ξόδεψες τόσο χρόνο και ενέργεια τότε να αγχώνεσαι με αυτό και τελικά δεν ήταν τίποτα. Αλλά και να ήταν κάτι, και που αγχώθηκες τι κατάλαβες; Τώρα που αγχώνεσαι με το γραφείο τι θα βγει; Απλά στεναχωριέσαι και σκας. Να λες ότι είναι να 'ρθει θε να 'ρθει αλλιώς θα προσπεράσει και να μην αγχώνεσαι με πράγματα που είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για αυτά. Προσπάθησε να τα βάλεις στην άκρη του μυαλού σου όλα αυτά αντί να τα κάνεις επίκεντρο της ζωής σου. Παράλληλα πάλεψέ το όσο μπορείς με τον γιατρό.


    Υπάρχουν κάποια παιδιά εδώ μέσα που έχουν πάρει το Leponex και είναι αρκετά καλά. Μίλησε μαζί τους να ενημερωθείς καλύτερα πριν το απορρίψεις αφού δεν σε πιάνει καμία άλλη αγωγή ως τώρα. Η απόφαση είναι δική σου φυσικά, καθαρά δική σου και κανείς δεν θα σου πει τι να κάνεις. Αλλά σου αρέσει που ταλαιπωριέσαι τόσο πολύ για τόσο καιρό με την κωλοασθένεια; Ξέρω άνθρωπο με αυτοάνοσο που τον πρώτο καιρό που άρχισε βαριές αγωγές έδινε αίμα 2 φορές τη μέρα για να παρακολουθούν κάποιους δείκτες. Για βδομάδες ολόκληρες αυτό. Μετά σιγά σιγά, όσο σταθεροποιούνταν ο οργανισμός και είχαν ρυθμίσει τις δοσολογίες και τα φάρμακα, έδινε αίμα κάθε λίγες μέρες, μετά μια φορά τη βδομάδα, τώρα μια φορά το 20ήμερο. Εκεί που σερνόταν και ήταν του θανατά με ένα σωρό συμπτώματα, τώρα έχει μία πολύ καλή ποιότητα ζωής. Ταλαιπωρήθηκε λιγάκι τον πρώτο καιρό, αλλά άξιζε τον κόπο. Γιατί δεν δοκιμάζεις, τι έχεις να χάσεις; Άλλοι ταλαιπωριούνται με χημειοθεραπείες, άλλοι με νεφροκαθάρσεις, άλλοι με το ένα και το άλλο. Εσένα σου έτυχε αυτό. Μακάρι όλοι να είμασταν υγιέστατοι και να μην μας τύχαινε τίποτα, αλλά δεν είναι στο χέρι μας. Δεν θες κάποια στιγμή να ζήσεις πιο ήρεμα κι ωραία χωρίς να ανησυχείς συνεχώς και να κάνεις δεύτερες σκέψεις ακόμα και για το καινούριο σου γραφείο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    η boo ειμαι βεβαιος οτι δεν περνει τα φαρμακα της και ας λεει οτι το κανει.
    απο αυτο ξεκινανε τα προβληματα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά δε το νομίζω.
    Έχουν γράψει κι άλλα παιδιά εδώ ότι δεν τα πιάναν τα φάρμακα. Υπήρχε μία εποχή που η boo ακουγότανε αρκετά απαλλαγμένη από τις παρακολουθήσεις, τις παραισθήσεις κι όλα αυτά, αλλά αισθανόταν ζόμπυ, έτρεμε, δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί και να διαβάσει και μετά είχε κόψει κάποιο φάρμακο, δεν θυμάμαι απο μόνη της ή σε συνεργασία με τον προηγούμενο γιατρό που έβλεπε. Και τότε έκανε πολύ χοντρό επεισόδιο. Το θέμα είναι να βρει μία ισορροπία στην αγωγή, Και να της φύγουν τα συμπτώματα Και να μπορεί να είναι λειτουργική και σε καλή κατάσταση σωματικά και διανοητικά.

    Είναι λάθος να κάνει πειράματα από μόνη της και λάθος να κάνει πειράματα πάλι ο γιατρός από μόνος του. Χρειάζεται ένας γιατρός με τον οποίο να συνεργάζονται καλά. Δυστυχώς είναι και η φύση της πάθησης τέτοια που δεν βοηθάει να αναπτύξεις εμπιστοσύνη με τους γύρω σου, του γιατρού συμπεριλαμβανομένου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    γεια σας παιδια

    mac
    και το ενδιαφερον σου και μονο μετραει

    sonia
    το παιδι που ηρθε για να ενωσει τα κομματια του γραφειου εβαλε κατι περιεργα πραγματα στις βιδες κυλονδρικα.
    αμαα ειναι παω καπου ησυχα
    προχτες βγηκα για 15-20λεπτα χωρις να κανω καποια δουλεια και δεν επαθα κατι.
    οταν ηταν να παω στο γιατρο φρικαρα
    ο γιατρος ειπε οτι η βολτα δεν ηταν μερος του σχεδιου και για αυττο ημουν ηρεμη
    ενω για να παω σε αυτον ηταν υποχρεωτικο και πιεστικα και μου βγαινει λεει ψυχωτικη αμυνα γιατι ειμαι αναγκασμενη να εκτεθω.
    ενω αμα παω βολτα μπορω ανα πασα στιγμη να επιστρεψω και να κανω τη βολτα οπου, οπως και για οσο θελω χωρις πιεση\
    και μου ειπε αυτο προκλαειται απο το αγχος και τη θλιψη και της σχιζο και αυτη μου κανει παρανοια ως αμυνα
    δεν ειμαι σιγουρη οτι τα λεω σωστα
    ξερω ατομο που με το λεπονεξ εκανε προβλημα στην καρδια και δε θελω να μπω παλι στο νοσοκομειο
    το φοβαμαι πολυ αυτο το φαρμακο.

    nikos
    φυσικα και παιρνω τα φαρμακα δεν με νοιαζει αν το πιστευεις ή οχι. μηπως δεν παιρνεις εσυ τα δικα σου?? και με αυτα την τελευταια αυξηση μου εφυγαν οι φωνες και προσπαθω τωρα να πιστεψω οτι ηταν του μυαλου μου.
    οπως λεει ομως και ο γιατρος και εδν ειναι ο μονος ειμαι ανθεκτικη στη φαρμακολογια γι αυτο θελουν το λεπονεξ μπας και με πιασει που ουτε με αυτο ειαι και σιγουροι σαν το τελευταιο χαρτι
    η παρακολουθηση ειναι 15 χρονια τωρα και εχει παγιωθει μεσα μου λεει
    Last edited by boo; 31-03-2021 at 17:54.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ποτε δεν εκοψα φαρμακο απ μονη μου εκτος απο 1 φορα που το πηρα και για 3 μερες με εστειλε το σταματησα ενημερωσα το γιατρο και μου ειπε καλα εκανα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Βρε 'συ boo, το πρόβλημα με αυτή την αρρώστια είναι ότι το μυαλό θα πάρει το πιο περίεργο μονοπάτι και θα προσπαθήσει παντού να βρει κρυφά νοήματα κι όχι τον πιο απλό και λογικό δρόμο. Γιατί να μην είναι μία ροδέλα που σφίγγει καλύτερα τη βίδα ή ένα εξάρτημα να στηρίζει τα ράφια και να μη τα χαράζει και να είναι κοριός; Τα πιο απλά τα βλέπεις πολύπλοκα και βασανίζεσαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μακαρι να υπηρχε ενας τροπος να μειωνα τις φοβιες μου. εχω προσπαθησει και μονη μου και με φαρμακα και με ψυχοθεραπεια αλλα και παλι δυσκολευομαι. εχω δει βελτιωση με τον νεο γιατρο στις φωνες αλλα ακομα μπερδευομαι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχεις δικιο μπορει να ειναι κατι απο αυτα αλλα μου τριβελιζει το μυαλο αυτο το διαολακι..εκει με γεμιζει αμφιβολιες και καχυποψια..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Μπου, εαν σου εχουν βαλει τσιπακι εντος του κορμιου σου δεν ειναι περιτο να βαλουν και στο γραφειο σου? Αρα μαλον κανεις λαθος η στο γραφειο εβαλαν η σε εσενα, αλλλα στο γραφειο τι να το κανουν βρε ΜΠΟΥ? μην φυγεις μαζι με το γραφειο? ειναι παραλογο λιγακι. Αν σου εχουν βαλει τσιπακι,οποιος το εκανε, μπορεις να του κανεις μινηση, διοτις θα πρεπει να σε εχουν ενημερωσει!
    ΜΠΟΥ, τα φαρμακα σου μπορει να μην τα παιρνεις οχι εν αναγκη επυτηδες, λλα κι καταλαθος, οπως εγω, πολλες φορες εχω ξεχασει αν τα εχω παρει η δεν τα χω παρει ,ειδικα τα πρωινα, τα βραδυνα δεν τα πολυ μπερδευω ,σε αντιθεση με τα του πρωι.Αναγκαζομαι να σημειωνω τις καρτελες και οσες φορες το ξεχναω η ειμαι συγουρος οτι δεν θα το ξανα παθω δυστυχως το παθαινω, γιατι να μην το παθαινεις και εσυ αυτο? αρα θα μπορουσες να ελεγες στους δικους σου να στα θυμιζουν! και εγω οταν εμενα στο πατρικο μου αυτο εκανα!δεν ειναι ντροπη.
    Τελος Μπου, στο εχω ξανα γραψει μου φενεται,η μονη υπερδυναμη που ξεχειλιζει πρωτα απο ολα απο αγαπη και καλοσυνη αλλα και που θα σου προσφαιρει ηρεμια ειναι ο Θεος! αν προσπαθουσες χωρις υπερβολες βεβαια να ενασχοληθεις και να κανεις μια προσευχη καθε βραδυ η απογευμα η οπωτες ηθελες, μια προσευχη που να αναφερεται προς την αγαπη σου και προς την ζητηση σου απο το Αγιο Πνευμα, τον Χριστο και Τον Πατερα ! να προσευχοσουν δλδ για την υγεια σου ! με απολυτη ειλικρινια,νομιζω οτι επειδη κατα βαθος εισαι καλος ανθρωπος οι ουρανοι θα ανοιγαν να σε ακουσουν! και με τον καιρο σιγα σιγα θα εβλεπες οτι δεν λεω βλακειες!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μου εχουν βαλει τσιπακι για να με εντοπιζουν
    με βρισκουν παντου
    θελω μια κρυψωνα
    στο δωματιο μπαινουν οποτε θελουν δεν ειναι ασφαλες
    Όπου και να κρυφτείς μπου,θα εξακολουθείς να νομίζεις πως σε παρακολουθούν...και στην μήτρα της μητέρας σου να ξαναμπείς,
    θα νομίζεις ότι έχουν βάλει κοριούς και κάμερες μέσα στον πλακούντα για να σε παρακολουθούν.
    Δεν πρέπει να προφυλαχτεις από ''αυτούς'',πρέπει να προφυλαχτείς από την διαταραχή σου...
    Και εγώ μετά τις πρώτες κρίσεις πανικού,κατάλαβα ότι δεν παθαίνω ανακοπή ή όταν με πονάει το στομάχι ότι δεν έχει πάθει
    διάτρηση, αλλά ότι είναι ψυχοσωματικά προιόντα της διαταραχής μου...
    Πάλεψε την διαταραχή σου και όχι τους άλλους...
    Πάλεψέ την πρώτα από όλα αναγνωρίζοντάς την κάθε φορά.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •