Δεν ξερω τι να κανω επαγγελματικα-στρεσαρομαι και φοβαμαι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133

    Δεν ξερω τι να κανω επαγγελματικα-στρεσαρομαι και φοβαμαι

    Δεν ξερω τι μου γινεται! Δεν ξερω τι να κανω επαγγελματικα, ουτε τι θα μου αρεσε να κανω ουτε τι μου αρεσει να κανω. μετανιωσα παρα πολυ που αφησα την πρωτη μου δουλεια! Τωρα δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει και φοβαμαι κιολας.
    Καθε φορα που ακουω αρνητικα σχολια απο καποιους για τη δουλεια τους επηρεαζομαι. Παρα πολυ , μου κοβεται η ψυχολογια και η ορεξη. Φοβαμαι οτι οπου και να παω δεν θα μου αρεσει, οτι θα με προσβαλλουν, γενικα τα βλεπω ολα μαυρα. Ας μην αναφερω την πιεση απο την οικογενεια που μου λενε οτι δεν θα καταφερω τιποτα ετσι που κανω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Έχεις τελειώσει κάποια σχολή ?
    Σπουδασες κάτι ?Ξαναδουλεψες άλλη φορά ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Ναι. Τελειωσα Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ημουν στο τμημα κρατησεων ξενοδοχειου. Ετυχε να παω εκει μετα τις σπουδες και εκατσα 3 χρονια. Εε μετα λιγο η πιεση α παω καπου καλυτερα λιγο οτι φοβομουν και τον μανατζερ μου που δεν με συμπαθουσε. Ειπα να παω αλλου! Να πω οτι οι συναδελφοι μου ηταν φανταστικοι και πιστευα οτι ειναι παντου ετσι.
    Μολις ανοιξε θεση σε μια μεγαλη εργοληπτικη στο οικονομικο τμημα εστειλα βιογραφικο(δεν θα πω ψεματα κινησα και καποια νηματα) και με πηραν. Δεν μου αρεσε καθολου το κλιμα ουτε η δουλεια (οχι ψεματα με τη δουλεια δεν ειχα θεμα θα τη μαθαινα. ) το κλιμα ηταν περιεργο. Τους ρωτουσα δεν μου απαντουσαν, με κοιταζαν περιεργα, γινονταν πραγματα που καταλαβαινα οτι με αφορουσαν αλλα και παλι δεν μου ελεγαν. Ξεκινησαμε ασχημα και καταληξαμε ασχημα αφου απολυθηκα. Μου ελειπε και η προηγουμενη δουλεια . Εγω φταιω ομως ημουν μικρη και δεν σκεφτομουν σωστα. Δεν ειχα ψηθει της δουλειας για να ξερω.
    Καποιες δουλειες του ποδαριου μετα απο αυτο (κυριως σε φιλους, γνωστους που τους ηξερα.)
    Και τωρα τιποτα. Αγχωνομαι, Για τα παντα. Επηρεαζομαι κυριως με τα παντα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Θελω να βρω κατι να μου αρεσει και να μεινω. Δεν μου αρεσουν οι αλλαγες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δοκίμασε ξανά και ξανά μέχρι να βρεθεί κάτι να σου κάνει, δεν υπάρχει άλλη λύση.

    Η μονιμότητα και η σταθερότητα είναι κάτι σπάνιο σήμερα στον επαγγελματικό τομέα πάντως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Λογικό να αντιμετωπίζεις δυσκολίες ως προς την προσαρμογή σε μια καινούργια δουλειά και κυρίως ως προς τους συναδέλφους ..

    Όλοι ξέρουμε, όσοι έχουμε δουλέψει σαν υπάλληλοι ειδικά σε γραφεία όπου ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος ότι τα πράγματα δεν είναι και τόσο ρόδινα ..
    Πάντα θα έχεις καλούς και πρόθυμους συναδέλφους να σε βοηθήσουν αλλά και κάποιους άλλους που θα σε περιμένουν στην γωνία ....

    Δυστηχως δεν μπορείς να το αποφύγεις αυτό όπου και να πας μέχρι να εδραιωθεί η θέση σου .
    Για αυτό θα έχεις πίστη στον ευατο σου και προσπάθησε όσο κόντρα και να σου πηγαίνουν εσύ αντί να το βάζεις κάτω, να πεισμωνεις ακόμα περισσότερο .
    Κάποιοι δυστηχως όταν δεν μπορούν να σε αντιμετωπίσουν στα ίσια και να βασιστούν στα δικά τους προσοντα ,προσπαθούν να σε σαμποτάρουν και να σε υποβαθμίζουν γιατί μόνο έτσι φαίνονται οι ίδιοι.
    Αυτό συμβαίνει παντου...

    Να ξέρεις ότι όταν κάποιος δεν μπορεί να σε φτάσει και να σε ανταγωνιστεί,αλλά προτιμάει να σε μειώσει, πάει να πει ότι έχεις περισσότερο δύναμη από αυτόν .
    Πίστευε στον ευατο σου και στις ικανότητες σου, προσπάθησε να πηγαίνεις στο χώρο εργασίας αρχικά για να βγάλεις την δουλειά που σου έχει ανατεθεί όσο καλύτερα γίνεται και αν προκύψει και ένα καλό συναδελφικο περιβάλλον τότε μπορείς να ποντάρεις και στις σχέσεις με αυτούς .

    Μην ξεχνάς ,ειδικά στις εταιρείες που απασχολούν πολύ κόσμο επιβάλλεται να έχεις πολύ τοπικές σχέσεις εν ώρα εργασίας και όλα τα υπόλοιπα έξω από αυτήν .

    Αυτά είναι ένα γενικό πλάνο που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου όταν πας κάπου για δουλειά .

    Όταν έρχεται σε εμένα ένας άνθρωπος για να ζητήσει δουλειά δεν με ενδιαφέρει αν είναι κοινωνικός και να κάνει σχέσεις με τα υπόλοιπα παιδιά της εταιρείας ..
    Παραγωγικός θέλω να είναι ,να ξέρει πολύ καλα το αντικείμενο που θα του ανατεθεί,να μην δημιουργεί εντάσεις και θέματα που σαμποτάρουν την δουλειά μου και αν δεν καταφέρει να κάνει φιλίες ή όλο αυτό να μην επηρεάζει την απόδοση του δεν με απασχολεί ...

    Οπότε ενίσχυσε την αυτοπεποίθησή σου ,πίστεψέ στις ικανότητες σου και θα δεις θα πάρει άλλη τροπή όλο αυτό.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Ναι ξερω δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Μερικες φορες ζηλευω αυτους που οι γονεις τους εχουν στρωμενη δουλεια. Δεν εχουν αυτο το αγχος. Εχουν την επιλογη να πανε οπου θελουν αλλα αν δεν πετυχει παντα μπορουν να πανε εκει. Προσωπικα ξερω πολλα παραδειγματα.
    Μαριλου δεν ξερω τι επιχειρηση εχεις ομως καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Μιλας απο τη μερια του εργοδοτη. Ισως να σκεφτομουν ετσι και γω αν ημουν εργοδοτης.Προσωπικα αποδιδω καλυτερα οταν ειμαι και καλα με τους γυρω μου.και συναδελφοι και εργοδοτες.Δεν ειπα να ειμαι φιλη με ολους. Αλλα ειναι ωραιο να εχεις ατομα που σκεφτεστε το ιδιο, που δεν θα σε μαρτυρησουν αν πεις κατι κτλ.
    Σκεψου να πρεπει να δουλευεις με νευρα, να σκεφτεσαι διπλα πριν μιλησεις. Παλι δεν αποδιδεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Μερικες φορες σκεφτομαι να ξαναπηγαινα να ζητησω να παω πισω στη παλια μου δουλεια αλλα αμεσως το μετανιωνω. Ειναι πισωγυρισμα και δε θελω να δουν την αποτυχια μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Ναι ξερω δεν υπαρχει αλλη επιλογη. Μερικες φορες ζηλευω αυτους που οι γονεις τους εχουν στρωμενη δουλεια. Δεν εχουν αυτο το αγχος. Εχουν την επιλογη να πανε οπου θελουν αλλα αν δεν πετυχει παντα μπορουν να πανε εκει. Προσωπικα ξερω πολλα παραδειγματα.
    Μαριλου δεν ξερω τι επιχειρηση εχεις ομως καταλαβαινω τι θελεις να πεις. Μιλας απο τη μερια του εργοδοτη. Ισως να σκεφτομουν ετσι και γω αν ημουν εργοδοτης.Προσωπικα αποδιδω καλυτερα οταν ειμαι και καλα με τους γυρω μου.και συναδελφοι και εργοδοτες.Δεν ειπα να ειμαι φιλη με ολους. Αλλα ειναι ωραιο να εχεις ατομα που σκεφτεστε το ιδιο, που δεν θα σε μαρτυρησουν αν πεις κατι κτλ.
    Σκεψου να πρεπει να δουλευεις με νευρα, να σκεφτεσαι διπλα πριν μιλησεις. Παλι δεν αποδιδεις.
    Σίγουρα ένα υγιές περιβάλλον στο χώρο εργασίας είναι ότι καλύτερο αλλά αν αυτό σε επηρεάζει ώστε να χάνεις δουλειές τότε καλύτερα να προσπαθήσεις να το παραβλέπεις .
    Για αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε..

    Αντιλαμβάνομαι διαφορετικά πλέον τα πράγματα σαν εργοδότης αλλά εχώ περάσει και εγώ αρκετά χρόνια σαν υπάλληλος και ξέρω πολύ καλά τι εννοείς ..


    Μην το λες αυτό για τις επιχειρήσεις που έχουν κάποιοι γονείς και δουλεύουν και με τα παιδιά τους .
    Μπορεί να φαντάζει ιδανικό για εσάς καθαρά από θέμα ασφαλειας αλλά δεν είναι και πάντα σίγουρο ότι θα πετύχει και αυτό ...
    Και αυτό ένα είδος συνεργασίας είναι και μάλιστα πατάει σε μια ήδη άλλη σχέση που προϋπάρχει ...

    Όλα είναι θέμα στο πώς θα το διαχειρηστεις ..
    Σίγουρα παραλαμβάνεις μια επιχείρηση κάπως έτοιμη αλλά όταν αποσυρθούν οι γονείς σου πρέπει να δείξεις την ίδια μαχητικότητα και αποφασιστικότητα ,μην σου πω και παραπάνω από αυτή που θα χρειαστείς αν ήσουν ένας απλός υπάλληλος ..
    Παραλαμβάνεις κάτι έτοιμο που κανεις όμως δεν σου εξασφαλίζει ότι αν δεν δουλέψεις σκληρά θα το διατηρήσεις και γιατί όχι να το μεγαλώσεις και άλλο..

    Όταν έχεις δικιά σου επιχείρηση ξεχνάς μέρες ,ώρες και πολλές φορές ξεχνάς και οικογένεια αν η δουλειά σου το επιβάλλει..
    Δεν σταματάς ποτέ να δουλεύεις ..24 ώρες το 24ωρο .
    Ακόμα και όταν φεύγεις από την εργασία σου πάλι το μυαλό σου συνεχίζει να δουλεύει για τα τυχών θέματα που προκύπτουν ειδικά στις μέρες μας που όλοι αναγκαστηκαμε να κάνουμε μειώσεις προσωπικου και καλύπτουμε ολοήμερες βάρδιες γιατί έτσι είναι η φύση της δουλειάς μας ...
    Ούτε να αρρωστήσεις δεν μπορείς πίστεψέ με ..

    Ενώ υπάλληλος μπορεί οι απολαβές σου να είναι λιγότερες να έχεις κατά κάποιο τρόπο μονίμως κάποιον πάνω από το κεφάλι σου αλλά κάποιες στιγμές είναι καλύτερα ..

    Αν ένας υπάλληλος έχει ένα αφεντικό πάνω από το κεφάλι του,ένας εργοδότης έχει αφεντικό του τον κάθε πελάτη του που τον πληρώνει και απαιτεί να του παρέχει τις υπηρεσίες του στο μέγιστο...

    Οπότε όπως καταλαβαίνεις και στις δύο περιπτώσεις θέλει πολύ αποφασιστικότητα και δυναμική για να επιβιώσεις ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι θέμα ανθρώπου το τι ζητάει από τη ζωή του/δουλειά του κτλ , ωστόσο να ξέρεις ότι μάλλον έχεις εξιδανικεύσει κάπως την παλιά σου δουλειά και δεν σε βοηθάει αυτό. Ποιος σου λέει ότι και να γύριζες θα ήταν οι συνθήκες τόσο ιδανικές όσο τις παρουσιάζεις; Μπορεί να έβρισκες τον manager ανυπόφορο ή μετά από λίγο κάποιος συνάδελφος να έφευγε και να ερχόταν κάποιο στραβόξυλο ή κάποιος να τραβούσε ζόρια στα προσωπικά του και εκεί που τον ήξερες άγγελο ξαφνικά να έβγαζε νεύρα και εντάσεις. Μπορεί κι εσύ μετά από λίγο να βαριόσουνα ή να άλλαζε κάποια συνθήκη στη ζωή σου και να σε ζόριζαν τα ωράρια ή οτιδήποτε... Πολλά τα μπορεί.

    Αν έχεις τόσο ιδανική εικόνα για την παλιά σου δουλειά και μπαίνεις συνεχώς σε συγκρίσεις, καμια δουλειά δεν θα σου αρέσει γιατί είσαι αρνητικά προκατειλημμένη. Να προσπαθήσεις να βλέπεις τα ωραία σε μία καινούρια δουλειά. Αισιοδοξία χρειάζεται. Άλλωστε πολλές φορές ακούς για την ίδια δουλειά και για το ίδιο μέρος εντελώς διαφορετικά πράγματα από διαφορετικούς ανθρώπους. Είναι πως το βλέπει κανείς...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Δεν ξερω τι μου γινεται! Δεν ξερω τι να κανω επαγγελματικα, ουτε τι θα μου αρεσε να κανω ουτε τι μου αρεσει να κανω. μετανιωσα παρα πολυ που αφησα την πρωτη μου δουλεια! Τωρα δεν βρισκω κατι που να μου αρεσει και φοβαμαι κιολας.
    Καθε φορα που ακουω αρνητικα σχολια απο καποιους για τη δουλεια τους επηρεαζομαι. Παρα πολυ , μου κοβεται η ψυχολογια και η ορεξη. Φοβαμαι οτι οπου και να παω δεν θα μου αρεσει, οτι θα με προσβαλλουν, γενικα τα βλεπω ολα μαυρα. Ας μην αναφερω την πιεση απο την οικογενεια που μου λενε οτι δεν θα καταφερω τιποτα ετσι που κανω.
    Συχνό φαινόμενο αυτό με την δουλειά, έχω παρατηρήσει και εγώ έχω άγχος φοβία από την δουλειά γι'αυτό οπότε ακούω δουλειά με πιάνει πολύ άγχος!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Meli-meli View Post
    Μερικες φορες σκεφτομαι να ξαναπηγαινα να ζητησω να παω πισω στη παλια μου δουλεια αλλα αμεσως το μετανιωνω. Ειναι πισωγυρισμα και δε θελω να δουν την αποτυχια μου.
    Μιλάς συνέχεια με λέξεις που δηλώνουν ήττα αρνητισμο και γενικά δεν βγάζεις μια αισιοδοξία ..
    Αυτή που θα έπρεπε να έχεις σύμφωνα με το νεαρό της ηλικίας σου ..

    Αν νομίζεις ότι το θες καντω και σίγουρα δεν είναι ούτε αποτυχία αλλά να φροντίσεις ένα πισογυρισμα όπως λες να μην σου στερήσει την ευκαιρία να κλείσεις την πόρτα σε μια καινούργια δουλειά που μπορει να έχεις καλύτερα αποτελέσματα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Sonia Ενα δικαιο το εχεις. Ειδικα αυτο με την εξειδανικευση. Ηταν πιο εντονο ειδικα στην αρχη. Και μαλλον επειδη ηταν η πρωτη μου δουλεια πιστευα οτι απο κει και περα μονο καλυτερα να γινονταν. Οπως ειπα δεν ημουν ψημενη επαγγελματικα. Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι μαθαινουμε απο τα λαθη μας. Αλλα ποσα λαθη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    133
    Marilou Μαλλον οταν εχεις ενα στοχο το κυνηγας μεχρι να τα καταφερεις. Εγω δεν ξερω ακομα τι μου παει για να το πετυχω. Γι αυτο και η απαισιοδοξια. Νιωθω επι ξυλου κρεμάμενη. Μακαρι να υπηρχε κατι που θα μας ελεγε πια δουλεια ειναι η ιδανικη για μας.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Συγνώμη που μπαίνω σφήνα στην συζήτηση αλλά εάν έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις στην προηγούμενη δουλειά σου την πρώτη κάντο. Εγώ θα ήθελα να γυρίσω σε μια δουλειά με συγκεκριμένα άτομα αλλά είναι πρακτικά αδύνατον για εμένα. Αλλά αφού εσύ λες ότι μπορείς κάντο!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. φοβαμαι πως θα χωρισω δεω ξερω τι να κανω...
    By basw1808 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 01-03-2013, 22:23
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ να ζήσω,δεν ξέρω πώς!!!...
    By anastasia12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2012, 03:36
  4. φοβαμαι να κανω μια ενα αρχη
    By devilaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-05-2011, 02:58
  5. Μπορει να με βοηθησει καποιος;Δε ξερω τι να κανω και φοβαμαι πολυ.
    By Agia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 08-04-2011, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •