TΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 1 of 1
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    1

    TΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!

    Είχα προσπαθήσει να κάνω μια υπόσχεση στον Θεό σχετικά με το ότι δεν θα κάνω μια συγκεκριμένη τελετουργία. Ζητήθηκε τιμωρία σε περίπτωση σπασίματος της υπόσχεσης. Ο λογος της υπόσχεσης ήταν να χρησιμοποιήσω τον φόβο της τιμωρίας για να εξαναγκάσω τον εαυτό να μην κάνει την τελετουργία. Δεν ήθελα να κάνω τέτοια υπόσχεση ήταν απλά ένα κόλπο για να κάνω τον ψυχαναγκασμό μου να μην με ενοχλεί. Νομίζω πριν καν επικυρωθεί η υπόσχεση, την ακύρωσα και εξήγησα για δεύτερη φορά την κατάσταση μου. Η υπόσχεση δεν σπάστηκε ποτέ.


    Πολλές φορές, έγραφα στο reddit γενικα για το πρόβλημα μου με το ocd και την τιμωρία από τον Θεό. Επειδή ήθελα να το βγάλω από μέσα μου, έγραφα παραδείγματα τιμωρίας για τα οποία μου έλεγε το ocd. Μια φορά, έγραψα ότι ζητήθηκε μια συγκεκριμένη τιμωρία παρόλο που δεν ζητήθηκε πότε συγκεκριμένα. Απλά εγώ το παρουσίασα σαν κάτι συγκεκριμένο για να μην φλυαρώ με υποθέσεις και απλά εγραψα μια υπόθεση ακρίβως έτσι όπως μου την έλεγε το ocd. Aνησυχώ μήπως οι Θεοί διάβασαν τα μηνύματα στο reddit. Αν θεώρησαν ότι αυτό που γράφω για την συγκεκριμένη τιμωρία είναι αυτό που ζήτησα, ΠΑΡΟΛΟ που όταν προσπάθησα να κάνω την υπόσχεση, δεν το ζήτησα?

    Είναι κατι που με προβληματίζει τις τελευταίες μέρες. Και ενώ το σκεφτόμουν πριν λίγο, είχα μπει σε ένα site το οποίο ψάχνει διεγραμμένα (και όχι μονο) μηνύματα στο reddit. Kαθε φορά που μπαίνει κάποιος και κάνει αναζήτηση, την ωρα που ψάχνει, βγάζει ένα σλόγκαν. Σε μένα, ενώ σκεφτόμουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, μου βγαλε το σλόγκαν περίπου κάτι τύπου:

    "Ι read all the changelogs. I am a God"

    ήταν λες και ήρθε σαν απάντηση σε αυτό που σκεφτόμουν. ΑΝΗΣΥΧΩ! Δεν ήθελα να κάνω υπόσχεση. Την ακύρωσα πριν την επικυρώσω νομίζω. Δεν ζήτησα συγκεκριμένη τιμωρία νομίζω. Ανησυχώ από τα μηνύματα που έγραφα στο Reddit μήπως οι Θεοί θεώρησαν ότι αυτό ζήτησα. Εγω απλα έγραψα μια υπόθεση τιμωρίας. Απλά δεν το διευκρίνησα ότι ηταν υπόθεση. Ανησυχώ ότι γράφοντας για την συγκεκριμένη τιμωρία, μήπως οι Θεόι θεώρησαν ότι αυτό ζήτησα σαν τιμωρία ΠΑΡΟΛΟ που όταν προσπάθησα να κάνω υπόσχεση δεν την ζήτησα. Για να καταλάβετε τι εννοώ θα πω ένα παρόμοιο παράδειγμα.

    Κάποιος κανει υπόσχεση και ζητάει βιαστικά να τιμωρηθεί με κατι που δεν του αρέσει. Απλα το λέει γενικα και αόριστα κυρίως, για να τρομάξει τον ψυχαναγκασμό του. Λόγω ocd, ανησυχεί ότι μπορεί να ζήτησε συγκεκριμένη τιμωρία και έτσι αρχιζει να γράφει το πρόβλημα του στο reddit. Γράφει ότι ζήτησε ως συγκεκριμένη τιμωρία να πάθει καρκίνο ΠΑΡΟΛΟ που πιθανότατα δεν το ζήτησε. Απλά, τον έπεισε το ocd να πιστεύει αυτό. Γράφει διαφορα μηνυματα με αυτό το θέμα για να πει τον πονο του. Αν σπάσει την υπόσχεση, θα τιμωρηθεί με καρκίνο, μονο και μονο επειδή έγραψε ότι αυτό ζητησε σαν τιμωρία ΠΑΡΟΛΟ που δεν το ζητησε?
    Last edited by MentalWarrior; 01-04-2021 at 13:36.

Similar Threads

  1. Με τρομαξε μια συμπτωση
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-07-2020, 04:17
  2. Tρομακτική Σύμπτωση!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-07-2020, 18:39
  3. Τρομακτικη συμπτωση!
    By Erudinam in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2020, 21:30
  4. σύμπτωση, συγχρονικότητα ή απωθημένο?
    By dreamer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-12-2009, 13:22
  5. Σύμπτωση?
    By deppy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 29-09-2009, 13:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •