Φρόυντ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: Φρόυντ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !
    Γενικά όταν αποφασίζουμε να διαβάζουμε και να μελετάμε τέτοιους είδους βιβλία σκοπός είναι να μας λύνονται κάποιες απορίες μας ,να μπορούμε να εξηγούμε διαφορετικά κάποια πράγματα που αντιμετωπιζουμε στη ζωή μας και γενικά να υιοθετήσουμε πράγματα από όλα αυτά για καλό μας ..
    Γεια σου μαριλου, αν αρχιζεις και διαβαζεις Φρουντ και Γιουγκ, θα καταλαβεις οτι ειχαν εμπλακει σε μια πολυ βαρετη διαφωνια , και θα σου δημιουργηθουν περισσοτερες αποριες και ερωτηματα, απο οσα ειχες πριν τους διαβασεις , αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια ........ασε που δεν καταλαβα και πολλα , απ τα γραφομενα τους ........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γεια σου μαριλου, αν αρχιζεις και διαβαζεις Φρουντ και Γιουγκ, θα καταλαβεις οτι ειχαν εμπλακει σε μια πολυ βαρετη διαφωνια , και θα σου δημιουργηθουν περισσοτερες αποριες και ερωτηματα, απο οσα ειχες πριν τους διαβασεις , αυτη ειναι η προσωπικη μου εμπειρια ........ασε που δεν καταλαβα και πολλα , απ τα γραφομενα τους ........
    Αυτή ήταν η απορία μου όταν στη σχολή που κάναμε παιδοψυχολογια και διαβάζαμε και πολλά κείμενα του Φρόιντ μας φαίνονταν κινέζικα και το έλεγα στον καθηγη τη μου ...

    Ξέρεις τι μου απάντησε και από τότε το θυμάμαι κάθε φορά που πάω να καταπιαστώ με κάτι καινούργιο?
    .
    ' Ποτέ δεν βουτάς στα βαθιά κατευθείαν όταν είναι προσωπική σου επιλογή τι θα διαβάσεις ..
    Αυτό να το έχεις πάντα σαν δεδομένο μέσα στο μυαλό σου ..
    Ακόμα και ένα θεολογικό βιβλίο να διαβάσεις ,μια βιβλιογραφία κάποιου οσιομάρτυρα στο τέλος περισσότερο κακό θα σου κάνει πάρα καλο ,γιατί για να φτάσεις να ερμηνεύεις με τον σωστό τρόπο τέτοιου είδους βιβλία πρέπει να ξεκινήσεις από άλλα πρώτα ,πιο βάτα και πιο κατανοητα για εσένα ..
    Η πνευματικότητα που έχουν κάποιοι συγγραφείς είναι πολύ δύσκολη να την πλησιάσουμε όλοι εμείς από το πουθενά ...

    Έτσι όταν καταφέρεις και φτάσεις σε γνώσεις που θα σου επιτρέπουν να διαβάσεις τέτοια βιβλία ,τότε και μόνο τότε θα είσαι σε θέση να καταλάβεις τι θέλουν να πουν και τι αντιπροσωπεύουν "

    Και Μακ πίστεψέ με είχε απόλυτο δίκιο ..
    Δεν παίρνεις έτσι από το πουθενά να διαβάσεις ένα βιβλίο του Φρόιντ και γενικά βιβλία που χρειάζονται να έχεις κάποιο υπόβαθρο ,γιατί το μόνο που θα καταφέρεις ειναι να παρερμηνεύεις τα γραφόμενα τους και φυσικά να ακυρωνεις θεωρείες που οι μέχρι τώρα γνώσεις σου ,να μην σου επιτρέπουν να τις πιστεύεις ..


    Αν σκεφτείς από την πιο μικρή παραφιλολογία που ακούγεται για το οτιδήποτε μεχρι και την πιο μεγάλη ,οφείλεται στην ημιμαθεια κάποιων παρά στην ολοκληρωμένη και σωστή προσέγγιση αυτής ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    βρε μαριλου, τι σχεση εχει η πνευματικοτητα μενα βιβλιο του Φρουντ η του Γιουνγκ, που ειναι καθαρη πραγματεια ?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    βρε μαριλου, τι σχεση εχει η πνευματικοτητα μενα βιβλιο του Φρουντ η του Γιουνγκ, που ειναι καθαρη πραγματεια ?
    Από όλο αυτό που σου είπα αυτό κατάλαβες ?

    Ποιος μιλησε για σύγκριση περιεχομένου ..
    Καθαρά για κατανοήση μιλάμε ...

    Και ένα βιβλίο του Φρόιντ να διαβάσεις για να εισαι σε θέση να το κατανοήσεις πρέπει να έχεις ένα υπόβαθρο ,να ξεκινήσεις από κάτι πιο "ελαφρή" και κατανοητό ,να συζητήσεις με ανθρώπους που γνωρίζουν παραπάνω από εσένα ώστε να σου λυθούν οι όποιες απορίες σου και μετα να περάσεις σε αυτόν για να είσαι σε θέση να καταλάβεις και να αντιληφθείς τι λέει ...

    Αν πας από το πουθενά και διαβάσεις κατευθείαν ένα τέτοιο βιβλίο όχι μόνο δεν θα το καταλάβεις αλλά θα τα παρερμηνεύεις κιόλας ...

    Τώρα που κολλάει η πνευματικότητα δεν ξέρω και την συγκρίνεις ...παράδειγμα έφερα ...
    Και εκεί πρέπει να έχεις κάποιο υπόβαθρο πριν πάρεις σβαρνα και διαβάζεις βίους και θαύματα Αγίων ..ακόμα και βιβλία για το τι αντιπροσωπεύουν άλλες θρησκείες και δόγματα ...
    Αλλιώς σίγουρα θα καταλήξεις στον χλευασμό και στην παρερμηνεία όλου αυτού ..

    Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Η πνευματικότητα που έχουν κάποιοι συγγραφείς είναι πολύ δύσκολη να την πλησιάσουμε όλοι εμείς από το πουθενά ...
    ...
    εσυ το αναφερεις ......

    αλλωστε δενμπορεις να συγκρινεις ενα δοκιμιο, που ειναι ο βιος και τα θαυματα ενος Αγιου, με μια πραγματεια ................
    Last edited by Macgyver; 02-04-2021 at 17:14.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εσυ το αναφερεις ......

    αλλωστε δενμπορεις να συγκρινεις ενα δοκιμιο, που ειναι ο βιος και τα θαυματα ενος Αγιου, με μια πραγματεια ................
    Μάλλον αντιλαμβάνεσαι λάθος αυτά που λέω γιατί δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις..

    Εσύ μια βιβλιογραφία Αγίου την ονομάζεις δοκίμιο?
    Εγώ σε αυτό έχω μια άλλη άποψη καθαρά δική μου γιατί πολύ απλά δεν είναι κείμενα τόσο περιορισμένης έκτασης (κάποια τελοσπαντων).

    Μπορεί να αποτυπώνουν καθαρά προσωπικές απόψεις που δεν έχουν καμία σχέση με λογοτεχνικά κείμενα αλλά και πάλι για εμένα ανήκουν αλλού και αυτό είναι άλλο θέμα συζητησεις που δεν σηκώνει ανάλυση εδώ μέσα και φυσικά δεν μπορούμε να αναλύσουμε εμείς αυτό το θέμα ...
    Μην έρθεις και μου πεις ότι ο τάδε το χαρακτηρίζει έτσι ..Οκ ,σεβαστό αλλά είπαμε είναι λεπτά θέματα αυτά και ο καθένας έχει τις αντιλήψεις του ..


    Τελοσπαντων Μακ χοντρά χοντρά για να μην πλατιαζουμε άδικα ,να σου πω ότι κανένας από το τίποτα δεν μπορεί να πάρει να διαβάσει Φρόιντ ..
    Δεν θα καταλάβει την τύφλα του ..

    Όλα τα πράγματα όταν ασχοληθείς για πρώτη φορά πρέπει να ξεκινήσεις από τα βασικά και να προχωράς σιγά σιγά στα πιο περίπλοκα για να τα καταλαβαίνεις ..

    Και αν κόλλησες με τα θρησκευτικά βιβλία θα σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα ...

    Πάρε ένα βιβλιο με ισολογισμους και κλεισίματα εταιρειών και διάβασε το και έλα να μου πεις αν κατάλαβες κάτι από όλα αυτά που γράφει ...
    Πως να καταλάβεις αφού πρώτα δεν έχεις πιάσει το όλο θέμα από την αρχή για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο κατανοησης ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μάλλον αντιλαμβάνεσαι λάθος αυτά που λέω γιατί δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις..
    Εσύ μια βιβλιογραφία Αγίου την ονομάζεις δοκίμιο?

    Τελοσπαντων Μακ χοντρά χοντρά για να μην πλατιαζουμε άδικα ,να σου πω ότι κανένας από το τίποτα δεν μπορεί να πάρει να διαβάσει Φρόιντ ..
    Δεν θα καταλάβει την τύφλα του ..
    Και αν κόλλησες με τα θρησκευτικά βιβλία θα σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα ...
    Πάρε ένα βιβλιο με ισολογισμους και κλεισίματα εταιρειών και διάβασε το και έλα να μου πεις αν κατάλαβες κάτι από όλα αυτά που γράφει ...
    Πως να καταλάβεις αφού πρώτα δεν έχεις πιάσει το όλο θέμα από την αρχή για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο κατανοησης ..
    μαριλου, ελα ομως που για να κανεις φρουδικη ψυχαναλυση , πρεπει να επιλεξεις γνωσιακη , η συμπεριφοριστικη , η ξερω γω τι , και εχω δει πολλα μελη εδω μεσα να λενε , αυτην θα κανω ......μα δεν ξερεις το αντικειμενο ρε φιλε θα πω εγω , ουτε κι εγω το ξερω, ουτε κι εσυ μαριλου , ας εχω η εχεις μελετησει ψυχολογια .....αλλα ελα που πρεπει ο ιδιος να κανει την επιλογη, μονο εκ του αποτελεσματος θα κρινει ο παθων -ουσα .......οποτε το συμπερασμα ειναι, πλεεις σε αχαρτογραφητα νερα , δεν πα να ξερεις 100 πραματα για την ψυχολογια , ακυρο λοιπον αυτο που γραφεις , πρεπει ναχεις ενα υποβαθρο , δεν υπαρχει τετοιο ..........θα δειξεις τυφλη εμπιστοσυνη σε μια θεωρια-ες .......οπως εγω δειχνω στον νευρολογο μου , για το αυτοανοσο , που λεει οτι αυτα τα φαρμακα ( που παιρνω ) ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ οτι κανουν δουλεια , ειναι ειλικρινης και καλα κανει......αλλα δεν εχω αλλη επιλογη ......
    Last edited by Macgyver; 02-04-2021 at 20:12.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Οκ Μακ ειλικρινά την παροιμία την ξέρεις άλλα λέει η γιαγιά μου αλλά ακούν τα αυτιά μου?

    Αυτό μου θυμίζεις ..Άστο δεν βγαζουμε άκρη ..
    Σου είπε κανένας ότι έχει τώρα σχέση με τα μαθηματικά το θέμα ?
    Ο λογιστής έχει φυσικά γιατί ΣΠΟΥΔΑΣΕ και ΔΙΑΒΑΣΕ και εκεί θα πας για το αντίστοιχο ...
    Παραδείγματα φερνω τι δεν καταλαβαίνεις και πας τα θέματα όπου να ναι και λες πραγματα πολύ άσχετα με όλο αυτό ...
    Άσε που δεν καταλαβαίνω συνέχεια αυτό με τα σημεία στίξης συνέχεια που βάζεις αν εννοεις κάτι άλλο ή συσχετίζεται με αυτό που συνεχίζεις .

    Τι μπερδεύεις εδώ μέσα άλλα μέλη που απλά αναζητούν μια γνώμη ποια θεραπεία να ακολουθήσουν γιατί προφανως πιστεύουν ότι μέσα σε ένα φόρουμ ψυχολογίας θα υπάρχει και ένας άνθρωπος που θα ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω και σίγουρα δεν είσαι εσύ ούτε κανένας σε θέση να κρίνεις για το τι ξέρει ο καθένας μας εδώ μέσα ...
    Δεν είναι καθόλου ωραίο και ευγενικό αυτό ειλικρινά στο λέω και ούτε μπορείς να το χρησιμοποιείς για παράδειγμα γιατί καθρεπτιζεις μέλη που έχουν ανοίξει τέτοια θέματα ...
    Το τι μορφωτικό επίπεδο έχει το κάθε μέλος εδώ μέσα άσε να το κρίνει ο επαγγελματικός του τομέας και όχι όλοι εμείς εδώ ..Από εκεί ζει και όχι από εδώ μέσα ..

    Άστο λοιπόν όμορφα και ωραία και ας μας πει ο Ηλίας που άνοιξε το θέμα και ξεκίνησε να διαβάζει Φρόιντ αν του έμεινε και κατάλαβε κατι άλλο πέραν από αυτό ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    δεν εχω προθεση να θιξω κανενα μελος , αλλα δεν θελεις η δεν μπορεις να καταλαβεις ενα απλο ποιντ .........οτι δλδ. δεν υπαρχει αποψη σε μια θεωρια , οπως και να τον λενε τον διατυπωσαντα αυτην , φρουντ , γιουνγκ , η κυρ.μητσο , βασει δικου σου ( η δικου μου ) υποβαθρου............
    και εχω, η ειχα , ολη την καλη θεληση να ανταλλαξουμε αποψεις , αλλα αυτο αποδεικνυεται αδυνατον......οσο και να το θελω ....

    σε ενδειξη καλης θελησης θα σβησω τα σημεια του ποστ μου #22, που πιθανον να σε θιγουν....

  10. #25
    CHRISTOS CHRISTOS
    Guest
    @hlias1988 και ο Νήτσε ίχε παραληρητηκη διαταραχεί αλλλά ίνε μεγάλος φιλώσοφος, δεν έχη να κάνη η ψείχωση με το ταλέντω

  11. #26
    CHRISTOS CHRISTOS
    Guest
    Και ω Τζόν Νας που είταν σπουδέως ικονομωλόγος και βρίκε την θειορία παιγνήων ίχε σχειζοφρένια, ωπότε δεν πιράζει που ο Φροήντι έπηνε κοκα κόλα δεν ίνε κάτι ήσως και γι'αυτώ να έγραψαι αυτά που εγραψαι

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    528
    Ωραία, τώρα με τους οσιομάρτυρες βελτιώθηκα.
    Κατά τον Δαίμονα Εαυτού

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •