Γνωριμία μέσω dating - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 16 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 239
  1. #151
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    από την στιγμή που είσαι καλοπροαιρερετη δεν σε παρεξηγω απλά διάλεξα να επικοινωνώ με αυτόν τον τρόπο γιατί το δελφίνι το κάνει αλλιώς δεν θα έμπαινα στη διαδικασία.οσο για το άλλο που είπες οι γονείς μου είναι υπεύθυνοι άνθρωποι δεν έχω καμία ευθύνη για αυτούς ΑΚΟΜΑ!γιατ κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει όταν γεράσουν.οσο για το αν φοβάμαι να μείνω μόνος δεν είναι ότι φοβάμαι απλά επειδή είμαι χρόνια καταθληπτικος η μοναξιά δεν μου κάνει καλό, ναι τώρα που το λες ίσως να με τρομάζει η μοναξιά!

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ένα άτομο με ιδιαιτερότητες και ευαισθησίες δεν το αντιμετωπίζεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζες έναν άνθρωπο χωρίς τις ίδιες ιδιαιτερότητες, όπως συμβαίνει με όλους του ανθρώπους που έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους και τους αντιμετωπίζεις διαφορετικά. Από εκεί και πέρα δεν θα το βάλεις σε μία γυάλα να του απαγορεύσεις να ζήσει επειδή έτσι κρίνεις εσύ ότι το προστατεύεις, ούτε θα απαξιώνεις την κάθε επιλογή του σαν σύμπτωμα της ασθένειας.

    Αν γουστάρει 45 χρονών γυναίκα να δοκιμάσει πως θα πάει μία γνωριμία που έκανε, δεν είναι δική σας δουλειά να την εμποδίσετε. Μπορεί να βγει ο άλλος μαλάκας και εκμεταλλευτής και η ίδια να το μετανιώσει, αλλά κάτι θα μάθει από όλο αυτό, επιλογή της είναι. Μπορεί πάλι και να τα βρουν και να πάει καλά το θέμα. Εσένα να σου ξυνίζει και να σου βρωμάει το θέμα αλλά αυτοί να είναι ευτυχισμένοι και άμα δεν επιβαρύνουν κανέναν γούστο τους και καπέλο τους. Άλλωστε με απαγορεύσεις και τσακωμούς το μόνο που κάνεις είναι να γεμίζεις τον άλλο απωθημένα και να τον κάνεις χειρότερα.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    από την στιγμή που είσαι καλοπροαιρερετη δεν σε παρεξηγω απλά διάλεξα να επικοινωνώ με αυτόν τον τρόπο γιατί το δελφίνι το κάνει αλλιώς δεν θα έμπαινα στη διαδικασία.οσο για το άλλο που είπες οι γονείς μου είναι υπεύθυνοι άνθρωποι δεν έχω καμία ευθύνη για αυτούς ΑΚΟΜΑ!γιατ κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει όταν γεράσουν.οσο για το αν φοβάμαι να μείνω μόνος δεν είναι ότι φοβάμαι απλά επειδή είμαι χρόνια καταθληπτικος η μοναξιά δεν μου κάνει καλό, ναι τώρα που το λες ίσως να με τρομάζει η μοναξιά!
    Μεσοπρόθεσμα όμως αν έμενες μόνος πιθανότατα θα αναγκαζόσουν να κοινωνικοποιηθείς και να δραστηριοποιηθείς. Άρα θα είχες πιο "υγιείς" κοινωνικές επαφές, θα έβρισκες ενδαφέροντα και φίλους και δεν θα αισθανόσουν μοναξιά πια. Το να τρώγεσαι με την αδερφή σου και τους γονείς δεν σε βοηθάει να εξελίξεις την σκέψη σου, να αφιερώσεις χρόνο και ενέργεια σε εσένα και σε έναν κύκλο ανθρώπων που πρέπει να έχει ένας 38αρης! Όπως το πάτε για σκέψου τι θα γίνει μελλοντικά; Θα μείνετε τα δυο αδέρφια μαζί να τρώγεστε μέχρι τα βαθιά γεράματα;

    Πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι εκτός πλαισίου οικογένειας.

  4. #154
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ένα άτομο με ιδιαιτερότητες και ευαισθησίες δεν το αντιμετωπίζεις ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που θα αντιμετώπιζες έναν άνθρωπο χωρίς τις ίδιες ιδιαιτερότητες, όπως συμβαίνει με όλους του ανθρώπους που έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους και τους αντιμετωπίζεις διαφορετικά. Από εκεί και πέρα δεν θα το βάλεις σε μία γυάλα να του απαγορεύσεις να ζήσει επειδή έτσι κρίνεις εσύ ότι το προστατεύεις, ούτε θα απαξιώνεις την κάθε επιλογή του σαν σύμπτωμα της ασθένειας.

    Αν γουστάρει 45 χρονών γυναίκα να δοκιμάσει πως θα πάει μία γνωριμία που έκανε, δεν είναι δική σας δουλειά να την εμποδίσετε. Μπορεί να βγει ο άλλος μαλάκας και εκμεταλλευτής και η ίδια να το μετανιώσει, αλλά κάτι θα μάθει από όλο αυτό, επιλογή της είναι. Μπορεί πάλι και να τα βρουν και να πάει καλά το θέμα. Εσένα να σου ξυνίζει και να σου βρωμάει το θέμα αλλά αυτοί να είναι ευτυχισμένοι και άμα δεν επιβαρύνουν κανέναν γούστο τους και καπέλο τους. Άλλωστε με απαγορεύσεις και τσακωμούς το μόνο που κάνεις είναι να γεμίζεις τον άλλο απωθημένα και να τον κάνεις χειρότερα.
    μετά πάλι θα λέει για τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής της αλη μια ιστορία του τύπου έφαγα τον γκόμενο της φίλης μου!ξέρεις ποσό χρόνων είναι οι γονείς μου ο ένας 72 η άλλη 70...δεν έχεις ιδέα τι πράγματα είναι ικανή να κάνει αν βαρέσει μπιέλα..όταν δεν το ζεις εύκολα μπορείς να λες την άποψη σου....ήμουν εκεί όταν τη πήγαμε στο ψυχιατρείο ήμουν εκεί όταν χτυπούσε τους γονείς μου και όταν έσκιζε την νυχτικιά την οποία φορούσε...όσο για το άλλο?είμαι χρόνια στην πιάτσα ξέρω να κρίνω από άτομα είχα προβλέψει όλα όσα είπε στο δελφίνι πρώτου της τα πει...

  5. #155
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μεσοπρόθεσμα όμως αν έμενες μόνος πιθανότατα θα αναγκαζόσουν να κοινωνικοποιηθείς και να δραστηριοποιηθείς. Άρα θα είχες πιο "υγιείς" κοινωνικές επαφές, θα έβρισκες ενδαφέροντα και φίλους και δεν θα αισθανόσουν μοναξιά πια. Το να τρώγεσαι με την αδερφή σου και τους γονείς δεν σε βοηθάει να εξελίξεις την σκέψη σου, να αφιερώσεις χρόνο και ενέργεια σε εσένα και σε έναν κύκλο ανθρώπων που πρέπει να έχει ένας 38αρης! Όπως το πάτε για σκέψου τι θα γίνει μελλοντικά; Θα μείνετε τα δυο αδέρφια μαζί να τρώγεστε μέχρι τα βαθιά γεράματα;

    Πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι εκτός πλαισίου οικογένειας.
    Άκουσε κυρία Sonia μπορεί να έχεις δίκιο αλλά αυτά τα πράγματα δεν γινοντε επειδή το είπε η σονια η ο ψυχολόγος σου.....αυτά ερχοντε από μόνα τους και αργά η γρήγορα θα συμβούν!αλλιώς κυνδινευουμε να γίνουμε ιδεολυπτικοι-ψυχαναγκαστικοι με κόμπλεξ του τύπου εγώ ποτέ θα παντρευτώ?οτα βιάζεις της κατάστασεις η ζωή σε τιμωρεί με τον χειρότερο τρόπο!ετστ την πάτησε και το δελφίνι αν δεν είχε το κόμπλεξ του γάμου και δεν ήταν μια φίλη της η οποία παντρεύτηκε μεσω dating την οποια εχει σαν ιδαλμα δεν θα εμπλεκε!

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εσύ έρχεσαι να κουνήσεις το δάχτυλο στην αδερφή σου και σε όλους μας που έχει τα θέματά της, αλλά ακριβώς έχει τα θέματά της και έχει μία δικαιολογία. Εσύ που λες είσαι λογικός, προσπαθείς να μας παρουσιάσεις την έλλειψη ορίων και την κατάσταση που περιγράφεις σαν κάτι για το οποίο δεν έχεις ευθύνη και που δεν πρέπει να σε προβληματίζει.

    'Αλλο τόσο φάουλ είναι η σκέψη σου και η συμπεριφορά σου όσο και της αδερφής σου.

    Τι ακριβώς επιδιώκεις, να σου πούμε τι ήρωας είσαι επειδή έχει η αδερφή σου ψύχωση κι εσύ κατάθλιψη, άρα τα ξέρεις όλα και να κάθονται όλοι σούζα;

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    ΥΓ: Το ότι σου λένε να μείνεις μόνος σου να ανεξαρτητοποιηθείς και να ωριμάσεις σαν άνθρωπος και να τη δεις αλλιώς κι εσύ το μεταφράζεις ότι σου μιλάνε για γάμο να το κοιτάξεις. Λες για την αδερφή σου μετά...

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    από την στιγμή που είσαι καλοπροαιρερετη δεν σε παρεξηγω απλά διάλεξα να επικοινωνώ με αυτόν τον τρόπο γιατί το δελφίνι το κάνει αλλιώς δεν θα έμπαινα στη διαδικασία.οσο για το άλλο που είπες οι γονείς μου είναι υπεύθυνοι άνθρωποι δεν έχω καμία ευθύνη για αυτούς ΑΚΟΜΑ!γιατ κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει όταν γεράσουν.οσο για το αν φοβάμαι να μείνω μόνος δεν είναι ότι φοβάμαι απλά επειδή είμαι χρόνια καταθληπτικος η μοναξιά δεν μου κάνει καλό, ναι τώρα που το λες ίσως να με τρομάζει η μοναξιά!
    Καλημέρα

    Φυσικά και στα λέω καλοπροεραιτα

    Και ξέρεις κάτι ρε συ Κότας ?
    Ποια ειμαι εγώ που θα κρίνω εσάς έτσι?
    Δικαίωμα σου να μένεις με την οικογένειά σου όλα αυτά τα χρόνια γιατί έχεις τα θέματα σου και αν νοιώθεις ασφάλεια για εσένα και ανασφάλεια για τους δικούς σου χαρην της αδελφής σου μπράβο σου και εγώ μαζί σου σε όλο αυτό ...

    Απλά εγώ δεν γουστάρω να στο πω απλά όλο αυτό .
    Δίνεται δικαίωμα στον καθένα να σχολιάσει τις επιλογές σας .
    Αν δουλεύεται ,αν είστε μεγάλοι και μένεται με τους γονείς σας και αν σας συντηρούν ή όχι ..
    Μαγκιά σας ρε σεις στο κάτω κάτω αν θέλετε να ζείτε έτσι ...
    Επειδή όλοι οι άλλοι έμειναν μόνοι τους δεν σημαίνει ότι είναι καλύτεροι από εσάς ..

    Εμένα ξέρεις τι με τρελενει πραγματικά σε αυτές τις περιπτώσεις ?
    Αφού ειναι καθαρά επιλογή σας να μένετε όλοι μαζί ,γιατί δεν έχεις καθήσει να τα βρεις με τη αδελφή σου και έχετε καταντήσει έτσι?
    Λες ότι νοιάζεσαι για εκείνη γιατί έχει θέματα και φοβάσαι για την ασφάλεια της και για τους γονείς σου .
    Εσύ τι κάνεις ?
    Γιατί δεν την προσεγγίσεις όμορφα και ωραία να την εξηγήσεις ότι ''ξερεις ρε αδελφή εγώ όλα αυτά τα κάνω γιατί νοιάζομαι και δεν θέλω να σε πιάνουν κορόιδο"

    Γιατί μπαίνεις σε μια διαδικασία να απολογιστε εδώ δημόσια για το αν δουλεύεται πως τρώτε γιατί τρώτε και το εξωφρενικό δηλαδή γιατί μένεται ακόμα με τους γονείς σας ..

    Θαρρείς και είναι εγκληματικο σημερα να ζει ένας άνθρωπος με τους γονείς του είτε για λόγους υγείας είτε για καθαρά βιοποριστικούς λόγους ..

    Ελπίζω η κουβέντα εδώ μέσα να μην σε κάνει να δεις ενοχικά την καθαρα προσωπική σου επιλογή να ζήσεις με τους δικούς σου ,γιατί ξέρεις ότι έτσι τους προστατεύεις από την αδελφή σου κατά κάποιον τρόπο και γιατί νοιωθεις ασφάλεια εφόσον έχεις ψυχολογικά θεματακια και εσύ .
    Άλλο είναι το θέμα .
    Στήριξε την επιλογή σου και βρες τρόπο να λύσετε τις διαφορές σας με την αδελφή σου .
    Αν ουσιαστικά λες ότι νοιάζεσαι για τους γονείς σου δειξτω έτσι .
    Τι σταυρο κουβαλανε ρε συ οι άνθρωποι ακόμα ?
    Τι βασσανο να βλέπουν τα ίδια τα παιδιά τους να τρώγονται έτσι μέσα στο ίδιο τους το σπίτι ..

    Κάνε εσύ το πρώτο βήμα σαν πιο λογικός,να βρείτε μια λύση που θα κάνει την συμβίωση σας πιο όμορφη ..


    Το πρόβλημα σας δεν είναι που μένεται με τους δικούς σας .
    Το πρόβλημα είναι που δεν έχετε βρει μια μέση λύση .
    Ένα κοινό δρόμο που ο ένας θα στηρίζει τις επιλογές του άλλου γιατί είστε σε ηλικίες που ο καθένας θα κάνει και την δική του ζωή .
    Και αν ακόμα δεν συμφωνείται και αυτό δεκτών.
    Δεν μιλάμε για ένα υγιή άνθρωπο που επεμβαινεται στην ζωή του .
    Μιλάμε για έναν άνθρωπο που θέλει κάποιον δίπλα του για να μην πέσει θύμα εκμετάλλευσης .
    Καντω όμως με τον σωστό τρόπο και κυρίως κάντε το στο σπίτι σας ..

    Μην δίνεται δημόσια πατήματα να σας κάνουν κριτική για τις επιλογές σας .

    Καθηστε κάτω σε μια ήρεμη φάση και πείτε τα όλα αυτά μεταξύ σας .
    Ξέρω δεν είναι εύκολο γιατί την βλέπω πως αντιδράει.
    Όταν κάποιος της λέει όπως είναι τα πράγματα με το όνομα τους θυμώνει και απαντάει απότομα .
    Με εσένα όμως είναι διαφορετικά .
    Νομίζω την ξέρεις καλύτερα από όλους μας .
    Βρείτε μια κοινή οδό και με ηρεμία όλα λύνονται ..

    Με καυγάδες και κυρίως δημόσια δεν λύνεται τίποτα να το ξέρεις .
    Υποστήριξε το γεγονός ότι μένεις με τους δικούς σου γιατί θέλεις το καλύτερο γι αυτους μέσα από τις πράξεις σου και όχι να δικαιολογείσται για τις επιλογές σας
    Αν είναι δυνατόν ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #159
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Εσύ έρχεσαι να κουνήσεις το δάχτυλο στην αδερφή σου και σε όλους μας που έχει τα θέματά της, αλλά ακριβώς έχει τα θέματά της και έχει μία δικαιολογία. Εσύ που λες είσαι λογικός, προσπαθείς να μας παρουσιάσεις την έλλειψη ορίων και την κατάσταση που περιγράφεις σαν κάτι για το οποίο δεν έχεις ευθύνη και που δεν πρέπει να σε προβληματίζει.

    'Αλλο τόσο φάουλ είναι η σκέψη σου και η συμπεριφορά σου όσο και της αδερφής σου.

    Τι ακριβώς επιδιώκεις, να σου πούμε τι ήρωας είσαι επειδή έχει η αδερφή σου ψύχωση κι εσύ κατάθλιψη, άρα τα ξέρεις όλα και να κάθονται όλοι σούζα;
    Εγω λέω ότι ο τύπος λέει ψέματα από το πρωί μέχρι το βράδυ..όλα όσα λέει είναι ψεματα.όλα όμως.πχ ακούει ότι το δελφίνι έχει πνευματικό αμολάει κι αυτός μια δήθεν ιστορία για πνευματικό ακούω ότι το δελφίνι βγήκε βόλτα λέει και αυτός μια ιστορία ότι βγήκε ενώ από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν το κουνάει από το κρεβάτι του.τώρα εσυ γιατί μου κανείς επίθεση ενώ εγω σου μιλάω ευγενικά δεν ξέρω.πολλά εσυ έχει το μήνυμα σου...άρα εσυ κουνάς το δάκτυλο..δεν το παίζω ήρωας απλά φοβάμαι τον απατεώνα έτσι;τον φοβάμαι και δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο δελφίνι τι δεν καταλαβαινεις.Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΦΡΙΚΙΑ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ...αλλιώς πίστεψε δεν θα έγραφα τίποτα
    Last edited by kotas; 24-04-2021 at 11:22.

  10. #160
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα

    Φυσικά και στα λέω καλοπροεραιτα

    Και ξέρεις κάτι ρε συ Κότας ?
    Ποια ειμαι εγώ που θα κρίνω εσάς έτσι?
    Δικαίωμα σου να μένεις με την οικογένειά σου όλα αυτά τα χρόνια γιατί έχεις τα θέματα σου και αν νοιώθεις ασφάλεια για εσένα και ανασφάλεια για τους δικούς σου χαρην της αδελφής σου μπράβο σου και εγώ μαζί σου σε όλο αυτό ...

    Απλά εγώ δεν γουστάρω να στο πω απλά όλο αυτό .
    Δίνεται δικαίωμα στον καθένα να σχολιάσει τις επιλογές σας .
    Αν δουλεύεται ,αν είστε μεγάλοι και μένεται με τους γονείς σας και αν σας συντηρούν ή όχι ..
    Μαγκιά σας ρε σεις στο κάτω κάτω αν θέλετε να ζείτε έτσι ...
    Επειδή όλοι οι άλλοι έμειναν μόνοι τους δεν σημαίνει ότι είναι καλύτεροι από εσάς ..

    Εμένα ξέρεις τι με τρελενει πραγματικά σε αυτές τις περιπτώσεις ?
    Αφού ειναι καθαρά επιλογή σας να μένετε όλοι μαζί ,γιατί δεν έχεις καθήσει να τα βρεις με τη αδελφή σου και έχετε καταντήσει έτσι?
    Λες ότι νοιάζεσαι για εκείνη γιατί έχει θέματα και φοβάσαι για την ασφάλεια της και για τους γονείς σου .
    Εσύ τι κάνεις ?
    Γιατί δεν την προσεγγίσεις όμορφα και ωραία να την εξηγήσεις ότι ''ξερεις ρε αδελφή εγώ όλα αυτά τα κάνω γιατί νοιάζομαι και δεν θέλω να σε πιάνουν κορόιδο"

    Γιατί μπαίνεις σε μια διαδικασία να απολογιστε εδώ δημόσια για το αν δουλεύεται πως τρώτε γιατί τρώτε και το εξωφρενικό δηλαδή γιατί μένεται ακόμα με τους γονείς σας ..

    Θαρρείς και είναι εγκληματικο σημερα να ζει ένας άνθρωπος με τους γονείς του είτε για λόγους υγείας είτε για καθαρά βιοποριστικούς λόγους ..

    Ελπίζω η κουβέντα εδώ μέσα να μην σε κάνει να δεις ενοχικά την καθαρα προσωπική σου επιλογή να ζήσεις με τους δικούς σου ,γιατί ξέρεις ότι έτσι τους προστατεύεις από την αδελφή σου κατά κάποιον τρόπο και γιατί νοιωθεις ασφάλεια εφόσον έχεις ψυχολογικά θεματακια και εσύ .
    Άλλο είναι το θέμα .
    Στήριξε την επιλογή σου και βρες τρόπο να λύσετε τις διαφορές σας με την αδελφή σου .
    Αν ουσιαστικά λες ότι νοιάζεσαι για τους γονείς σου δειξτω έτσι .
    Τι σταυρο κουβαλανε ρε συ οι άνθρωποι ακόμα ?
    Τι βασσανο να βλέπουν τα ίδια τα παιδιά τους να τρώγονται έτσι μέσα στο ίδιο τους το σπίτι ..

    Κάνε εσύ το πρώτο βήμα σαν πιο λογικός,να βρείτε μια λύση που θα κάνει την συμβίωση σας πιο όμορφη ..


    Το πρόβλημα σας δεν είναι που μένεται με τους δικούς σας .
    Το πρόβλημα είναι που δεν έχετε βρει μια μέση λύση .
    Ένα κοινό δρόμο που ο ένας θα στηρίζει τις επιλογές του άλλου γιατί είστε σε ηλικίες που ο καθένας θα κάνει και την δική του ζωή .
    Και αν ακόμα δεν συμφωνείται και αυτό δεκτών.
    Δεν μιλάμε για ένα υγιή άνθρωπο που επεμβαινεται στην ζωή του .
    Μιλάμε για έναν άνθρωπο που θέλει κάποιον δίπλα του για να μην πέσει θύμα εκμετάλλευσης .
    Καντω όμως με τον σωστό τρόπο και κυρίως κάντε το στο σπίτι σας ..

    Μην δίνεται δημόσια πατήματα να σας κάνουν κριτική για τις επιλογές σας .

    Καθηστε κάτω σε μια ήρεμη φάση και πείτε τα όλα αυτά μεταξύ σας .
    Ξέρω δεν είναι εύκολο γιατί την βλέπω πως αντιδράει.
    Όταν κάποιος της λέει όπως είναι τα πράγματα με το όνομα τους θυμώνει και απαντάει απότομα .
    Με εσένα όμως είναι διαφορετικά .
    Νομίζω την ξέρεις καλύτερα από όλους μας .
    Βρείτε μια κοινή οδό και με ηρεμία όλα λύνονται ..

    Με καυγάδες και κυρίως δημόσια δεν λύνεται τίποτα να το ξέρεις .
    Υποστήριξε το γεγονός ότι μένεις με τους δικούς σου γιατί θέλεις το καλύτερο γι αυτους μέσα από τις πράξεις σου και όχι να δικαιολογείσται για τις επιλογές σας
    Αν είναι δυνατόν ....
    Όλα αυτά που λες πίστεψε με τα έχω κάνει Στο φόρουμ γράφω γιατί το δελφίνι εμπιστεύεται τους ξένους πιο πολύ από την οικογένεια της.εμάς μας παρουσιάζει σαν τέρατα και εμπιστεύεται κάθε ξένο που θα της πει ένα γλυκόλογο.για αυτό γράφω αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κοπο

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kotas View Post
    Όλα αυτά που λες πίστεψε με τα έχω κάνει Στο φόρουμ γράφω γιατί το δελφίνι εμπιστεύεται τους ξένους πιο πολύ από την οικογένεια της.εμάς μας παρουσιάζει σαν τέρατα και εμπιστεύεται κάθε ξένο που θα της πει ένα γλυκόλογο.για αυτό γράφω αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κοπο
    Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω όπως δεν είχα λογο τόσο καιρό να μην πιστεύω και το δελφίνι σε ότι λέει ..

    Κάποια στιγμή μπήκα στην λογική να διαβάσω μηνύματα της γιατί έλεγα δεν μπορεί ένας φυσιολογικός άνθρωπος να περναει όλα αυτά και να μην σηκώνεται να φεύγει από την στιγμή που έχει δουλειά και είναι ανεξάρτητη οικονομικά ..

    Μέχρι που κατάλαβα ότι δυστηχως και κάτι άλλο παίζει γιατί αν δεις οι περισσότεροι στα θέματα της ,της λένε πάνω κάτω τα ίδια ..

    Εκείνη τι κάνει ?
    Είτε αν δεν τις αρέσουν κάνει επίθεση και είναι απόλυτη ,είτε πάει και ανοίγει άλλο θέμα....

    Μπορείς να το δεις και εδώ ...
    Οχι ,δεν εμπιστεύεται τους ξένους γιατί αν τους εμπιστευοταν τοσα χρόνια θα έκανε και κάτι από όλα αυτά που της λένε ..

    Εκείνη θέλει χαιδεμα και φυσικά πως να χαϊδεύεις έναν άνθρωπο όταν και εσύ που είσαι ξένος βλέπεις ότι έχει θέματα και ότι δεν ακούει την φωνή της λογικής ..

    Οπότε κότας είναι γενικό το κακο θα έλεγα ..

    Η αδελφή σου χαιδεμα και αγάπη θέλει σαν άνθρωπος και σαν γυναίκα που νοιώθει ότι νοιώθει ..
    Αφού δεν το παίρνει από την ίδια της την οικογένεια όπως αντιλαμβάνεται εκείνη ,είναι φυσικό ρε συ να πέφτει στην παγίδα του κάθε ένα που θέλει να την εκμεταλλευτεί.

    Φυσικά και με ένα γλυκολογο θα πέσει ...
    Δεν βλέπεις αμφιταλαντεύεται συνέχεια ..
    Μέσα της αναγνωρίζει ότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί να μην κάνει για εκείνη για τους λογους της και για αυτό ρωτάει και ξαναρωταει συνέχεια ,αλλά της δίνει αυτό που λαχταρά ..

    Το είπες και μόνος σου ,με ένα γλυκό λόγο ,μια τρυφερή κίνηση μπαμ την ρίχνει ..
    Γιατί πράγμα να την κατηγορήσεις αυτή την κοπέλα ?
    Αγάπη ,προσοχή και επιτέλους έναν άνθρωπο να νοιώσει γυναίκα θέλει.

    Αυτό είναι το λάθος της ...

    Εσύ τι λες αν τα έπαιρνε όλα αυτά θα τα είχε ανάγκη να τα ζητάει από έναν τυχαίο που για τα δικά της στάνταρ δεν την καλύπτουν ?
    Συμβιμβασμους κάνει για να πάρει αυτό που θέλει .
    Και εφόσον λες ότι έχει και τα θεματακια της ειναι δικαιολογημένα όλα αυτά. .

    Εδώ νοήμων άνθρωποι τα κάνουν όλα αυτά προκειμένου να νοιώσουν αυτά που έχουν ανάγκη ,γιατί έφτασαν σε μια ηλικία και τους έχει φάει το άγχος και η απελπισία ότι δεν θα προλάβουν να κάνουν οικογένεια και πάνε και παντρεύονται οποίο να ναι ..
    Όχι τώρα το δελφίνι ....

    Δες λίγο και την άλλη πλευρά ...
    Την ανάγκη που την σπρώχνει να τα κάνει όλα αυτά ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    τι δεν καταλαβαινεις.Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΦΡΙΚΙΑ ΕΝΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ..
    1) Δεν ισχύει αυτό που λες και στο εξηγεί και η Μαριλού πιο κάτω
    2) Και με το που γράφεις τι επιδιώκεις; Να την δει το δελφίνι αλλιώς;
    3) Και αν φοβάσαι που θα μπλέξει το δελφίνι με το να γράφεις εδώ δηλαδή θα την προστατέψεις;
    4) Το να έρχεσαι στο θέμα της στο άσχετο και να το παίζεις ο φωτεινός ιππότης και παντογνώστης και οι άλλοι να σου λένε ότι μπορεί τα πράγματα να είναι κάπου στη μέση, να τα βλέπεις μόνο από τη μεριά σου και να μην έχεις σε όλα δίκιο, δεν σημαίνει ότι σου κάνουν επίθεση.

  13. #163
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    έχεις δίκιο σ αυτά που γράφεις...ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ..μου το έχουν πει και άλλοι αυτό.αλλα δεν καταλαβαίνω οι γονείς της την αγαπάνε πολύ και το δείχνουν κιόλας δεν ξέρω τι να πω.για την μαριλου αναφέρομαι.το αλλά με τον σκοτεινό ύπατη δεν θα μπω στον κόπο να το σχολιάσω.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κότα, θα σου πω μία περίπτωση εδώ στο μέρος που ζω. Μπορεί να είναι σχετική, μπορεί να λέω και μπούρδες, αλλά θα σου πω πως το βλέπω. Ήταν λοιπόν μία γυναίκα που έμενε σε ένα χωριό καμια 40αρια χλμ μακριά, είχε νοσηλευτεί κιόλας και οι γονείς της την κρατούσαν σπίτι για να την προστατεύσουν κι απο φόβο μην την εκμεταλλευτεί κανείς. Στα νιάτα της είχε δουλέψει καμαριέρα σε ενοικιαζόμενα, λατζέρα και βοηθός σε κουζίνες σε εστιατόρια, έκανε τα καλαμπούρια της, είχε κάποιες παρέες και επαφές, μέχρι που άρχισε να λέει ασυναρτησίες, να τσακώνεται χωρίς λόγο και κάποια στιγμή μάλλον είχε κάποιο επεισόδιο. Καιρό μετά κι αφού ήταν πιο καλά και κλεισμένη σπίτι, την ζητήσανε για δουλειά καμαριέρα και την πηγαινοέφερνε ο πατέρας της. Την είχε σπίτι δουλειά, δουλειά σπίτι και τις είχαν δημιουργήσει επιπλέον κόμπλεξ και φοβίες. Έλεγε πιάσαμε την κουβέντα με τη συναδέλφισσα, άργησε λίγο να με πάρεις ρε πατέρα, όχι, η μάνα σου έχει φιάξει φαγητό. Θέλει ο εργοδότης να πάω άλλα ωράρια, να έρθω με το ΚΤΕΛ που βολεύει μην κουράζεσαι κι εσύ, όχι θα σε φέρω εγώ. Οι γύρω της την συμπαθούσαν την κοπελιά, την θεωρουσαν στο μυαλό λιγάκι "ελαφριά" να στο πω έτσι αλλά την δεχόντουσαν όπως είναι και προσπαθούσαν να την κάνουν παρέα, την είχαν αποδεχτεί όπως είναι. Αλλά με τον καιρό έγινε κι αυτή μουντρούχα, άρχισε να αποκτά εμμονές και ιδιοτροπίες, ότι προτάσεις να της κανανε έλεγε όχι και συχνά επειδή αισθανόταν μειονεκτικά έλεγε ψέματα και κάποια στιγμή που ο πατέρας της πλέον δεν μπορούσε τα πέρα δώθε της κόψανε και τη δουλειά. Στη δουλειά είχε γνωρίσει έναν 10 χρόνια μεγαλύτερο που είχε δείξει ενδιαφέρον, αλλά οι γονείς θεωρούσαν ότι θέλει να την εκμεταλλευτεί κι ότι για αυτή ήταν μεγάλος και τι να θέλει αυτός με αυτή και πάει λέγοντας. Να μην στα πολυλογώ, για καμια 15αρια, 20 χρόνια η κοπέλα αυτή δεν είχε ελευθερία ούτε μια τσάντα να αγοράσει μόνη της καλά καλά, τη θυμάμαι να έρχεται με τα χίλια ζόρια σε μαγαζί μιας φίλης μου και να λέει βάλε μου αυτό το πορτοφόλι σε καμια τσάντα να μη φαίνεται και θα το πάρω αύριο μη το δει ο μπαμπάς και φωνάζει.

    Πρώτα έξω ίσα για δουλειά, συνοδεια συγγενών σε άλλους συγγενείς και εκκλησία, μετά χωρίς δουλειά σε σόγια και εκκλησίες και σταδιακά όλο και λιγότερο έξω από το σπίτι αφού και οι γονείς της "βάραιναν" σιγά σιγά. Άντε για κανένα γιατρο και εξετάσεις και σουπερμάρκετ. Κάποια στιγμή η γυναίκα έτρεχε με τη μάνα της στα νοσοκομεία, ήταν αυτός εκεί για την αδερφή του που δουλεύανε μαζί παλιά και ξαναήρθαν κοντά. Οι δικοί της να χτυπιούνται ότι θα την εκμεταλλευτεί και θέλει να της τρώει τα λεφτά, ότι είναι έτσι, είναι γιουβέτσι... Οι δικοί της υπέργηροι και να θέλουν να κάνουν κουμάντο στη ζωή της και να ανησυχούν για το τι θα γίνει μετά αυτή η κοπέλα, αλλά να την έχουν και ευνουχισμένη και αποκκομενη από τον κόσμο, έτσι;

    Αυτός όντως ιδιότροπος άνθρωπος, είχε παντρευτεί παλιά μια γριά Αμερικάνα και όταν πέθανε αυτή ζούσε με τη σύνταξή της ουσιαστικά και όταν τον έπιανε η προκομμάρα με δουλειες σαν αυτή τότε που γνωριστήκανε. Θες να τον πεις τεμπέλη; Πες τον τεμπέλη. Όμως τι λεφτά να της φάει τόσα χρόνια άνεργη και τι να τα κάνει αυτή τα λεφτά αν κάθεται μόνη σε ένα σπίτι; Τελικά το έσκασε με αυτόν και πήγε να μείνει μαζί του και μετά από πολλά ντράβαλα και καβγάδες, θες που ήταν με το ένα πόδι στον τάφο, θες που είδαν ότι αυτή με τον καιρό ήταν καλύτερα, το πήραν απόφαση και οι δικοί της.

    Τη σήμερον ημέρα αυτή η γυναίκα μένει σε ένα σπίτι φτωχικό, κάθεται μαγειρεύει και κάνει δουλειές και τον φροντίζει τον άντρα της, τα καλοκαίρια κάνει μεροκαματα σε ξενοδοχεία και ζει μία μετρημένη ζωή κι αυτός είναι άνεργος. Κάποιες φορές την πιάνουν τα ψυχωτικά της και φαντάζεται ότι πιάνει λεφτά και μετακομίζει σε μέγαρα, αλλά τον περισσότερο καιρό είναι χαρούμενη κι ευτιχισμένη. Βοήθησε πριν πεθάνει η αδερφή αυτουνού πολύ, πήραν καινούριες συσκευές, πήγαν μαζί για ψώνια και καινούρια ρούχα που πριν την είχαν ντυμένη σαν παπαδιά, πήγαν τα κωμμωτήριά τους, πήρε η γυναίκα τα πάνω της. Βρήκε το κεφι της για ζωή. Πάει με τον άντρα της σε κανένα ταβερνακι που και που, έχει γνωρίσει 5 φίλους του, έχει επαφές με κάποια άτομα από εκεί που πάει για δουλειά να πάει για κανέναν καφέ, πάει που και που να τα πει με μια γειτόνισσα, για πρώτη φορά εδώ και δεκαετίες την είχε πάρει αυτός και πήγαν διακοπες και πάνε κάθε χρόνο... Οι γονείς της πεθάνανε και τα χρόνια περάσαν και είναι τώρα μία 60αρα+ που θα πάρει όπου να 'ναι μια σε σύνταξη, έχει μάθει να αυτοεξυπηρετείται, να κάνει τις δουλειές της μόνη της, έχει τον κύκλο της και ανθρώπους να την νοιάζονται, έχει έναν άντρα που δεν ήταν ο πρίγκηπας πάνω στο άλογο αλλά της φέρθηκε καλά, έζησε 20 χρόνια σχετικά φυσιολογική ζωή. Παλιά κλείναμε τους ανθρώπους σε άσυλα, τωρα πάμε να τους κολλήσουμε μία ταμπέλα και να τους ιδρυματοποιήσουμε σπίτι. Για σκέψου το κι έτσι. Άλλος μπορεί να λέει αυτός είναι τεμπελχανάς και έχει την άλλη να του μαγειρεύει και να δουλεύει για αυτόν. Άλλος μπορεί να λέει μια χαρά άνθρωπος έμπλεξε με την "τρελή" και να κάθεται να ακούει τις παλαβομάρες της. Ο καθένας το βλέπει όπως θέλει. Εγώ λέω ότι αυτοι οι δύο κάπως τα βρήκαν και παιρνάνε αρκετά καλά, οπότε όλα τα άλλα περισσεύουν.

  15. #165
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    110
    πρώτον δεν γουστάρουμε να πηγαίνουμε την αδερφή μου ούτε στη δουλειά ούτε πουθενά άλλου αυτή μας έχει κάνει ταξιτζήδες γιατί βαριέται τα λεοφωρια..το απαιτεί!δεύτερον πάει όπου θέλει ταξίδια με γκρουπ και δεν δίνει λογαριασμό σε κανέναν....στο εξωτερικό κλπ.απολυτη ελευθερία..τρίτον τον τύπο τον ταΐζουν οι γονείς του...ούτε σύνταξη ούτε τίποτα..μαλισατα βάζει τον 80χρονο πατέρα του να του καθαρίζει το σπίτι επειδή θα έχει επισκέψεις.ρωτηστε το δελφίνι αν λέω ψέματα....πριν γνωρίσει αυτόν όλο μπαμπάκα και μαμάκα ήτανε....μόλις ήρθε αυτός άρχισε κωλογεροι θα σας διώξω από το σπίτι!!εγώ της το είπα και προσωπικά το λέω και δημόσια.ΔΕΛΦΙΝΙ ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1000 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ταΐζεις ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΝΤΑΝΤΕΥΕΙΣ.....μη μας πρήζεις άλλο σήκω και φύγε που ακούστηκε 46χονη με 48χρονο να έχουν σχέση και να ζουν με τους γονείς τους.....αιντε κορίτσι μου στο καλό να ησυχάσεις και 'σύ και 'μείς.....

Page 11 of 16 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γνωριμία με κοπέλα από dating app & η εξέλιξη. Ποιά η γνώμη σας;
    By Gentleman365 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 48
    Last Post: 02-03-2021, 01:52
  2. γνωριμια μεσω ιντερνετ!τι πιστευετε??
    By kaity in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 09-01-2021, 04:21
  3. speed dating
    By Macgyver in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2016, 07:40
  4. Γνωριμια μεσω facebook
    By davidh in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 10
    Last Post: 27-12-2015, 00:22
  5. γνωριμια μεσω ιντερνετ
    By alexalex in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 31
    Last Post: 08-06-2015, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •